National Geographic NG A 2210

Recenzia  /  Julo Kotus / 14.10.2013 / 00:00
Recenzie fotoaparátov za posledné mesiace dokazujú, že fotoaparáty v jednotlivých kategóriách sú si výkonom veľmi podobné. Spoločnosti tak o zákazníka bojujú novými modernými funkciami (WIFI, GPS, smart funkciami...) a v neposlednom rade dizajnom.
Áno, pri podobných špecifikáciách, výkone a funkciách siahnete radšej po fotoaparáte, ktorý je vám blízky aj dizajnom, ktorý vás bude v určitom zmysle reprezentovať. Veľmi populárne sú dnes fotoaparáty v retro dizajne.
 
 
 
V brašnách zas letí prírodný materiál a dizajn. Brašne National Geographic boli v prírodnom zelenom šate už dávnejšie, no až po čiernej verzii bola prednedávnom predstavená kolekcia Afrika. A tá je naozaj dizajnovou lahôdkou, teda aspoň pre mňa osobne. :)
 

 
 
Krásna farba materiálu medzi tmavohnedou, oranžovou a kaki v kombinácii s hnedou kožou a mosadznými prackami boduje. Každý, kto je znalý prírodných materiálov vie, že takáto taška má svoj výraz a mení ho s vekom. Po čase získava patinu, farba sa mení v miestach, kde sa dostáva do kontaktu s okolím a so svojim nositeľom. Taška jednoducho žije s fotografom a odráža jeho spôsob fotografovania a používania tašky. Aj preto na brašnách nájdete nálepku výrobcu, ktorá upozorňuje na to, že ide o výrobok z prírodných materiálov a ten sa môže po čase zmeniť, ako aj môže variovať jeho farebné podanie.
 
 
Pozor ale, kolekcia Afrika nie je určená len do prírody, práve naopak. Výrobca na svojich stránkach vzťahuje kolekciu na mestskú džungľu 21. storočia. Tá je miestom rastúceho spoločenského javu, ktorý sa spolieha na médiá - aby sme zostali v kontakte a pripojení či už ideme len tak po ulici, na drink s priateľmi, alebo cestujeme za novými miestami a dobrodružstvami. Všetci chceme zachytiť okamihy a podeliť sa o ne okamžite! To je dôvod, prečo nosíme kamery, telefóny a notebooky kdekoľvek ideme. National Geographic Afrika je kolekcia tašiek navrhnutá tak, aby vyhovovala tomuto životnému štýlu mestskej džungli. Výsledkom sú štýlové  osobité tašky s priestorom vyhradeným pre média, takže odteraz môžete zachytávať realitu kamkoľvek sa pohnete.
 
 
 
Dnes si predstavíme stredne veľkú tašku NG A2210.
Čo sa týka vybavenosti, taška je určená pre malé systémové fotoaparáty (mirrorless) a menšie zrkadlovky s jedným objektívom a príslušenstvom.
 
 
My sme do nej bez problémov zmestili Olympus E-P5 s dvoma objektívmi a ešte nám ostalo miesto pre tretí menší objektív prípadne pre systémový blesk. Hlavný priestor je totiž rozdelený do troch častí variabilnými priehradkami. Tie zachytávate o výstelku vnútra suchým zipsom. Veľkosť jednotlivých priestorov je teda prispôsobiteľná vašim potrebám. Hlavný priestor sa dá zatvoriť zipsom a chráni tak fototechniku aj pred prachom a vlhkom.
 
 
Pred hlavnou úložnou časťou sa nachádza menšia, taktiež pod zipsom a je určená pre osobné doklady, peňaženku, mobil a má aj držiaky pre perá, karty či iné drobné príslušenstvo. Pokúšal som sa tu vtesnať aj iPad mini, ale neúspešne. Dá sa postaviť do predného vrecka na výšku ale prečnieva vysoko nad zips. Ak máte teda tablet 7" a viac, v NG A2210 ho neschováte.
 
 
Na veku tašky nájdete malý kožený štítok, ktorý je zasunutý na gumičke do otvoru veka. Po jeho vytiahnutí sa ukáže štýlový kožený obal pre vizitku alebo osobné údaje pre prípad, že by ste tašku stratili a našiel by ju poctivý nálezca.
Veko je možné iba prehodiť cez odkladacie priestory a byť tak flexibilnejší a pripravenejší na akciu, alebo ho pri dlhších či menej bezpečných presunoch prichytiť v spodnej časti dvoma koženými remeňmi a prackami.
 

Ukážka nosenia tašky krížom cez hruď. Foto: National Geographic Bags 

Remeň na rameno má prispôsobiteľnú dĺžku a je taktiež z príjemného materiálu. Jeho dĺžka mi vyhovovala a pohodlne som si tašku mohol prehodiť cez hlavu krížom cez hruď aj na pomerne hrubú jesennú bundu. Nemám ale 2m a myslím si, že vysoký statný chlap s hrubou bundou môže mať s dĺžkou remeňa problém, ak by ju chcel nosiť práve krížom cez hruď. To je ale znak menších brašien  takmer všetkých značiek.
 
Materiál brašne National Geographic A2210 je na pohľad aj dotyk veľmi kvalitný a atraktívny. Naozaj pod rôznym svetlom naberá iný odtieň a zdá sa, že vydrží dlhé používanie. Zipsy nie sú tesnené voči vode, ale myslím si, že ľahký krátky dážď dovnútra tašky neprenikne. Ak sa chcete s fototechnikou presúvať bezpečne počas dažďa, odporúčam si prikúpiť pláštenku do dažďa, ktorou prekryjete celú tašku.
 
 
Celkovo brašnu hodnotím ako výborný ťah pre mladých a nielen mladých ľudí, ktorí sa chcú odlíšiť a čierne fotobrašne v strohom dizajne im nevyhovujú. Brašna je kvalitne spracovaná a plní svoju úlohu veľmi dobre. Nevýhodou pri rýchlom používaní fotoaparátu môže byť spôsob zapínania na remeň a pracku, ktorej odopnutie predsa len oproti suchému zipsu zdržiava. Z bezpečnostného hľadiska je to naopak výhoda. Celá kolekcia National Geographic Africa si získala moje sympatie pre dizajn a farebné vyhotovenie. Určite sa v blízkej budúcnosti pozrieme aj na ďalších zástupcov tejto série.
 

National Geographic NG A2210 si môžete zakúpiť TU.

Galéria k článku


National Geographic NG A 2210
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Tono R Tono R
    Tono R / 13.12.2013 14:54:00
    krasa, len to zapinanie na pracky zdrziava...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...