Statív, ktorý sa nebojí vody, blata, piesku ani snehu?

Statív, ktorý sa nebojí vody, blata, piesku ani snehu?

Leofoto LP-324C+LH-40  /  Karol Srnec / 17.02.2022 / 15:00

Leofoto LP-324C patrí k stredne robustným statívom, ktorý má rozumnú hmotnosť, pritom udrží plnoformátový fotoaparát s profesionálnym objektívom. Doplnený je kvalitnou guľovou hlavou LH-40. Je zo série Poseidon. Oproti iným statívom Leofoto je utesnený proti vode, prachu, piesku.  Na všetkých sekciách nôh sú tesniace krúžky. Vďaka hrotom a obrúškam z titanovej zliatiny sú kovové prvky odolné vočí korózii. Nohy sú vyrobené z 10-vrstvového karbónu.

Transportná veľkosť statívu je 580 mm, maximálna pracovná výška 1395 mm a minimálna 165 mm. Hmotnosť statívu aj s hlavou je 1,95 kg. Nosnosť statívu je 15 kg.

Guľová hlava LH-40 má samostatné ovládanie panorámovania, nastavenie trenia, zabudovanú vodováhu a je kompatibilná so štandardom Arca Swiss.

V cene sú hroty z titánovej zliatiny, sada imbusových kľúčov, hák pre dodatočnú záťaž a multi-tool. To všetko v peknej taške.

Špecifikácia: Statív LP-324C

Nohy môžu byť osadené gumenými koncovkami, alebo kovovými hrotmi.

 • nohy so 4 sekciami, 10-vrstvový karbón
 • titanová zliatina, odolná voči korózii, použitá na hrotoch, gumených koncovkách  a spodnej časti nôh
 • nosnosť: 15 kg
 • hmotnosť: 1,95kg (aj s hlavou)
 • výška v zloženom stave: 580 mm (aj s hlavou)
 • maximálny výška: 1395 mm (aj s hlavou)
 • minimálna výška: 165 mm (aj s hlavou)
 • utesnené sekcie nôh
 • protišmyková úprava prstencov uzamykania nôh
 • konštrukcia bez stredového stĺpika, pre kompaktnejšie rozmery
 • polohovateľné nohy
 • základňa s tromi skrutkami zabraňujúcimi otáčanie hlavy
 • možnosť pripojenia príslušenstva (rameno, hák)

 

​Špecifikácia: Hlava LH-40

 • rýchloupínací mechanizmus kompatibilný so štandardom Arca Swiss
 • priemer gule: 40 mm
 • výška: 87 mm
 • priemer základne: 57 mm
 • nosnosť: 20 kg
 • hmotnosť: 491 g
 • dva výrezy pre vyklápanie hlavy
 • samostatná ovládanie panorámovania
 • nastaviteľné trenie
 • zabudovaná vodováha
 • doštička so zarážkami proti vypadnutiu
 • vymeniteľná rýchloupínacia základňa

Ochranná brašňa

 

 • polyester 900D, vodoodputivá PU vrstva
 • dvojité YKK zdrhovadla
 • kovové mechanické časti
 • popruh
 • asymetrické umiestnenie rukovätí, kvôli lepšiemu vyváženiu

Pochváliť musím stránky výrobcu. Sú detailné, s množstvom informácii a veľkými produktovými fotografiami: https://www.leofoto.com/products_detail.php?id=459

 

Statív Leofoto LP-324C v praxi

Mám niekoľko statívov a ešte viac som ich vyskúšal, alebo mal v minulosti. Osobne preferujem nohy s prstencovými poistkami a guľovú hlavu. Oboje Leofoto LP-324C+LH-40 má. S prstencami sa mi rýchlejšie manipuluje, naviac nevyčnievajú a nemajú sa za čo zachytiť, ako to niekedy robia klapkové poistky. Aby sa s prstencami dobre pracovalo, nesmú sa šmýkať a odomknúť/zamknúť by sa mali max. do 1/2 otáčky. U LP-324C stačí menej ako 1/8 otáčky a preto je odomykanie a zamykanie rýchle. Nechcete sa predsa zdržiavať pri rozkladaní a skladaní statívu? Prstence sú kovové, drážkované s tromi protišmykovými poduškami zo silika gelu. Prstence sa nešmýkajú, ani keď sú mokré, alebo pod vodou.

Nohy tvoria 4 sekcie a sú polohovateľné. Prispôsobíte ich aj členitému terénu. Štandardne sú ukončené gumenými protišmykovými koncovkami, ktoré možno vymeniť za titánové hroty. Tie sú v cene. Ja som ich ale nemal, ani náradie. Testovaný statív putuje z ruky do ruky a tak ktovie, kde skončili?

Maximálna výška statívu je 1395 mm, čo je akurát pre pohodlnú prácu. Dokúpiť môžete stredový nádstavbový stĺpik, ktorý sa montuje na základňu statívu. Pri prenášaní ho musíte demontovať. V taške je pre neho priestor.

Minimálna výška je 165 mm. To sa zíde pri fotografovaní makra, alebo keď v ľahu číhate na zver.

Nastavený do najnižšej polohy.

Hmotnosť statívu aj s hlavou je 1,95 kg. Za tie roky, čo fotografujem som zistil, že ak má statív nad 2 kg, nosiť sa mi ho nechce. Testovaný statív sa zmestí do môjho limitu. Vzhľadom na robustnosť a nosnosť je hmotnosť nízka. Používam dva systémy, plnoformátový a Micro 4/3. LP-324C+LH-40 sa hodí k plnoformátovému systému, ak by som mal len Micro 4/3, vybral by som si model ľahší LP-284C+LH-30 s hmotnosťou 1,55 kg. Maximálna výška je o 105 mm menšia.

Hlava LH-40

LH-40 je klasická guľová hlava. Priemer gule je 40 mm. Vďaka presnej výrobnej tolerancii a použitým materiálom sa s ňou pracuje výborne. Nijako nezadrháva. je dostatočne veľká aj pre ťažšiu techniku. V praxi oceníte samostatné ovládanie panorámovania a možnosť nastavenia odporu, vďaka tomu hlavu prispôsobíte hmotnosti použitej techniky a štýlu práce.

Rýchloupínacia základňa je kompatibilná so štandardom Arca-Swiss. Je v nej zabudovaná vodováha. Doštička sa upevňuje pomocou šróbu a má dve demontovateľné zarážky, proti samovoľnému vypadnutiu techniky z hlavy. Doštičku k technike priskrutkujete pomocou imbusu, alebo aj rukou. Odporúčam imbusový kľúč, rukou ju nikdy poriadne nedotiahnete.

Zaujímavým konštrukčným. prvkom sú dva výrezy pre naklápanie hlavy. Vďaka ním ľahko sklopíte hlavu smerom dole, alebo nabok, bez nutnosti otáčať hlavou na základni.

Testy: Fotografovanie so silnými ND filtrami

Pre prvé testovacie fotenie som vybral techniku použitia silných ND filtrov. Výrazne predĺžujú expozičný čas a to aj počas dňa, kedy je svetla dostatok. Dlhým časom môžete efektne rozmazať tečúcu vodu, alebo oblaky, vlastne všetko, čo sa pohybuje. Fotografoval som s Olympusom OM-D E-M1 Mark III, objektívom M.Zuiko 12-100/4 IS PRO a filtrami VFFOTO ND64 a ND2000. Expozičné časy sa pohybovali do 60 sekúnd. Použil som káblovú spúšť a režim elektronickej uzávierky.

Aj keď býva pri Dunaji veterno, tým že je statív pre môj Olympus mierne predimenzovaný, nemal som žiaden odpad, až na niektoré expozične nevydarené zábery.

Expozičný čas 13 sekúnd. Filter ND2000.

Expozičný čas 2 sekundy, niekoľkokrát opakovaný s použitím funkcie Live Composite (len na fotoaparátoch Olympus). Filter ND 2000.

Expozičný čas 5 sekúnd. Filter ND64.

Nočné mesto

Pri druhom testovaní som sa rozhodol statív viac zaťažiť. Preto som fotografoval s plnoformátovou bezzrkadlovkou Sony A7 III s objektívom FE 100-400/4,5-5,6 GM OSS. Expozičné časy boli do 30 sekúnd. Použil som 10 sekundovú samospúšť a režim mechanickej uzávierky. Pri tejto zostave, na najdlhších ohniskách už bol aj nejaký ten odpad. Použitá ťažká zostava je maximom, čo by som na statív dával, ak chcete používať dlhé časy, rádovo v sekundách. Problémom nie je hmotnosť zostavy, ale tlmenie jemných vibrácii pri použití superteleobjektívu. Diaľkovú spúsť, el. uzávierku a opakované fotografovanie odporúčam.

Doma som si z balkónu urobil porovnávací test s mojimi osvedčenými statívmi. Porovnateľný si viedol úplne rovnako. Len obludný, viac ako 1,8 m vysoký a viac ako 3,5kg ťažký statív si viedol lepšie. Ale ten by ste so sebou bežne nosiť nechceli.

Ohnisková dĺžka 206 mm, expozičný čas 1/25 s.

Ohnisková dĺžka 107 mm, expozičný čas 3,2 s.

Ohnisková dĺžka 262 mm, expozičný čas 0,5 s.

Záver

Statív Leofoto Poseidon LP-324C s hlavou LH-40 je špecializovaný pre fotografov mora (seascapes), potokov, bystrín, mokradí, ale aj pre použitie na horách a to aj keď je nasnežené. Máte záruku vysokej odolnosti a že vám doma z nôh nevytečie blato, voda alebo sa nevysype piesok. A že vám kovové prvky neskorodujú. Guľová hlava LH-40 je dobre ovládateľná. Pomocou skrutky môžete nastaviť odpor a prispôsobiť chod hlavy hmotnosti fotoaparátu a objektívu. Aj hlavu môžete prispôsobiť, napríklad vymeniť rýchloupínaciu základňu, napríklad za panoramatickú, alebo s pákovou poistkou.

Leofoto Poseidon LP-324C s hlavou LH-40  je zároveň aj univerzálne použiteľný statív, aj keby sa jeho nohy nikdy vody nedotkli. Je modulárny, môžete ho prispôsobiť vlastným požiadavkám. Ja by som si dokúpil držiak na mobil. Dovybaviť ho môžete aj  stredovým stĺpikom, alebo držiakom na dáždnik.

Veľkostne poslúži majiteľom plnoformátového fotoaparátu, aj s väčšími profesionálnymi objektívmi, ako napr. 70-200/2,8. Ak ste majiteľom Micro 4/3 systému Olympus/Panasonic, APS-C Fujifilm X, môžete siahnuť po menšom a ľahšom modeli LP-284C Poseidon s hlavou LH-30.

 

Statív Leofoto Poseidon LP-324C s hlavou LH-40 mi vyslovene sadol, pretože už roky používam niečo podobné od inej značky, ale bez vodotesnej úpravy a použitia titanovej zliatiny. Nenašiel som na ňom nič, čo by mi vadilo, snáď len absenciu termo bandáže, ktorú si môžete prikúpiť. Celkovú odolnosť preverí len čas. Ja som mal statív len krátko. Má ale všetky predpoklady slúžiť v náročných podmienkach. Ak neplánujete fotografovať v ťažkých pomienkach, Leofoto ponúka statívy podobných parametrov, ale bez utesnenia, antikorozívnych materiálov a samozrejme tým pádom lacnejšie.

Link na produkt: https://www.prolaika.sk/e-shop/leofoto-poseidon-lp-324clh-40-stativ-s-gulovou-hlavou/p-5135250.xhtml

Produktová galéria

Statív, ktorý sa nebojí vody, blata, piesku ani snehu?
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...