Keď fotoaparát klame telom. Panasonic Lumix DMC-G80

Keď fotoaparát klame telom. Panasonic Lumix DMC-G80

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 11.01.2017 / 12:00

Fotoaparát je určený do terénu a výrobca sľubuje, že aj niečo vydrží.

Na rôznych miestach vo svete sa volá ten istý model aj Panasonic Lumix DMC-G85 alebo aj Panasonic Lumix DMC-G81. Podľa zvyklostí trhu. Telo z pevnej horčíkovej zliatiny, pevný úchop pre pravákov, k tomu dva otočné voliče. Jeden na palec, druhý na ukazovák. Dajú sa nimi nastavovať rôzne parametre. Tlačidlá rýchlych prístupov sú rozložené intuitívne a veľmi rýchlo padnú do ruky aj novému majiteľovi. Ovládanie a menu je prehľadné a k dispozícii je aj rýchle menu Quick Menu. Ak sa vám nastavenie niektorého z tlačidiel rýchleho prístupu nepáči, stačí ho dlhšie podržať a vybrať si z ponuky iných funkcií.

Na fotografiách vyzerá lepšie, ako v skutočnosti.

Mechanická uzávierka pracuje v rozsahu 1/4 000 – 60 sekúnd, elektronická dokáže skrátiť expozičný čas až na 1/16 000 sekundy. V jednej sérii dokáže urobiť fotoaparát až 9 obrázkov za sekundu pri použití mechanickej závierky a 40 pri použití elektronickej. K tomu je k dispozícii režim 4K Photo.

JPG, ISO 200, 1/160, f/5,6.

RAW, ISO 200, 1/160, f/5,6.

Hľadáčik a Power save

Skvelá správa: Telo fotoaparátu je odolné proti prachu a vode, aj napriek tomu, že na prvý pohľad tak nevyzerá. Jeho tvary nie sú ladné a zdá sa, akoby to bol lacnejší a menej nadupaný model. On však veľmi dobre klame telom.

Vďaka pevnému úchopu je radosť držať ho v ruke.

Telo fotoaparátu síce na pohľad klame, zato hľadáčik je neúprosný. Nekompromisne ukazuje šum pri vysokých citlivostiach a neklame zbytočným dolaďovaním obrazu. Špičkový elektronický hľadáčik má 2,36 milióna obrazových bodov. Oneskorenie zobrazovania je takmer neviditeľné, len 0,01 sekundy.

JPG, ISO 200, 1/140, f/10.

RAW, ISO 200, 1/140, f/10.

Hladáčik má novú funkciu Power Save, ktorá kontroluje, či má fotograf prístroj pri oku. Ak nie, tak hľadáčik po troch, piatich alebo desiatich sekundách uspí. Po stlačení spúšte takmer okamžite ožije. Toto technické riešenie predlžuje výdrž batérie. Výrobca uvádza, že to môže byť aj trojnásobne. Namiesto 320 obrázkov má fotograf zrazu k dispozícii až 800 záberov. Kto šetrí má za tri...

Výklopný dotykový displej je potešením.

Displej na zadnej strane umožňuje pohodlné dotykové ovládanie. Pri použití hľadáčika je displej dotyková plocha na ktorej je možné palcom navoliť ostriace plochy v obraze.

Ostrenie a expozícia

Vylepšený systém automatického ostrenia ma potešil. Je rýchlejší a najmä presnejší. Využíva metódy porovnávania kontrastu a k jeho rýchlosti prispieva aj prenos signálu, ktorý Panasonic pri tomto modely vytiahol na 240 obrázkov za sekundu.

Najširší záber s objektívom Lumix G Vario 12-60mm f/3.5-5.6 APSH. POWER O.I.S. dodávaným v sete.

Najužší záber s objektívom Lumix G Vario 12-60mm f/3.5-5.6 APSH. POWER O.I.S. dodávaným v sete.

Vďaka funkcii Low Light AF dokáže fotoaparát ostriť presnejšie aj v mizernom svetle. To ocenia nie len „lovci“ slepiaci sa v šere, ale ocenil som to aj ja, keď som Panasonic Lumix DMC-G80 vzal so sebou vyskúšať čo dokáže. Rád skúšam techniku na hranici použiteľnosti. Nemal som žiadne ideálne svetelné podmienky, nijaké milé krajinky, zdobená architektúra, ale konferencia SET Plan 2016 - CEEC X, ktorá sa konala na prelome novembra a decembra v Bratislave. Hotelové konferenčné miestnosti v ktorých som fotografoval bez blesku raz niekto vysvietil naplno, potom sa to niekomu nepáčilo, tak pozhasínal niektoré svetlá alebo zatiahol závesy. Príšerné zmeny bez výstrahy. S iným pomocníkom by som si asi netrúfol v niektorých prípadoch fotiť bez blesku. Stabilizátor obrazu mi hneď po prvých záberoch dával čoraz väčšiu istotu.

Otočné voliče a tlačidlá padnú do ruky veľmi rýchlo.

Ostrenie pri zhoršených svetelných podmienkach fungovalo bez problémov. Žiadny z objektívov, ktoré som mal k dispozícii zúfalo nebzučal a nepreostroval do nekonečna len pre to, že systém bol slepý.

Fotoaparát ponúka aj šepeciálne ostrenie Starlight AF, ktoré zaostrí aj inak ťažko zaostriteľné hviezdy alebo súhvezdia.

Vysporiadať sa s nežiaducimi vibráciami pomáha aj nový systém tichej závierky s elektromagnetickým pohonom. Ten eleiminuje otrasy, ktoré by v plávajúcom – stabilizovanom čipe mohli mať veľmi nepríjemné následky. Výrobca sa chváli, že aj vďaka použitiu horčíkovej zliatiny na prednom paneli tela dokázal zmierniť intenzitu otrasov spôsobených pohybom závierky až o deväťdesiat percent. Hmmm...

ISO 200.

ISO 800.

G80 nemá problém ani s expozíciou. Na môj vkus v horších podmienkach často podexponoval, preto som mu nastavil korekciu expozície priemerne o tretinu až dve tretiny expozičného stupňa do plusu. Fotografie tak boli viac na hotovo. Inak oceňujem miernu podexpozíciu najmä pri fotografovaní do RAW. Vybrať z tieňov kresbu je v takomto prípade jednoduchšie, ako ju zúfalo „vyškrabávať“ zo svetiel. Meranie zabezpečuje 1728-viaczónový TTL systém.

Bez filtra a lepší obraz

Srdcom fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-G80 je Digital Live MOS snímač s rozlíšením 16 megapixelov a nový obrazový procesor Venus Engine. Olympus a aj Panasonic montujú do svojich noviniek 20 megapixelový snímač. Lumix DMC-G80 ho nedostal. Škoda.

JPG. Práca so svetlom a tieňmi.

RAW. Práca so svetlom a tieňmi.

Citlivosť je možné zvýšiť až na hodnotu ISO 25600. Obrazový procesor sa vyznačuje verným podaním farieb, vysokým dynamickým rozsahom. Nastaviteľný je kontrast obrazu, ostrosť, sýtosť a eliminácia šumu. Do ISO 1600 je šum nerušivý, pri vyšších hodnotách vystrkuje rožky čoraz viac. Ale, tak to má byť. Mne nevadí ani pri ISO 3200. Veď je jasné, že tam, kde už svetlo takmer nie je nemôžem mať naleštené obrázky. Ten, kto zažil časy, keď digitálne fotoaparáty vytiahli s odratými ušami ISO 400 a už to bola katastrofa, dnes neverí vlastným očiam, čo za krásne obrázky lezú z dnešných fotoaparátov. Okrem toho, akákoľvek nedokonalosť obrazu je výzvou využiť ju či až zneužiť!

Čip už nechráni anti-aliasing filter. Stal sa nepotrebným.
Panasonic Lumix DMC-G80 je príjemná bezzrkadlovka, ktorá sa tiež  zbavila anti-aliasing alebo aj low-pass filtra, preto sú zábery z neho oproti predchodcom ostrejšie a mierne kontrastnejšie. Tento filter slúžil najmä na odstránenie prípadných problémov s moiré. Býval umiestnený pred čipom, takže kto si čistil senzor tak si upratoval iba sklíčko pred ním. Panasonic si overil, že čipy ktoré používa sú už dostatočne kvalitné a technicky zdokonalené na to, aby pred nich museli tento filter montovať.

JPG z fotoaparátu je menej ostrý a mierne saturovanejší.

Vyvolaný RAW.

4K Photo a splnený sen

Viac o tom, ako na fotoaparátoch Panasonic táto funkcia funguje nájdete v samostatnom článku: 4K Foto je obrazové loto, v ktorom vyhrá skoro každý.

V skratke: 4K Photo je v podstate videozáznam s frekvenciou 30 obrázkov za sekundu v celkom príjemne komprimovanom osemmegovom rozlíšení. Fotograf si z neho môže vybrať jedno nasnímané políčko – osemmegovú fotografiu vo formáte JPG. Z testov vyplynulo, že môžeme zo záznamu dostať ešte kvalitnejší obraz, keď ho nevyberieme priamo na malom displeji fotoaparátu, ale vyexportujeme ho z videoeditora alebo video prehrávača, ktorý to umožňuje. 4K Photo je splnenie sna niektorých fotografov, ktorý rojčili o tom, ako budú jednoducho snímať fotografie v rýchlej sérii a následne si z nich minimálne jeden vyberú.

K funkciám je pohodlný prístup.

Tak, ako u iných modelov od Panasonicu, aj v Lumixe G80 sa dá 4K Photo ovládať v troch možnostiach.

4K Burst ich sníma od stlačenia do pustenia spúšte. Pritom dokáže aj preostrovať.

4K Burst S/S začína po prvom stlačení spúšte a končí so snímaním po opätovnom stlačení spúšte. Takto snímať dokáže aj pol hodinu, ak to ustojí kapacita pamäťovej karty.

4K Pre-Burst. Fotoaparát beží v 4K snímaní od jej spustenia s tým, že snímky zbytočne neukladá na kartu, ale pamätá si dve sekundy záznamu. Stačí stlačiť spúšť a uloží sériu na kartu. Zaznamená sekundu pred stlačením a sekundu po stlačení.

Post Focus a správne ostré zábery

Ďalšia drobnosť, ktorá poteší a vychádza z 8 megových fotografií 4K záznamu. Je to voľba bodu zaostrenia po snímaní, pričom fotoaparát dokáže vykonať sekvenčné snímanie v rovnakej kvalite, ako pri 4K Photo snímaní, so súčasným automatickým posunom zaostrenia na rozličné oblasti.

Aj táto funkcia vo fotoaparátoch Panasonic si vyslúžila vlastný testovací a vysvetľujúci článok: Teraz o tom, ako sa dá ostrenie odložiť na potom.

Okrem 4K „zábaviek“ ponúka fotoaparát aj už takmer zovšednelé funkcie HDR, Time Lapse, Multi Exposure (Až štvornásobná expozícia na jeden záber.) a Stop Motion Animation. Napríklad HDR funguje vďaka stabilizátoru aj z ruky oveľa presnejšie a priaznivo ovplyvňuje aj funkciu automatickej Panorámy z ruky. Samozrejmosťou sú aj tvorivé programy.

Na zoznámenie sa.

Stabilizácia už nie je nechcený kazisvet

Fotoaparát ponúka 5-osú Dual I.S. stabilizáciu obrazu s objektívmi, ktoré to umožňujú a spolupracujú s fotoaparátom. Čip tohto modelu je stabilizovaný „iba“ v 3 osách. Ďalšie dve osi dopĺňajú vhodné objektívy. Stabilizácia čipu funguje veľmi dobre. Bol som spokojný aj počas konferencie. Nezažil som ani jedno prekvapenie, ako pri niektorých starších stabilizovaných čipoch fotoaparátov iných značiek. Stávalo sa, že pri použití stabilizátor zafungoval naopak - ako nechcený kazisvet. Jednoducho divoko vyrovnával záber aj počas expozície a tým urobil fotografiu, ktorá by bez neho bola možno ostrá, neostrú. Pohol čipom, keď nemal. Výrobcovia si to nechceli pripustiť, ale bolo to tak. Táto nedokonalosť je našťastie zažehnaná.

ISO 400.

ISO 800.

Dobrá správa pre videografov je, že plnohodnotná stabilizácia funguje aj počas nahrávania videa. V závislosti od objektívov a kombinácie stabilizačných prvkov obraz väčšinou len nežne pláva a nešklbe sa. Aj počas nakrúcania z ruky sa správa príjemne a netrhá celým obrazom, ako to vidno na videách z nestabilizovaných fotoaparátoch.

Samozrejme, zásada, že pri nakrúcania videa nesmie videograf robiť žiadne prudké pohyby a snažiť sa pohybovať čo najplynulejšie bez chaotického pobehovania, stále platí. Okrem toho je k dispozícii aj elektronická stabilizácia. Najmä pred nakrúcaním naostro je veľmi dôležité vyskúšať si čo ktorý stabilizačný prvok robí. Je naivné si myslieť, že čím viac stabilizátorov zapnem, tým lepší výsledok dosiahnem. V niektorých prípadoch to môže byť pravda, inokedy nie.

Video obraz a obraz v ňom

Kvalita videa je u Panasonicu už tradične skvelá. 4k video je už u fotoaparátov tejto značky neodmysliteľný štandard. FullHD záznam ponúka maximálny počet obrázkov za sekundu 50 alebo 60. Škoda, že nepridali aj vyššie frekvencie na efektné spomalené zábery. Fotoaparát zaznamenáva video vo formáte MP4 (MPEG-4 / H.264) alebo AVCHD Progressive.

4K má dátový tok 100 Mb za sekundu a môže ťahať 25, 30 alebo 24 obrázkov za sekundu. To staršie a slabšie SD karty nezvládnu. Označovanie SD kariet ich výrobcami býva občas trocha zavádzajúce. Kto chce plnohodnotne používať záznam 4K videa z Lumix G80 musí si dávať pozor, aby SDXC karta mala vyššiu rýchlosť zápisu. Zápisu! Nie čítania! Aspoň 50Mb a viac. A aby mala UHS speed class mark aspoň 3. Jednoducho: Ak je na karte malá značka na ktorej je v písmene U umiestnená číslica 3, tak by malo byť všetko v poriadku. Ak je tam číslica 1, tak karta nemusí stíhať. A ak tam nie je nič, tak sa pri problémoch so zápisom netreba čudovať...

Panasonic pri 4K videu ponúka aj hračku nastavenia pohybu obrazu veľkosti FullHD v 4K obraze. Stačí postaviť fotoaparát na statív a nastaviť odkiaľ a kam sa má záber v rámci obrazu presúvať. Nastaviť túto funkciu na fotoaparáte v teréne je trochu otravné a zdĺhavé. Navyše treba presne odhadnúť, ako sa bude obraz hýbať. Pokiaľ v ňom má byť len nejaká krajinka alebo zátišie je to jednoduchšie, ale ak sa v ňom majú pohybovať ľudia, chce to dôsledné načasovanie.

Videjko o tom, ako 4K Live Cropping funguje priamo vo fotoaparáte.

Preto je ľahšie nasnímať širšie 4K video a potom v ňom brázdiť vo videoeditore.

Jednoduché vysvetlenie, prečo môžeme z videa vybrať len štvrtinu je práve v rozdielnej veľkosti FullHD obrazu a 4K. 4K zaznamenáva obraz veľký 3840 x 2160 obrazových bodov. Na FullHD video potrebujeme „iba“ 1920x1080 obrazových bodov – pixelov. Takže si môžeme vybrať trebárs len štvrtinu obrazu a stále budeme mať plnohodnotné FullHD videjko.

Túto možnosť sme využili počas nakrúcania krátkych videí z galavečera, ktorý usporiadal mesačník Forbes.

Forbes / Matej Tóth / MUŽ Z 1. STRANY

Práve postprodukčným brázdením v obraze alebo výberom len časti z obrazu sme dosiahli dojmu, že sme nakrúcali na viacero fotoaparátov alebo že sme pohybovali kamerou na statíve. Nie. Dva fotoaparáty stáli vedľa seba a nakrúcali bez pohnutia. Čip sa pri zázname nijako katastrofálne neprehrieval ani jednému z nich, takže sme sa mohli nebadane napchávať pri bufetových stoloch. :-)

Aj vo videu dáva Panasonic príležitosť v ruke, čiastočnej postprodukcie hneď vo fotoaparáte. To sa ukazuje ako zaujímavá cesta pre tých, ktorý sa chcú „hrať“ kdekoľvek a kedykoľvek. Vážnejšia práca však vyžaduje väčší prehľad a monitor.

Zvuk a nastavenia

Fotoaparát má konektor pripojenia externého mikrofónu. Konektor na pripojenie slúchadiel na prípadný odposluch na sluchové uistenie sa, že zvuk naozaj nahráva, nemá. K dispozícii však je grafický ukazovateľ hlasitosti nahrávania. Hlasitosť nahrávania je možné v menu nastaviť, aby mikrofón zbytočne „neprepaľoval“ zvuk.

V menu je aj elektronický protiveterný filter. Je však lepšie použiť inú, mechanickú protiveternú ochranu a eleminovať ju elektronicky až keď to už inak nejde.

Panasonic Lumix DMC-G80.

Záver, plusy a mínusy

Nie je to žiadny ťažký prístroj, ale „ťažkých zbraní“ má kopu. Obyčajný smrteľník ani nedokáže plnohodnotne využiť všetko čo ponúka. Hodí sa na serióznu prácu a fotografickú vášeň. Na občasnú zábavku je slušne napchatý.

 

+ Stabilizácia obrazu, ktorá funguje aj počas nahrávania videa.

+ Obrazová kvalita.

+ Rýchly a presný autofokus.

+ 4K video a možnosti, ktoré ponúka.

+ Odolnosť voči prachu a vode.

 

- Telo, ktoré vyzerá ako nie príliš vymakaná hračka.

- Chýba možnosť pripojenia slúchadiel.

 

Ponuka samostatného tela fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-G80 a setových kombinácií s objektívmi:

Panasonic Lumix DMC-G80 nájdete v obchode PRO.Laika.

Keď fotoaparát klame telom. Panasonic Lumix DMC-G80
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

 • Nina Horná / 12.01.2017 10:07:19
  No je to už veľké ako malá zrkadlovka. Ale video pre bežného smrteľníka asi lepšie a pohodlnejšie. Či?
 • Brano R / 12.01.2017 12:03:59
  pekna recenzia vyborne video zial uz trosku vecsi fotacik, ale aspon sa lepsie drzi
 • Lukáš Nagy / 12.01.2017 12:20:20
  na jednej strane super, na druhej, keď nepotrebujem video, tak by som si vybral skôr fuji alebo sony. pre mňa je väčší snímač = lepší snímač, aj keď sa tomu menšiemu nedá uprieť rýchlejšie zaostrovanie alebo fajnová stabilizácia na snímači. našťastie je toho toľko, že si každý môže vybrať to čo sa mu páči
 • Branislav Urban / 12.01.2017 12:56:51
  Zaujala ma tá stabilizácia Dual IS. Spomínali ste že s fotoaparátom v tomto režime dobre spolupracujú vybrané objektívy. Vedeli by ste nám ozrejmiť ktoré objektívy z ponuky sú na to najvhodnejšie?
 • Branislav Urban / 12.01.2017 12:56:51
  Zaujala ma tá stabilizácia Dual IS. Spomínali ste že s fotoaparátom v tomto režime dobre spolupracujú vybrané objektívy. Vedeli by ste nám ozrejmiť ktoré objektívy z ponuky sú na to najvhodnejšie?
  Martin Farkaš / 12.01.2017 14:23:31
  Tu je prehľadný zoznam objektívov, ktoré natívne podporujú Dual IS a ktoré po update FW
 • Vladimir Kampf / 12.01.2017 22:37:07
  Dual IS je fajn, ale aj s nepodporovaným objektívom je stabilizácia len na čipe fotoaparátu skvelá. Veľmi príjemné prekvapenie.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...