Nikon D600, magický fotoaparát?

Blog  /  Julo Kotus / 10.01.2013 / 00:00

Odkedy digitálna revolúcia zasiahla fotografiu, fotografi obzvlášť sledujú vývoj fotoprístrojov a hľadajú ten svoj vysnívaný model, ktorý by im umožnil fotografovať na najvyššej možnej úrovni. Prvé digitálne zrkadlovky mali rozlíšenie, ktorému sa dnes smejú aj najlacnejšie kompaktné fotoaparáty. No ako dobre viete, nie je všetko len o počte megapixlov. Digitálne fotoaparáty prvých generácií trpeli nízkym dynamickým rozsahom a nepekným šumom, ktorý vystupoval do popredia v nepriaznivých podmienkach. Aj preto mnohí fotografi hľadajúci najvyššiu kvalitu dlho ostávali pri filme.

 Dnešná doba je opäť o niečo iná. Digitál s prehľadom kvalitatívne porazil kinofilm, pokrok bol tak veľký, že zlepšenie fotografií bolo badať od jednej generácie fotoaparátov k druhej. A pozor, generácie sa striedali každý rok, alebo každý druhý rok. Fotografi, ktorí chceli mať lepšie fotografie, často menili techniku – výmena fotoaparátu bola takmer každoročnou udalosťou. Trochu mi bolo smutno za filmovou dobou, kedy si fotograf kúpil dobrý a spoľahlivý filmový model fotoaparátu a mohol potom skôr investovať do trvácnejšej hodnoty – objektívov a hlavne, mohol sa viac sústrediť na fotografovanie ako na neustále sledovanie a študovanie noviniek vo fotografii.

 
 
S najnovšími novinkami na tohoročnej Photokine v Kolíne nad Rýnom sa mi vracia nádej. Nádej, že opäť budeme viac fotiť a že ak budeme riešiť techniku, tak sa budeme baviť o objektívoch, o svetlách a hlavne sa budeme rozprávať o obsahu fotografií, o nálade, o posolstve ktoré nám fotografia prináša...
 
Prečo ten optimizmus?

Lebo viaceré spoločnosti predstavili fotoaparáty, o ktorých kvalite je zbytočné diskutovať. Pre mňa osobne najmagickejšie znejú fotoaparáty s veľkým senzorom za priaznivú cenu. Najrýchlejší je tohto roku Nikon. Dva týždne po padnutí embarga sú prístroje medzi nami fotografmi.
 
Už prvé dojmy naznačujú, že ide o fotoaparát, na ktorý čakalo mnoho fotografov. Je to prvý Full Frame fotoaparát, ktorého uvádzacia cena na trh je nižšia ako 2000€. Možno si poviete, je stále vysoká, no ja tvrdím, že Nikon D600 je magický fotoaparát. Raz zaplatíte a už sa nemusíte baviť o pixloch, dynamickom rozsahu, šume... Nemusíte počítať koľko čiar na milimeter rozlíši jeho senzor, nemusíte každý deň surfovať po internete a uisťovať sa, že ste dobre urobili, keď ste si ho kúpili.
 
 

„Viaceré spoločnosti na Photokina 2012 predstavili fotoaparáty, o ktorých kvalite je zbytočné diskutovať. Pre mňa osobne najmagickejšie znejú fotoaparáty s veľkým senzorom za priaznivú cenu. Najrýchlejší je tohto roku Nikon. Dva týždne po padnutí embarga sú prístroje medzi nami fotografmi.“

 
Verte mi, ak o technike, poďme sa radšej rozprávať o objektívoch, o tom, ako zobrazujú realitu, akú perspektívu ponúknu, aký krásny bokeh majú a čo sa nimi dá všetko vyjadriť. Nová zrkadlovka Nikon D600 má totiž všetko, čo budete najbližších 10 rokov na vynikajúcu fotografiu a video potrebovať.
 

VLASTNOSTI

 

 
 
Full Frame senzor
Senzor o veľkosti kinofilmového políčka zachytáva veľké množstvo svetla, ponúka krásne farby a vysoký dynamický rozsah. Konkuruje mu iba Nikon D800 a to znamená, že D600 poskytuje vyššiu kvalitu obrazu ako Nikon D3x, ktorý stojí 3x viac.
 
Akčné fotografovanie
Sériové snímanie je vyššie ako u drahšieho modelu D800. 5.5 obrázkov za sekundu bohato postačuje na akčné zábery, ak nefotíte najdivokejší šport zblízka. Autofokus má 39 zaostrovacích bodov z toho 9 krížových a dá sa jemne vyladiť a uložiť až pre 9 objektívov. 7 zaostrovacích bodov je natoľko citlivých, že dokáže pracovať aj s objektívmi so svetelnosťou F8. O automatické ostrenie tak neprídete ani pri použití teleobjektívov v kombinácii s telekonvertormi (napríklad Nikkor 200-400 F4 + 2x telekonvertor vo výsledku dáva ohnisko 400-800 F8 stále s funčným AF na Nikone D600).
 

Video

Video  je v rozlíšení Full HD a dá sa nahrávať nekomprimované cez HDMI konektor na externý rekordér. Fotoaparát má navyše špeciálny režim zaostrovania pomocou kontrastu na senzore. Ten by mal vylepšiť automatické zaostrovanie počas natáčania videa. Samozrejmosťou je konektor na pripojenie externého mikrofónu na profesionálne nahrávanie zvuku.
 
 
Úložné médiá
Fotoaparát ukladá dáta na SD karty, pričom disponuje dvoma slotmi. Tie sa dajú nastaviť tak, že fotoaparát robí celú zálohu dát na druhú kartu, alebo ukladá na jednu JPG a na druhú RAW formát, alebo jednoducho pri zaplnení jednej karty pokračuje na druhej. Veľmi užitočná je záloha, hlavne ak sa fotografujete v prostredí, kde by od Vás niekto mohol žiadať zmazanie karty, alebo by Vám ju chcel vziať z rôznych dôvodov. Ak fotografujte naozaj jedinečné situácie, záloha opäť nie je na škodu.
 
Ovládanie fotoaparátu
D600 má všetky podstatné funkcie vyvedené na priame tlačidlá a navyše ponúka dve celkové používateľské nastavenia fotoaparátu, ktoré je možné nastaviť a potom vyvolať jednoduchým pootočením hlavného otočného voliča na hornej strane aparátu. Tieto používateľské nastavenia sú označené ako U1 a U2. Funkciu by ocenilo mnoho používateľov Nikonu D800, bohužiaľ, touto vymoženosťou disponuje iba Nikon D600. Hľadáčik Nikonu D600 pokrýva 100% fotografovaného poľa ako ostatné profesionálne modely Nikon.
 
 

ZAUJÍMAVOSTI


Funkcia HDR umožňuje zachytávať snímky s obrovským dynamickým rozsahom. Spája jeden podexponovaný obraz s preexponovaným do výsledného obrazu s detailami v tieňoch aj vo svetlách. Máte možnosť vo fotoaparáte nastaviť silu prekrytia a jemnosti okraja, kde sa obidve snímky stretávajú.
 
Časozberné snímanie
Časované intervalové snímanie umožňuje aktivovať závierku v nastavených intervaloch. Časozberné snímanie uloží obrázky ako sériu obrázkov, alebo ako videosekvenciu, ktorá dovolí prehrať zrýchlene pomalú akciu. Rýchlosť prehrávania môže byť 24 až 36 000× rýchlejšia, ako je skutočná akcia. 

 
Nádherné fotografie a video urobené Nikonmi D600. V krátkom filme je viacero ukážok časozberného snímania. Odporúčam prepnúť na vyššiu kvalitu obrazu, ak máte dostatočne rýchly internet.
 
 
Funkcia Active D-Lighting
Automaticky uloží detaily v temných i svetlých oblastiach. Vďaka tomu možno nasnímať pri fotografovaní vo vysoko kontrastných situáciách úžasné fotografie s prirodzeným kontrastom. Pozor, pracuje separátne v rôznych oblastiach jednej snímky, nespája dva zábery ako funkcia HDR.

Predvoľby Picture Control
Umožňujú prispôsobiť vzhľad fotografií a videa jemným vyvážením parametrov, napríklad ostrosti, sýtosti farieb a farebného odtieňu. K tejto funkcii možno priamo pristupovať pomocou samostatného tlačidla.

Motívové programy
19 motívových programov optimalizuje rôzne nastavenia (čas závierky, ISO a clonu) a umožňuje dosiahnuť vynikajúce výsledky. Ide o jednoduchý a rýchly spôsob pre menej skúsených užívateľov ako vyhotoviť atraktívne fotografie v rôznych situáciách. 
 
 
Telo vytesnené voči nepriaznivým poveternostným vplyvom
Telo je z magnéziovej zliatiny, predná strana je plastová. Všetky spoje, ovládače a kryty sú vytesnené voči prachu a stekajúcej vode. S D600 nemáte problém fotografovať za hmly, jemného popŕchania či v prašnom prostredí (ak máte rovnako utesnený aj objektív).
 
Kompaktnosť  fotoaparátu
Celý balík je o dosť menší a ľahší ako u drahšieho modelu D800, ak by to bol pre niekoho problém, s battery gripom ponúka D600 veľkosť profesionálnych modelov produktovej línie 3. Na batériovom gripeMB-D14 je druhá spúšť, oba otočné voliče, smerový volič na zadnej strane a tlačidlo blokovania expozície a AF. Batériový grip tak umožňuje plnohodnotné fotografovanie „na výšku“.

Myslím si ale, že prednosť modelu D600 je v jeho kompaktnosti a váhe. Tá je spolu s batériou iba 760g. Oproti 900g vyššieho modelu D800 je to ozajstné ušetrenie váhy ktoré pocítite pri dlhších vychádzkach do prírody, dlhšom fotení či prenášaní fotoaparátu na cestách.
 
 

Záver

 
Tak čo, naozaj si nemyslíte, že Nikon D600 je magický fotoaparát? Jeho 24Mpx bohato stačí aj na metrové zväčšeniny či ešte väčšie aplikácie. Dynamický rozsah a farby sú podľa laboratórií DXO Labs na súčasnej najvyššej úrovni hneď po Nikone D800. V danej cene ponúka model najlepší zaostrovací systém, vytesnenie voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a mnoho ďalších funkcií, ktoré sme donedávna našli iba u omnoho drahších profesionálnych fotoaparátov. Aj preto je D600 magický fotoaparát, prestaňte teda počítať pixle, čiary, testovacie obrazce a poďte fotiť, poďte sa baviť o objektívoch, o perspektíve, kompozícii a o obsahu fotografie... POĎTE SA BAVIŤ...
 
Nikony D600 máme u nás na predajni, a čoskoro prinesieme aj testovacie fotografie v plnom rozlíšení.  
 

 

Galéria k článku


Nikon D600, magický fotoaparát?
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...