Gitzo Mountaineer GT1542 + GH1382QD

Gitzo Mountaineer GT1542 + GH1382QD

Recenzie  /  Martin Farkaš / 22.06.2016 / 07:00

V minulosti bol statív neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého fotografa. Fotografické prístroje boli veľké, ťažké a nemotorné. Vážili aj desiatky kilogramov a fotografovanie z ruky tak, ako ho poznáme dnes, bolo nemožné. Za posledné dekády sa trendy zmenili, objavil sa stredný formát a o čosi neskôr dnes veľmi obľúbené, kinofilmové políčko. Fotoaparáty sa zmenšovali a statív už nebol každodennou nutnosťou. No aj dnes, v modernej digitálnej ére, sú fotografické žánre, ku ktorým statív jednoznačne patrí.

Niečo z histórie

Dnešnú spoločnosť Gitzo založil vo Francúzku Arséne Gitzhoven v roku 1917. Gitzo ešte v sortimente nemalo zaradené statívy, vyrábalo predovšetkým fotoaparáty Gilax, závierky, drôtené spúšte a ďalšie foto príslušenstvo. Výroba trvala až do roku 1942, kedy kvôli druhej svetovej vojne bola prevádzka pozastavená.

Po dvoch rokoch sa produkcia opäť rozbehla (1944) a výroba statívov bola zaradená až v päťdesiatych rokoch minulého storočia. V roku 1960 Arséne Gitzhoven odchádza na odpočinok a podnik preberá jeho dcéra Yvonne Plieger s manželom. Obaja sa venujú rozvoju sortimentu statívov a statívových hláv, ktoré vyvážajú do viac ako 54 krajín po celom svete. Od roku 1970 používa Gitzo pri svojich modeloch povrchovú úpravu „Noir Decor“ a používa ju dodnes.

Statívy Gitzo všeobecne

Dnes spoločnosť Gitzo patrí k hi-endovým výrobcom foto a video statívov a hláv. Vo svojom portfóliu má desiatky modelov vyrobených z moderných materiálov ako sú napríklad karbónové vlákna a rôzne odľahčené kovy. Statívy Gitzo sú rozdelené do šiestich základných radov.

 • Mountaineer je základný rad karbónových statívov Gitzo so stredovým stĺpikom.

 • Traveler sa vyznačuje nízkou hmotnosťou a možnosťou preklopiť nohy statívu tak, aby bol v zloženom stave čo najkompaktnejší.

 • Systematic sú profesionálne statívy určené na ťažkú techniku, teleobjektívy a všade tam, kde sa vyžaduje maximálna pevnosť. V základnej zostave majú plochú základňu bez stredového stĺpika. Majú široké možnosti príslušenstva.

 • Ocean je špeciálna séria statívov vytvorená tak, aby statív prežil pobyt v slanej vode. Má špeciálne utesnené nohy a povrchovú úpravu.

 • Leveling sú statívy ktoré majú levelingovú základňu – základňu, s ktorou jednoducho a rýchlo dosiahnete rovinou aj v nerovnom teréne.

 • Explorer sú špeciálne statívy vhodné na fotografovanie produktov alebo makra. Vyznačujú sa variabilným stredovým stĺpikom, ktorý umožní fotografovanie aj z menej tradičných uhlov.

Z ľava: Mountaineer, Traveler, Systematic, Ocean, Leveling, Explorer

Mountaineer

Statív patrí neodmysliteľne do mojej fotografickej výbavy. Už niekoľko rokov s obľubou používam môj Gitzo Systematic 3542LS, ktorý som si kúpil najmä na používanie s teleobjektívom. Prírodu už fotím čoraz menej a robustný statív už tak často nevyužívam. Začal som sa obzerať po niečom menšom, ľahšom a skladnejšom. Zaujalo ma niekoľko modelov, medzi ktorými bola aj novinka Gitzo Mountaineer GT1542 s hlavou GH1382QD.

Produktový rad Mountaineer bol uvedený na trh už v roku 1994. Medzi zaujímavosti patrí, že to bol prvý statív z karbónových vlákien, ktorý spoločnosť ponúkala. Rokmi prešiel statív rôznymi zmenami od samotného pletenia karbónových vlákien až po celkovú ergonómiu. Aktuálne sú v ponuke 4 veľkosti (0.,1., 2., 3.) Mountaineer statívov, pričom séria 0. je najmenšia a séria 3. najväčšia. Číslo série vypovedá najmä o robustnosti a veľkosti statívu. Čím je číslo vyššie, tým je statív robustnejší a pevnejší. Väčšina statívov sa vyrába v dvoch prevedeniach – s troj, alebo štvorsekčnými nohami.

V úvode som už načrtol to, ako je v súčastnosti statív chápaný. Tou hlavnou otázkou preto ostáva, prečo by sme za statív mali dať rovnako, ako napríklad za objektív. V prvom rade ide o samotnú kvalitu statívu. V žiadnom prípade ale netvrdím, že lacnejšie statívy sú zlé alebo nekvalitné. Rovnako ako pri objektívoch alebo fotoaparátoch, si fotograf musí ujasniť, čo od statívu čaká. Ak má len jednoduchú požiadavku – aby foťák z neho nespadol – vystačí si aj s lacnejšou variantou. Ak má predstavu, že statív má byť pevný, ľahký, má sa dobre ovládať a ponúkať pokročilejšie nastavenia, tak by taký mal hľadať. Je samozrejmé, že čím špecifickejšie vlastnosti, tým vyššia cena.  

Podrobnejšie sa pozrieme na Mountaineer Série 1. so štvorsekčnými nohami, ktorý ma zaujal najviac. Jednotka si stále zachováva malé rozmery a nízku hmotnosť, no oproti nultej sérii poskytuje o niečo vyššiu pevnosť a čo je pre mňa dôležitejšie, väčšiu maximálnu výšku. Výška so stredovým stĺpikom je 159cm (bez hlavy) a váha necelých 1280 gramov. Na tak ľahký statív je maximálne zaťaženie 10kg naozaj úctyhodné. V zloženom stave meria 53cm (bez hlavy) a pohodlne sa nosí aj na brašni Peak Design The Everyday Messenger.

 

Váha (bez hlavy)

1280 gramov

Uchytenie

1/4'' závit (hlava), 3/8'' závit (statív)

Puzdro v cene

nie

Stredový stĺpik

rapid

Zložený stav

54 cm

Povrchová úprava

Noir Decor

Typ nôh

Single

Nastaviteľný uhol nôh

24°, 55°, 82°

Typ uzamykania nôh

Twist Lock

Počet sekcií nôh

4

Priemer nôh

18.3, 21.7, 25.3 mm

Materiál

Carbon

Max. výška

159 cm

Max. výška bez stredového stĺpika

135 cm

Max. pracovná teplota

70 °C

Min. výška

15 cm

Min. pracovná teplota

-30 °C

Nosnosť

10 kg

Priemer horného disku

60 mm

 

Statív by mal byť v prvom rade pevný. O to sa postaralo nové pletenie uhlíkových vlákien ktoré Gitzo označuje ako Carbon eXact. Vďaka nemu je statív s rovnakou váhou až o 22,5% pevnejší ako jeho predchodca. Je ale dôležité, ako sú jednotlivé sekcie nôh pospájané. Vieme, že nohy statívu sú zväčša teleskopické – vysúva sa tenšia časť z tej hrubšej.

Na nastavenie správnej výšky a aretáciu jednotlivých sekcií používa Mountaineer nové zámky G-lock Ultra. Zámok stačí pootočiť o pár stupňov a sekcia je uvoľnená natoľko, aby sa ňou dalo pohodlne manipulovať. Pootočením do opačnej strany sa sekcia opäť zablokuje. Zámky G-lock Ultra sú celokovové a pre zvýšenú odolnosť je vo vnútri pridané gumové tesnenie ktoré zabraňuje vniknutiu nečistôt. Vrchná časť je pogumovaná pre lepšiu manipuláciu. Aj keď je leto, vyskúšal som si, ako sa so zámkami pracuje v rukaviciach. Aj v tých hrubších to nebol žiaden problém. Na tento typ zámkov som si rýchlo zvykol. Ak som potreboval vysunúť nohý na maximum, naraz som uvoľnil všetky 3 zámky a nohy vysunul. Rovnako to platí aj pri skladaní. Je to rýchle a praktické. Zámky netreba príliš skrutkovať, stačí jemné pootočenie cca o 30°. Tento systém sa mi páči viac ako klasické klipsne. Je rýchlejší a klipsne sa zvyknú kade-tade zachytiť.

Manipulácia so statívom je vynikajúca. Množstvo fotografov tvrdí, že statív je obmedzujúci. Svojim spôsobom majú pravdu, avšak záleží na tom, s akým statívom pracujú. Mountaineer spája výhody ostatných radov. Nohy sú polohovatelné v troch uhloch 24°, 55°, 82°. Ich maximálne vykĺbenie umožňuje ísť len 15cm vysoko. Na vykĺbenie nôh slúžia takzvané motýliky.

Po novom sú motýliky väčšie a kraje sú vystúpené tak, aby sa jednoduchšie povytiahli. Ich vytiahnutím môžete vykĺbiť nohu na maximum a pri spätnom pohybe bude motýlik sám zaskakovať do pripravených drážok. V minulosti boli motýliky o poznanie menšie a nemali taký tvar, ktorý by umožňoval ich pohodlné vytiahnutie. V rukaviciach to bol problém.

Aj stredový stĺpik prešiel úpravou a teraz je sofistikovanejší, ako bol v minulosti. Aj na starších modeloch sa dal stredový stĺpik odstrániť pre dosiahnutie lepšej minimálnej výšky. No bolo nutné odskrutkovať zo stredového stĺpiku háčik a horný Powerdisk, vybrať stĺpik a háčik s Powerdiskom zaskrutkovať do stredovej časti. Aby toho nebolo málo, museli odmontovať aj statívovú hlavu. Nový systém je podstatne jednoduchší. Na stredovom stĺpiku je rýchloupínací systém, ktorý umožňuje jeho rýchle odopnutie. Stačí povoliť hornú časť pod Diskom v smere piktogramu a vybrať stĺpik zospodu. Žiadna ďalšia demontáž nie je nutná. Je to rýchle a praktické.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

 • Na stredovom stĺpiku je zo spodnej strany háčik. Ten využijete najmä na zaťaženie statívu v prípade, že výraznejšie fúka. Vyššia váha zaručuje vyššiu stabilitu, avšak pozor! Ak závažie umiestníte nevhodne tak, že sa vo vetre bude hýbať, stabilite skôr uškodí. Je preto dobré, ak je závažie (napr. batoh alebo brašna) čiastočne položená na zemi alebo inak zabezpečená pred pohybom.

 • Stredový stĺpik môžete jednoducho otočiť tak, aby statívová hlava smerovala kolmo dole. Stačí povoliť rýchloupínací systém a otočiť stĺpik. Svoje využitie nájde napríklad pri makrofotografii.

 • Mrzí ma, že statív neponúka možnosť výmeny zakončenia nôh. Na mojom statíve radu Systematic sa mi páči možnosť vymeniť gumové zakončenia za kovové hroty. Tie majú výhodu najmä v stabilite na rôznych povrchoch.

Háčik na konci stredového stĺpika.

Statívová hlava GH1382QD

K novému statívu patrí aj nová guľová hlava s označením GH1382QD. Prvé čo ma zaujalo, je jej dizajn. Je moderný, strohý a veľmi sa mi páči. Mechanicky odolná povrchová úprava Noir Decor v kombinácii s matným kovovým povrchom sú krásne. Na hlave nenájdete jedinú plastovú časť. Všetko, okrem pogumovaní skrutiek, je z kovu.

Za kvalitnú konštrukciu sa platí. V tomto prípade najmä váhou, ktorá je 500 gramov. Maximálne zaťaženie je až 14 kg a hlava je vysoká 112 milimetrov. Naklápanie je v rozmedzí od -90° do +40° a priemer gule je 40 mm.

Na prácu s hlavou slúži niekoľko skrutiek. Tá najväčšia je určená na aretáciu hlavného pohybu. Súčasťou nej je ešte jedna s označením „friction“. Tá slúži na nastavenie frikcie – maximálneho uvoľnenia hlavnou skrutkou. Nepáči sa mi, že obe skrutky sa dajú odskrutkovať. V tejto triede by som čakal, že skrutky budú opatrené západkou tak, aby sa v určitej polohe už ďalej nepohli. Na opačnej strane sa nachádza menšia skrutka ktorá fixuje panoramatický pohyb. Na upnutie rýchloupínacej doštičky typu Arca-Swiss sa využíva posledná zo skrutiek.

Práca s hlavou je bezproblémová. Výborné je, že keď ju zaaretujete, tak drží. Môže sa to zdať nezmyselné, ale množstvo hláv aj po aretácii klesne. To potom spôsobuje ťažkosti pri fotografovaní. Gula je potiahnutá materiálom označovaným ako WS2. Je to tvrdý a odolný materiál, ktorý je zároveň veľmi hladký a tak zabezpečuje plynulý pohyb bez akéhokoľvek maziva. 

Záver

Najčastejším argumentom proti statívom tejto triedy je ich cena. Áno, zväčša je vyššia a v ponuke je kopa lacnejších. Gitzo má desiatky rôznych, nielen čínskych napodobenín. Niektoré som mal možnosť vidieť, iné vyskúšať. Niektoré boli vcelku dobré, no na niektoré by som sa bál položiť fotoaparát. Je na každom fotografovi aký produkt si vyberie.

Na tomto kite sa mi páčili novinky ako rýchloupínacie zariadenie na stredový stĺpik. V praxi je to pohotový spôsob, ako reagovať na zmenu scény v sekundách. G-lock Ultra fungujú spoľahlivo a rýchlo a sú dostatočne pevným spojením jednotlivých sekcií. Pocitovo sa mi zdá, že ich stačí pootočiť o kúsok menej aby sa uvolnili. Vytvarované motýliky sa dobre ovládajú aj v rukaviciach a po novom už samé zaskakujú do ozubov.

Hlava k statívu pasuje ako dizajnovo, tak aj veľkostne a funkčne. Vytýkam jej len dve veci. Vyššiu váhu a to, že sa aretačná a frikčná skrutka dajú odskrutkovať. Páči sa mi, že už aj statívy Gitzo používajú Arca-Swiss rýchloupínacie doštičky. Platformy, ktoré podporovali staršiu generáciu Gitzo doštičiek aj Arca systém boli veľké a zvyšovali váhu celého statívu.

Statív Gitzo Mountaineer GT1542 nájdete aj v našom obchode.

Plusy a mínusy

+ nízka hmotnosť statívu

+ pevnosť

+ nový systém G-lock Ultra

+ rýchloupínacie zariadenie na stredovom stĺpiku

+ možnosť otočiť stredový stĺpikom

+ nové motýliky s lepším tvarovaním

+ hlava s dobrou aretáciou a hladkým chodom

 

- na sérii 1 sa nedajú vymeniť koncovky na nohách

- vyššia váha guľovej hlavy

- na hlave sa dajú ľahko odskrutkovať niektoré ovládacie prvky

Gitzo Mountaineer GT1542 + GH1382QD
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 22.06.2016 10:50:50
  gitzo sa mi vždy veľmi páčilo, ale tá cena ... keď raz budem veľký, tak si urobím radosť :)
 • Peter P / 24.06.2016 10:53:19
  Krásny statív, zaujímalo by ma ako sa správa pri vysunutej tyči s väčším zaťažením?
 • Peter P / 24.06.2016 10:53:19
  Krásny statív, zaujímalo by ma ako sa správa pri vysunutej tyči s väčším zaťažením?
  Martin Farkaš / 24.06.2016 11:51:44
  Vysunutý stredový stĺpik je vždy do určitej miery kompromis. Ak je na statíve upevnená vyššia váha, je lepšie vysunúť stĺpik na 50-60%. Násobne sa tak zvýši celková stabilita. Toto platí pri fotografovaní v exteriéri kde fúka. Ak sa fotí vo vnútri kde sa vzduch takmer nepohybuje, tak je to bez problémové aj pri plne vysunutom stĺpiku.
 • Martin Farkaš / 24.06.2016 11:51:44
  Vysunutý stredový stĺpik je vždy do určitej miery kompromis. Ak je na statíve upevnená vyššia váha, je lepšie vysunúť stĺpik na 50-60%. Násobne sa tak zvýši celková stabilita. Toto platí pri fotografovaní v exteriéri kde fúka. Ak sa fotí vo vnútri kde sa vzduch takmer nepohybuje, tak je to bez problémové aj pri plne vysunutom stĺpiku.
  Peter P / 24.06.2016 15:05:15
  ďakujem pekne za info a prajem veľa úspechov!
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...