Nikon Coolpix P7800

Recenzia  /  Julo Kotus / 19.02.2014 / 00:00
Pred časom sme testovali predchodcu tohto fotoaparátu Coolpix P7700, ktorý si vyslúžil pochvalu za kvalitu obrazu, výborný objektív a množstvo manuálnych ovládačov. P7800 pokračuje v stopách predchodcu, ale pridáva elektronický hľadáčik, ktorý zobrazuje 100% fotografovanej scény a vynovený senzor, ktorý by mal byť vzhľadom na svoju koncepciu citlivejší na svetlo (back side iluminated CMOS - BSI CMOS). 
 

Dizajn a ergonómia

Sú na podobnej úrovni ako u P7700, to znamená výbornej. P7800 ponúka zliatinové telo, pohodlný a kvalitne pogumovaný grip a vysokú mieru kontroly nad fotografovaním pre pokročilých fotografov. Tí ocenia viac ako dostatočný počet manuálnych ovládačov a  dve prispôsobiteľné tlačidlá Fn. Korekcia expozície na manuálnom voliči je vynikajúcim riešením pre tých, ktorí využívajú poloautomatické režimy priorít clony a času (A, S) alebo pokročilú automatiku (P). Nastavenie kľúčových hodnôt vyváženia bielej WB, citlivosti ISO, kvality kompresie... je po novom riešené tlačidlom Q pre rýchly prístup k týmto funkciám. Ak chcete počas fotenia zmeniť danú hodnotu, stačí stlačiť tlačidlo a funkcie sa vyvolajú na obrazovku. Je to pomerne rýchle, aj keď nie až tak, ako riešenie pomocou manuálneho kotúča u P7700. Ten však ale musel uvoľniť miesto vstavanému elektronickému hľadáčiku.
 
 
Ak chcete mať všetky dôležité funkcie naozaj bleskovo dostupné, využite programovateľné tlačidlá Fn1 a Fn2. Funkčnému tlačidlu Fn1 sa dajú v kombinácii s voličmi a spúšťou priradiť naraz až tri funkcie, čiže spolu s Fn2 máte k dispozícii 4 priame ovládania funkcií. Ak by Vám to bolo málo, pod užívateľské nastavenie U1 - U3 si môžete celkovo nastaviť fotoaparát pre tri rôzne typy fotenia (napríklad krajinka, portrét, málo svetla) a jediným pootočením hlavného voliča režimov okamžite dané nastavenie fotoaparátu vyvolať. Super!
 
 
Najväčším rozdielom a plusom pre nový model aparátu je práve elektronický hľadáčik. Ten má rozlíšenie rovnaké ako otočný displej. 921.000 obrazových bodov je na displej dostačujúcich, no na hľadáčik je to dnes predsa len trochu málo. V hľadáčiku vidíte zrnenie, trochu otlačené farby ako aj malinké oneskorenie obrazu, ktoré sa prejavuje trhanou reprodukciou reality pri rýchlejšom pohybe. Kritiku si vyslúžilo aj spracovanie hľadáčika, ten nemá gumovú očnicu, ktorá by jeho používanie spríjemnila, prípadne zamedzila bočnému ostrému svetlu vnikať do oka pri fotografovaní. Hľadáčik nemá ani senzor na prepínanie obrazu medzi displejom a hľadáčikom. Aj keď fotografiu vyfotíte pomocou hľadáčika, prezrieť na displeji si ju môžete až keď opäť stlačíte tlačidlo zapnutia / vypnutia hľadáčika.
Buďme ale aj spravodliví, k dnešnému dňu v tejto kategórii fotoaparátov nijaký výrobca neponúka lepší hľadáčik. Canon G16, čo je najbližšia konkurencia k P7800, ponúka len tunelový priehľadový hľadáčik, ktorý nezobrazuje nijaké expozičné údaje a zachytáva len cca. 80% fotografovanej scény, pričom v hľadáčiku vidíte vysúvajúci sa objektív. Záver v tomto hľadáčikovom príbehu by teda nemal byť iba kritický. Implementáciu elektronického hľadáčika vítam, je to určite lepšie, ako prístroj bez hľadáčika (Nikon P7700) alebo s tunelom (Canon G16). S hľadáčikom naozaj môžete pracovať aj počas ostrého slnka. Je mi len trochu ľúto, ako obstál hľadáčik z P7800 v porovnaní s hľadáčikom, ktorý Nikon implementuje napríklad  dnes do prístrojov Nikon 1 V2 alebo s tým, ktorý dostal už pred niekoľkými rokmi do vienka Nikon1 V1. :-(
 
 
Užitočným prvkom, ktorý sa dnes v rámci miniaturizácie nenosí, je výklopný 3" displej s rozlíšením 921 000 obrazových bodov. Umožňuje pohodlne fotografovať z netradičných uhlov - ponad hlavu, z podhľadu, "za roh" či v polohe autoportrét. Nikon našťastie stále implementuje otočný a výklopný displeja a nesnaží sa znížiť rozmery ani váhu prístroja za cenu menšej užívateľskej hodnoty ako jeho najväčší konkurent Canon G16. Prístroj predsa nejde zmestiť ani do vrecka na košeli ani do džínsov, preto 2-3mm navyše nezavážia tak, aby sme sa zriekali tejto praktickej funkcionality.
Oproti konkurencii Nikon P7800 neponúka vstavané WIFI rozhranie. Ak budete chcieť fotografie nahrávať do svojho smart zariadenia, budete musieť prikúpiť WU-1a WIFI adaptér. Pozor, po nainštalovaní aplikácie Nikon Wireless Mobile Utility do smart zariadenia (iOS a Android) môžete fotoaparát pomocou WIFI modulu diaľkovo ovládať.
 

Fotografovanie

P7700 si vyslúžila kritiku pre pomalšie reakčné časy a pre pomalší zápis súborov na kartu. P7800 problém čiastočne rieši, ale v porovnaní s najrýchlejšími trochu zaostáva. Opäť odporúčam čo najrýchlejšiu kartu SD (napríklad Sandisk Extreme Pro).
Zaostrovanie na širokom konci zoomu sa mi subjektívne zdá o niečo rýchlejšie ako u P7700. Na dlhom konci klesne na úroveň predchodcu. Keď zaostrovanie porovnám s väčšinou ultrazoomov (P7800 môžeme radiť už medzi ne vzhľadom na 200mm ohnisko), je uspokojivé. Na širšom konci nie je problém bleskovo zachytiť akciu okolo vás.
 
 
Pre nadšencov, poloprofesionálov a profesionálov, ktorí používajú techniku Nikon, je tu super správa ohľadom zábleskov. Nikon Coolpix P7800 má klasické sánky na blesk a je kompatibilný s externými bleskami Speedlite pre digitálne zrkadlovky. Fotografi tak nemusia dokupovať blesky s inými sánkami ako v prípade Nikon 1 systémových aparátov. Hurá! To však ešte nie je všetko, Nikon P7800 po novom dokáže bezdrôtovo odpáliť vstavaným bleskom externé blesky Nikon Speedlite s plnou kontrolou nad ich výkonom podobne, ako sme tomu zvyknutí v strednej a vyššej triede zrkadloviek.
A teraz niečo pre turistov, cestovateľov a fajnšmekrov. P7800 je kompatibilný s GPS loggerom GP-1, ktorý vám umožní k fotografiám nahrať údaje o zemepisnej dĺžke a šírke a následne v aplikáciách vložiť fotku do mapy. Aj s odstupom času tak nezabudnete, kde ste tú ktorú fotografiu nafotili.
 
 
K P7800 pripojíte slnečnú clonu HN-CP17 so závitom na filtre 58mm. K P7800 možno pripojiť aj externý mikrofón pre nahrávanie kvalitnejšieho stereo zvuku k videu.
 

Obrazová kvalita

Ťažko posúdiť v porovnaní s vynikajúcim Coolpixom P7700. Myslím si, že opäť trochu stúpla v zmysle citlivosti ISO. Farby a dynamický rozsah ostávajú na podobnej (na kompakt výbornej) úrovni. Farby v JPG sú reálne bez prehnaného WOW efektru a dá sa s nimi ďalej pracovať aj v jednoduchom editore.
 
Fotografia priamo z fotoaparátu so štandardným nastavením farieb ukazuje výborný dynamický rozsah, detailnú kresbu a nízku úroveň šumu, ktorý pri najnižšej citlivosti ISO vôbec nebadať.
ISO80, f3,5, 1/1000s, JPG Fine, picture control Standard. Minimálny zoom 28mm.
 
Zvýšený dynamický rozsah, farba a saturácia z RAW súboru pomocou editora Adobe Photoshop Lightroom. Minimálny zoom 28mm.
 
ISO80, f5,6, 1/800s. Maximálny zoom 200mm.
 
Ak chcete výraznejší kontrast a farby a nechcete používať počítač, zvoľte v picture control režim "živý". Výsledkom budú kontrastnejšie a saturovanejšie obrázky, ktoré sa páčia väčšine pozorovateľov. Naopak, ak si potrpíte na vernejšie tlmené farby, zvoľte v picture control režim "neutrálny". Zaujímavou voľbou pre tých, ktorí fotografuje čiernobielo je režim "monochromatický", pri ktorom môžete simulovať aj použitie farebných kontrastných filtrov v čiernobielej fotografii. Osvedčila sa mi imitácia žltého filtra. Obľúbený oranžový už vykazoval zvláštne artefakty v oblohe, ktorú stmaví výraznejším spôsobom. V každom prípade aj imitácia oranžového a červeného filtra má svoj význam, ak fotografujete zároveň do RAW formátu - náhľad na JPG vás môže inšpirovať, lebo je naozaj efektný a prevod si podľa neho môžete urobiť v RAW editore. Napodobniť farebné kontrastné filtre v čiernobielej fotografii v editore už vyžaduje nejakú zručnosť.
 
 
Čiernobiela fotografia s imitáciou oranžového filtra vyvolaná v RAW editore Adobre Photoshop Lightroom. RAW z P7800 (NRW) aj keď nie natoľko ako zo zrkadlovky, predsa len poskytuje väčšie možnosti úpravy ako JPG. Bude prirodzenou voľbou pre tých, ktorí chcú mať prevod do ČB škály vo svojich rukách.
 
Ak chcete mať pod kontrolou farby a kontrast úplne, odporúčam fotografovať do RAW (NRW) formátu a snímky spracovať doma v počítači. Aj preto sa Coolpix P7800 radí medzi tzv. profi kompakty, že okrem spracovania tela, funkcií umožňuje kreatívne spracovávať nekomprimovaný formát fotografií.
 
Nočné fotografie z P7800 na ISO80 vykazujú minimálnu mieru šumu, na kompakt výborný dynamický rozsah a farby. Pre porovnanie fotografia vyvolaná z RAW formátu a následne fotografia nafotená priamo do JPG. 
 
 
 
Stabilizátor obrazu ma milo prekvapil. Nie je problém na plnom zoome (200mm) udržať 1/20 - 1/30s. Samozrejme, stabilizátor pomáha pri nepohyblivých scénach a predmetoch, pri 1/20s bude aj sebemenší pohyb rozmazaný.
 

ISO200, f4, i/30s stále bezchybne ostré. Podľa tohto údaju stabilizátor ustabilizoval čas 3x dlhší ako sa bežne odporúča.
 
Príjemným zistením je výkon aparátu pri vyššej citlivosti ISO. Časy, kedy sme už ani ISO200 nevedeli odporúčať sú dávno preč. Ak nemáte ambíciu na tlač fotografie na veľký formát, ISO môžete nechať v prípade potreby aj na hodnotách 800 či 1600.

ISO1600, f2,8, 1/25s priamo z fotoaparátu vo formáte JPG.


ISO1600, f2,8, 1/25s, rozvnaká fotografia vyvolaná z RAW pomocou Adobe Photoshop Lightroom ukazuje viac detailov, ostrosť ale zároveň aj viac šumu. Osobne ju preferujem pred výstupom priamo do JPG.
 

Video

Video je v kvalite Full HD (1920 x 1080) vo frekvencii 30 obr./s. Pri natáčaní možno nastaviť expozíciu a použiť korekciu expozície (ešte pred spustením natáčania) podobne ako pri fotografovaní a tiež možno použiť externý mikrofón na zachytenie lepšieho stereo zvuku.
 

Záver

Čo povedať na záver? Nikon Coolpix P7800 ponúka viaceré vylepšenia oproti predchodcovi. Zrýchlenie reakcií (aj keď nie radikálne), jasnejší displej, kompatibilita s GPS a WIFI modulom vrátane diaľkového ovládania fotoaparátu pomocou smart zariadenia sú len niektoré z nich. Vstavaný blesk schopný fungovať v režime "commander" vám umožní vstúpiť do kreatívneho bezdrôtového ovládania externých bleskov. Podstatnou zmenou je tiež implementácia elektronického hľadáčika, kvôli ktorému bolo dokonca odstránené koliesko pre rýchle nastavenie hodnôt ISO, WB, Picture Control... Tieto nastavenia naďalej rýchlo kontrolujete pomocou tlačidla Q, ale prínos hľadáčika je veľký. Píšem to napriek tomu, že som mu venoval celý kritický odsek. Má svoje muchy, keďže nemá senzor na automatické vypínanie a zapínanie, farby, rozlíšenie i obnovovacia frekvencia by mohli byť vyššie a mohol by mať gumovú očnicu, no na druhej strane ponúka presné rámovanie, všetky potrebné údaje o expozícii, presnú voľbu zaostrovacích bodov a to žiaľ nijaký z "profi" kompaktov bez výmenných objektívov dnes neponúka. A povedzme si pravdu, keď na vás zasvieti ostré slnko, ani na najlepšom displeji neuvidíte fotografovanú scénu tak dobre ako v hľadáčiku.
Čo sa týka obrazovej kvality, P7800 buduje na vynikajúcom výkone P7700, ktorú sme zaradili medzi najlepšie kompakty so senzorom 1/1,7". Farby, kontrast a detailnú kresbu má na svedomí vynikajúci objektív v atraktívnom rozsahu 28-200mm so zaujímavou svetelnosťou F2-4. Vydarený je aj firmvér, ktorý prevádza analógový signál na digitálne dáta. Výsledkom sú na kompakt prvotriedne fotografie. Keď klesne intenzita svetla, pomôže vám účinný stabilizátor obrazu (na nepohyblivé predmety samozrejme) a ISO hodnoty môžete pokojne nechať kolísať v rozmedzí 80-400, ak neplánujete tlačiť veľké výstavné fotky aj viac.
Coolpix P7800 tak môžem smelo odporúčať tým, ktorí chcú relatívne kompaktný fotoaparát s atraktívnym rozsahom zoomu a dobrým obrazovým výkonom. Typicky si ho kúpi cestovateľ, ktorý nemá vysoké nároky na zachytenie veľmi rýchlych akcií (aj keď aj to sa dá na širokom ohnisku) ale vyžaduje kvalitný výstup, prípadne RAW formát fotografií.
 
+ ergonómia a ovládanie
+ výklopný jasný displej
+ objektív, jeho kresba, rozsah a svetelnosť
+ spracovanie obrazu, farby
+ funkcionalita a kompatibilita s množstvom príslušenstva (blesky, WIFI, GPS, slnečná clona, diaľkové spúšte...)
+ blesk schopný odpáliť a bezdrôtovo kontrolovať externé blesky
+ implementácia hľadáčika (s výhradami ale je to plus oproti predchodcovi)
 
- stále pomalší ako najrýchlejšia konkurencia
- hľadáčik je na dnešnú dobu zastaralý (rozlíšenie, reprodukcia, chýbajúca očnica i senzor vypínania)
 
 

Technické špecifikácie Nikon Coolpix P7800

Typ: kompaktný fotoaparát
Počet efektívnych pixelov: 12,2 Mpx
Obrazový snímač: 14,9mm (1/1,7") BSI CMOS
Objektív: Nikkor 7,1x (28mm-200mm po prepočte na kinofilm)
Svetelnosť: f2-4
Konštrukcia objektívu: 13 šošoviek v 10 skupinách, 2 optické členy z ED skla
Stabilizátor obrazu: optický pomocou pohybu jedného člena
Zaostrovanie: automatické na základe kontrastu na snímači / manuálne
Min. vzdialenosť zaostrenia: 50cm na širokom ohnisku, 80cm na tele (2cm pri makro režime)
Hľadáčik: elektronický, 921 000 obrazových bodov
LCD displej: 3", 921 000 obrazových bodov, výklopný a otočný
Ukladanie dát: SD, SDHC, SDXC + vnútorná pamäť 86MB
Formát obrazu: JPG, RAW (NRW)
Formát videa: MOV (kodek H.264 / MPEG-4 AVC, Zvuk stereo AAC
Závierka: mechanická a elektronická CMOS
Časy závierky: 1/4000s - 60s
Clona: elektronicky riadená 7 lamelová irisová
Samospúšť: 10s, 2s alebo 1s
 

Fotografie vyvolané z formátu RAW (NRW) sú upravené v programe Adobe Photoshop Lightroom 5. Pri úprave bol použitý iba panel Basic so základnými úpravami. Vyvolané fotografie sú exportované do plného rozlíšenia v 100% kvalite a doostrením "Standard." Fotografie snímané do formátu JPG sú bez úprav a doostrenia tak, ako boli odfotené. Fotografie z JPG nie sú nijako označené, fotografie z RAW formátu sú uložené s označením v ľavom spodnom rohu "JPG z RAW". Pre posúdenie kvality obrazu použite tlačidlo zobraziť originál.

Galéria k článku


Nikon Coolpix P7800
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 19.02.2014 17:22:00
  na kompakt je to slušná kvalita obrazu! ale ten hľadáčik som mal možnosť vidieť a nerozumiem prečo tam dali niečo takéto, čo bolo už pred xy rokmi zastaralé
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 19.02.2014 17:49:00
  Áno, je to tak, na druhej strane žiadna najbližšia konkurencia neponúka nič lepšie. Hľadáčik pomôže, ale už do Nikon 1 V1 sa pozerá lepšie.
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 19.02.2014 19:43:00
  nezostáva mi nič iné, ako len súhlasiť, že u konkurencie podobný fotoaparát s hľadáčikom nie je ... ale zároveň sa čudujem, čo ich ku tomu viedlo, že tam nedali niečo obstajné ... asi iba to, aby na p7900 mohli vylepšiť digi. hľadáčik :D tá dnešná konzumná doba! o pol raka tu máme nový model s vylepšeným hľadákom :D
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 20.02.2014 10:16:00
  Mam konkurenciu - Canon G15 a elektronicky hladacik by som privital. Mal by mat ale aspon 1,5M alebo 2M obrazovych bodov, aby sa dal komfortne pouzivat. Ale ako pisete, aj tak lepsie ako nic. :-P
 • Hana Velická Hana Velická
  Hana Velická / 20.02.2014 10:29:00
  Ďakujem za recenziu, už pod P7700 som sa pýtala, či sa oplatí počkať za P7800. Cenový rozdiel je pomerne veľký ale P7700 nemá žiadny hľadáčik takže rozhodnutie je jasné. Dosporiť a P7800. SB80DX som predala a už mám nový SB700. S týmto by malo všetko fungovať, však?
 • Hana Velická Hana Velická
  Hana Velická / 20.02.2014 10:31:00
  Ešte jedna otázka, ak si dokúpim GPS modul, o ktorom píšete, bude mi pasovať aj na D90? Prípadne WIFI, ale to nie je také dôležité.
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 20.02.2014 10:53:00
  Dobrý deň, čo sa týka kompatibility P7800, všetko funguje, s daným bleskom spolupracuje P7800 so všetkými funkciami. GP1 - spolupracuje s D90 pomocou kábla GP1-CA90 Accesory cable for GP-1, ktorý spojíte s telom fotoaparátu. Používanie je trochu obmedzujúce - kábel trčí z GPS aj fotoaparátu, ale malo by to fungovať. WIFI s Nikon D90 môžete využiť iba s Eye-Fi kartou. S pozdravom
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...