Firmware Version 2.0 pre Canon EOS 1Dx

Blog  /  Martin Farkaš / 04.11.2013 / 00:00

Canon EOS 1Dx nemusím veľmi predstavovať. Ide o jeden z najlepších súčasných fotoaparátov v profesionálnej triede. Nepozná kompromisy a práve kvôli tomu si vybudoval dobrú reputáciu medzi fotografmi. Nové zaostrovanie, meranie expozície, snímač, rýchlosť fotoaparátu … O spracovanie fotografií pri snímaní až 12 (14) snímkov za sekundu, sa stará dvojica procesorov DIGIC V+ a zaostrovanie s meraním expozície zabezpečuje procesor DIGIC IV.

Základná charakteristika:

• 18,1 MPix plnoformátový snímač CMOS
• 12 obr./s, vo vysokorýchlostnom režime bez AF až 14 obr./s
• ISO 100 – 51200, rozšíriteľné na H:204800
• Nový 61-bodový systém AF
• 100 000-pixelové RGB meranie expozície
• 1080p Full-HD video EOS
• Duálne procesory DIGIC 5+ a jeden DIGIC 4
• 3,2“ LCD displej Clear View II s 1 040 000 Pix
• Ethernetový port

Prístroj je ukážkou toho, čo dokáže dnešná technika. Canon sa ale snaží vylepšiť fotoaparát podľa toho, čo žiadajú fotografi a začal pripravovať nový firmware v2.0, ktorý má ešte zlepšiť výkon a ovládanie. Aktualizácia bude prinášať zásadné vylepšenia výkonu a presnosti automatického zaostrovania (AF).

Low-Light AF

Prvé vylepšenie sa týka automatického zaostrovania pri slabom osvetlení. Pri fotografovaní v režime zaostrovania AI Servo (kedy fotoaparát preostruje na pohybujúci sa objekt), bol navrhnutý nový algoritmus pre lepší AF v zhoršených svetlných podmienkach.

AF sledovanie: zrýchlenie/spomalenie

Nový firmvér prinesie citlivejšie nastavenie rýchlosti preostrovania podľa charakteru pohybu, ktorý fotografujete. V praxi to znamená, že ak fotíte skokana na lyžiach, zvolíte rýchlejšie preostrovanie ako keď fotografujete futbalový zápas, pri ktorom hráči nedosahujú tak vysoké rýchlosti. AF preostrovanie funguje tak, že algoritmus vo fotoaparáte počíta s určitou rýchlosťou objektu a tomu prispôsobí zaostrenie na ďalšom snímku. Firmvér v2.0 prinesie možnosť nastavenia rýchlosti v hodnote ± 2. Aktuálna nastaviteľná hodnota je 0 až +2.

Minimálna rýchlosť uzávierky pri Auto ISO

Pri fotografovaní v režime Auto ISO prináša aktualizácia rozšírené časy uzávierky, čo fotografovi umožňuje nastaviť aj 1/8000s. Aktuálna hodnota najkratšieho času je 1/250s.

Kompenzácia expozície v manuálnom režime

Podľa môjho názoru ide o jednu z najužitočnejších funkcií. Dnešné fotoaparáty umožňujú nastaviť fotoaparát do manuálneho režimu, nastaviť pevné hodnoty pre čas a clonu a expozíciu dopočíta fotoaparát prostredníctvom funkcie Auto ISO (automatická hodnota citlivosti ISO). Aktuálne nie je možnosť korigovať expozíciu pri tomto nastavení. Update to ale umožní, čo je vynikajúce. Pýtate sa kde sa to dá využiť? Predstavte si situáciu, kedy fotografujete zver pri východe/západe slnka. Nastavíte si čas a clonu podľa vašich požiadaviek a necháte fotoaparát dopočítať citlivosť ISO. Pri svitaní vám bude citlivosť postupne klesať a vy budete mať stále nastavené rovnaké parametre, aby ste boli neustále pripravený vyfotiť zaujímavý záber. Má to len jednu chybu. V tejto chvíli, ak fotografujte v protisvetle alebo v ťažších svetelných podmienkach, nemáte možnosť korigovať expozíciu. Canon však vypočul požiadavky profesionálov a nový firmvér prinesie možnosť kompenzácie expozície v manuálnom režime s nastavením Auto ISO.

Automatická kompenzácia zmeny clony objektívom v manuálnom režime

Krkolomný názov novej funkcie, ale v podstate ide o jednoduchú vec, ktorú sa pokúsim demonštrovať na príklade. Fotografujem s objektívom 300/2.8 v manuálnom režime a mám nastavenú expozíciu na čas 1/1000s, clonu na F/2.8 a ISO 400. Po nasadení extenderu (telekonvertoru) s hodnotou 1.4x klesne svetelnosť o jednu clonu (F/4). To znamená, že ak by som neupravil expozičný čas alebo ISO, mal by som snímky o jednu clonu podexponované. Update v2.0 ale umožňuje automatickú korekciu expozičného času alebo citlivosti ISO. Takže po nasadení extenderu 1.4x sa (podľa nastavenia) zdvihne ISO na adekvátnu hodnotu, v našom prípade na 800. Praktické vylepšenie, ktoré sa netýka len teleobjektívov ale aj zoom objektívov s premenlivou svetelnosťou.
Pri fotení s objektívom Canon EF 200-400mm f/4 L IS USM Extender 1.4x to bude naozaj skvelé. Po aktivovaní extenderu sa automaticky zdvihne ISO alebo predĺži expozičný čas tak, aby bola zachovaná rovnaká expozícia fotografovanej scény.

Ďalšie vylepšenia sa zameriavajú predovšetkým na ovládanie fotoaparátu. Pribudnú nové funkcie ktoré môžete priradiť programovateľným tlačidlám. Tak si fotograf môže prispôsobiť ovládanie prístroja podľa svojich požiadaviek.

Fotografovanie na šírku a výšku vyžadujú často zmenu zaostrovacieho bodu. Túto funkciu majú mnohé fotoaparáty Canon EOS automatickú, rovnako ako EOS 1Dx. Novinkou v nastavení však bude možnosť zvoliť si jeden, či skupinu zaostrovacích bodov pre fotografovanie na šírku/výšku.

Zmeny sa dočká aj prezeranie fotografií. Užívateľ si bude môcť nastaviť prezeranie fotografií ktoré sú buď chránené, alebo „ohviezdičkované“. Vyhne sa tak hľadaniu tej správnej fotografie vo fotoaparáte a ušetrí čas.

Toto sú avizované vylepšenia profesionálneho fotoaparátu Canon EOS 1Dx, ktoré by si fotografi mali do fotoaparátov nainštalovať už v januári 2014. Originálnu správu o novej verzii firmware v2.0 pre EOS 1Dx nájdete na usa.canon.com.

Ešte by som chcel upozorniť na akciu „Spätný bonus“, ktorá prebieha od 1.11. do 31.12.2013. Vzťahuje sa na odkúpenie vášho starého fotoaparátu Canon EOS (jednotkového radu) v hodnote 400€ a následnú okamžitú zľavu na nový fotoaparát Canon EOS 1Dx.

 

Fotoaparát Canon EOS 1Dx si môžete kúpiť v našom obchode.

Firmware Version 2.0 pre Canon EOS 1Dx
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Michal Lindner Michal Lindner
    Michal Lindner / 06.11.2013 12:29:00
    Prijemne zlepsenia, ale este jedna vec mi chyba (uz som ju davno pisal na Canon support). Moznost namapovat vypnute/zapnutie focus search na externe tlacidlo. Ulahcilo by to pouzivanie velkych teleobjektivov.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...