Súťaž Sony World Photography Awards otvára ročník 2019

Súťaž Sony World Photography Awards otvára ročník 2019

Novinky  /  Tlačová Správa / 11.07.2018 / 17:40

Svetová fotografická organizácia otvorila 12. ročník súťaže Sony World Photography Awards, najrozmanitejšej fotografickej súťaže sveta. Na oslavu jej pôsobenia v úlohe špičky medzi celosvetovými fotografickými súťažami vyhlasuje mená fotografov z radov víťazov minulého ročníka, ktorí získavajú grant Sony a uvádza tri nové kategórie na ročník 2019.

 

Súťaž Sony World Photography Awards organizovaná Svetovou fotografickou organizáciou (World Photography Organisation) je v tomto odvetví autoritatívnym hlasom. Súťaž oslavuje najlepšie súčasné fotografie minulého roka, každoročne zviditeľňuje fotografov a poskytuje im celosvetovú publicitu a príležitosti. Spoločnosť Sony súťaž podporuje, aby tak napomohla ďalšiemu rozvoju fotografickej kultúry po celom svete, oslavuje nielen najlepších fotografov minulosti a súčasnosti, ale ponúka tiež platformu pre súčasné talenty. Do súťaže je možné sa prihlásiť bezplatne na www.worldphoto.org.

 

Potom, ako Alys Tomlinsonová získala titul celkového víťaza ročníka 2018, prehovorila o svojich skúsenostiach a uviedla: „Byť vyhlásená za fotografa roka pre mňa znamená veľmi veľa. Je úžasné dosiahnuť uznanie za to, čo robím, čomu som tak oddaná a  pre čo zapálená. Na sérii ‚Ex-Voto‘ som pracovala päť rokov, a to, že som túto súťaž vyhrala, ukazuje a vyzdvihuje  kľúčový význam, ktorý pre nás pre všetkých púť má.“

Kategórie:

Fotografi z celého sveta sa môžu prihlásiť do štyroch hlavných kategórií súťaže: profesionálna, v nej sa oceňujú v desiatich kategóriách výnimočné série 5 – 10 snímok; otvorená, ktorá oceňuje najlepšie jednotlivé fotografie v desiatich kategóriách; súťaž pre mladých fotografov, v nej sa hľadá na základe jednotného zadania nový talent vo vekovej skupine 12-19 rokov; a študentská súťaž, ktorá je určená študentom fotografie z celého sveta. Národná súťaž zas oceňuje miestne fotografické talenty.

Veselin Atanasov, Skorá jar, Bulharsko, víťaz minuloročnej ceny otvorenej súťaže

 

Ročník 2019 sa ponesie predstavením dvoch nových podnetných kategórií profesionálnej súťaže: daná téma a dokument. Kategória daná téma preverí schopnosť fotografov vytvoriť súbor diel na konkrétnu tému. Úvodnou témou tejto kategórie je „Identita“. Dokument je novou kategóriou pre súbory diel, ktoré znázorňujú fakty týkajúce sa vybranej témy a ponúkajú pohľad na problémy súčasnosti a aktuálne dianie. Výberom týchto nových kategórií by súťaž chcela aj naďalej priťahovať rozmanité spektrum súčasných fotografov.

 

V otvorenej súťaži sa predstavila nová kreatívna kategória a súťaž má tú česť, že partnermi tejto kategórie sú Culture Trip a Eurostar.

 

Grant Sony:

Granty Sony sa predstavili v roku 2016 a ponúkajú víťazom predchádzajúcich ročníkov súťaže ďalšie možnosti, ako sa môžu rozvíjať, predstaviť svoje dielo a po súťaži naviazať na vzťah so spoločnosťou Sony. Fotografov, ktorí grant získajú, vyberá spoločnosť Sony* z radov víťazov profesionálnej a študentskej súťaže a z radov fotografov z užšieho výberu týchto súťaží.

 

Nedávno boli vyhlásené mená fotografov, ktorí získali granty za rok 2018. Sú to Alys Tomlinsonová (Veľká Británia), Luca Locatelli (Taliansko), Tom Oldham (Veľká Británia) a Balazs Gardi (Maďarsko). Každý z nich získa 7 000 amerických dolárov na to, aby mohli v nasledujúcom roku rozvíjať svoje vlastné projekty. Výsledky ich práce budú predstavené na výstave Sony World Photography Awards Exhibition 2019 v londýnskej galérii Somerset House.

 

Mená fotografov, ktorí získali študentský grant Sony na rok 2018, sú Morgan Mulholland (Južná Afrika), Anshul Mehrotra (India) a Cao Hongmei (Čína). Každý zo študentov získava 3500 amerických dolárov, aby mohli pracovať kolektívne na spoločnom projekte, ktorého zadanie určuje Sony, spoločne so Svetovou fotografickou organizáciou, a ktorý sa rovnako predstaví na výstave v Londýne.

 

Ďalšie granty pre víťazov a fotografov z užšieho výberu boli potvrdené taktiež pre súťaž Sony World Photography Awards 2019.

 

Nové fotografie od príjemcov grantov Sony 2017 Frederik Buyckxa, George Mayera, Yuan Penga a Will Burrard-Lucasa a študentov Sarah Schrimpfovej, Tatsuki Katayama a Shravya Kagovej, sú k dispozícii na www.worldphoto.org/press.

 

* Sony Imaging Products & Solutions Inc

Fotograf roka 2018 - Alys Tomlinsonová, Británia

 

Ceny na rok 2019 a termíny:

Fotografi majú čas do 30. novembra 2018, aby sa prihlásili do študentskej súťaže. Do 4. januára 2019 sa môžu prihlásiť do otvorenej súťaže a súťaže pre mladých fotografov a 11. januára sa končí možnosť prihlásiť sa do súťaže profesionálov. Kompletný popis jednotlivých súťaží a kategórií nájdete na www.worldphoto.org/swpa.

 

Všetci víťazi profesionálnej a otvorenej súťaže, súťaže pre mladých fotografov a študentskej súťaže získajú digitálnu fotografickú výbavu od Sony. Fotograf roka okrem toho dostane taktiež finančnú odmenu vo výške 25 000 amerických dolárov a 5 000 amerických dolárov dostane celkový víťaz otvorenej súťaže. Všetky diela víťazov a fotografov z užšieho výberu budú vystavené na každoročnej výstave Sony World Photography Awards Exhibition v Londýne, a následne sa predstavia počas turné po celom svete. Víťazné snímky budú taktiež publikované v ročenke súťaže.

 

Víťazné fotografie Sony World Photography Award 2018 si môžete pozrieť tu.

Súťaž Sony World Photography Awards otvára ročník 2019
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...