Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z a uvádza dva FF fotoaparáty Z6 a Z7

Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z a uvádza dva FF fotoaparáty Z6 a Z7

Novinky  /  Julo Kotus / 23.08.2018 / 08:00

Bez zrkadla, ale naplno!

Tak sme sa dočkali! Nový mirrorless systém Nikon s bajonetom Z je tu! A je vážne dobrý. Nie je to honba za miniaturizáciou, je to maximalizácia obrazu a pohodlného, istého používania v rozumnej veľkosti. V novom systéme Nikon využil storočné bohatstvo neustáleho pokroku a snahy o zlepšovanie.

Nikon Z6 a Z7 s veľkým bajonetom Z a s natívnymi i plne kompatiblnými objektívmi z digitálnych zrkadloviek s bajonetom F.

Priznám sa, že na tento deň som čakal dlho. Prečo? Lebo každý systém, či už digitálna zrkadlovka alebo mirroless má svoje výhody. Svojho času som ich opísal v niekoľkých článkoch a veľa sa o nich diskutovalo na internete. Kým zrkadlovky vo všeobecnosti ponúkajú lepšie sledovanie rýchlo a nepravidelne sa pohybujúcich objektov, sledovanie objektu cez optický hľadáčik v reálnom čase a lepšiu výdrž batérie, fotoaparáty mirrorless vynikajú presnosťou pri “single” zaostrení, kompktnejším telom, tichšou prevádzkou a v neposlednom rade aj veľmi rýchlym kontinuálnym snímaním, vďaka absencii pohybujúceho sa zrkadla. Veľmi hrubo zhrnuté. :-)

Nový bajonet Z

Od jesene, kedy je plánované spustenie predaja, môžu používatelia fotoprístrojov Nikon využívať výhody oboch systémov. Fotoaparáty mirrorless s bajonetom Z pritom nijako neukracujú fotografov zvyknutých na podanie obrazu pomocou Full Frame snímača a špičkových svetelných objektívov pre Full Frame formát (Nikon FX). Dokonca ho vylepšujú. Ako? Novým väčším bajonetom, ktorý je nielen väčší, ale je aj extrémne (16mm) blízko k rovine obrazu (obrazovému snímaču). To umožňuje vyvíjať konštrukčne nové objektívy, ktoré sprostredkujú špičkový obraz v celej jeho ploche. A nemyslím teraz len na ostrosť, ale tiež na podanie rozostrených častí obrazu - bokeh.

Uvedenie nového bajonetu vždy bolí, ale spoločnosť Nikon naše boľačky pofúka. Čo sa dalo rozumne zachrániť, ostalo zachované a kompatibilné. Preto, aby sme sa nemuseli rozlúčiť so svojimi obľúbenými objektívmi, spoločnosť Nikon vyvinula bajonetový adaptér FTZ, ktorý umožňuje nasadiť objektív s bajonetom F na fotoaparát s bajonetom Z. Pomocou elektronických kontaktov v adaptéri bajonetu FTZ možno na telách mirrorless fotoaparátov Nikon využívať stovky predchádzajúcich objektívov.

S automatickou expozíciou a plným exifom všetky objektívy od Nikkor Ai série a s automatickým zaostrovaním všetky objektívy, ktoré majú vlastný zaostrovací motor. Plne tak využijete svoje obľúbené AF-S objektívy Nikkor. Navyše s objektívmi bez stabilizácie obrazu odteraz snímate ostrejšie snímky v kritickom svetle či pri snímaní pomocou teleobjektívov. Vstavaná stabilizácia obrazu vo fotoaparátoch radu Z totiž pracuje aj pri použití s objektívmi bez stabilizácie. Pri snímaní s objektími so stabilizáciou pritom obe stabilizácie obrazu spolupracujú pre dosiahnutie ostrejších záberov. Samozrejmosťou je kompatibilita s rôznym príslušenstvom pre zrkadlovky vrátane externých bleskov a rádiového ovládania pre ne.

Dvojčatá na začiatok

Od začiatku budú k dispozícii dva fotoaparáty s označením Nikon Z 6 a Z 7. Ak si nevšimnete nenápadného označenia dole pri bajonete, nerozoznáte ich od seba. Obidva majú Full Frame snímač a jednoducho povedané odlišujú sa medzi sebou asi tak ako modely zrkadloviek D750 a D850. Jeden výkonný, ale za priaznivú cenu, druhý svalovec s extrémnym rozlíšením pre použitie, kde sa vyžaduje maximálne množstvo zachytených detailov. Nové modely Z majú senzory s priamym osvetlením fotodiód („Backside illumination”) a čo je hlavné, fázový zaostrovací systém priamo v obrazovom snímači. Znamená to koniec back a front focusu a jemného dolaďovania objektívov. Rozlíšenie je 24,5MP u Z 6 a 45,7MP u Z 7.

Po lopate a stručne, prečo…?

Na všetkých serveroch nájdete informácie a tlačové správy o nových fotoaparátoch mirrorless. Informácií i vzletných formulácií je neúrekom a tak v tomto odstavci krátko a v odrážkach napíšem moje osobné dôvody, prečo sa teším a určite využijem nový mirrorless systém.

 • rozumná kompaktnosť (nie je cieľom súperiť o najmenší a najľahší fotoaparát, cieľom je isté a komfortné používanie) so zachovanou ergonómiou zrkadloviek
 • veľký hľadáčik s jemným rozlíšením
 • nový bajonet s extrémne krátkou vzdialenosťou k snímaču (nové objektívy s lepšou kresbou a “iným” bokehom)
 • tichšia prevádzka (v delikátnych situáciach nerušíte hlukom sklápajúceho zrkadla)
 • AF modul priamo v rovine obrazu (na snímači) znamená koniec problémov s front a back focusom a koniec jemného dolaďovania objektívov. 90% pokrytie obrazového poľa AF bodmi!
 • vstavaná stabilizácia obrazu na snímači znamená stabilizované všetky obľúbené objektívy vrátane pevných skiel. Stabilizácia v piatich osiach s účinnosťou 5EV!
 • rýchle sériové snímanie 9 obr./s resp. 12 obr./s
 • 8K časozberné videosekvencie a 4K video s full pixel readout (aj keď zatiaľ nie som veľmi na video :-) )

Ak si chcete o jednotlivých funkciách prečítať viac, nech sa páči tlačová správa spoločnosti Nikon.

 

Tlačová správa spoločnosti Nikon

Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z a uvádza dva plnoformátové fotoaparáty mirrorless: Z 7 a Z 6

 

Amsterdam, Holandsko, 23. augusta 2018: Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje uvedenie plnoformátových (formát Nikon FX) fotoaparátov mirrorless, modelov Z 7 a Z 6, ako aj objektívov NIKKOR Z vybavených novým bajonetom s väčším priemerom.

Novinka. Mirrorless. S bajonetom Nikon Z

Systém s bajonetom Z zahŕňa fotoaparáty mirrorless vybavené bajonetom s väčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR a príslušenstvo. Tento systém vznikol s cieľom dosiahnuť novú úroveň optického výkonu. Vychádza z tradície kvality, špičkových fotografických technológií, skvelej ovládateľnosti a vysokej spoľahlivosti produktov od spoločnosti Nikon, ktorá je charakteristická pre jej digitálne zrkadlovky. Srdcom nového systému je nový bajonet Z s väčším priemerom, ktorý ovára nové možnosti konštrukcie objektívov s vyšším optickým výkonom. Systém s bajonetom Z ponúkne množstvo vysokovýkonných objektívov* vrátane objektívu s najvyššou svetelnosťou v histórii spoločnosti Nikon f/0,95. Navyše nový bajonetový adaptér zaisťuje kompatibilitu s objektívmi NIKKOR s bajonetom F, vďaka čomu získajú fotografi väčšie možnosti výberu. Písmeno „Z” je otvorením novej kapitoly. Nikon Z predstavuje neoblomnú snahu spoločnosti Nikon dosiahnuť špičkový výkon, otvárať nové možnosti a poskytnúť fotografom nástroj na realizáciu. Spoločnosť Nikon zvyšuje hodnotu systému mirrorless novou úrovňou optického výkonu a zachovaním tradície kvality, pričom súčasne reaguje na evolúciu zobrazovacích technológií. Vďaka novým podnetným produktom pre fotografov bude spoločnosť Nikon aj naďalej lídrom fotografickej kultúry. * Vymeniteľné objektívy pre jednooké zrkadlovky Nikon a pokročilé fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi. Bajonetový adaptér FTZ umožňuje pripojenie akéhokoľvek objektívu s bajonetom F. Od objektívov Ai podporuje meranie expozície a od objektívov AF-S (s vlastným AF motorom) aj automatické zaostrovanie.

Prehľad produktov Z 7 a Z 6

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6. Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky. Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.

Hlavné funkcie fotoaparátov Z 7 a Z 6

1. Vybavené obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination” formátu Nikon FX so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine V obidvoch modeloch, Z 7 aj Z 6, je použitý obrazový snímač CMOS typu „Backside illumination” so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (senzora). Model Z 7 má efektívne rozlíšenie 45,7 megapixela a podporuje rozsah štandardnej citlivosti ISO 64 – 25 600 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 32 a zvýšenia na ekvivalent ISO 102 400). Model Z 6 má efektívne rozlíšenie 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200 (s možnosťou zníženia na ekvivalent ISO 50 a zvýšenia na ekvivalent ISO 204 800).

 

2. Systém hybridného automatického zaostrovania, pričom zaostrovacie body pokrývajú približne 90 % plochy obrazu

Model Z 7 má 493 zaostrovacích bodov* a model Z 6 ich má 273. To umožňuje široké, približne 90 % pokrytie plochy obrazu zvislo aj vodorovne. Systém hybridného automatického zaostrovania využíva algoritmus optimalizovaný pre snímač formátu FX, ktorý pri zaostrovaní automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu. Použitie objektívov NIKKOR Z ďalej zvyšuje presnosť automatického zaostrovania pri snímaní statických snímok aj videosekvencií. * V prípade oblasti snímania FX (36 × 24) a zapnutého automatického zaostrovania na jednotlivé zaostrovacie body.

 

3. Nový systém spracovania obrazu EXPEED 6 pre dosiahnutie ostrého a čistého obrazu a nové funkcie, ktoré podporujú kreativitu

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým systémom spracovania obrazu EXPEED 6. Vďaka vynikajúcemu rozlíšeniu objektívov NIKKOR s bajonetom Z a bajonetom F sú objekty zobrazené ostrejšie než kedykoľvek predtým. Šum je tiež účinne redukovaný. Medzi parametre ostrosti systému Picture Control bola pridaná možnosť zvýšenia ostrosti v stredných tónoch. Táto možnosť v kombinácii s existujúcimi parametrami zvýšenia ostrosti a čistoty umožňuje používateľom doostriť alebo zjemniť jednotlivé textúry na snímke, a to pri statických snímkach aj videosekvenciách*. Fotoaparáty tiež ponúkajú 20 prednastavení systému Creative Picture Control (Kreatívny systém Picture Control) pre širšie tvorivé možnosti. Úroveň efektov je nastaviteľná v rozsahu 0 až 100. * Nastavenie ostrosti stredných tónov je dostupné iba pri nastavení snímania videosekvencií v kvalite „High quality”.  

 

4. Elektronický hľadáčik využívajúci špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikon pre čistý a prirodzený obraz

Elektronický hľadáčik použitý vo fotoaparátoch Z 7 a Z 6 je komfortný, ľahko sa používa a je porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Obidva fotoaparáty sú vybavené elektronickým hľadáčikom vybaveným panelom OLED s rozlíšením približne 3 690 000 bodov. Elektronický hľadáčik má približne 100 % pokrytie obrazového poľa a 0,8-násobné zväčšenie a jeho diagonálny pozorovací uhol je približne 37,0°. Hľadáčik využíva špičkové optické technológie a technológie spracovania obrazu od spoločnosti Nikom, čo zaručuje čistý obraz a komfort používania porovnateľný s optickými hľadáčikmi. Má zníženú aberáciu a minimalizuje namáhanie očí, a to aj pri dlhotrvajúcom fotografovaní. Na ochranné sklíčko okulára bola navyše nanesená fluórová vrstva, ktorá účinne odpudzuje nečistoty. V elektronickom hľadáčiku tiež možno zobraziť menu , čo umožňuje používateľom rýchlo skontrolovať alebo nastaviť rôzne parametre snímania vrátane citlivosti ISO, režimu činnosti AF či nastavení systému Picture Control – a to všetko pri pozeraní sa cez hľadáčik. 5. Ergonomický dizajn jedinečný pre spoločnosť Nikon, ktorý umožňuje intuitívne ovládanie

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 prevzali vynikajúce ovládanie, ktoré spoločnosť Nikon rokmi zdokonaľuje pri vývoji svojich fotoaparátov. Telá sú kompaktné, no zároveň sa pýšia pevným uchopením, dobre sa držia a všetky tlačidlá, napríklad pomocný volič, tlačidlo AF-ON a tlačidlo korekcie expozície, sú umiestnené tak, aby sa dali rýchlo a jednoducho ovládať. Navyše panel so stavovým displejom je umiestnený v hornej časti fotoaparátu, kde možno zobraziť informácie o nastaveniach, rovnako ako pri modeloch digitálnych zrkadloviek najvyššej triedy.  

 

6. Funkcie na snímanie videosekvencií ako 10-bitový N-Log so širokým dynamickým rozsahom, a časový kód, ktoré vyhovujú profesionálnym potrebám

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 podporujú snímanie plnoformátových videosekvencií nielen v kvalite 4K UHD (3840 × 2160)/30p, ale aj snímanie videosekvencií v kvalite Full-HD/120p. Ešte ostrejšie videosekvencie v kvalite 4K UHD umožňuje snímanie plným odčítaním pixlov (full pixel readout).*1 Okrem toho možno pri snímaní videosekvencií v kvalite 4K UHD a Full-HD využívať funkcie ako Active D-Lighting, elektronická stabilizácia obrazu a „focus peaking”. Originálny profil N-Log od spoločnosti Nikon možno využívať pri 10-bitovom*2 výstupe HDMI. Veľká farebná hĺbka a 1 300 % dynamický rozsah (12 expozičných stupňov) umožňuje fotoaparátom zaznamenať*3 množstvo informácií z jasných aj tmavých častí záberu pre efektívnejšie úpravy a color grading. Podpora časového kódu uľahčuje synchronizáciu obrazového a zvukového záznamu z viacerých zariadení. Okrem toho možno multifunkčný ovládací prstenec vstavaný v objektívoch NIKKOR Z použiť na tiché a plynulé nastavenie napríklad clony alebo korekcie expozície.

 

*1 Okrem základného formátu videosekvencií FX v prípade fotoaparátu Z 7.

*2 Súčasné zaznamenávanie videosekvencií v kvalite 4K UHD s 10-bitovým výstupom na pamäťovú kartu fotoaparátu nie je možné.

*3 Nie je k dispozícii pri natáčaní slow-motion videosekvencií [caption id="attachment_13281" align="aligncenter" width="640"]

 

7. Prvá*1 stabilizácia obrazu vstavaná vo fotoaparáte od spoločnosti Nikon s účinnosťou približne 5,0 expozičných stupňov*2

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené stabilizáciou obrazu (VR) vstavanou vo fotoaparáte. Systém VR vykonáva korekciu pohybu v piatich osiach. Stabilizácia obrazu umožňuje snímať s časmi závierky dlhšími až o 5 expozičných stupňov (EV) než by bolo inak možné*2. Túto funkciu možno účinne využívať pomocou bajonetového adaptéru FTZ (predáva sa samostatne) aj s objektívmi NIKKOR F, vrátane tých, ktoré nie sú vybavené funkciou stabilizácie obrazu*3.

 

*1 Spomedzi fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi.

*2 Merané v súlade s normami asociácie CIPA (s objektívom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S s priblížením nastaveným na maximálnu hodnotu).

*3 Úroveň dosiahnutej korekcie pri použití objektívu NIKKOR s bajonetom F nie je taká vysoká ako pri použití objektívu NIKKOR Z.  

 

8. Ďalšie funkcie

• Ovládanie pochádzajúce z digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon umožňuje intuitívne používanie tlačidiel a prepínačov

• Rovnaká pevnosť, odolnosť a utesnenie voči prachu a kvapkajúcej vode, ako má fotoaparát Nikon D850, avšak v kompaktnom tele

• Výklopný dotykový LCD monitor s uhlopriečkou 8,0 cm (3,2“) a rozlíšením približne 2 100 000 bodov

• Režim tichého fotografovania eliminuje chvenie a hluk spôsobený uvoľnením uzávierky. Nová funkcia zvýraznenia oblasti zaostrenia pri funkcii focus stacking*1 umožňuje používateľom skontrolovať správnosť nastavení po snímaní série fotografií s posúvaním zaostrenia. Simulovaná monochromatická snímka pomocou technológie focus peaking znázorňuje, ako bude vyzerať hĺbka ostrosti po spojení všetkých snímok s odstupňovaným zaostrením do jednej zloženej snímky pomocou softvéru na úpravu fotografií*2

• Rýchle sériové snímanie (rozšírené)*3 rýchlosťou približne 9 sn./s (Z 7) a 12 sn./s (Z 6) umožňuje zachytiť rýchlo sa pohybujúce objekty

• Intervalové fotografovanie, ktoré umožňuje vytvárať časozberné videosekvencie v kvalite 8K (Z 7)*2

• Rozšírený rozsah merania expozície v slabom svete*4 umožňuje používateľom jednoducho zachytiť scény ako prechod od západu slnka k hviezdnej oblohe s využitím automatického nastavenia expozície • Vstavaný modul Wi-Fi® na priame pripojenie k inteligentnému zariadeniu pomocou technológie SnapBridge

• Vstavaný modul Wi-Fi® umožňuje prenos fotografií a videosekvencií do počítača

• Podpora existujúceho príslušenstva pre digitálne jednooké zrkadlovky, napríklad bezdrôtového vysielača WT-7 (predáva sa samostatne) na rýchly prenos snímok a videosekvencií cez káblovú alebo bezdrôtovú sieť LAN, a pokročilého rádiovo ovládaného bezdrôtového osvetlenia, ktoré umožňuje flexibilné fotografovanie s viacerými zábleskovými jednotkami

 

*1 Ostrosť možno skontrolovať iba vo fotoaparáte, ktorým boli zhotovené snímky s posúvaním zaostrenia.

*2 Vyžaduje sa softvér tretích strán.

*3 Rýchle sériové snímanie H (rozšírené) v 12-bitovom formáte RAW, JPEG alebo TIFF

*4 Pri intervalovom snímaní alebo časozbernom snímaní so zapnutým režimom tichého fotografovania a vyrovnaním expozície.  

Vývoj Battery Pack MB-N10

Vyvíjaný Battery Pack MB-N10 pojme dve nabíjateľné lítium-iónové batérie EN-EL15b, čím účinne zvyšuje počet nasnímaných záberov alebo maximálny čas záznamu videosekvencií (približne 1,8-násobne). Poskytuje rovnakú úroveň odolnosti voči prachu a kvapkajúcej vode ako fotoaparáty Z 7 a Z 6 a bude podporovať nabíjanie prostredníctvom rozhrania USB pri použití nabíjacieho sieťového zdroja EH-7P.

Predpokladané ceny a dostupnosť, možnosť predobjednávky

Nikon Z6 telo: 2 129 € /koniec novembra 2018

Nikon Z6 + 24–70 mm f/4 S kit: 2 699 €

Nikon Z6 + FTZ adaptér kit:2 299 €

Nikon Z6 + 24–70 mm f/4 S + FTZ adapter kit:2 899 €

Nikon Z7 telo: 3 429 €/koniec septembra 2018

Nikon Z7 + 24–70 mm f/4 S kit:3 999 €

Nikon Z7 + FTZ adaptér kit: 3 599 €

Nikon Z7 + 24–70 mm f/4 S + FTZ adapter kit:4 199 €

 

Nikkor Z 24–70 mm f/4 S: 1 059 €/koniec septembra 2018

Nikkor Z 35 mm f/1,8 S: 899 €/koniec septembra 2018

Nikkor Z 50 mm f/1,8 S: 629 €/koniec októbra 2018

FTZ adaptér: 289 €/konec septembra 2018

Zdroj: nikonblog.sk

Spoločnosť Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z a uvádza dva FF fotoaparáty Z6 a Z7
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Michal Lindner / 27.08.2018 07:13:52
  Vyzera to na slusnu masinku, len dufam, ze ked konecne s niecim pride aj canon bude to mat X-Sync lepsi ako 1/200 a lepsiu vydrz baterie. To su parametre, co su zaijimave pre fotenie pod vodou.
 • Michal Lindner / 05.09.2018 12:30:52
  Tak nakoniec aj Canon EOS R ma X-Sync 1/200 .... to uz nikto nefotografuje so slabsim bleskom v protisvetle?
 • Ďuro Mika / 06.09.2018 11:06:19
  Super Nikon, na toto sme čakali! Teda aspoň ja. :-) @Michal Lindner pri dnešnom DR a vysokej citlivosti ISO už málokto :-)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...