Leofoto LY-265CF

Leofoto LY-265CF

Predstavujeme vám Mr. Y, šikovný karbónový cestovateľský statív.  /  Srnec Karol / 05.06.2024 / 06:00

Predstavenie

Leofoto LY-265CF je cestovný kompaktný statív s nohami z karbónu. Niekoľko neštandardných konštrukčných prvkov zabezpečili nielen jeho malú dĺžku ale aj užší obvod. 5 sekcii nôh tiež pomohlo skrátiť jeho dĺžku ale bez kompromisu, čo sa týka max. výšky. Statív je dodávaný aj z guľovou hlavou, vo veľmi peknom puzdre spolu so sadou kľúčov, vrátane univerzálneho, ktorý môžete mať stále na kľúčoch od domu. Dokonca je na ňom aj otvárač na fľaše.

 

 

V ružovej a zelenej farbe sa jedná aj o imidžovú záležitosť. Väčšina dá asi prednosť decentnej čiernej.

 

Maximálna nosnosť je statívu je 7 kg, praktické zaťaženie je okolo 2 kg. Vďaka použitým materiálom má statív len 1,25 kg. Pritom maximálna výška je slušných 1580 mm. Zložený má len 435 mm.

 

 

Nohy z karbónu majú päť sekcií, vďaka ktorým je vysoký, ale po zložení kompaktný. Dlhšie ale trvá jeho rozkladanie a skladanie. Nohy možno vyklopiť do štyroch polôh a prispôsobiť tak statív členitému terénu, alebo umiestniť jeho základňu nižšie. Poistky nôh sú klapkové. Aj najtenšie časti nôh sú pevné a nemajú tendenciu prenášať vibrácie. Nohy sú ukončené gumenými koncovkami.

Na základní nájdete závit pre upevnenie rôzneho príslušenstva, napr. držiaku telefónu.


 

Stredový stĺpik má netradičný trojuholníkový prierez, vďaka ktorému môžu byť nohy bližšie pri sebe. Stĺpik sa dá otočiť a fotoaparát môžete mať zavesený dole hlavou. Stĺpik môžete rozobratím skrátiť. Tak sa môžete dostať len 120 mm nad zem. Čo ocenia makrofotografi. Pribalený je aj stĺpik určený pre bežné typy hláv.

 


Pohľad na uzamykací mechanizmus.

 

Leofoto LY-265CF je osadené guľovou hlavou menej tradičnej konštrukcie s prstencovým zámkom, ktorým sa nastavuje aj odpor guľového kĺbu. Na hlave je vodováha, samostatne sa dá ovládať panoramatická základňa. Ak je stredový stĺpik zasunutý, má hlave len malý priestor pre pohyb. Ak máte fotoaparát v horizontálnej polohe a ste na pomerne rovnom teréne, tak to stačí. Ak chcete maximálnu voľnosť pohybu, vrátane vertikálneho vyklopenia, musíte stredovú tyč mierne po vysunúť. Pri vysúvaní cítite, kedy je stĺpik dostatočne vysunutý. Vďaka misovitému tvaru základne môže byť statív aj s hlavou o niekoľko centimetrov kratší.

Rýchlo upínací mechanizmus je štandardu Arca Swiss, čeľuste sa ovládajú skrutkou.

Leofoto LY-265CF v praxi

Na testovanie som dostal statíáv v zelenej farbe, na ktorú som si až podozrivo rýchlo zvykol. Zabudli mi ale pribaliť doštičku, šťastím preto bolo, že rýchlo upínací mechanizmus je typu Arca Swiss a mohol som použiť niektorú z doštičiek, ktoré mám k iným statívom.

Na to, že Leofoto vyrába veľmi kvalitné statívy som už zvyknutý. A tento nie je výnimkou. Zaujali ma hneď dva parametre. Veľkosť v zloženom stave a maximálna výška. Zložený statív sa veľkostne hodil k môjmu stredne veľkému batohu. Pri práci som sa ale nemusel príliš zohýbať k fotoaparátu. Statív je až prekvapujúco tuhý. Zvykať som si musel na netradičné ovládanie hlavy. Podvedome som stále hľadal skrutku zámku guľového kĺbu. Ale to je len vec zvyku.

Stabilitu som preveril pri fotografovaní fontán. Pre efektné rozmazanie vody som využil dlhý expozičný čas, ktorý som dosiahol použitím silného ND filtra. Časy sa pohybovali v rozsahu niekoľkých desiatok sekúnd. Aj pri občasných poryvoch vetra si statív viedol výborne.

 

Záver

Leofoto LY-265CF je podobnej koncepcie ako statív od Peak Design. Ale to je už niekoľko statívov na trhu. U Leofoto ale vidno, že má skúsenosti s profesionálnymi statívmi. Aj keď je výrazne lacnejší ako PD, výrobca u neho neurobil žiadne kvalitatívne kompromisy. Je praktický a dostanete k nemu aj pekné puzdro s príslušenstvom.

Tento statív odporúčam majiteľom stredne veľkých zrkadloviek a bezzrkadloviek. Je to výborný statív na cesty, kompaktný a ľahký, pritom po rozložení pomerne vysoký. Je vítaným doplnením portfólia statívov Leofoto.

 

Odporúčané články:

Leofoto Ranger

Leofoto LP-324C+LH-40

Leofoto Poseidon

Statív Leofoto LY-265CF si môžete zakúpiť priamo v predajni Pro.Laika

Leofoto LY-265CF
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...