Canon EOS 700D, veľká recenzia

Recenzia  /  Julo Kotus / 07.05.2013 / 00:00
Canon 21. marca 2013 predstavil nástupcu úspešného modelu fotoaparátu EOS 650D. Nový prístroj nesie označenie EOS 700D a bol predstavený spolu s novým objektívom EF-S 18-55 f3.5-5.6 IS STM. Podobne ako EOS 650D, aj 700D disponuje hybridným zaostrovacím mechanizmom, ktorý by mal práve v kombinácii s STM objektívmi plynulejšie a tichšie zaostrovať pri natáčaní videa. Aj keď som zaostrovanie nevnímal ako rýchlejšie v porovnaní s predchodcom, s novým objektívom je určite plynulejšie a tichšie.
 
 
EOS 700D v drvivej väčšine špecifikácií a vlastností stavia na silných stránkach svojho predchodcu. Rovnaký snímač, zaostrovací systém s 9 krížovými AF senzormi pre zaostrovanie s fázovou detekciou kontrastu + zaostrovanie na základe kontrastu na snímači, sériové snímanie, videofunkcie, displej .... Všetko je navlas rovnaké ako u predchodcu. Aj preto sa Canon logicky rozhodol skôr prestať s výrobou EOS 650D a za lepšiu cenu naďalej ponúkať ešte skorší model EOS 600D. 
 
Takto momentálne vyzerá zastúpenie EOS fotoaparátov v základnej rade na Canon stránkach.
 
Canon EOS 700D je vyrobený so zámerom ponúknuť nadšencom fotografie prístroj vhodný na cestovanie, dovolenkovanie, turistiku. Nie je najľahším zrkadlovým fotoaparátom Canon a v triede základných zrkadloviek obhajuje poctivú váhu ale aj poctivé vybavenie. Jeho technické špecifikácie a obrazový výkon ho stavajú na rovinu strednej triedy, kde sa nachádza jeho väčší brat EOS 60D. EOS 700D je vynikajúcim kompromisom medzi kvalitou, robustnosťou a veľkosťou a váhou. 
 

Dizajn

Telo fotoaparátu je vyrobené sčasti z ocele a sčasti z polykarbonátu so skleneným vláknom. Povrchová úprava je veľmi príjemná a pôsobí profi dojmom. Fotoaparát sa dobre drží a vďaka dobrému tvarovaniu rukoväte nekĺže v dlani. Keď zdvihnete fotoaparát k oku, v hľadáčiku vidíte všetky potrebné údaje o expozícii, korekciách, zaostrení...
 
 
Na vrchnej strane prístroja je vidieť sánky pre externý blesk, pred nimi otvory stereomikrofónu a zaklopený vstavaný blesk. Otočný volič programov v tvare kotúča má väčšie ikony režimov a dá sa otáčať dookola čo je rýchlejšie, ak chcete preskočiť na určité programy. Páčkou vedľa sa fotoaparát zapína, alebo aktivuje mód natáčania videa. Samostatné tlačidlo pre zmenu citlivosti ISO je veľmi praktické, keďže to je jedno z nastavení, ktoré fotograf mení veľmi často. Predný volič hodnôt atlačidlo spúšte dopĺňajú horné ovládacie prvky.
 
 
Na zadnej strane fotoaparátu okrem veľkého výklopného a otočného displeja nájdeme tradične najviac ovládacích prvkov. Vľavo nad displejom sa nachádza menu a tlačidlo info pre rôzne možnosti zobrazenia displeja. Hľadáčik s veľkou a pohodlnou gumenou očnicou má dioptrickú korekciu. Vedľa nájdete tlačidlo pre live view mód fotografovania, tlačidlá plus a mínus pre zväčšnie obrazu, korekciu expozície, tlačidlo do rýchleho menu a 4 smerové tlačidlá s potvrdením v strede. Pomocou nich sa dajú meniť ďalšie najčastejšie používané funkcie: vyváženie bielej, režim AF, farebné módy a spôsoby snímania. Nakoniec tlačidlo play na prehrávanie záberov a tlačidlo vymazania. Pod nenápadnou perforáciou je ukrytý reproduktor.
 
Na ľavej strane fotoaparátu sú pod gumenými krytmi ukryté konektory (káblová spúšť, externý mikrofón, AV a HDMI) a vedľa bajonetu pre objektív sa nachádza tlačidlo na vyklopenie blesku, uvoľnenie bajonetu a kontroly hĺbky ostrosti. Na pravej strane je plastový kryt slotu pre SD karty. To je šikovné riešenie pre prípad, že by bol fotoaparát pripevnený na statíve a bolo by nutné vymeniť pamäťovú kartu. Fotoaparát nie je nutné pre takúto výmenu demontovať zo statívu.

Na spodnej strane nájdeme už iba kryt na betérii a čtandardný statívový závit.
 

Fotografovanie

Celkovo je nosenie a používanie fotoaparátu praktické, nijako neobmedzujúce a pohodlné. Fotoaparát má rýchle reakcie, nezdržiava a zvuk závierky je relatívne diskrétny, dá sa teda použiť aj ako malý zrkadlový aparát na street alebo dokument. Jediným rušivým prvkom môže byť v nepriaznivých svetelných podmienkach pomocné svetlo pre zaostrenie. Tu Canon zvolil asi najvyrušujúcejší spôsob prisvietenia pomocou série zábleskov vstavaného blesku. Nie, predná lampička slúži len na informáciu o aktivácii samospúšte. Ak nechcete okolie prekvapiť nečakaným stroboskopom, odporúčam pomocné prisvietenie zaostrovania vypnúť.
 
AF modul fotoaparátu EOS 700D.
 
AF systém má „len“ 9 ostriacich bodov pre fázovú detekciu kontrastu. V porovnaní s konkurenciou je to málo, no v praxi pri fotení, aké sa s týmto aparátom očakáva s tým nie je žiaden problém. Osobne mám pri bežnoom fotení aj na 5D mark III nastavené zaostrovanie len pomocou krížových bodov. Obmedzenie počtu má aj svoje výhody, ak chcete zmeniť zaostrovací bod z jednej na druhú stranu obrazového poľa, dosiahnete to rýchlejšie s menším počtom ťukania do selektorov. Čo je ale dôležitejšie, s rýchlosťou a presnosťou zaostrovania nie je žiaden problém pri použití standardne svetelných objektívov vrátane pancake objektívu EF 40mm f2,8 STM s ktorýmkoľvek zaostrovacím bodom. Jedine s extrémne svetelnými objektívmi (napríklad 85mm f1,8) sa mi zdalo, že stredný zaostrovací bod bol o kúsok presnejší ako ostatné.
 
Sériové snímanie dovoľuje zachytiť až 5obr./s v plnom rozlíšení (najbližšia konkurencia od Nikonu (D5200) ponúka 3,5 obr./s. Sériové snímanie s takýmto typom fotoaparátu využijete pri fotografovaní miestneho športu, ale aj pri fotografovaní akcie v uliciach alebo pri fotografovaní detí. V takom prípade si nezabudnite aktivovať aj kontinuálne preostrovanie na pohybujúci sa objekt.
 
 
Fotografovanie pomocou displeja a živého náhľadu je zábavné vďaka výklopnému a otočnému displeju. Nie je tak problémom zachytiť rôzne scény sponad hlavy, za roh budovy alebo z podhľadu. Otočný displej výrazne uľahčuje aj fotografovanie makra a detailov, ale aj presné vyhotovenie autoportrétu. Displej je dotykový kapacitný, to znamená, že si pomocou neho môžete voliť nastavenia, listovať v nafotených záberoch alebo dokonca voliť v live view móde miesto zaostrenia a na dotyk viazať aj spúšť. Fotografovať tak môžete jednoduchým ťuknutím do displeja, Fotoaparát na dané miesto zaostrí a hneď vyhotoví fotografiu. Aj keď sa zaostrovanie pri live view stále nedá porovnať so zaostrovaním pomocou výlučne fázovej detekcie kontrastu, jeho rýchlosť a plynulosť sa zlepšuje a dá sa odporúčať pri fotografovaní relatívne statických objektov. Nečakajte, že budete v živom náhľade bleskovo ostriť na vaše utekajúce a skáčuce deti. Na tento účel vypnite live view a fotografujte pomocou hľadáčika.
 

Kvalita obrazu

Napriek tomu, že som mal k dispozícii nepredajnú testovaciu vzorku fotoaparátu, výstup z neho bol výborný. S potešením som zisťoval, že dnes už kvalita zobrazovania digitálnych fotoaparátov pokročila natoľko, že kvalitné fotky sú skôr limitom ľudského faktoru ako techniky. Pamätám si čas, keď sme fotografovali reklamné zákazky na fotoaparáty s polovičným rozlíšením a dvojnásobným šumom pri vyšších citlivostiach ISO. Dnes je táto profesionálna kvalita dostupná širokej verejnosti napríklad aj v takejto zrkadlovke za niekoľko sto Eur.

 
 
Vzhľadom na určenie fotoaparátu na cesty oceníte rýchle a presné zaostrenie, perfektné podanie detailu a živé „Canon farby“. To znamená sýta modrá obloha, pekná zelená a dobré prekreslenie a zachytenie náročných farieb červenej či žltej. Opätovne sa mi potvrdil poznatok, že Canon farby sú veľmi vhodné aj pri fotografovaní ľudskej pokožky. Tá nie je príliš nažltlá ani nazelenalá a aj keď máte veľmi vysoké nároky na tóny pokožky, táto sa ľahko upravuje v počítači. Ak však nie ste veľkým fanúšikom úprav v počítači, pokojne fotografujte do JPG a obraz nastavte na „landscape“ ak chcete výrazné farby a kontrast. Pri fotografovaní portrétu zvoľte „portrait“ alebo „neutral“ pre lepšie (jemnejšie) podanie tónov pokožky. Ak sa chcete iba jednoducho zabávať a fotiť, nechajte nastavenie picture style na „auto“.
 
 
Canon EOS 700D má APS-C senzor a na fotoaparát môžete použiť množstvo objektívov Canon, ktoré vyvinul za posledné desaťročia. Ak chcete byť trochu kreatívny a hrať sa s hĺbkou ostrosti (rozostrenie pozadia), zaobstarajte si objektív s jednou ohniskovou vzdialenosťou (tzv. Pevný objektív), ktorý má lepšiu svetelnosť a dokáže efektne rozostriť pozadie. Nemusí to byť ani veľmi drahá investícia, ale fotografie z takého objektívu budú na prvý pohľad iné, ako tie, ktoré ste vyhotovili pomocou štandardného zoom objektívu so vetelnosťou 3.5-5.6. Na tento účel veľmi dobre poslúži lacná päťdesiatka (Canon EF 50 f1,8) alebo ešte lepšie Canon EF 85 f1,8 USM, ktorá je stále v priazvibej cenovej relácii. S týmito objektívmi môžete vyhotoviť nádherné portréty s pekne rozostreným pozadím, ako môžete vidieť na ukážkach dole.
 
EOS 700D + Canon EF 85 f1,8 USM znamená atraktívne rozostrenie pozadia pri portrétoch.
 
 
Nový objektív Canon EF 18-55 f3.5 – 5.6 IS STM je napriek plastovému telu hodnotný objektív na cesty – je ralatívne malý a ľahký, ale zároveň poskytuje kvalitný kontrast i prijateľnú kresbu. Nemôžeme očakávať, že plastový objektív dodávaný k lacnejšej zrkadlovke bude podávať výkon ako profesionálny L objektív, ale má svoje primerané kvality a čo ma na ňom naozaj príjemne prekvapilo je jeho vynikajúce zvládanie protisvetla. Nemusíte sa báť namieriť fotoaparát do slnka, za bežných okolností sa odlesky na šošovkách neobjavia a obraz neutrpí ani výraznou stratou kontrastu. Dodávaný objektív je kvalitný aj keď pre lepšie prekreslenie okrajových oblastí odporúčam pricloniť. Najlepšia kresba v rohoch objektívu sa začína pri clobe f8 a ešte sa mierne vylepší pri f11.
 
 
 
 
 
Vzhľadom na to, že nejde o Full Frame zrkadlovku, nejaký ten šum sa objavuje už pri citlivosti ISO400 a viac, ale až do ISO1600 nie je nijako rušivý ani nemá negatívny dopad na rozlíšenie jemných detailov. Počítači pixelov ho však v jednoliatych plochách zbadajú aj napríklad pri takom podvečernom fotení pri ISO400. Osobne mi takáto miera šumu vôbec neprekáža.
 

 

Hodnotenie

Veľmi príjemný fotoaparát s rýchlymi reakciami, dobrým zaostrovaním, obrazom so sýtymi atraktívnymi farbami. Vzhľadom na 9 krížových bodov zaostrovacieho systému je vhodný aj na cestovateľskú reportáž či príležitostné zachytenie akcie. Určite podľa špecifikácií by mohol mať viac zaostrovacích bodov, no osobne to nevnímam ako mínus. Stačí mi aj 5 zaostrovacích bodov, ak budú ako tak rozmiestnené po ploche v hľadáčiku a ak budú krížového typu.
 
V danej cenovej kategórii naozaj neviem, čo fotoaparátu vytknúť, preto moja jediná výčitka smeruje na dodávaný objektív Canon EF 18-55 f3,5-5,6 IS STM. Popri tom ako objektív milo preklvapil odolnosťou voči protisvetlu by som rád prijal lepšiu kresbu v okrajových oblastiach aj pri nižších clonových číslach. Nie vždy totiž podmienky dovoľujú použitie clony 8 a viac pre optimálnu kresbu na okrajoch a v rohoch obrazu.
 
Tým chcem naznačiť, že schopnosti rozlíšenia aparátu 700D sú dosť vyššie, ako rozlišovacia schopnosť objektívu. Samozrejme, kvalita objektívu sa väčšinou odráža aj na jeho cene a tak ak by ste chceli vyťažiť z EOS 700D maximum, odporúčam prikúpiť objektív EF-S 15-85 f3,5-5,6 IS USM. Potom sa vaše fotky technicky opäť vylepšia a v tejto kombinácii si môžete smelo trúfnuť aj na výstavu fotografií z vašich ciest.
 
Plusy
+ na svoju cenu veľmi dobré spracovanie tela
+ rozmery a váha
+ obraz pri nižších citlivostiach ISO
+ reakcie
+ výborný výkon objektívu v EF-S 18-55 STM protisvetle 
+ výborná kresba objektívu  EF-S 18-55 STM v strede obrazového poľa


Mínusy
- šum badať v jednoliatych plochách už pri ISO400
- oproti konkurencii menej zaostrovacích bodov
- slabšia kresba objektívu  EF-S 18-55 STM v okrajových častiach obrazu a v rohoch
 
 

 

Galéria k článku


Canon EOS 700D, veľká recenzia
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...