VIDEO: Predstavenie Canon EOS R3

VIDEO: Predstavenie Canon EOS R3

Nová vlajková loď systému EOS R  /  Peter Ľahký / 20.09.2021 / 12:25

Spoločnosť Canon uviedla novú vlajkovú loď bezzrkadlovkového systému R - fotoaparát Canon EOS R3. Vo videu sa dozviete základné charakteristiky, novinky a prvé dojmy. 

 

 

Prepis videa Canon EOS R3

Zdravím vás na kanáli PRO.Laika. Dnes vám predstavím najnovšiu bezzrkadlovku značky Canon a jedná sa o vlajkovú loď R systému – Canon EOS R3.

Prvé dojmy

Hneď ako R3 chytíte do rúk, prekvapí vás svojou nízkou váhou pri zachovaní výbornej ergonómie a robustného tela. Váži iba 1 kg, čo je o 30 % menej oproti vlajkovej lodi zrkadloviek EOS 1D X Mark III. Bez batérie je telo R3 dokonca ľahšie ako EOS 5D. Pri týchto rozmeroch máte pocit ako keby nič nevážila. Grip a celková ergonómia je vynikajúca a to pri fotení horizontálne aj vertikálne.

Uzávierka

Fotoaparát je primárne určený pre športovú a reportážnu fotografiu a spája v sebe výhody zrkadlového a bezzrakadlového systému. R3 má magnéziové telo utesnené voči vode a prachu. Uzávierka sa dá nastaviť ako uzavretú – pre ochranu snímača – alebo otvorenú – pre tiché zapnutie. Uzávierka by mala garantovane vydržať až 500 000 cyklov. R3 dokáže snímať až 30 fps pri elektronickej uzávierke a 12 fps s mechanickou uzávierkou. Najkratší expozičný čas je pri elektronickej uzávierke až 1/64 000 sekundy. Oneskorenie uzávierky je iba 20 milisekúnd.

Snímač

Pod kapotou sa skrýva 24 megapixelový vrstvený CMOS snímač. Rozlíšenie fotografií však dosahuje lepšie ako pri 5D mark IV. Optická stabilizácia snímača dosahuje až 8 EV, čo je momentálne najlepšia stabilizácia na svete. Maximálny výkon R3-ke poskytuje najnovší procesor DiGiC X. V režime fotografie je možné fotiť pri ISO 100 až 102 400, prípadne ho rozšíriť do 204 800. V režime video nám ponúka ISO 100 až 25 600. V novej R3-ke popracovali aj na neduhu rolling shutter, ktorý redukovali na 25%.

Telo a hľadáčik

Telo fotoaparátu má všetko, čo by ste od vlajkovej lode očakávali. R3 má dva sloty na kartu – pre CF Express typ B a SD. Nový hľadáčik s rozlíšením 5,7 milióna bodov je možné nastaviť na rôzne režimy. Buď ten, kedy vidíme výslednú fotku, alebo režim imitácie optického hľadáčiku, kedy vidíme scénu taká, aká je pred objektívom.

Ostrenie a nová funkcia Eye Control AF

Najzaujímavejšou funkciou, je podľa mňa, Eye Control AF. Ide o posúvanie ostriaceho bodu pomocou sledovania vašej zrenice. V praxi sa posúva tam, kam sa pozeráte. Túto funkciu už v Canon minulosti skúšali, ale nakoniec od nej upustili a dnes už technológie dovoľujú aplikovať ju naplno. Najlepšie funguje s režimami automatické ostrenia, kde máte vybraný typ objektu. Snímač v hľadáčiku sleduje vašu zrenicu a dá fotoaparátu vedieť kam sa pozeráte a na ktorý konkrétny objekt má ostriť a sledovať ho. Okrem toho sa dá ostriaci bod nastaviť aj cez displej, smart ovládač, alebo multiovládač. Automatické ostrenie dokáže ostriť až do -7,5 EV. Je k dispozícií niekoľko režimov pre detekciu očí, tváre, ľudí, zvierat, ale aj vozidiel. Samozrejme všetky sú inteligentné s deep learning učením.

Displej a konektivita

Otočný LCD displej má rozlíšenie 4,15 milióna bodov a pomer strán 3:2. Prepojiteľnosť podporuje 5G sieť a viete využiť wi-fi, bluetooth, GPS, FTP a taktiež aj ethernet pripojenie cez LAN. Okrem toho sa viete ľahko pripojiť k telefónu cez USB-C kábel.

Video

Video možnosti R3 ma veľmi potešili. Ponúka nám 6K RAW / 60 fps, spomalené snímanie 4K / 120 fps, alebo 4K RAW / 60 fps, ktoré je oversamplované zo 6K. Je možné snímať 10-bit 4:2:2 v Canon Log 3, alebo HDR.PQ.

Akumulátor a multifunkčný konektor sánok blesku

V gripe sa skrýva batéria LP-E19 S kapacitou 2700 mAh, ktorá vydrží minimálne 860 expozícií. Je tiež nabíjať ju cez USB-C. Sánky blesku sa stali multifunkčné vďaka novým konektorom, ktoré dovoľujú použiť rôzne príslušenstvo napríklad digitálny mikrofón, odpaľovač bleskov, alebo Smartphone Link Adapter.

Dva nové objektívy

Okrem toho nám Canon predstavil aj dva nové objektívy – RF 100-400mm f/5,6-8 IS USM, kompaktný teleobjektív, ktorý je dokonca ľahší ako RF 24-105 a pri stabilizovaných snímačoch dokáže dosiahnuť stabilizáciu až 6 EV. Je možné ho použiť s telekonvertormi 1,4x a 2x.

Druhý objektív je RF 16mm f/2,8 STM, maličký ale výkonný širokáč, vážiaci približne ako RF 50mm STM. Jeho zaujímavým parametrom je aj minimálna zaostrovacia vzdialenosť- iba 13 cm.

Zhodnotenie a záver

To by bolo zatiaľ všetko ohľadom Canon EOS R3, ktorý je naozaj bombový a ide o plnohodnotnú vlajkovú loď. Už teraz sa teším keď ho budeme mať na dlhšie a budem ho môcť poriadne vyskúšať aj v teréne. Ak sa vám toto predstavenie páčilo dajte nám lajk a nezabudnite sa prihlásiť na odber nášho kanálu, aby ste nezmeškali prípadnú plnú recenziu. Ja vám ďakujem za pozornosť a nech vás svetlo sprevádza.

VIDEO: Predstavenie Canon EOS R3
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...