LEOFOTO, nová značka statívov v našej ponuke

LEOFOTO, nová značka statívov v našej ponuke

Recenzie  /  Julo Kotus / 04.07.2019 / 14:45

Milí priatelia fotografie,

 

do našej ponuky sme zaradili novú značku statívov. Charakterizuje ju atraktívny elegantný dizajn, vysoká funkčnosť a odolnosť a zároveň dobrý pomer cena / výkon.

Leofoto Ranger na predajni PRO.Laika

Leofoto je značka, ktorá si vybudovala široký sortiment statívov a príslušenstva a my sme pre vás vybrali najucelenejšiu sériu Leofoto Ranger. Typické sú pre ňu kompaktné rozmery a tým aj dobrá prenositeľnosť, skladnosť a priaznivý pomer váha / nosnosť statívu.

Najvyšší model Ranger 324C + LH-40, naprispôsobiteľnejší Ranger 284CVL + LH30 a najmenší Ranger 223C + LH20

Spracovanie a dizajn

 

Spracovanie statívov série Ranger je na vysokej úrovni. 10-vrstvový karbón so špeciálnym prepleteným vzorom je veľmi odolný a pevný a vynikajúco potláča vibrácie.

Kovové diely sú z anodizovaného hliníka. Táto povrchová úprava je omnoho stálejšia a oteruvzdornejšia ako klasický náter či práškovanie povrchu.

Aretáciu nôh zabezpečuje free – lock systém pomocou otočných aretovacích obručí. Nohy statívu sú ukončené gumovými „papučami“, ktoré sú dostatočne široké na to, aby ste sa karbónom nedotýkali zeme ani pri najširšom, takmer vodorovnom nastavení nôh. Navyše v štandardnom balení už nájdete aj hroty (okrem modelu LS-224C), ktoré sa montujú pomocou štandardného 3/8“ závitu.

1/4“ závitom môžete k statívu pripevniť spod základnej dosky ďalšie príslušenstvo, ako napríklad svetlo, monitor, slnečnú rozptylku a čokoľvek iné, čo viete pripevniť 1/4“ závitom.

Zaujímavým riešením je stredový stĺpik (najmenší Ranger 223C ho nemá a LS-284CVL ho má riešený inak), ktorý sa montuje na statívovú základňu len v prípade potreby. Ak ho nepotrebujete, po jeho odňatí je statív ľahší a dostane sa pri najširšom rozložení nôh extrémne nízko nad povrch. Doslova len niekoľko centimetrov. Je to výhoda hlavne pri snímaní makro záberov alebo záberov zo žabej perspektívy.

Stredový stĺpik sa dá jednoducho namontovať na základňu a následne na neho hlava. Stredový stĺpik je sám vysúvateľný pomocou free – lock systému podobne ako statívové nohy. V určitom rozmedzí tak môžete regulovať jeho výšku.

Kompletné balenie Ranger 284C + LH-30

V základnom balení v cene s hrotmi už nájdete aj prenosnú tašku a imbusové kľúče pre dotiahnutie skrutiek a univerzálny multifunkčný nástroj.

Pri používaní Leofoto statívy nevykazujú nechcené vôle, ktoré by znižovali stabilitu, skôr naopak, všetky ovládacie prvky sú príjemne tuhé a vzbudzujú pocit spoľahlivosti. Free – lock systém je možné pri rozkladaní statívu uvoľniť jednou rukou a naraz vytiahnuť všetky sekcie nôh.

Pri zmene uhla postavenia nôh (tri rôzne uhly) jednoducho vytiahnete poistky z anodizovaného hliníka a roztiahnete nohy do najširšej polohy. Pri sklápaní nôh do užšieho uhla poistky samé zapadajú do výsekov a držia v následnej polohe. Je to jednoduchý a rýchly spôsob zmeny uhla nôh.

 

 

Najmenší unikát prekvapuje: Leofoto Ranger LS-223C + LH-25

 

Jedným z najšpecifickejších statívov v sérii Leofoto Ranger je najmenší model Ranger LS-223C.

Ide o statívček, ktorý zmestíte bez problémov do brašne. Má totiž v zloženom stave dĺžku štandardného svetelného objektívu. Nemusíte ho teda pripevňovať zvonku na fototašku či batoh. Jednoducho ho vložíte do priehradky brašne alebo ruksaku a nosenie je tak bezpečnejšie a pohodlnejšie. Alebo ho pripnete na brašnu, pri ktorej splynie dokonale a nevytŕča z jej siluety.

Napriek tomu, že ide o najmenšiu variantu Ranger statíva, v nosnosti vôbec nezaostáva za väčšími modelmi série. Práve naopak, tým že má krátke trojsekčné nohy (priemer 22/19/16 mm), udrží toho ešte viac a pevnejšie, ako kompaktné statívy s dlhšími nohami. Nosnosť modelu LS-223C je 10 kg! Nosnosť hlavy LH-25, ktorá je k tomuto statívu dodávaná je 6 kg a práve tým je obmedzená nosnosť setu. 6 kg je však na takého malého “prcka” úctyhodný výkon.

V zloženom stave má statív neuveriteľných 20 cm (bez hlavy) a pri najširšom postavení nôh je jeho základňa iba 4,5 cm nad povrchom. Maximálne vysunutý má zas 35 cm. A to nie je všetko, spolu s kompaktnou hlavou LH-25 má iba 720 g! Momentálne je to najlepšie predávaný kompaktný statív v našom sortimente s veľmi jednoduchým a rýchlym ovládaním.

 

Hlava LH-25 má okrem všestranného pohybu okolo gule aj rotáciu okolo osi statívu pre vodorovné otáčanie. Obidva pohyby aretuje jediná skrutka s krídelkami. Rýchloupínacia doštička je extrémne malá, ale pritom dostatočne pevná, aby udržala deklarovanú záťaž do 6 kg. Na fotoaparáte ju takmer necítite a ani nevidíte. Ani statív ani hlava nemajú vodováhu na pomoc pre nastavenie techniky do vodorovnej polohy. Ak ste tak zvyknutí  pracovať, odporúčam dokúpiť libelu do sánok fotoaparátu. Statív odporúčame pre kompaktné fotoaparáty, mirrorless fotoaparáty a zrkadlovky so štandardnými objektívmi, prípadne miernymi teleobjektívmi či makro objektívmi. V prípade potreby však LS-223C udrží aj menší stredný formát s jednoduchým ľahším objektívom.

 

 

Ľahký a primerane vysoký: Leofoto Ranger LS-224C + LH-25

 

Ranger 224C + LH25

Tento statív zdieľa mnohé s najmenším modelom LS-223C, ktorý som spomínal vyššie. Má rovnakú guľovú hlavu (a teda aj rovnakú základňu pre hlavu 36mm). Samotný priemer gule v guľovej hlave je 25 mm. 

Na rozdiel od najmenšieho modelu má 224-ka dlhšie nohy a 4 sekcie namiesto 3. Priemer nôh je 22/19/16/13 mm. Viac nôh a menší priemer na konci sa premieta do nosnosti, ktorá je ale stále slušných 6 kg čo zodpovedá aj nosnosti hlavy. Tenšie konce nôh neumožňujú naskrutkovať na nohy hroty a tak je to jediný statív Ranger v našej ponuke bez možnosti použitia hrotov.

 

V zloženom stave má 40cm, najnižšiu pracovnú výšku 5,7 cm, vysunutý meria 109,5 cm, so stredovým stĺpikom v maximálnej polohe potom 141 cm. Odporúčame pre kompaktné fotoaparáty, ultrazoomy, mirrorless fotoaparáty či ľahšie zrkadlovky so základnými objektívmi.

 

 

Zlatá stredná cesta: Leofoto Ranger LS-254C + LH-30

Statív v kvalitnom 10 vrstvovom karbóne do 300€ s guľovou hlavou s priemerom gule 30 mm a 4-sekčnými nohami (25/22/19/16 mm). Je zlatou strednou cestou pre tých, ktorý chcú mať relatívne kompaktný, ľahký statív s váhou pod 1kg (bez hlavy).

Má v balení hlavu LH-30, ktorá má už samostatnú skrutku na ovládanie vodorovného pohybu pre pohodlné švenkovanie alebo jednoduché fotenie panorám a samostatná hlava má nosnosť až 15 kg! Pozor však, statív sám o sebe má nosnosť 8 kg, čo je na menej ako 1 kg statív slušný výkon. V sade však získate veľmi kvalitnú hlavu, ktorú môžete použiť aj na iných statívoch s vyššou nosnosťou. Statív má prenosné rozmery 44cm, najnižšiu pracovnú výšku len 6,6 cm a najvyššiu 120 cm bez hlavy a 127,4cm s hlavou LH-30. Hlava má aj libelu na vyrovnanie fotoaparátu do vodorovnej polohy.

 

 

Výkonný no stále ľahký a kompaktný: Leofoto Ranger LS-284 + LH-30

 

Tento Ranger strednej triedy má stále primeranú hmotnosť 1,1 kg (bez hlavy) a ponúka kompaktné  rozmery po zložení 44,4 cm (bez hlavy). Minimálna pracovná výška je 6,8 cm (bez hlavy) a maximálna rovnako ako predchádzajúci model 120 cm. S predchádzajúcim modelom zdieľa aj rovnakú hlavu LH-30 s nosnosťou až 15 kg. Samotný statív má nosnosť 10kg. Vďačí za to silnému priemeru 4 sekčných nôh 28/25/22/19 mm. Napriek týmto parametrom, tak ako celý rad Ranger, je aj tento statív kompaktný a najnižšia pracovná výška je iba 6,8 cm nad povrchom. Najvyššia je zas rovnako ako v prípade 254C 120 cm bez a 127,4 cm s hlavou LH-30.

 

 

Flexibilný a rýchly: Leofoto Ranger LS-284CVL

 

Ako ste si všimli v názve produktu chýba údaj o hlave. Áno, LS-284CVL v balení hlavu nemá. Parametrami nôh je totožný s predchádzajúcim modelom LS-284, ale odlišuje ho odlišné riešenie stredového stĺpika. Ten sa nedá rozobrať či skrátiť, ale jeho minimálna pracovná výška zostáva. Stredový stĺpik sa dá totiž expresne vytiahnuť a preklopiť do vodorovnej polohy, či do takmer ľubovoľného uhla. Ide tak o najprispôsobivejší model z modelového radu Ranger ako stvorený pre fotografovanie makra, fotografovanie z ťažkých uhlov či v extrémne nerovnom teréne.

Stredový stĺpik vo vyklopenej polohe totiž možno posúvať po dĺžke, rotovať okolo osi statívu v 360° a vyklápať pod rôznym uhlom v rozmedzí 180°. Hlavu s fotoaparátom tak môžete veľmi ľahko dostať mimo os celého statívu a do rôznej vzdialenosti i polohy. 4 sekčné nohy majú priemer 28/25/22/19 mm a jeho nosnosť je 10 kg. V pohode ale udrží aj stredne ťažkú zrkadlovku so štandardným či makro objektívom alebo miernym teleobjektívom.

Ako jediný z radu Ranger má tento statív na nohách aj libelu (vodováhu) pre nastavenie do vodorovnej polohy.

 

 

Stále kompaktný silák: Leofoto Ranger LS-324C + LH-40

 

Najsilnejší Ranger v našej ponuke unesie až 15 kg záťaž a jeho hlava LH-40 je dimenzovaná dokonca až na 20 kg! Okrem toho hlava má ďalšiu výhodu v možnosti nastaviť tuhosť odporu pre plynulejšie švenkovanie a ovládanie podľa záťaže, ktorú máte na hlave umiestnenú. Logicky z označenia má hlava priemer gule až 40 mm, výšku 83 mm a základňu 57 mm.

Minimálna pracovná výška statívu (bez hlavy) je 7,8 cm nad povrchom a maximálna 130,5 cm a s namontovaným stredovým stĺpikom, s namontovanou hlavou LH-40 138,8 cm. Napriek tomu, že nosnosť napovedá o veľkom robustnom statíve, jeho rozmery sú v zmysle filozofie radu Ranger stále prijateľné, nie obrovské či obmedzujúce. V zloženom stave má statív 48 cm, čo znamená stále pohodlné a zmysluplné uchytenie na batoh a prenášanie. Jeho váha je 1,38 kg bez hlavy, s hlavou LH-40 potom 1,876 kg.

Tento statív už môžete použiť aj pod veľkú zrkadlovku so silným teleobjektívom alebo pod stredoformátový prístroj a samozrejme pod všetko menšie a ľahšie.

 

STATÍVY ZNAČKY LEOFOTO V PONUKE PROLAIKA

 

 

LEOFOTO, nová značka statívov v našej ponuke
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...