Nikon Df, kríženec D4 a D610 s charakterom F3 alebo Návrat ku koreňom

Recenzia  /  Julo Kotus / 16.12.2013 / 00:00
Bolo nás niekoľko, ktorí sme snívali o digitálnej verzii legendárnych filmových fotoaparátov Nikon F3 alebo FM3A. Rozprávali sme si, aké by to bolo, mať všetky kľúčové nastavenia na kotúčoch, kolieskach... ostrenie pomocou krásnej matnice vsadenej do obrovského hľadáčika. Niektorí extrémisti dokonca snívali o odstránení LCD displeja, aby neodpútaval ich pozornosť od fotografovania... A neboli sme sami.
 
 
Nikon sa až tak ďaleko v čase nevrátil, ale vrátil sa dostatočne ďaleko, aby si ho zamilovali klasici. Obviňte ma, že píšem sentimentálne alebo príliš citovo a budete mať pravdu. Milujem nastavenie hodnôt expozície a korekcie pomocou kotúčov, aj preto som si svojho času kúpil manuálne ovládateľný Fujifilm X-E1. A teraz je tu Df, ktorý ma veľmi podobné ovládanie, ale na kotúči má dokonca aj citlivosť ISO. Tú rýchlosť a informovanosť nenahradí nijaký displej! Jediný pohľad na aparát zavesený na krku a viete, ako ho máte nastavený. Nepotrebujete pre nastavenie hodnôt veľký displej a malý stavový dislej na hornej strane pritom spotrebuje minimálne množstvo energie.
 
 
Ovládaním je Nikon Df určený naozaj pre tých, ktorí preferujú fyzické ovládanie pred digitálnym, ktorý preferujú pootočenie kusom kovu pred stláčaním gombíkov a otáčaním plastových koliesok alebo nedajbože pred ťukaním do displeja.
Headline, ktorý charakterizuje kampaň Nikonu Df znie "pure photography". V novom modeli Df už nenájdete možnosť natáčať video, na druhej strane podporuje niekoľko desaťročí staré objektívy s bajonetom Nikon F. Podpora manuálnych objektívov znamená možnosť fotografovať s nimi v manuálnom móde, alebo v režime priority clony s tým, že máte k dispozícii pokročilé matrixové meranie expozície ako aj elektronický ukazovateľ smeru zaostrenia a samotného zaostrenia. Bližšie si vystvetlíme v budúcom článku o Nikone Df.
 
 
Nenájdete v ňom senzor nabúchaný megapixelmi, ale nájdete v ňom  výkonný a na svetlo extrémne citlivý senzor z Nikonu D4. To je pre dokumentaristov či street fotografov podstatné. Ostatné špecifikácie približujú nové Df-ko k zrkadlovke Nikon D610. Týka sa to zaostrovacieho systému, kontinuálneho snímania a približne aj veľkosti. To posledné je tŕňom v oku niektorých nadšencov, ktorí čakali, že rozmerovo bude nový Nikon podobný skôr FM3A. On je však ešte o kúsok väčší od Nikonu F3. Prístroj je však prekvapujúco ľahký.  V skutočnosti takmer o 100g ľahší od Nikonu D610, o 150g ľahší od D800, o 10g ľahší od najľahšej FF zrkadlovky od spoločnosti Canon - EOS6D.
 

 


Dizajn a ergonómia

Dizajn je to prvé, čo vás na Df upúta. Klasické ostré línie zrkadloviek minulého storočia, výrazný kryt hranolu, ovládacie kotúče z kovu, koža... Niekto je voči nemu chladný, niekoho rozpaľuje. Ja patrím do druhej skupiny. Ako voľakedy, aj tentoraz výrobca ponúka dva farebné varianty - chrómový (alebo strieborný) a čierny. Luxusnjšie vyzerá strieborný, teda aspoň podľa mňa. Viacerým kolegom z okolia sa ale viac páči čierny.
 
 
 
Oproti starým klasikom je však nový Df vytesnený voči stekajúcej vode, prachu a hmle. Pozor, pre tých, ktorí sú zvyknutí na ovládanie pomocou predného a zadného voliča - kolieska, aj takto môžete ovládať Nikon Df! Využijete to napríklad pri fotení športu teleobjektívom, keď musíte mať oko priložené na hľadáčik. Ten je rovnako veľký ako u ostatných Full Frame modelov spoločnosti. Zväčšenie hľadáčika je 0,70x a zobrazuje 100% fotografovanej scény.
 
 
Hľadáčik nemá vstavané zaťahovacie manžety na zatemnenie hľadáčika. Je však možné dokúpiť kryt hľadáčiku Nikon DK26, ktorý zabraňuje vnikaniu svetla do hľadáčika počas fotografovania zo statívu.
 
Na prístroji, ktorý podporuje manuálne objektívy, mi chýba možnosť použitia výmenných matníc. Pri podpore manuálnych objektívov v zmysle pure photography by som to čakal. Zaostrovať pomocou hľadáčika bez klinu je so svetelnými manuálnymi objektívmi pomerne ťažké napriek tomu, že Nikon ponúka tzv. elektronický rangefinder - pomocou šípok v hľadáčiku ukazuje smer zaostrovania a pri zaostrení sa rozsvieti kontrolka zaostrenia. Je pravdepodobné, že je technicky náročné skonštruovať hľadáčik, ktorý by rovnako plnohodnotne podporoval automatické aj manuálne zaostrovanie, ale je zároveň určité, že by to klasickí fotografi ocenili. Nejde pritom len o podporu starých manuálnych objektívov z dielne Nikon, z ktorých môžu byť viaceré opticky neprispôsobené moderným digitálnym senzorom. Ide aj o možnosť použitia výborných manuálnych objektívov súčasnosti z dielne Carl Zeiss, Voigtländer, Samyang...  

Nikon Df v čiernom s manuálnym objektívom Nikkor Ai 50mm f1,2
 
 
 
Čo sa týka ovládacích prvkov, všetky podstatné sú riešené manuálnymi kotúčmi. Nutnosť vchádzať do menu aparátu je minimálna. Každý kotúč má aj mechanickú poistku, ktorá zabraňuje nechcenému pootočeniu kotúča pri nosení alebo vkladaní a vyberaní fotoaparátu z brašne. Na poistky si chvíľu budete zvykať, ale potom sa stane používanie naozaj príjemné a rýchle. Pri manuálnych objektívoch môžete nastavovať clonu pomocou prstencov na objektíve. Je to opäť intuitívne a rýchle a ako som už spomínal, jediným letmým pohľadom zistíte všetky expozičné hodnoty potrebné na fotografovanie.
 
 
A ešte jedna perlička, po dlhom čase je tu opäť fotoaparát, ktorému pre predsklápanie zrkadla a fotografovanie zo statívu stačí lacná a spoľahlivá drôtená spúšť. Bravó!
 
Jednu výčitku voči dizajnu ale mám. Nikon Df má len jeden slot pre pamäťové karty SD. Nemôžete teda priamo v teréne zálohovať fotografie na druhú kartu, čo je najväčšie plus dvojitého slotu.
Celkovo hodnotím ergonómiu a dizajn vynikajúco. Naozaj nemám pocit, že by ma niečo zdržiavalo, že by bol Nikon Df akokoľvek ťažký na ovládanie. Nemám pocit, že by sa zle držal, keďže som zvyknutý na Nikon F3 či Fuji X-E1, ktoré majú ešte menší grip (váš prípad môže byť iný). Jediná relevantná výčitka oproti súčasným digitálom je absencia druhého slotu pre karty. Jediným Vianočným prianím do budúcnosti podpora výmenných matníc so zaostrovacím klinom. Inak ma Nikon Df vtiahol do fotografovania presne tak, ako pred časom Fuji s podobným ovládaním. Opäť som objavil, že fotenie môže byť radosť. Radosť z intuície, dizajnu, z koncentrácie sa na fotku a nie na klikanie do menu alebo tlačidiel. Pocit z kovových ovládačov je neporovnateľný. Áno, milujem ozajstné retro fotoaparáty, lebo nám vracajú kvalitu, fyzický pocit z dobre urobenej mechaniky. A ešte jedna vec. Pri fotení na ulici ma ľudia práve pre "filmový" imidž naozaj vnímali pozitívnejšie ako s modernou zrkadlovkou. A možno máte pravdu, možno som si to len namýšľal. :-) Tak či onak, výsledok je, že s Df sa cítim slobodnejšie, uvoľnenejšie a fotografujem rýchlejšie. :-)
 

Foto: Karol Srnec
 
 


Fotografovanie

Fotografovanie s Nikonom Df bolo pre mňa radosťou. Prístroj reaguje na všetky pokyny ukážkovo. So "setovým" objektívom AF-S 50 f1,8 G tvorí ľahké a výkonné kombo nielen kresbou, ale aj podaním rozostrených častí obrazu (bokeh). Jednoduchý AF-S motor je rýchly, ale netrhá žiadne rekordy v rýchlosti zaostrovania, preto som na Df nasadil aj profi zoom AF-S 24-70 f2,8 G s rýchlym prstencovým motorom AF-S. S ním bolo zaostrovanie bleskové. Všetci už asi viete, že zaostrovací systém je prevzatý z Nikonu D610. 39 zaostrovacích bodov je sústredených pomerne centrálne - v strede obrazového poľa. Za to si Df od viacerých vyslúžil kritiku. Pozor však, na tretinovú kompozíciu toto rozmiestnenie pohodlne postačuje. Ak však chcete komponovať odvážnejšie a ostriť viac k okrajom, budete si musieť pomôcť aretáciou zaostrenia a prekomponovaním obrazu. Nie je to nič zvláštne, aretáciu zaostrenia máte od výroby prednastavenú na tlačidle spúšte (zatlačením do polovice) alebo na aretáciu ostrenia môžete tiež používať Af lock tlačidlo.
Zaostrovanie s objektívom AF-S 24-70 f2,8 G bolo nielen rýchle ale aj extrémne presné. Nikkor AF-S 50 f1,8 G vyžadoval malinké doladenie AF v menu (AF Fine Tune) a potom bol absolútne presný.
 

Presné zaostrenie na oči fotografovaného aj vo výraznom plošnom protisvetle.

Kontinuálne snímanie s kontinuálnym zaostrovaním je výkonné a bez väčších problémov sleduje pohybujúce sa objekty. Vyskúšal som aj 3D preostrovanie, ktoré berie do úvahy aj farbu pohybujúceho sa objektu a aj to funguje ukážkovo. Samozrejme, musíte sa snažiť držať objekt v oblasti pokrytej AF senzormi.
 
Ani pomalší z dvoch testovaných objektívov AF-S 50mm f1,8 G nemal problém na Df so sledovaním pohybujúcich sa objektov a to ani v takýchto náročných podmienkach. Verili by ste tomu, že toto je výstup na ISO3200?

Fotoaparát disponuje kontinuálnym snímaním vo frekvencii 5,5 obr./s. Kontinuálne snímanie využijete pri fotografovaní športu alebo akejkoľvek akcie. Z nafotografovaných záberov si môžete vybrať najlepší alebo napríklad vyskladať aj takúto štúdiu pohybu. Nie je to samozrejme rekordná rýchlosť ale povedzme si pravdu, Nikon Df nie je určený pre extrémnu športovú fotografiu.

Kontinuálne snímanie 5,5 obr./s umožňuje  vyhotoviť niekoľko záberov v rade a následne vybrať najlepší alebo zachytiť fázy pohybu zlúčením viacerých fotografií do jednej v počítači.
 
Chcel by som sa pozastaviť ešte pri zvuku závierky a zrkadla, ktoré fotografovanie s DSLR sprevádzajú. Klopnutie zrkadla je jemnejšie, v nižšej frekvencii a je v teréne prakticky tichšie a nenápadnejšie ako ostrý zvuk bežnej zrkadlovky aj ako zvuk profesionálnych modelov Nikon. Zvuk je samozrejme hlasnejší ako zvuk vydávaný systémovými fotoaparátmi bez zrkadla. Bol som ale príjemne prekvapený decentnosťou Nikonu Df. Df má aj tichý mód, ktorý rozloží zvuky pred expozíciou (vyklopenie zrkadla a závierka) a po expozícii (sklopenie zrkadla do pôvodnej polohy). Je možno málinko tichší, ako zvuk pri štandardnom snímaní, ale je dlhší.Obrazová kvalita

Podľa serveru DXO Mark Nikon Df je novým kráľom pri fotografovaní za šera a v nepriaznivých svetelných podmienkach. Nanešťastie som mal Nikon Df k dispozícii iba dva dni a tak som nemal veľa príležitostí vyskúšať jeho výkon na vysokom ISO. Už pár fotografií, ktoré som takto vyhotovil však naznačuje, že Nikon Df bude v nepriaznivých svetelných podmienkach minimálne tak dobrý, ako je Nikon D3s alebo Nikon D4. Tieto prístroje sú vo všeobecnosti pokladané za najlepších pomocníkov za šera.
 
Neuveriteľný výkon na vysokej citlivosti ISO 3200!
 
 
Z môjho rýchleho skúšania som zistil, že vôbec nie je problém fotografovať v znížených svetelných podmienkach na ISO 3200. Obraz má stále veľa detailov, slušný dynamický rozsah a málo farebného šumu. Vynikajúce! V nasledujúcich ukážkach vidíte, aké fotografie produkuje Nikon Df pri citlivosti ISO 3200. Info pre klasikov: ak by ste chceli fotiť s takýmto šumom / zrnom na film, museli by ste zvoliť film s citlivosťou ISO50-100!
 
 
 
Dynamický rozsah obrazu je taktiež pozoruhodný. Ani pri fotografovaní v protisvetle, ani so slnkom v zábere nebudete mať väčší problém. Možno dynamický rozsah nie je až taký extrémny ako u Nikonu D800, ale ďaleko od neho nemá. V ťažkých a kontrastných svetelných podmienkach odporúčam samozrejme fotografovať do nekomprimovaného RAW (NEF) formátu, ktorý umožňuje dodatočné rozšírenie kontrastu v kvalitnom foto editore. Ja som pri spracovaní NEF súborov použil Adobe Photoshop Lightroom 5, ktorý už NEF súbory z Nikonu Df vie spracovať. Výsledok je vynikajúci. Aj v nasledujúcom obraze, kde v JPG súbore už detaily vo svetlách sú už nenávratne stratené, z NEF súborov pohodlne získate kresbu.
 
 
 
 
Kontrast obrazu závisí samozrejme na použitom objektíve. Obidva objektívy, ktoré som pri testovaní použil, prenášajú kontrast výborne a sú odolné aj voči protisvetlu. Jemné priclonenie im v protisvetle len pomôže.
Nočné fotografovanie s Nikonom Df je zábava. Do spúšte priskrutkujete drôtenú spúšť, režim fotografovania na MLU (predsklopenie zrkadla - mirror lock up), fotoaparát upevníte na statív a je to!
Nočné fotografie si vyžadujú pomoc v RAW editore, aby ste z kontrastne náročných situácií vyťažili maximum. Výsledkom budú zábery s dobrým kontrastom, živými farbami, nízkym šumom a detailnou kresbou.
 


Tip: Ak pricloníte objektív AF-S 50mm f1,8 G na clonu F11 a viac, ostré protisvetlo na nočných fotografiách sa bude javiť ako 14-cípa hviezdica. Je to spôsobené lomením svetla na lamelách clony, ktoré aj keď sú kruhovitého tvaru, pri silnejšom zaclonení sa tvarujú do mnohouholníka. Osobne je mi to sympatické, keďže kruhové clony napomáhajú hladkému rozostreniu pozadia pri odclonení a pri priclonení zas z ostrého svetla kreslia atraktívne hviezdice. :-)
 
Vytvorenie svetelných "hviezdic" pri clone F13. Pozor, fľaky nie sú odlesky na objektíve ale postavy v pohybe rozmazané dlhým časom závierky 10 sekúnd.
 
Celkovo môžem hodnotiť obrazovú kvalitu na jednotku s hviezdičkou. Samozrejme vzhľadom na to, pre čo je prístroj určený. Rozlíšením detailov ho nemožno porovnávať s Nikonom D610 alebo D800, po ktorých asi siahnete, keď fotografujete krajinu a tlačíte z nej veľké obrazy (1m a viac). Ak však primárne fotografujete ľudí, dokument, reportáž či street, budete z výstupov Nikonu Df nadšení. Súbory ponúkajú množstvo detailov, skvelý dynamický rozsah a bezkonkurenčný výkon v slabom svetle.
 


Záver

Nikon Df, ktorý som testoval, mal jedinú ale VEĽKÚ chybu - po 2 dňoch testovania som ho musel vrátiť. :-( Aj tak ďakujem kamarátovi Mirovi, za jeho nezištné požičanie. Nie každý, kto si kúpi takýto prístroj, je ochotný čakať ďalšie dva dni, kým si na neho bude môcť siahnuť.
 
Foto: Karol Srnec
 
Ok, aby ste nepovedali, že som neobjektívny. Privítal by som dva sloty pre pamäťové karty a širšie rozložené body automatického zaostrovania. Ale to je všetko, čo sa z môjho pohľadu dá vytknúť Nikonu Df pri pohľade na najbližšiu konkurenciu. Čo však oproti nej Df ponúka je jednoduché, ultrarýchle manuálne ovládanie, filmový retro dizajn a charakter. Ten vás vráti ku klasickému ovládaniu z minulého storočia, čo pre mnohých zástancov smartfónového ovládania môže byť na začiatku oriešok. Preto netvrdím, že Nikon Df je pre každého, je pre tých, ktorí vedia čo hľadajú. Ktorí nechcú vyzerať na ulici ako digitalisti, ale chcú plnohodnotný profiprístroj s bleskovým ovládaním, super obrazom a najlepším výkonom pri nedostatku svetla.
 
Tak ako mi svojho času Fujifilm splnil sen medzi mirrorless aparátmi, tak to teraz urobil Nikon medzi digitálnymi zrkadlovkami a splní ho každému, kto túži po digitálnej verzii prístrojov Nikon F, FM, FE. Blížia sa Vianoce, no obávam sa, že až tak dobre som neposlúchal. :-)
 
A vízie a sny do budúcna? Zmenšenie ro zmerov na veľkosť Nikonu FM3A a podpora výmenných matníc so zaostrovacím klinom. Ale to druhé je možno len hudba budúcnosti, či skôr minulosti. Možno by som sa chcel len vrátiť príliš ďaleko. :)
Verím, že dostaneme do redakcie aj testovaciu vzorku Nikonu Df a budeme mať možnosť ešte bližšie vás zoznámiť s týmto unikátnym prístrojom, prípadne vám ukázať aj to, ako fotografuje z historickými i súčasnými manuálnymi objektívmi.
 
+ spracovanie
+ dizajn a charakter
+ ovládanie, ovládanie, ovládanie
+ hľadáčik
+ spoľahlivosť zaostrovania, kontinuálne zaostrovanie
+ dynamický rozsah a farby
+ výkon pri vysokej citlivosti ISO
+ klasická drôtená spúšť
+ váha (pre niekoho stále mínus)

- jeden slot pre pamäťovú kartu
- centralizovane rozložený AF
- veľkosť (pre niekoho plus)
 

Nikon Df vo variante CHROME si môžete zakúpiť v našom obchode.
Nikon Df vo variante BLACK si môžete zakúpiť v našom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

V galérii nájdete fotografie vyhotovené s Nikonom Df vyvolané z NEF v programe Adobe Photoshop Lightroom 5 a fotografie priamo fotené do formátu JPG bez akýchkoľvek úprav. Fotografie vyvolané z NEF majú v ľavom dolnom rohu označenie. Fotografie majú zachovaný EXIF, po stiahnutí si môžete prezrieť všetky expozičné údaje.

Galéria k článku


Nikon Df, kríženec D4 a D610 s charakterom F3 alebo Návrat ku koreňom
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Nina Horna Nina Horna
  Nina Horna / 16.12.2013 16:23:00
  To je teda krása a aj fotografuje!
 • Tono R Tono R
  Tono R / 17.12.2013 08:19:00
  Super design aj obraz, ovladanie by som chcel skusit, ale pozeram, ze ho na predajni este nemate. Alebo uz? Kedy by mal dorazit?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 17.12.2013 13:17:00
  Dobrý deň, žiaľ, pár kusov Nikonu Df, ktoré sme mali na predajni, sa už vypredalo. Máme objednané ďalšie, ale ako to už býva s populárnym novým tovarom, je ho nedostatok. Dúfame sa, že do konca tohto roku nám ešte nejaké kusy dorazia.
 • Hana Velická Hana Velická
  Hana Velická / 17.12.2013 15:03:00
  je to taký foťák pre chlapov :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...