Fujifilm X-E1 a X-F1, prvé skúsenosti

Recenzia  /  Julo Kotus / 11.01.2013 / 00:00

Julo Kotus

 
Pred časom sme mali možnosť zúčastniť sa na novinárskych dňoch spoločnosti Fujifilm v Prahe. V centre záujmu boli samozrejme nové fotoaparáty Fujifilm X-E1 a Fujifilm X-F1. Prvý model je veľmi zaujímavý pre fotografov, ktorých fascinuje tzv. street štýl – nenápadnosť, retro dizajn, malé rozmery a váha pri zachovaní maximálnej možnej kvality obrazu a to aj pri horších svetelných podmienkach. Druhý model je zas zaujímavý pre tých, ktorý chcú prémiový kompaktný fotoaparát ale v čo najmenšom prevedení. Aj X-F1 je v krásne jednoduchom klasickom dizajne a napriek malým rozmerom má objektív, ktorý na svojom širokouhlom konci disponuje svetelnosťou f1,8!
 
Poďme ale pekne po poriadku.
 

 
Stretli sme sa v Múzeu Kampa nadácie Jana a Medy Mládkových. V tomto umelecky inšpiratívnom prostredí sme sa zoznámili s Tomaszom Lazarom, výborným poľským fotografom, ktorí získal mnoho ocenení v dokumentárnej a reportážnej fotografii, medzi inými aj druhé miesto v najznámejšej súťaži World Press Photo.


 
Tomasz nám predstavil nový aparát Fujifilm X-E1 a svojim pohľadom vyhodnotil jeho klady a zápory. Ako jeden z prvých fotografov dostal možnosť otestovať  X-E1 a urobil tak s veľkým oduševnením. Jeho pocity boli viac ako pozitívne a ako hlavné klady uviedol nenápadný dizajn, rýchlosť zaostrovania, diskrétnu tichú závierku, malé otrasy a tým možnosť udržať dlhšie časy bez použitia statívu. Ostal priam fascinovaný jemnými farbami, bohatými odtieňmi a širokým dynamickým rozsahom aparátu. Ocenil zrýchlenie automatického zaostrovania, ktoré je podľa jeho slov rýchlejšie ako u Fuji X-100 aj Fuji X-PRO1. Pochvalne sa vyjadril o farebnej maske senzora, ktorá napomáha potlačeniu moiré efektu. Jedinou výčitkou bolo menej presné zaostrovania cez prekážky ako je napríklad sklo.


 
Po Tomaszovi nám druhý prístroj prišiel predstaviť hosť z centrály Fujifilmu Shusuke Kozaki. 
XF-1 nám bol predstavený ako kompakt pre tých, ktorí chcú výbornú kvalitu obrazu, ale Fujifilm X10 je pre nich priveľký. Aj X-F1, podobne ako X-10 má manuálne ovládanie zoomu a podobne sa pomocou zoom prestenca zapína. Má o niečo menší rozsah zoomu ako X-10 a na dlhom konci nemá tak dobrú svetelnosť, no na 25mm ohnisku disponuje vzhľadom na svoje rozmery neuveriteľnou svetelnosťou f1,8.
 
 
S troma Fujifilm X-F1 nám prišli zapózovať aj modelky s modelom, ktorí sa okamžite stali hlavným objektom fotografovania prítomných novinárov. :-)
 Prvé skúsenosti 
Fujifilm Finepix X-E1

 
Po obede a na druhý deň sme dostali možnosť vziať si fotoaparáty na prechádzku do mesta a vyhotoviť s nimi skúšobné zábery a taktiež získať skúsenosť s ovládaním a rýchlosťou aparátu.
 
 
Fujifilm X-E1 je menší od svojho staršieho brata X-PRO1, trochu väčší ako X-100. Je to rozumný kompromis vo veľkosti a drží sa pohodlne aj so zoomom 18-55 alebo 60mm f2,4 macro. Hľadáčik je naozaj jemnozrnný a dá sa úspešne použiť aj na manuálne zaostrovanie v prípade potreby, hlavne pri zväčšení obrazu. To je pozitívne pre tých, ktorí chcú na X-E1 nasadiť vynikajúce manuálne objektívy ďalších výrobcov (Leica, Zeiss...). Rýchlosť automatického ostrenia síce nie je taká, ako u rýchlych zrkadloviek, ale dajú sa v pohode zachytiť aj momentky a nečakané situácie. Osobne sa mi AF zdal porovnateľný alebo o kúsok rýchlejší ako u X-PRO1.
 
 
Aj keď testovacie zábery nie sú z predajnej plne vyladenej vzorky fotoaparátu, je cítiť, že spoločnosť Fujifilm opäť stavila na overené - prirodzené farby bez prehnanej saturácie a krásne podanie pleťových tónov.

Opäť raz som sa utvrdil v tom, že fotografia je hlavne o objektívoch. V tejto súvislosti musím veľmi pochváliť Fujinon XF35mmF1.4 R. Objektív, ktorý zodpovedá štandardnému ohnisku 50mm je naozaj univerzálny. Umožňuje fotografovať aj za zníženej hladiny svetla, pomocou 7 okrúhlych lamiel clony f1,4 pekne odpichnúť pozadie a sústrediť pozornosť na fotografovaný objekt. Ak chcete nekompromisnú kresbu, od clony 2,8 sa jej dočkáte, ale ani kresba odcloneného objektívu nie je zlá, skôr nadštandardná.
 
Fujifilm X-E1 + Fujinon  XF35mmF1.4 R
 
Všetky pevné objektívy Fujinon sú výkonom podobné a teda vynikajúce a sú najdôležitejším argumentom pre systémové fotoaparáty Fujifilm či už ide o model X-PRO1 alebo nový model X-E1.
Tešíme sa, že táto novinka má byť v predaji už od polovice novembra a že budeme môcť vyhotoviť testovacie snímky aj z produkčnej vzorky.
 
 

Galéria fotografií z Fujifilm X-E1

Obrázky sú zmenšené na polovičnú veľkosť vzhľadom na nefinálny firmvér vo fotoaparáte.
Fujifilm Finepix X-F1

 

Je kompakt určený na ľahké nosenie v kabelke, vrecku saka a tomu zodpovedá aj jeho štýl. Minimalistický dizajn, klasický luxusný vzhľad. Nič navyše. Špecifikácie prístroja sú veľmi zaujímavé, hlavne svetelnosť objektívu na 25mm ohnisku f1,8.
 
Zaujímavý a rýchly spôsob zoomovania zdedila X-F1 s menšími úpravami po X-10. Manuálne fotoaprát zapnete pootočením objektívu a pokračujete ďalej zoomovaním pre čo najlepšiu kompozíciu. Veľmi šikovné.
Aj keď X-F1 nebola nosným modelom, kvôli ktorému sme cestovali do Prahy, aj tento model sme si vyskúšali a veľmi milo nás prekvapilo na kompakt naozaj pružné zaostrovanie a ovládanie. Tešíme sa na ostré vzorky v predaji.
 
 

Galéria fotografií z Fujifilm X-F1


Obrázky sú zmenšené na polovičnú veľkosť vzhľadom na nefinálny firmvér vo fotoaparáte. 
 


 
 

Záver

 
Na záver prvých skúsenosti s novými X prístrojmi spoločnosti chcem vyjadriť sympatie k riešeniam, ktoré ponúkajú. Manuálne a veľmi rýchle ovládanie robia z týchto prístrojov dobrých spoločníkov, s ktorými si fotenie vychutnáte bez toho, aby ste zakaždým rozmýšľali nad tým, kam do menu si musíte zájsť pre dôležitú funkciu. Zaujímavé simulácie filmu uľahčujú život tým, ktorí chcú fotografovať "akoby na film", no moderne a pritom nestráviť hodiny pri počítači. Veríme, že novým modelom sa bude dariť aspoň tak, ako overenej X-100-ke alebo X-10-ke.

Galéria k článku


Fujifilm X-E1 a X-F1, prvé skúsenosti
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...