Fujifilm Fujinon XF 8mm F3.5 R WR

Fujifilm Fujinon XF 8mm F3.5 R WR

Test superširokouhlého prime objektívu pre fotoaparáty Fujifilm X.  /  Srnec Karol / 10.07.2023 / 06:00

Fujifilm nedávno doplnil svoje portfóliou objektívov o zaujímavý superširokouhlý prime objektív. Potešia kompaktné rozmery, nízka hmotnosť a prijateľná cena.

 

Predstavenie

Fujinon XF 8mm F3.5 R WR je superširokouhlý prime objektív s bajonetom X. Ekvivalentná ohnisková dĺžka, v porovnaní s FF, je 12 mm. Uhol záberu je 121°. Svetelnosť je f/3,5, amximálne clonové číslo je 22. Clona je 9-lamelová. Objektív je odolný voči prachu a poveternostným vplyvom a schopný prevádzky pri teplotách až -10 ℃. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 18 cm. Rozmery objektívu sú Ø68 mm × 52,8 mm, hmotnosť je len 215 gramov.

 

 

 

Špecifikácia

 • Typ: FUJINON XF8mmF3.5 R WR
 • Konfigurácia objektívu: 12 prvkov v 9 skupinách (vrátane 3 asférických a 2 ED prvkov)
 • Ohnisková vzdialenosť f=8mm (EQ=12mm)
 • Odolnosť: Odolný voči prachu a poveternostným vplyvom a schopný prevádzky pri teplotách až -10 ℃
 • Zorný uhol: 121°
 • Maximálna clona: F3,5
 • Min. clona: F22
 • Počet lamiel clony: 9 (zaoblený otvor clony)
 • Nastavenie clony: po 1/3 EV (17 krokov)
 • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť (meraná od ohniskovej roviny): 0,18 m
 • Maximálne zväčšenie: 0,07x
 • Vonkajšie rozmery: Ø68 mm × 52,8 mm
 • Hmotnosť (približne): 215 g
 • Veľkosť filtra: Ø62 mm


Schéma optickej konštrukcie.

Fujinon XF 8mm F3.5 R WR v praxi

 

 

Objektív som testoval na fotoaparáte X-S20. Veľkostne sa k nemu akurátne hodí a spolu tvori aľahkú a kompaktnú zostavu. Dizajnom je to typický Fujinon. Konštrukcia je kovová, precízne poskladaná. Vpredu je prstenec manuálneho zaostrovania s el. prenosom. Bližšie k fotoaparátu je mechanická clona, odstupňovaná po 1/3 EV.  Nie je plynule nastaviteľná, čo zamrzí videotvorcov. U väčšiny fotoaparátov Fujifilm X ju môžete ovládať aj elektronicky, z tela fotoaparátu. Vpredu je závit pre upevnenie filtrov s priemerom 62 mm. K objektívu je dodávaná tvarovaná plastová slnečná clona.

Zaostrovanie je bleskové a úplne tiché. Počuť len privieranie clony.

 

 

Uhol záberu je pôsobivých 121°. Na jednej strane sa vám do záberu zmestí takmer čokoľvek. Na druhú stranu musíte precízne komponovať. Extrémny uhol záberu so sebou prináša aj zvýraznenie perspektívy. Oboje využijete kreatívne. Objektív poskytuje aj veľkú hĺbku ostrosti. O malú sa nemá zmysel pokúšať, ani pri fotografovaní detailov. Preto budete najčastejšie využívať clony v rozsahu f/8 ať f/16.

 

So superširokouhlým objektívom pozadie výrazne nerozostríte, ani pri clone f/3,5.

 

Objektív s tak širokým uhlom záberu prináša nové možnosti kompozície.

 

Široký uhol záberu dáva fotografovi slobodu. Takmer niet objektu, ktorý by sa vám do záberu nezmestil. Často máte dokonca rezervu, ktorú môžete využiť napr. na korekciu padajúcich línii. Dobrodružstvom je objavovať, čo všetko teraz môžete zachytiť na svojich fotografiách.

 

Využiť môžete dramatickú perspektívu.

 

Široký uhol záberu môžete využiť pri fotografovaní architektúry. Umiestníte do spodnej časti zaujímavé popredie a nemusíte korigovať padajúce línie.

Obrazová kvalita

Ostrosť objektívu je výborná i keď v rohoch obrazu pozorovať jej pokles. Často je to ale rozdielnou vzdialenosťou ohniska objektívu k stredu obrazu a k rohom. Výborné je korigovaná chromatická chyba. Difúzovanie v protisvetle je mierne, vynikajúca je odolnosť na vznik reflexov. Vinetácia je pozorovateľná aj pri zaclonení. Spolu so sférickým skreslením sa dá ľahko korigovať softvérovo. Sférické skreslenie je na superširokouhlý objektív primerané, ale odporúčam ho korigovať, obzvlášť pri fotografovaní architektúry.

 

Oficiálny MTF graf.

Záver

Fujinon XF 8mm F3.5 R WR je vítaným rozšírením portfólia objektívov s bajonetom X. Pevných superširokouhlých objektívov pre APS-C fotoaparáty je málo, o to viac je tento vítaný. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti nepôsobí na menších fotoaparátoch priveľký a poteší to aj pri cestovaní. Objektív je utesnený a mrazuvzdorný, môžete ho vziať aj do miest s horším počasím, či do prašného prostredia. Uhol záberu je extrémny,  čo využijete pri fotografovaní interiérov, exteriérov a krajiny. Okrem uhla záberu využijete aj veľkú hĺbku ostrosti a výraznú dramatickú perspektívu. Veľkým plusom je štandardný 62 mm závit pre filtre.

Ostrosť objektívu je výborná. Ako sa dalo očakávať je tu určité sférické skreslenie, ktoré sa dá ľahko korigovať softvérovo. Celkovo objektív uspokojí aj náročných fotografov a môžem ho vrelo odporúčiť.

Fujinon XF 8mm F3.5 R WR v ponuke obchodu Pro.Laika

Odporúčané príslušenstvo:

Hoya UV filter 62mm HD Nano

Fujifilm Fujinon XF 8mm F3.5 R WR
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...