Fujinon XF 60mm f2,4 R macro nielen na makro

Recenzia  /  Julo Kotus / 30.09.2013 / 00:00
Fujinon 60mm je zatiaľ jediným makro objektívom ponúkaným spoločnosťou pre bajonet Fujifilm X. Ohnisková vzdialenosť 90mm (po prepočte na 35mm formát) a svetelnosť f2,4 naznačujú aj iné využitie tohto objektívu a to pri fotografovaní portrétov a zátiší, alebo výrezu z krajiny.
 

 

Dizajn a ergonómia

Dizajn objektívu je veľmi jednoduchý. Na tubuse nájdete len zaostrovací a clonový prstenec. Objektív má prekvapujúco malú filtrovú obrubu s priemerom 39mm a teda cenovo priaznivú vyhliadku na fotografické filtre. Keď sa ale pozriete do portfólia spoločností vyrábajúcich filte, zistíte, že ponuka 39mm filtrov je veľmi obmedzená. Cenová výhoda oproti filtrom s väčším priemerom je zrejmá.
Objektív je vynikajúco spracovaný a je kovový s kovovým bajonetom. Vyzerá excelentne a je pritom pomerne ľahký. Prstenec manuálneho zaostrovania má plynulý a ľahký chod a clonový krúžok má primeraný odpor so zreteľnými "klikmi" v tretinových krokoch zmeny clonového čísla. Pozor, manuálne zaostrovanie funguje elektronickým pohonom, čiže nie manuálnym prevodom z ostriaceho prstenca. Môže to niekedy prekvapiť jemne oneskorenou reakciou zaostrenia. Na druhej strane je doostrenie veľmi plynulé, čo oceníte pri natáčaní videa. Objektív nemá stupnicu zaostrenia, tá sa zobrazuje na displeji aparátu v dolnej časti aj s označením hĺbky ostrosti pri danej pracovnej clone.
Minimálna vzdialenosť zaostrenia je 26,5cm a mierka zväčšenia je 1:2. Nie je to teda makro 1:1 ale vzhľadom na APS-C senzor sa výrez objektu na reálnom obrazovom poli blíži k 1:1 (vzhľadom na trochu menší senzor oproti Full Frame aparátom). Crop senzor je tu v tomto prípade výhodou, lebo podobne ako zväčšuje priblíženie u teleobjektívov, "zväčšuje" pomer u makroobjektívov orezom.
 
Objektív Fujinon XF 60mm f2,4 R bez slnečnej clony
 

Fotografovanie

Automatické zaostrovanie u tohto objektívu si svojho času vyslúžilo veľkú kritiku. K dnešnému dňu je viacerými vynoveniami firmvéru na prijateľnej úrovni a nespôsobuje väčšie problémy ani pri makre, ani pri portrétovaní. Fujinon XF 60mm f2,8 R som skúšal na Fujifilm X-E1 a X-M1. Rýchlosť AF sa za dobrého svetla dá porovnať so zrkadlovkou s portrétnym objektívom (napríklad Nikon 85mm f1,8G) a kým nefotografujete nablízko rýchlo sa pohybujúce deti, nespôsobuje AF nijaký väčší problém. Oceňujem presnosť zaostrenia, ktorej sa nedá vyčítať nič. Úspešnosť veľmi presného zaostrenia je väčšia ako u zrkadloviek so svetelným portrétnym objektívom. Keď klesne množstvo okolitého svetla, objektív hľadá zaostrenie o kúsok dlhšie a tu ho možno zrkadlovky o kúsok predbehnú. Ak si momentálnu rýchlosť AF porovnám s prvou verziou firmvéru, je badať naozaj veľký pokrok.
 
Pozor, ak chcete zrýchliť AF pri portréte a bežnej fotografii, mám pre vás tip. Vzhľadom na to, že objektív nemá mechanicky obmedzovač rozsahu AF, ten si môžete aktivovať softvérovo vo fotoaparáte - pri aktivácii AF macro sa zaostrovanie v prvom rade orientuje na ostrenie v rozmedzí 26,7cm - 2m. Pri deaktivácii makro módu sa pohybuje v rozmedzí 0,6m - nekonečno.
 
Objektív Fujinon XF 60mm f2,4 R na fotoaparáte Fujifilm X-PRO1 aj s nasadenou kovovou slnečnou clonou.
 
Objektív sa pri zaostrovaní vysúva, filtrová príruba sa neotáča. Polarizačný filter sa teda dá jednoducho použiť. Pri "makro vzdialenostiach" sa vnútorná časť  objektívu vysúva pomerne ďaleko dopredu. Pri minimálnych vzdialenostiach zaostrenia odporúčam zložiť slnečnú clonu, ktorá tieni malý objekt, na ktorý sa snažíme zaostriť. Slnečná clona je pevná kovová a uchytáva sa na nepohyblivý bajonet, čiže sa s vysúvajúcou časťou nepribližuje k objektu, ale je pomerne veľká. Práve kvôli veľkosti je potrebné v prípade malých blízkych predmetov buď objekt dosvietiť odrazkou alebo externým bleskom, alebo slnečnú clonu zložiť.
 
Fujinon 60mm v porovnaní s Fujinon 18mm a 35mm objektívmi. Je síce väčší, ale nie o veľa ako pevná 35-ka.
 
 

Obrazová kvalita

Makro objektívy sú známe svojou vynikajúcou kresbou a Fujinon nie je výnimkou. Aj plne odclonený kreslí perfektne v strede obrazového poľa a veľmi dobre aj v okrajoch obrazového poľa. Maximálna clona f2,4 je teda plne využiteľná. Na clone f4 je už kresba bezprecedentná a drží sa dobre až do clony f11 . Pri f16 nastáva jemné zmäkčenie kresby spôsobené difrakciou a keď počítate pixely, f22 je ešte o kúsok mäkšia.
 
Stačí vám takáto ostrosť na clone f2,8? :) Obe fotografie fotené priamo do JPG formátu.
 
 
 
Naopak, pri portrétoch sa vám môže kresba zdať až priostrá. Na portrétnych fotografiách málokedy chceme, aby bolo vidieť každú nedokonalosť pleti a aj kvôli bokehu sa budete držať clony f2,4 alebo f2,8.
Bokeh je na reálne ohnisko 60mm príjemný. 9 lamiel clony kruhového tvaru má na svedomí kruhový otvor clony a rozostrené svetlá v pozadí a popredí teda držia tvar kruhu a to až do clôn f8.
 
Ukážka makro záberov
 
 
Veľmi zaujímavé výsledky dosiahnete týmto objektívom pri portrétovaní malých detí. Tam, kde už portrétny objektív nestačí na zachytenie detailu, s makro objektívom bez ťažkostí zaostríte na všetky detaily. Pri fotografovaní oceníte závierku (v tomto prípade X-E1), ktorá je omnoho tichšia ako v zrkadlovke a nebudí spiace dieťa pri fotení. X-trans CMOS senzor zas sprostredkuje bohatú škálu poltónov ktorá umocňuje intímnu atmosféru.
 
 
 
 
Aj pri fotení detailov v krajine či meste nájde objektív uplatnenie a ponúka neuveriteľnú ostrosť a množstvo zachytených detailov. Výrez z fotografie. 
 
 

Zhrnutie a záver

Tak ako ostatné objektívy Fujinon aj 60mm macro je vynikajúci objektív a to nielen obrazom ale aj spracovaním tela. Kovový bajonet a telo, príjemný chod ovládacích prstencov, krásny dizajn a špičková optická kvalita. V tomto prípade naozaj nemám čo napísať do mínusov, snáď len to, že manuálne zaostrovanie by nemuselo byť mechanicko-elektrické ale mechanické. Na druhej strane pri natáčaní videa zo statívu to môže byť naopak výhoda. Tiaž by som ako portrétista privítal, keby bolo automatické zaostrovanie ešte o kúsok svižnejšie.
 
Pre koho je teda Fujinon XF 60mm f2,4 R macro určený?
 
Pre tých, ktorí hľadajú kvalitný objektív ostrý ako britva pre fotografovanie makra, portrétov, zátišia a výrezu z krajiny. Pre tých, ktorí si potrpia na dokonalosť tela. Nie je určený pre tých, ktorí by ním chceli fotografovať akčné portréty.
 
+ perfektné spracovanie v kove
+ kovová slnečná clona v cene
+ super kresba od okraja po okraj bez aberácií
+ pekný bokeh
+ lacné filtre (aj keď ťažšie zohnateľné)

- AF by mohol byť ešte rýchlejší, aby sa dal objektív využiť aj akčne
 

Fujinon XF 60mm f2,4 R macro si môžete zakúpiť TU. 

V galérii nájdete fotografie, ktoré boli nafotené priamo do formátu JPG a fotografie vyvolané z RAW v Adobe Photoshop Lightroom. Tie sú poupravené kontrastom a vyexportované so stredne silným doostrením pre web.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

Galéria k článku

Fujinon XF 60mm f2,4 R macro nielen na makro
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Kutička Ivan Kutička Ivan
  Kutička Ivan / 01.10.2013 14:11:00
  skoda ze canon v tomto segmente zaspal dobu ... eos m nie je nic moc a cakal som ze bude nejake m-ko s digi hladacikom ako je fuji x-e1 ... ani nepotrebujem ten retro vzhlad ... vyzera to fakt suprovo, ale stale nie som nakloneny myslienke mat dva systemy ... je to kopec penazi ... ale fuji si podmanuje trh v tomto segmente ... neviete ake novinky by sa dali cakat? mozno by som sa nechal nalomit ked canon nic nebude mat :)
 • Kováč Majky Kováč Majky
  Kováč Majky / 02.10.2013 07:44:00
  niektori vravia, ze ostrost je nuda, mozno pri niektorych portretoch to plati, ale makro musi byt ostre a aj detail z krajiny a toto sklo je ostre jak nasraty rosomak
 • kotus julo kotus julo
  kotus julo / 02.10.2013 10:48:00
  Hovorí sa, že v najbližšej dobe by mal byť predstavený nástupca X-E1 alebo X-PRO1, ale aj nový kompakt so senzorom z X20. Necháme sa prekvapiť. :) Ovládaním a obrazom patria Fuji mirrorless aparáty medzi najvydarenejšie. To je môj osobný názor samozrejme. :)
 • Segrej Lucia Segrej Lucia
  Segrej Lucia / 02.10.2013 13:21:00
  waw, mala som taký pocit že takéto foťáky sú hlavne na zábavu alebo na občasné cvakanie, ale ako pozerám na fotky toho rozkošného dieťatka, dá sa to použiť aj na serióznu prácu! Naozaj som ohromená.
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 02.10.2013 14:42:00
  Sergej Lucia, Fuji X-E1 používam aj na profi prácu, tlačím z nej fotky na výstavu aj na predaj v metrovej veľkosti. Nie je problém. Zatiaľ rýchlosťou nie sú úplne na akciu, to si beriem Nikon, ale na street, krajinu sú výborné a super tiež na portrét. Neviem sa dočkať ohláseného objektívu Fujinon XF 56mm f1,2, ten bude na klasické portréty ešte lepší.
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 14.10.2013 15:31:00
  :) dobrý výraz, zapamätám si ho
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...