Fujifilm X100T, do tretice všetko najlepšie!

Fujifilm X100T, do tretice všetko najlepšie!

Recenzia  /  Julo Kotus / 27.03.2015 / 00:00

Bol to práve stovkový rad Fujifilm fotoaparátov, ktorý pred necelými piatimi rokmi naštartoval minirevolúciu v tejto spoločnosti a trúfnem si povedať aj vo fotografickej komunite.

V roku 2010 Fujifilm X100 splnil niekoľko podstatných požiadaviek fotografických nadšencov, ktorí túžili po kvalitne vyrobenom malom fotoaparáte s ostrým svetelným reportážnym objektívom, priezorovým hľadáčikom s korekciou paralaxy a tichým chodom. Spoločnosť Fujifilm vyhotovila dodnes unikátny hybridný hľadáčik s možnosťou zapnúť buď elektronický obraz alebo priezorový pohľad na fotografovanú scénu. Pozor ale, priezorový optický hľadáčik má priehľadný LCD panel, ktorý premieta všetky expozičné údaje, zaostrovacie body, korekciu paralaxy a mnoho ďalších.

Cesta X100 ale nebola úplne ľahká a tŕnisté začiatky boli poznačené softvérovými chybami a tiež pomalým zaostrovaním. Spoločnosť Fujifilm však neustálym obnovovaním firmvéru dokázala chyby eliminovať.

Začiatkom roku 2013 bol predstavený druhý model 100 radu - X100s. Na pohľad to bol rovnaký model, no veľké zmeny sa udiali vo vnútri fotoaparátu. Najväčšou zmenou prešiel systém automatického zaostrovania, kde bolo popri klasickom zaostrovaní na základe kontrastu na senzore implementované aj zaostrovanie na základe fázovej detekcie kontrastu, aké poznáme zo zrkadlových fotoaparátov. K tomuto produktovému radu boli predstavené aj predsádky, ktoré menia 35mm ohnisko (po prepočte na FF) na širšie 28mm alebo užšie 50mm ohnisko. Prístroj tak nájde širšie využitie ako s jedným ohniskom.

No a nakoniec v jeseni minulého roku 2014 bol predstavený súčasný model X100T.
Opäť v rovnakom šate s trošku pozmenenými ovládacími prvkami a opäť so zrýchleným AF a s ozvláštneným a vylepšeným hľadáčikom. Ďalšou novinkou je možnosť snímať iba pomocou elektronickej závierky a to až do rýchlosti 1/32 000s! Viac ale v príslušnej kapitole.

Dizajn a ergonómia

Na dizajne sa oproti modelu X100s veľa nezmenilo, prístroj vyzerá až na pár detailov identicky so svojimi predchodcom. Niektoré ovládače, ktoré sme kritizovali na predchodcovi boli modifikované k lepšiemu. Týka sa to zadných smerových tlačidiel, ktoré nahradili veľmi voľné a ľahko náhodne stlačené či otočené koliesko. Výber zaostrovacích bodov je omnoho jednoduchší a presnejší. Až 7 tlačidiel sa dá naprogramovať podľa gusta fotografa.

X100T má presunuté tlačidlo Q (rýchle menu) na vhodnejšie miesto hore, kde je možné ho  palcom ľahšie dosiahnuť počas fotenia.

Kotúč korekcie expozície má odteraz väčší rozsah a dokáže korigovať expozíciu v rozmedzí ±3EV.

Clonový krúžok teraz dokáže nastaviť hodnoty clony v tretinách expozičného stupňa.

Zaostrovací prstenec má prepracovaný povrch, ktorý napriek tomu, že má jemnejší povrch, je priľnavejší ako pôvodný. Manuálne zaostrovanie sa tak opäť vylepšilo a to aj vďaka novému displeju v optickom hľadáčiku. Ten aktivujete pomocou páčky pre voľbu režimu hľadáčika.


Špeciálny hľadáčik - v priezorovom hľadáčiku s priehľadným displejom sa v pravom dolnom rohu vysunie normálny malý displej na ktorom môžete sledovať zaostrnie alebo pomocou neho zaostrovať aj v móde priehľadového hľadáčika.

U X100s mal hľadáčik dva režimy - priezorový (optický) a elektronický. U X100T pribudol priezorový optický s ďalším malým elektronickým displejom v pravom dolnom rohu, ktorý zobrazuje zväčšenú oblasť, na ktorú sa ostrí. Plní super funkciu - pomoc pri manuálnom zaostrovaní cez priezorový hľadáčik. Hľadáčik X100T je tak opäť o niečo unikátnejší. :)

Vylepšil sa aj displej, ktorý teraz poskytuje viac ako dvojnásobné rozlíšenie (1 040 000 o.b. verzus 430 000 o.b.).

Pod krytom konektorov pribudol 2,5mm vstup pre externý mikrofón. Spolu s vylepšeným videom a ovládaním videa tak máte zaujímavý fotoaparát aj na natáčanie kvalitných videoklipov. Video dosahuje rýchlosť snímania až 60 obr.s. pri rozlíšení Full HD (1080p).

Fotografovanie

Je jednoduché a rýchle. Prístroj nenabieha tak bleskovo ako zrkadlovka a chvíľku mu trvá kým zapne displeje, ale do pol sekundy ste pripravení fotografovať.

Zaostrovanie je veľmi rýchle. Zdá sa mi ešte rýchlejšie ako u X100s. Je rýchle už pri štandardnom nastavení, pričom v menu, v záložke správa napájania, si môžete aktivovať vysoký výkon a ostrenie sa ešte o kúsok zlepší. Automatické ostrenie zvláda väčšinu situácií na jednotku. Pomýliť ho môže len fotografovanie v naozaj silnom protisvetle alebo v tme, kde už aj voľným okom ťažko rozoznávate detaily.

 


Aj takéto nečakané momentky môžete zachytiť s X100T a to dokonca v AF single.

Čo sa týka kontinuálneho zaostrovania, toto má stále svoje rezervy v porovnaní so zrkadlovkami, pričom jednoduché zaostrovanie "single" je s nimi porovnateľné.


Pri fotografovaní detailov nablízko sa oplatí objektív pricloniť aspoň na F4 pre dosiahnutie optimálnej ostrosti. Pri extrémne blízkom zaostrení totiž trochu klesá kresba objektívu. Práve pri F4 je kresba už na špičkovej úrovni aj pri fotografovaní detailu.

Pozor, pri fotografovaní priezorovým hľadáčikom môžete v niektorých situáciách pri ostrení na blízke predmety pozorovať pomalšie ostrenie alebo zapumpovanie. Nie je to chyba ostrenia, je to vlastnosť dizajnu. Priezorový hľadáčik, ako je známe, má pri ostrení nablízko posun obrazového poľa (paralaxa) a samozrejme s ním aj posun zaostrovacieho bodu. Preto nejde o pomalšie ostrenie, ale o to, že pri namierení ostriaceho bodu na kontrastný objekt (tak by sme mali správne ostriť) v skutočnosti mierite málinko vedľa (posun je smerom nadol a doprava). Preto sa môže stať, že zaostrovací bod neostrí v skutočnosti na kontrastný bod alebo hranu, ale na nekontrastné miesto, dokonca jednofarebnú plochu a to je samozrejme pre AF problém. Ak sa chcete tomuto zaváhaniu autofokusu pri fotení nablízko vyhnúť, prepnite si hľadáčik do režimu elektronický alebo fotografujte pomocou displeja. Takým spôsobom môžete namieriť zaostrovací bod presne tam, kam chcete ostriť.

Kontinuálne snímanie ostalo pri slušných 6 obr./s. Tam oproti predchodcovi nenastala nijaká zmena.


Aj pri nečakaných momentkách som radšej ostával na obyčajnom single AF, čo bohate postačovalo na bočný pohyb aj na priamy pohyb (viď. cyklistka hore)

Odteraz môžete pri fotografovaní za veľmi jasného počasia fotografovať elektronickou závierkou až do neuveriteľne krátkeho expozičného času 1/32000s. Je to užitočné vtedy, ak chcete za jasného počasia fotografovať odcloneným objektívom a 1/4000s by bola nedostačujúca. Pozor ale, je to čas, počas ktorého sú snímané jednotlivé pixely. Tie, ako u všetkých ostatných značiek, fotoaparát číta postupne po riadkoch a preto celkový výsledný čas, kým je prečítaná celá plocha senzora je omnoho dlhší. Aj preto je pri elektronickej závierke upozornenie, že pri rýchlom pohybe môže dôjsť k rozmazaniu objektu alebo jeho deformácii (rolling shutter efect) a to je aj dôvod, prečo v kombinácii s elektronickou závierkou nespustíte blesk. Reálny čas, počas ktorého je elektronicky odčítaný signál z jednotlivých pixelov odhadujem na 1/100s. Pozor, nie je to chyba Fujifilmu X100T, je to zatiaľ technická nedokonalosť elektronických závierok u všetkých značiek fotoaparátov využívajúcich CMOS senzor bez výnimky (k dnešnému dátumu). Aj preto sa generálny manažér Fujifilmu Mr. Lida Toshihisa vyjadril, že jednou z najdôležitejších úloh pre rozvoj digitálnych fotoaparátov je vývoj tzv. globálnej elektronickej závierky, ktorá by v momente bola schopná prečítať dáta zo všetkých pixelov a poskytnúť ich AD prevodníku. Tak by sme sa zbavili nielen problémov s deformáciou pohybujúcich sa objektov ale aj so synchronizáciou blesku.

WIFI funkciu na fujifilm aparátoch sme popisovali už niekoľkokrát. Len v stručnosti teda pripomínam, že nejde len o jednoduché sťahovanie fotografií do smart zariadení, ale aj o prepracovaný systém pokročilého diaľkového ovládania fotoaparátov pomocou smart zariadenia s využitím živého náhľadu. Počas neho môžete komplexne meniť expozičné hodnoty a bleskovo vybrať zaostrovací bod jednoduchým ťuknutím kamkoľvek do displeja. Výborne!

Pochvaľujem si aj tri predvolené auto ISO funkcie. Auto ISO využívam pomerne často pri dokumente či street fotografii, keď nemám čas nastavovať všetky expozičné veličiny. Viem, že som spokojný s kvalitou obrazu až do citlivosti ISO3200 a preto si túto hodnotu nastavím na najvyššiu možnú a priradím k nej minimálny čas závierky 1/125s. Zakaždým, keď svetlo klesne natoľko, že by sa mal čas dostať pod túto hranicu, aparát automaticky zdvihne ISO. Teraz si môžem nastaviť auto ISO v kombinácii až s troma časmi závierky. Jedno auto ISO môžem mať na akciu, druhé napríklad na fotografovanie nehybných scén, kde nepotrebujem rýchly čas závierky. Čo mi oproti XT-1 vadí, že maximálna rýchlosť závierky v auto ISO je len 1/125s. To je pre fotenie akcie málo. Prijal by som, keby sa dal podobne ako u XT-1 nastaviť akýkoľvek čas, nie obmedzený na 1/125s alebo aspoň 1/1000s.

 

Celkovo môžem hodnotiť fotenie s Fujifilm X100T veľmi pozitívne. Prístroj nezdržiava, bleskovo reaguje a je to naozaj fotografova pravá ruka. Trochu Vás môže zaskočiť pomalší AF pri komponovaní priehľadovým hľadáčikom z vyššie uvedených dôvodov, ale to je daň za priezorový hľadáčik a je to dizajnová záležitosť. Na druhej strane má priezorový hľadáčik nespornú výhodu pri manuálnom fotení napríklad v štúdiu, kedy nezohľadňuje nastavené expozičné hodnoty a tým pádom je vždy jasný.

A ešte jeden šikovný tip na záver tejto kapitoly. Ak máte radi elektronický hľadáčik a fotografujete pritom s bleskom v štúdiu, viete, že elektronický hľadáčik je tmavý, pretože imituje, čo sa v danom svetle vyfotí. Nevie samozrejme pred vyfotením aplikovať účinok bleskov. V menu nastavenia v tretej záložke nastavenie obrazovky vypnite náhľad expozície v manuálnom režime a váš hľadáčik sa zázračne vyjasní! :) Fujifilm X100T má totiž tzv. naked eye view - imitujúci ľudský pohľad bez zohľadnenia expozície. Dajte len pozor, aby Vás po odchode zo štúdia neprekvapil, v bežných podmienkach je vhodnejšie mať náhľad expozície zapnutý.
A po druhé. Pri fotografovaní pomocou displeja na ostrom slnku môžete aktivovať tzv. ultrabright mód displeja, kedy sa násobne zvýši jeho intenzita. Stačí na cca. 3s podržať tlačidlo view mode.

Obrazová kvalita

Na APSC senzor vynikajúca. Šumom a dynamickým rozsahom sa približuje k Full Frame fotoaparátom. Naozaj, ISO 3200 je na fotoaparát s crop senzorom geniálne.


ISO 3200. JPG priamo  z fotoaparátu je neuveriteľne detailný a bez šumu.

Podanie farieb je špecifické so šťavnatou zelenou a perfektnou pleťovkou takmer za každých okolností. Perfektné vyváženie expozície okolitého svetla s doplnkovým zábleskom predurčuje tento fotoaparát pre dokument, street fotografiu, fotografiu ľudí... Zvlášť, keď X100s dokáže synchronizovať blesk aj s veľmi krátkymi časmi.

Niekto si pomyslí, že na krajinu s Fujifilm X100T nie. Má predsa len malé rozlíšenie v porovnaní s niektorými zrkadlovkami a má len jeden objektív. Poviem Vám, že dá sa aj to. Koniec koncov niektorí autori si myslia, že práve obmedzenie jednou ohniskovou vzdialenosťou pomáha vytvoriť si charakteristický štýl fotografií. Ide len o to, či vám vyhovuje 35mm ohnisko (po prepočte na FF). Ak áno, z tohto fotoaparátu vytlačíte krásne metrové fotografie. Je to vďaka ostrému objektívu, ktorý už po priclonení o jedno clonové číslo dáva nekompromisné výsledky v ostrosti. Nie, že by sa plne odclonený nedal úspešne používať, práve naopak, pri portréte, reportáži... môžete s čistým svedomím využívať clonu f2 a pri krajinke pre maximálnu rezavú ostrosť stačí pricloniť.


Ak by vám predsa len nestačilo jedno ohnisko, pomocou konvertorov môžete mať k dispozícii jedno širšie 28mm ohnisko (WCL-X100) a druhé užšie 50mm ohnisko (TCL-X100) po prepočte na FF.

Medzi príslušenstvom nájdete aj adaptér na filtre so slnečnou clonou v Leica dizajne, kvalitné kožené puzdro, mikrofón do sánok blesku.

Záver

Fujifilm X100T je jednoduchý prístroj, ktorý fotografovi nekomplikuje život. Ideálny fotoaparát pre dokument, street, outdoor fotografovanie, ale aj na krajinku, ak ste OK s jedným ohniskom  (prípadne ďalšími dvoma ohniskami pomocou konvertorov). Ak ste pripravení na to, že bude zoomovať nohami, prístroj môžete použiť aj ako dovolenkový fotoaparát, rodinný fotoaparát a na čokoľvek, kde využijete malý ale výkonný fotoaparát s vynikajúcou kvalitou obrazu.

Samozrejme existuje určitá skupina fotografov, ktorí nevyužijú prednosti Fujifilmu X100T a jeho limity im neumožnia fotografovať niektoré žánre. Ide o fotografov športu, zvierat, divokej prírody, ktoré vyžadujú nasadenie výkonných teleobjektívov a rýchleho kontinuálneho zaostrovania. Taktiež ho nevyužijú portrétisti, ktorí chcú dosiahnuť extrémne malú hĺbku ostrosti a extrémne rozostrené pozadie za fotografovanou postavou, ktoré sa dá docieliť iba svetelným teleobjektívom. Pre všetkých ostatných môžem X100T bez obáv odporúčať. X100T je krásnym malým fotoaparátom, ktorý si budú niektorí okoloidúci mýliť s Leica a iný so starým kinofilmovým fotoaparátom. Obidva omyly sú milé. :)

 

Plusy a mínusy

+ perfektné spracovanie materiálu
+ ergonómia ovládania
+ 7 programovateľných tlačidiel
+ unikátny hľadáčik
+ kompaktný svetelný ostrý objektív
+ listová závierky umožňuje synchronizáciu s bleskom s rýchlymi časmi
+ vynikajúca obrazová kvalita v normálnom aj zhoršenom svetle
+ "Fuji" farby
+ rýchlosť zaostrovania v single móde
+ WIFI s prenosom obrázkov a výborným diaľkovým ovládaním
+ elektronická závierka s ultrarýchlou expozíciou 1/32 000s (pozrite odsek o elektronickej závierke pre jej limity)

- plastové dvierka na konektoroch často mimovoľne otvoríte
- Fn tlačidlo pri spúšti ľahko omylom stlačiteľné (po inštalovaní softrelease nie je problém)
- v auto ISO funkcii obmedzená najkratšia rýchlosť závierky na 1/125s
- kontinuálne zaostrovanie stále zaostáva za zrkadlovkami
- pri ostrení cez optický hľadáčik sa môže zaostrovanie nablízko spomaliť pre nepresné zamierenie AF bodu z dôvodu paralaxy (cez displej a elektronický hľadáčik sa táto situácia nevyskytuje)

Fujifilm X100T si môžete zakúpiť aj v našom obchode.

 V galérii nájdete fotografie z Fujifilm X100T fotografované do JPG formátu aj do RAW farmátu. JPG z RAW sú označené v ľavom dolnom rohu. Pre plné rozlíšenie kliknite na "zobraziť originál". Vo fotografiách ú zachované údaje EXIF.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

Galéria k článku

Fujifilm X100T, do tretice všetko najlepšie!
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 27.03.2015 15:01:00
  fotky su fajn, ale asi by som nemohol fungovat bez zoomu, stale by som mal pocit, ze mi nieco unika...
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 27.03.2015 15:21:00
  Najkrajšia na street fotografii je práve voľnosť a sloboda. Neplatia mi za to, koľko a akých fotiek donesiem a áno, hocikedy sa stane, že niektorý moment unikne, lebo je príliš vzdialený pre 35mm ohnisko. No a čo? :) Fotkou sa predsa poväčšine bavíme, milujeme proces fotenia, nie iba výsledok. A práve Fujifilm aparáty ten proces vďaka svojmu intuitívnemu ovládaniu spríjemňujú. Teda aspoň u mňa to platí. Už veľa fotografov, ktorí mali aj špičkovú rýchlu techniku, sa vyjadrilo, že najkrajšie momenty sú tie, ktoré nikdy nevyfotili, lebo buď ich limitovala technika alebo oni sami. Buď to nezvládli, alebo boli natoľko prekvapení, že zabudli aj fotiť, ale fotiť nebolo vhodné. Ja si chcem fotenie užívať - naľahko bez ťažkých dlhých objektívov, bez ztuhnutého krku a v pohode.
 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 27.03.2015 15:44:00
  ten fotak vyzera super, ako na kinofilm, nam staromilcom sa to paci a asi aj hipsterom :-D
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 27.03.2015 16:30:00
  Už keď bola prvá X100 tak sa mi veľmi páčila ale keď vyšla čierna limited edition tak som sa zaľúbil. Je to krásny foťák čo si drží svoj dizajn. Raz si ho kúpim. Ale to až keď budem veľký ... :)
 • Jaromír Liška Jaromír Liška
  Jaromír Liška / 28.03.2015 21:20:00
  Môj boj opustiť zoom flexibilitu je podobný. Canon 7D s tromi elkovými zoom sklami je perfektný. A univerzálny nebudem aj tak ak v danom momente nemám nasadený ten správny objektív. Ľudia a to vyťahané rameno pri vláčení tejto výbavy ak by som chcel byť stále univerzálny. Tá nestabilita pri fotení od váhy brašne a únavy. Takýto mini prístrojček ale technicky zdatný ma lepšie vycvičí byť flexibilný a pristupovať k foteniu s väčším rozmyslom ako urobiť dobrý záber bez pohodlia rýchlej zoom techniky. Iste ako hovorí Jules, nehodí sa to na všetky žánre, ale zasa nás to môže k novým žánrom priviesť, ak sme zameraný a vybavený technikou na iný smer. Áno krása fotenia spočíva k ceste za úžasným záberom, nie len v samotnej výslednej snímke. A nakoniec ak v hľadáčiku zrkadlovky zazriem krásny záber viem že som ho stratil pretože som ho videl, to znamená že zrkadlo zakrývalo snímač. S týmto priehľadovým hľadáčikom môžem vidieť a snímať zároveň:) A milujem ten retro photolook.
 • Tono R Tono R
  Tono R / 02.04.2015 16:42:00
  vyzera velmi fajn, pacia sa mi aj fotky a hlavne dizajn fotacika...
 • Tono R Tono R
  Tono R / 02.04.2015 16:43:00
  Ano, ten look je perfektny :)
 • Majky Kováč Majky Kováč
  Majky Kováč / 10.04.2015 13:44:00
  ale aj fotky, no ja tiez nepatrim medzi tych, co by sa obisli bez zoomu, som uz lenivy :-)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...