Nikon 1 J4, rýchly prcek do kabelky či tašky

Recenzia  /  Julo Kotus / 11.03.2015 / 00:00

Fotoaparáty radu Nikon 1 boli od začiatku myslené ako kompaktné aparáty s výmennými objektívmi a rýchlym snímaním. A keď bolo povedané kompaktné, myslelo sa naozaj kompaktné.

Filozofia Nikon 1 systému je malý fotoprístroj, ktorý neobmedzuje svojho majiteľa rýchlosťou, komplikovanosťou ani výkonom. V dnešnej konkurencii mirrorless fotoaparátov s väčšími senzormi (4/3" a APSC) hrá Nikon tak trochu druhé husle čo sa týka poslednej vlastnosti, konkrétne výkonom v nepriaznivých svetelných podmienkach. Ak však ide o rýchlosť, dá sa povedať, že je lídrom a poráža aj profesionálne zrkadlovky. Fotoaparát pomerne rýchlo nabieha, bleskovo zaostruje a ak vám ide o akciu, dokáže snímať v plnom rozlíšení až 20obr./s s automatickým zaostrovaním alebo dokonca 60obr./s bez automatického zaostrovania! Nie je to zaujímavé len pre občasných fotografov športu ale aj pre rodinu so živými a akčnými deťmi. Zachytíte aj tie situácie a zábery, ktoré by ste iným prístrojom nezachytili.
 
 
A čo naozaj potrebujem?
 
Otázka znie, či naozaj pre rodinné a dovolenkové fotografie a video potrebujem veľký APSC senzor, alebo stačí aj 1" senzor Nikon 1 systému. K odpovedi sa dopátrate sami, keď si zodpoviete na nasledujúce otázky.
 

1. Chcem rýchly fotoaparát, ktorý nemá problém zaostriť na hrajúce sa deti alebo nepredvídateľné udalosti?

Odpoveď: môžete chcieť Nikon 1 fotoaparát, ktorý má jeden z najrýchlejších autofokusov medzi mirrorless fotoaparátmi a môžete chcieť aj Nikon 1 J4, ktorý robí 20 obrázkov za sekundu v plnom rozlíšení s preostrovaním. Kombinuje zaostrovací systém na základe detekcie kontrastu na snímači ako aj klasický rýchly systém fázovej detekcie kontrastu známy zo zrkadloviek. Navyše má presnú detekciu tváre, ktorá rozoznáva tvár aj z profilu a detekuje a zaostrí ju naozaj spoľahlivo.
 
 
 

2. Chcete fotoaparát, ktorý vám jednoducho, bez úprav v počítači, nafotí pekné šťavnaté farebné zábery z dovolenky, cesty a neobťažuje vás svojou veľkosťou a váhou?

Odpoveď: možno chcete Nikon 1 fotoaparát, ktorý má krásne farby už v základe a keď nastavíte farebné podanie na landscape (krajina), farby naozaj vystúpia a pri prehliadaní fotografií budete mať pocit, že ste opäť na dovolenke. Prístroj môžete nosiť celý deň na krku bez toho, aby ste večer potrebovali maséra. Vypnutý prístroj (štandardný zoom zasunutý) je navyše aj veľmi kompaktný.
 
 
 
 

3. Chcete maličký fotoaparát s krásnym farebným videom, plynule preostrovaným bez dodatočného ladenia v počítači?

Odpoveď: možno chcete Nikon 1 J4 fotoaparát, ktorého video je veľmi kvalitné, viete ho pospájať aj vo fotoaparáte, viete vytvoriť aj pomalé či zrýchlené zábery priamo vo fotoaparáte bez nutnosti ovládania zložitých strihových programov. Ultrarýchle snímanie videa vo frekvencii 120obr./s má v HD rozlíšení 720p.
 
 

 
 
 

4. Chcete moderný prístroj, ktorého ovládanie vyhovuje užívateľovi smartfónu?

Odpoveď: možno chcete Nikon 1 J4, ktorý má dotykový displej. Jeho hlavnou výhodou nie je ani tak prehrávanie a zväčšovanie fotografií prstami na displeji, ale najrýchlejší spôsob výberu zaostrovacej oblasti jedným dotykom na displeji a čo viac, jediným dotykom ste schopní nielen zaostriť na danú oblasť, ale hneď aj vyhotoviť fotografiu. Rýchlejší spôsob zatiaľ neexistuje.
 
Pri prezeraní fotografií používajte gestá podobne ako na svojom smartfóne.
 
 
 

5. Chcete moderný prístroj, ktorý umožní jednoduché sťahovanie fotografií do smartfónu alebo tabletu a jednoduché zdieľanie na sociálnych sieťach či posielanie emailom?

Odpoveď: Možno chcete Nikon 1 J4, ktorý má zabudovanú WIFI a umožňuje nielen jednoducho posielať fotky do smart zariadení, ale dokonca aj diaľkové ovládanie fotografovanie pomocou nich.
 
 
S Nikonom J4 som otestoval aj prenos obrázkov aj fotografovanie pomocou iPad-u. Obidve funkcie fungovali bez problémov. Nečakajte však profesionálne diaľkové ovládanie, na aké ste zvyknutí u profi fotoaparátov s Nikon remote programom. Pri snímaní pomocou tabletu nemáte možnosť výberu zaostrovacích bodov ani zmeny expozičných hodnôt. Naozaj funguje ako jednoduchá diaľková spúšť s obrovským live view. Pri prenose obrázkov jeden tip - pri hromadnom prenose systém pomerne redukuje veľkosť fotografie, ak chcete stiahnuť väčšie fotografie, sťahujte ich po jednej.
 

 

Pre koho nie...

J4 spĺňa mnohé predpoklady a očakávania, ktoré majú koncoví užívatelia na dobrý malý fotoaparát. Ako každý iný aparát, aj Nikon 1 J4 má svoje obmedzenia, ktoré ho limitujú na určitý druh použitia.
 
Pre koho teda nie je Nikon 1 J4 určený?
 

1. Pre tých, ktorí radi počítajú pixely v rohoch obrazu.

Štandardný objektív dodávaný v kite s J4 je kontrastný, odolný voči protisvetlu s dobrou kresbou v strede obrazu, ktorá klesá smerom k okrajom obrazového poľa. Je to pravdepodobne spôsobené jeho kompaktným dizajnom. Nie je to nič tragické a keď fotografie pozeráte na TV alebo v počítači v bežnej pozorovacej vzdialenosti, nič si nevšimnete. Ak zväčšite obraz na obrazovke 1:1 a zameriate sa na rohy a okrajové oblasti, pokles kresby zbadáte. Nemusí vás však trápiť, kým nevyhotovujete výstavné 80cm a väčšie zväčšeniny, alebo kým netrávite príliš veľa času porovnávaním rozlišovacích obrazcov.
 
Viditeľný pokles kresby v extrémnych rohoch mi osobne nevadí, ak však počítate pixely, ostrých tam napočítate menej. ;)
 
 

2. Pre tých, ktorí chcú fotiť výstavné obrazy v šere, interiéri bez statívu, čiže na vysokých citlivostiach ISO.

Nikon 1 J4 má 1" senzor. Je to menej ako 4/3 senzor a ešte menej ako APSC senzor. Fyzika nepustí a senzor zachytí viac svetla čím je väčší. Aj 1" senzor zachytí viac svetla ako bežné kompakty, ale menej, ako spomínané väčšie senzory. Pri nedostatku svetla sa signál musí zosilňovať a vzniká digitálny šum. Jeho odstránenie či už vo fotoaparáte alebo následne v počítači má za následok zníženie rozlíšenia detailov. Opäť ale musím poznamenať, pre rodinné a dovolenkové zábery je snímač z J4 úplne dostačujúci. Ak však je šero vašou prioritou a statív nie je vašim kamarátom, so zvýšeným šumom pri ISO 800 a viac musíte počítať. Odporúčam prehliadnuť si fotografie na vyšších citlivostiach ISO v galérii pod článkom, aby ste mali predstavu o výkone fotoaparátu v slabom svetle. Pridávam porovnanie JPG výstupu a JPG vyvolaný z RAW. Ako na prvý pohľad vidíte, RAW umožňuje dosiahnuť omnoho detailnejšie výsledky bez farebného šumu ale s väčším jasovým šumom. Výsledok z RAW je ale pre väčšie a náročnejšie aplikácie vhodnejší.
 

ISO800 JPG z fotoaparátu.
 
ISO 800 JPG z RAW.
 
ISO800 JPG verzus RAW
 

3. Pre tých, ktorí by chceli kreatívne fotografovať s malou hĺbkou ostrosti.

Ďalšia zákonitosť, ktoré vo fotografii existuje, je, že čím väčší senzor, tým fotoaparát pri rovnakej svetelnosti a ohnisku (po prepočte) poskytne menšiu hĺbku ostrosti. Preto je takmer nemožné s klasickým kompaktom vytvoriť portrét s krásne rozostreným pozadím a ťažšie to ide aj s Nikon 1 J4, napriek tomu, že má väčší senzor ako bežný kompaktný fotoaparát. Ak chcete naozaj tvoriť krásne portréty s hladko rozostreným pozadím, siahnite po zrkadlovke Nikon a portrétnom objektíve, napríklad Nikkor AF-S 85mm f/1,8 G.
 

 

Záver

Nikon 1 J4 je malý rýchly systémový fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi, ktorý je ako stvorený pre rodinné, dovolenkové alebo cestovateľské fotografie. Svoju konkurenciu valcuje rýchlosťou a nazval by som ho špeciálnym menom "momentkovač". Menší senzor je trošku náročnejší na svetlo ako 4/3 či APSC senzory konkurencie, ale viete to sčasti kompenzovať napríklad aj supersvetelným objektívom, napríklad Nikkor 18,5mm f/1,8 (po prepočte uhol záberu ako 50mm na Full Frame) alebo Nikkor 32mm f/1,2 (po prepočte uhol záberu ako 86mm na Full Frame). Pre tento fotoaparát máte k dispozícii objektívy vo veľmi slušnom rozsahu ohnísk od 18mm až do 810mm (po prepočte na FF).
Na druhej strane je tento fotoaparát so sériovým objektívom veľmi kompaktný a ľahký, ako naozajstný kompakt. Dotykové ovládanie, konkrétne výber zaostrovacej oblasti a prípadne okamžité spustenie závierky, ho ešte viac prispôsobia pre bleskové zachytenie každého okamihu. Detekcia tváre, WIFI kompatibilita a množstvo hravých kreatívnych filtrov sú atraktívne pre dnešného mladého moderného užívateľa. Ak nepatríte do niektorej z troch skupín, pre ktoré Nikon 1 J4 nie je až tak vhodný, po J4 môžete siahnuť a určite budete spokojní.
 

Plusy a mínusy

 
+ kompaktné rozmery a príjemná váha
+ rýchlosť, rýchlosť
+ dotyková obrazovka s možnosťou výberu zaostrenia i spúšte
+ príjemné fotografie so živými ale vernými farbami
+ výborné video, zrýchlené video, vysokorýchlostné video spomalené do slow motion
+ možnosť spájať niektoré videá do klipov priamo vo fotoaparáte (4 sekundové)
+ sériový objektív má fajn kresbu v strede obrazu a je odolný voči odleskom v protisvetle
+ pre niekoho micro SD karta (možno použiť napríklad aj micro SD kartu z telefónu)
+ WIFI konektivita s jednoduchým sťahovaním fotografií a ovládaním spúšte


- menší senzor - viac šumu v interiéroch so slabým svetlom (riešenie - skôr siahnuť po svetelnejšom objektíve)
- neefektívna práca s hĺbkou ostrosti so setovým objektívom, nutnosť použiť vysokosvetelný objektív
- sériový objektív má mäkšiu kresbu v okrajových oblastiach
- pre niekoho micro SD karta
 
 

Nikon 1 J4 si môžete kúpiť teraz za špeciálnu cenu 299€ (pôvodná 549€)!

 
V galérii fotografií sú fotografie priamo z fotoaparátu fotografované do JPG ako aj upravené fotografie z RAW formátu (NEF) a vyexportované do JPG. Fotografie z RAW sú označené vodoznakom v pravej dolnej časti. Pre plné rozlíšenie kliknite na "zobraziť originál". Vo fotografiách ú zachované údaje EXIF.
 
 
 

Galéria k článku

Nikon 1 J4, rýchly prcek do kabelky či tašky
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Nina Horna Nina Horna
  Nina Horna / 12.03.2015 06:04:00
  Iba sa mi to zdá, alebo to naozaj fotí skoro ako moja D90? Mám už vyhliadnutú zrkadlovku namiesto D90, no možno by som niečo takéto malé v taške mala... :-)
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 12.03.2015 15:12:00
  To spomalené video vyzerá celkom dobre. Čakal som že to nebude nič moc ...
 • Peto Fialka Peto Fialka
  Peto Fialka / 13.03.2015 11:41:00
  Vyzerá to byť ako super mašinka na video, náhrada rodinnej kamerky, umožňuje pripojiť aj externý mikrofón?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 13.03.2015 12:31:00
  Áno, je to vydarený videofoťák. Žiaľ J4 nedisponuje konektorom pre externý mikrofón.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...