Luxusný univerzál, Fujinon XF 18-135mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR

Recenzia  /  Julo Kotus / 29.10.2014 / 00:00
Aj keď najradšej fotografujem pevnými "sklami" (objektívy s jedným ohniskom), viem, že ultrazoomy majú svoje opodstatnenie. Počas rýchlej reportáže naozaj nemusí byť čas na to, aby fotograf žongloval dvoma a viacerými objektívmi. Meniť objektívy nie je šťastný nápad ani v nepriaznivom počasí alebo v prostredí, v ktorom by výmenou objektívov mohlo dôjsť k znečisteniu senzora. Práve v takýchto situáciách oceníte jeden objektív, ktorý svojim rozsahom ohnísk dokáže zachytiť celok, výrez z celku i detail.
 

Fujinon 18-135mm na prvom fotoaparáte s výmennými objektívmi Fujifilm X-PRO1.
 
Objektív  Fujifilm XF 18-135mm je navyše je vytesnený voči prachu, stekajúcej vode či hmle. Spolu s podobne chráneným fotoaparátom Fujifilm X-T1 tak tvorí kombo vhodné takmer do každého počasia. Zachytíte ním širokú krajinnú scenériu aj vzdialený strom na lúke, alebo dokážete vyhotoviť v prípade potreby portrét.
 
 
Ak z mojich úvodných slov čakáte recenziu všestranného objektívu, nemýlite sa. Jednu dôležitú vec si ale povedzme na začiatok - objektívy tejto kategórie sú vynikajúci univerzáli a perfektní pomocnici v každej situácii za podmienky, že máme aspoň priemerne silné okolité svetlo. Keď sa zvečerí, alebo vstúpite do tmavšieho interiéru, univerzál so svetelnosťou f/3,5-5,6 vám už tak nápomocný nebude a radšej siahnete po objektíve s lepšou svetelnosťou. Ak si toto fyzikálne obmedzenie uvedomíme, môžeme s radosťou používať objektív všade tam, kde sa to hodí. Ja som ho vzal na aukciu dobytka v maďarskom mestečku Hortobágy. Počasie bolo vcelku priaznivé a tak som nepociťoval nijaký nedostatok v rýchlosti zaostrenia a ani nižšia svetelnosť objektívu v tej chvíli nebola prekážkou. Objektív jednoducho fungoval - zaostril na miesto, na ktoré som ho namieril bez zaváhania a mohol som sa tak sústrediť na samotnú akciu a kompozíciu. Pri slabom svetle v tmavom interiéri sa môže stať, že objektív spomalí.
 
Spracovanie objektívu je vynikajúce s príjemným chodom všetkých pohyblivých častí.
 
Clonový krúžok sa otáča v jasných krokoch po tretinách hodnoty expozičného stupňa. Zoom prstenec má príjemný tuhý chod. Manuálne zaostrovanie je by wire - otáčate síce prstencom, ale samotný pohyb zaostrovacích šošoviek je riadený elektromotorom. Tak to je zatiaľ u všetkých súčasných objektívoch pre Fujifilm X systém.
 
 
Prepracovaný stabilizátor obrazu je teraz ešte účinnejší a pomôže vám, keď fotografujete v slabšom svetle a nechcete so sebou nosiť statív. Objektív je kovový a má kovový závit na filter. V porovnaní s ostatnými ultrazoom objektívmi pôsobí o triedu lepšie a jeho používanie je naozaj zábavou. Treba sa len zmieriť s tým, že perfektné spracovanie si vyžiadalo zvýšenie hmotnosti. Na mojom Fujifilme X-T1 sa tento objektív používal komfortne až po nasadení gripu. Bez gripu bolo kombo tak trochu nevyvážené a vzhľadom na tuhší chod zoomovacieho prstenca aj menej pohodlné. Až keď sa prsty zachytili gripu a dlaň sa oprela  o vyšší fotoaparát, bolo zoomovanie naozaj ľahké.
 
Objektív v kombinácii s X-T1a vertikálnym gripom pôsobí profesionálne a taká zostava je vyváženejšia ako relatívne ťažký objektív na malom a ľahkom tele.
 
 
Špeciálny systém ventilácie minimalizuje zanášanie prachu a drobných čiastočiek na optickú sústavu.
 

Obrazová kvalita

Od každého ultrazoomu očakávam určité kompromisy a je to logické. Pri takmer 8-násobnom transfokátore nemožno očakávať rovnakú kvalitu obrazu ako pri jednom ohnisku. To, že nemusíte zoomovať nohami, prináša nielen obrovskú flexibilitu, ale aj určitú daň. V prvom rade v poklese svetelnosti objektívu. V druhom rade sa široký rozsah ohnísk podpísal pod ostrosť objektívu. Nie, neľakajte sa, objektív je stále ostrý a pekne kreslí. Je plne porovnateľný s podobnými objektívmi od výrobcov zrkadloviek, ale ostrosťou tak neohúri ako nás ohúria pevné sklá Fujinon. Stále však ide o veľmi vydarený objektív, ktorého hlavnou prednosťou je užitočný rozsah (27-203mm po prepočte na FF), výborný kontrast, odolnosť voči protisvetlu, farebné podanie a výborný stabilizátor obrazu. Ostrosť je na väčšine ohnísk veľmi dobrá až výborná, miestami pri dlhších ohniskách a plne otvorenej clone môže byť trochu slabšia, ale ako som napísal, je plne konkurencieschopná s podobnými ultrazoom objektívmi na trhu. Vo všeobecnosti možno napísať, že pre optimálnu ostrosť (napríklad v krajine) je dobre širokorozsahový zoom cloniť na f7,2-11. Pri reportáži je samozrejme dôležitejší moment ako najlepšia možná kresba a tak fotografujeme podľa okolitého svetla.
 
 
Minimálny zoom 18mm (27mm po prepočte na kinofilm)
 

Maximálny zoom 135mm (203cm po prepočte na kinofilm)
 

Objektív nemá problém s protisvetlom, zvláda ho s dobrým kontrastom a bez veľkých odleskov na šošovkách.
 
 

Záver

Objektív Fujinon XF 18-135mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR je vynikajúco spracovaný objektív s užitočným rozsahom ohnísk a s výbornými optickými vlastnosťami. Áno, kvalitatívne dosiahnete lepší obraz ak tieto ohniská vyskladáte z pevných skiel, ale kto by ich zakaždým počas akcie menil? Alebo kto by chcel so sebou nosiť plný batoh objektívov s jednou ohniskovou vzdialenosťou povedzme na výlet do hôr alebo na cesty? Je jednoduchšie vložiť do brašne fotoaparát s jedným objektívom, ktorý pokryje väčšinu fotografických príležitostí a ponúkne stále vysoko kvalitný obraz. Tieto požiadavky na ultrazoom Fujinon spĺňa a má navyše jednu vlastnosť, ktorú ponúkajú konkurenčné spoločnosti iba u naozaj drahých objektívov - odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom (dážď, prach, sneh). Nemusíte sa báť vziať ho na hory, safari, cesty a všade, kde jeho outdoor vlastnosti využijete.
 

Plusy a mínusy

+ spracovanie objektívu
+ rýchlosť zaostrovania za dobrého a priemerného svetla
+ vynikajúci stabilizátor obrazu
+ ostrosť objektívu na väčšine rozsahu ohnísk
+ prenos kontrastu a farieb
+ odolnosť voči odleskom v protisvetle
 
- ostrosť na dlhých ohniskách pri odclonení by mohla byť lepšia

- rýchlosť zaostrovania v slabšom svetle  

Objektív Fujinon XF 18-135mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR si môžete zakúpiť tu.

V galérii nájdete testovacie fotografie vyhotovené týmto objektívom a fotoaparátom Fujifilm X-T1. Fotografie boli zachytené do RAW (RAF) formátu a vyvolané v RAW editore Capture One Express. Obrázky majú zachovaný exif, z ktorého môžete vyčítať všetky expozičné údaje.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

Galéria k článku

Luxusný univerzál, Fujinon XF 18-135mm f/3,5-5,6 R LM OIS WR
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Tono R Tono R
  Tono R / 30.10.2014 17:54:00
  ultrazoom je furt len ultrazoom, tento je slusny, ale citit ze kresba miestami zakolise a nema ani to 3D vykreslenie, ktore maju pevne skla od Fuji, bokeh tiez nevyzera bohvieako, to je ale logicke
 • Ďuro Mika Ďuro Mika
  Ďuro Mika / 30.10.2014 18:00:00
  Buď som slepý alebo nevidím, ale mne tie fotky prídu ostré.
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 31.10.2014 09:50:00
  keď sa pozrieš na fotku s balíkmi sena, všimni si kraje. najmä ten ľavý je odpálený. cena je tiež zaujímavá, zhruba dvojnásobná ku zrkadlovkovým 18-135 ... ale uznávam, spracovanie je úplne niekde inde. v mojich očiach stále fujina vyzerá ako fajn retro foťák, prečo to kaziť zoomom keď majú toľko dobrých pevných ohnísk?
 • Peto Fialka Peto Fialka
  Peto Fialka / 31.10.2014 11:41:00
  Pevné sklá sú super, ale na dovolenku alebo na hory by som si zobral presne toto, môžem fotiť aj v daždi či hmle bez stresu a bez nutnosti vymieňať objektív...
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 03.11.2014 11:05:00
  súhalsím s prvou tézou, pevné sklá sú super. ostatok neviem neviem. načo by som prechádzal na nový, menší kompaktný systém, keď napokon na to nasadím objektív ktorý je porovnateľný s tými na zrkadlovky a za polovičnú, niekedy tretinovú cenu?
 • Branislav . / 08.12.2015 16:50:12
  Ta to páni neviem na canon stál Canon 24-105mm f/4L IS USM 8 stovák a obraz úpný odpad dla mojho názoru.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...