Canon PowerShot G16

Recenzia  /  Martin Farkaš / 12.12.2013 / 00:00

Rad fotoaparátov Canon PowerShot G bol po prvý krát predstavený v októbri roku 2000 a jej predstaviteľom bol PowerShot G1. Na tú dobu veľmi pokročilý fotoaparát mal snímač s rozlíšením 3 Mpix, citlivosť ISO od 50 do 400, rýchlosť snímania 1.7 obr/s. a objektív s rozsahom 34-102 milimetrov so svetelnosťou f/2-2.5. Fotoaparát bol vybavený výklopným displejom a stavovým displejom, ktorý dnes poznáme najme z pokročilých a profesionálnych zrkadloviek. Ak ste chceli fotografovať digitálne, mohli ste si fotoaparát kúpiť za cenu približne 60 000 SK. 

Od roku 2000 bolo predstavených celkovo 12 fotoaparátov radu PowerShot G. Posledným a zároveň aktuálnym modelom je PowerShot G16, ktorý vám dnes predstavíme.

Dizajn

G16 sa podobá na predchádzajúce fotoaparáty PowerShot G. Je to už zaužívaný výzor tohto modelového radu. Rovnako zaužívané sú aj materiály, z ktorých je fotoaparát vyrobený. Telo je zo zliatiny hliníka, grip je pogumovaný, nie plastový. Všetky dôležité nastavenia sú vyvedené na tlačidlá alebo kruhové voliče, čo umožňuje rýchlejšie nastavenie fotoaparátu a pohodlnejšie fotografovanie.

„G-čka“ majú jednu nespornú výhodu. Veľmi pohodlne sa držia. Je to vďaka väčším rozmerom a tiež tomu, že na prednej strane sa nachádza vystúpený grip. Zadná strana prístroja posiata rôznymi tlačidlami stále poskytuje dostatok miesta pre palec a úchop fotoaparátu je tak pevný a istý.

Ovládacie prvky

Oproti predošlému modelu zmenilo polohu niekoľko tlačidiel na zadnej strane fotoaparátu. Teraz by malo byť nastavenie ešte pohodlnejšie. Programovateľné tlačidlo „S“ prešlo z ľavej strany na pravú, tesne k opierke pre palec. Tlačidlo na výber zaostrovacích bodov sa presunulo z ponad zadného otočného voliča dolu a vystriedalo ho tlačidlo na nastavenie citlivosti ISO. Tlačidlá s modrým piktogramom majú zdvojenú funkciu. Modrý piktogram označuje akú funkciu má tlačidlo v režime prehliadania fotografií a videí.

Poďme sa ale podrobne pozrieť na ovládacie prvky nového fotoaparátu PowerShot G16.

 

Fotografovanie

Zaostrovanie (AF)

V tlačovej správe sa písalo o tom, že G16 má rýchlejšie automatické zaostrovanie ako jeho predchodca. Keďže som mal k dispozícii oba fotoaparáty, snažil som sa ich porovnať. Nemáme však žiadne zložité zariadenia, ktoré by boli schopné presne odmerať čas nutný na správne zaostrenie. Tak som to poňal čo najjednoduchšie. Fotoaparáty som položil na stôl, namieril na rovnaký objekt a stlačil spúšť. Postup som zopakoval niekoľko desiatok krát na rôznych objektoch. Výsledok bol taký, že nový fotoaparát zaostril a „pípol“ takmer vždy ako prvý. Neviem samozrejme potvrdiť, či je ostrenie presne o 41% rýchlejšie ako pri G15, ale viem, že rýchlejšie je.
Pri fotografovaní som s AF nemal žiadny problém. Kam som fotoaparát namieril, tam som na prvý krát zaostril. Ak by vám automatické zaostrovanie nevyhovovalo, máte možnosť zaostrovať manuálne. Manuálne ostrenie zvolíte na štvorsmerovom voliči a otáčaním zadného otočného voliču meníte vzdialenosť zaostrenia. Manuálne zaostrovanie využijete predovšetkým pri makro fotografii, kde aktívne pracujete s hĺbkou ostrosti.

Stabilizácia obrazu (IS)

Fotograf má k dispozícii niekoľko nastavení stabilizácie obrazu. Môže si zvoliť permanentnú stabilizáciu, pri ktorej bude IS aktívne neustále a na displeji fotoaparátu hneď vidíte jej účinok. Druhá možnosť je nastaviť IS tak, aby bolo aktívne iba počas samotnej expozície. Síce na displeji vidíte obraz roztrasený, ale fotografia je vo výsledku stabilizovaná a ostrá. Táto fotografia bola snímaná na ohnisku 60 milimetrov s časom 1/10 sekundy.

 

Objektív

Nový objektív s rozsahom 6.1 – 30.5 mm, v prepočte 28 – 140 milimetrov so svetelnosťou f/1,8 – 2,8 je skvelý. Rozsah postačuje na väčšinu situácií s ktorými sa pri fotografovaní stretnete. Širokouhlé ohnisko 28 milimetrov využijete na fotografovanie architektúry či krajiniek a najdlhšie ohnisko 140 mm sa zíde všade tam, kde sa nemôžete dostať tak blízko, ako by ste chceli. Vynikajúca svetelnosť objektívu umožňuje fotografovanie v zhoršených svetelných podmienkach, takže nemusíte priveľmi zvyšovať citlivost ISO. Ďalšou výhodou svetelného objektívu je, že s ním bez väčšej námahy vyfotíte príjemný portrét s rozostreným pozadím. Napríklad na tejto fotografii je pozadie vzdialené iba necelé dva metre a je príjemne rozostrené.

V prípade, že chcete fotografovať s plne otvorenou clonou aj počas slnečných dní, v rýchlom menu fotoaparátu môžete aktivovať ND filter s hustotou 3x. To znamená, že znižuje jas scény o 3 EV. Ak vám bude vychádzať čas 1/2000 sekundy, s aktivovaným ND filtrom sa čas predĺži na 1/ 250 sekundy.

Wi-Fi

Prvé „G-čko“ ktoré dostalo do vienka Wi-Fi modul. Dnes je už Wi-Fi štandardom a vedia to aj výrobcovia fotoaparátov. Stále sa ale zabúda na veľmi dôležitú vec a tou je aplikácia do prenosného zariadenia (chytrý telefón, tablet). Bez dobrej aplikácie je Wi-Fi vo fotoaparáte takmer zbytočné. Preto ma veľmi mrzí, že aplikácia Canon CameraWindow (Canon CW) pre Android a iOS neumožňuje využiť celý potenciál bezdrôtového pripojenia. Na využitie potenciálu by stačilo vydať aktualizáciu, ktorá by okrem sťahovania fotografií a priraďovania GPS súradníc k fotografiám, vedela fotoaparát ovládať na diaľku. Aplikácia tohto druhu pre fotoaparáty Canon existuje. Volá sa Canon EOS Remote, ale ako názov napovedá, je určená pre fotoaparáty radu EOS (zrkadlovky). Druhá strana mince je však tá, že doteraz nebol žiadny „profi“ kompakt s Wi-Fi k dispozícii a aplikácia na bezdrôtové ovládanie „štýlového“ kompaktu je zbytočná. Tým chcem naznačiť, že nie je vylúčené že v budúcnosti bude takáto aplikácia k dispozícii, prípadne že sa rozšíri kompatibilita EOS Remote.

Fotoaparát spárovaný s iPad-om.

Wi-Fi pripojenie funguje teda iba v režime prehliadania fotografií. Ak ho aktivujete, vyberiete si, s akým zariadením chcete fotoaparát spárovať. V prípade, že vyberiete ikonu tabletu/telefónu, zvolíte možnosť pridať zariadenie a prebehne spárovanie. Po úspešnom spárovaní si môžete prezerať nafotené snímky a tie, ktoré sa vám páčia najviac, môžete stiahnuť do vášho zariadenia a ďalej zdieľať na sociálnych sieťach.

Aké veľké fotografie budete prenášať z fotoaparátu do chytrého zariadenia si zvolíte v nastaveniach aplikácie Canon CW.

 

Kvalita fotografií

PowerShot G16 je pokročilý fotoaparát a preto sa dá predpokladať, že užívatelia tohto fotoaparátu ocenia najmä možnosť fotografovať do formátu RAW. No a práve z tohto nekomprimovaného fotografického formátu má fotograf najväčšiu šancu vytiahnuť obrazové informácie z fotografie.
Fotoaparát je osadený 12 Mpix snímačom veľkosti 1/1.7 palca a o spracovanie obrazu sa stará nový procesor Canon DIGIC 6. Nižšia hustota pixlov, väčší senzor a nový procesor dosahujú vynikajúce spracovanie obrazu aj pri vyšších citlivostiach.
Najnižšie citlivosti ISO poskytujú čistý obraz bez šumu na jednoliatych plochách. Pri ISO 400 je badať jemný nárast šumu na jednoliatych plochách (napríklad modrá obloha), avšak stále to nie je nič dramatické. Výraznejší šum sa začne prejavovať až pri ISO 800. Šum je však monochromatický a na fotografii nie je príliš rušivý. Na jednoliatych plochách nevznikajú farebné artefakty, ktoré by fotografiu znehodnocovali. Citlivosti od ISO 1600 sú už na uvážení každého fotografa. Mne osobne šum v mnohých prípadoch nevadí a preto by som sa nebál fotiť ani na vysoké citlivosti. Niekomu však môže prísť už aj ISO 800 priveľa. Ako som už písal v predchádzajúcich recenziách, miera šumu je subjektívna vec a každý si musí určiť prijateľnú hranicu.

Fotografia vyvolaná z formátu RAW bez odšumenia snímaná pri citlivosti ISO 800. 

Ovládanie

Myslím že nemá význam presne popisovať aká funkcia sa ktorým tlačidlom ovláda. Pokladám však za nutné poznamenať, že fotoaparát sa ovláda veľmi príjemne a intuitívne. Na displeji sú vždy zobrazené možnosti ďalšieho nastavenia konkrétnym tlačidlom, čo zo začiatku fotografovi veľmi pomôže. Manuálne voliče majú „taký akurát“ chod a celkovo sa fotoaparát dobre ovláda aj v rukaviciach.

Príslušenstvo

Do pozornosti chcem dať predovšetkým dve veci, ktoré vedia do veľkej miery fotoaparát „vylepšiť“. V niektorých prípadoch fotograf potrebuje použiť filtre. Na ich upevnenie slúži filtrový adaptér Canon FA-DC58D. Adaptér sa pripevní na bajonet, ktorý je okolo ústia objektívu a fotograf môže plnohodnotne používať filtre s priemerom 58 milimetrov.

Pre fotografov ktorí radi trávia čas pod vodou je tu podvodné puzdro Canon WP-DC52 konštruované do hĺbky až 40 metrov. Puzdro je presne prispôsobené pre fotoaparát PowerShot G16 a poskytuje plnohodnotné ovládanie aj pod vodou.

Záver

Fotoaparát prešiel od roku 2000 dlhým vývojom. Množstvo vecí sa zmenilo a niektoré zostali zachované, ako napríklad priehľadový hľadáčik, či kovové vyhotovenie fotoaparátu. Zmenili sa najmä technické parametre. PowerShot G16 je rýchlejší ako ktorýkoľvek z predchádzajúcich modelov a ponúka množstvo nových funkcií ktoré majú fotografovi uľahčiť cestu za fotografiou.

+ kovové telo fotoaparátu
+ množstvo funkcií vyvedených na tlačidlá
+ veľmi dobrá ergonómia
+ svetelný objektív
+ stabilizácia obrazu
+ priehľadový hľadáčik
+ Wi-Fi
+ sánky pre systémový blesk
+ ovládateľnosť
+ rýchle a presné zaostrovanie
+ výdrž batérie
+ RAW formát
+ množstvo príslušenstva

- chýba pokročilá aplikácia na plnohodnotné využitie Wi-Fi
- kontinuálne ostrenie
- nemá GPS
- priehľadový hladáčik by mohol zobrazovať expozičné informácie

 

Fotoaparát Canon PowerShot G16 si môžete kúpiť v našom obchode

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Galéria k článku


Canon PowerShot G16
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Tono R Tono R
  Tono R / 13.12.2013 14:43:00
  je to urcite jeden z lepsich ak nie najlepsich kompaktov a dakujem za hstoricke okienko :-)
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 13.12.2013 15:02:00
  dlho som sa rozhodoval voľakedy medzi Géčkom a Fuji X10. Nakoniec som sa rozhodol pre menšie rozmery, ale vyzerá to byť podobné.
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 13.12.2013 15:11:00
  To zrychlenie pocitim aj ked ich nebudem porovnavat vedla seba? Oplati sa prejst z G15. Je mi luto hned predavat, este len nedavno som kupil.
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 13.12.2013 15:35:00
  Mam, pouzivam ked sa mi nechce vlacit so zrkadlom. Samozrejme ten sum tam je omnoho vacsi ale na kompakt je to velmi dobre.
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 16.12.2013 10:57:00
  Dobrý deň, fotoaparát určite nepredávajte. G15 má rýchle zaostrovanie ktoré Vás pri fotení určite nijako neobmedzuje. Rozdiel medi prístrojmi nepocítite. G16 je skôr taký prirodzený vývoj, ktorý prináša niekoľko vylepšení.
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 16.12.2013 11:42:00
  Už dlho ma láme urobiť si radosť nejakým foťákom ktorý by som mal stále pri sebe a ku ktorému je dostupné podvodné puzdro za rozumný peniaz (iba na šnorchlovanie na dovolenkách). Hlavne ten svetelný objektív má veľký potenciál a šum je pre mňa priajateľný. Pozerám že ho máte skladom G16 aj G15 , tak prídem kuknúť. :)
 • Eda edimer / 10.01.2016 07:40:20
  Celkově výborný fotoaparát pro základní focení s pokročilými funkcemi.Ve své třídě patří k tomu nejlepšímu co lze pořídit. Těšit se můžeme malým rozměrům.- Dnešní foťáky např od Canonu umí skvělé fotky a pěkná video sekvence v Full HD při 60 snímcích za vteřinu. VIZ Video test ZOOM: https://youtu.be/XJMxMpcmL1I
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...