Sony World Photography Awards 2023

Sony World Photography Awards 2023

Spoznajte víťazov prestížnej súťaže Sony World Photography Awards 2023.  /  Tlačová Správa / 16.04.2023 / 06:00

Svetová fotografická organizácia počas výnimočného slávnostného ceremoniálu v Londýne, ktorý uvádzala moderátorka a historička umenia Kate Bryanová, vyhlásila celkových víťazov prestížnej súťaže Sony World Photography Awards 2023.

 

Titul fotografa roka (Fotographer of the Year) získal uznávaný fotograf Edgar Martins (Portugalsko) za sériu snímok Our War, ktorá je poctou Martinsovmu priateľovi, fotoreportérovi Antonovi Hammerlovi, ktorý bol zabitý počas občianskej vojny v Líbyi v roku 2011.  Martins získal finančnú odmenu vo výške 25 000 USD a digitálnu fototechniku Sony. Navyše sa Martinsova práca dočká samostatnej prezentácie v rámci výstavy Sony World Photography Awards, ktorá sa uskutoční budúci rok. Táto príležitosť umožňuje fotografom ďalej rozvíjať ich víťazný projekt alebo prezentovať úplne nové dielo, čím získajú ďalší priestor na zviditeľnenie svojej práce.

Martins bol vybraný z 10 víťazov kategórií súťaže profesionálov, ktorí boli vyhlásení spoločne s menami fotografov, ktorí sa umiestnili na 2. a 3. mieste v jednotlivých kategóriách súťaže profesionálnych fotografov. Ďalej boli vyhlásení celkoví víťazi otvorenej súťaže, súťaže pre mladých fotografov a študentskej súťaže.

Prvýkrát bola vyhlásená aj cena za udržateľný rozvoj, ktorú získal Alessandro Cinque (Taliansko). Táto nová cena, ktorá vznikla v spolupráci s Nadáciou OSN a iniciatívou Picture This spoločnosti Sony Pictures, oceňuje finančnou odmenou 5 000 USD príbehy, ľudí a organizácie, ktorých činy zdôrazňujú jeden z cieľov udržateľného rozvoja OSN v oblasti životného prostredia.

Výstava Sony World Photography Awards 2023 sa koná v londýnskej galérii Somerset House od 14. apríla do 1. mája 2023 a predstavuje viac ako 200 tlačí a stovky ďalších snímok v digitálnej podobe od víťazov jednotlivých kategórií a fotografov, ktorí sa umiestnili v užšom výbere. Zároveň sa tu predstavia diela tohtoročnej držiteľky ocenenia za mimoriadny prínos v oblasti fotografie, uznávanej japonskej fotografky Rinko Kawauchi.

FOTOGRAF ROKA

Dielo Our War (Naša vojna) Edgara Martinsa (Portugalsko) je originálnou a vybrúsenou poctou fotografovmu zosnulému priateľovi, fotoreportérovi Antonovi Hammerlovi, ktorého 5. apríla 2011 uniesli a zabili príslušníci vládnych milícií počas občianskej vojny v Líbyi.

Martins bol frustrovaný neúspešnými pokusmi zistiť, kde sa nachádzajú posledné telesné pozostatky jeho priateľa, vzal preto veci do vlastných rúk a odcestoval do Líbye. Tajne ho tam priviezol pašerák benzínu a okamžite musel čeliť obrovským výzvam pri práci v tak nestabilnom prostredí. Martins si začal uvedomovať, že by nebol schopný uskutočniť dôkladné a nezávislé vyšetrovanie, a tak sa radšej rozhodol zamyslieť nad otázkou: „Ako rozprávať príbeh, keď neexistuje žiadny svedok, žiadne svedectvo, žiadny dôkaz, žiadny prípad?“.

Martins v diele Our War (Naša vojna) odkazuje na neprítomnú ústrednú postavu prostredníctvom mnohých portrétov ľudí, s ktorými bol Hammerl v spojení a účastníkov bojov (bojovníci za slobodu alebo ich potomkovia, bývalí vojaci, miestni obyvatelia, Kaddáfího verní alebo dvojníci atď.). Vybral ich preto, že sa mu buď podobali, mali podobné názory a presvedčenie, alebo ho Martinsovi pripomínali v rôznych fázach ich priateľstva. V projekte skúma myšlienku neprítomnosti, dokumentovania, trúchlenia a uctievania subjektu a tiež sa zamýšľa nad úlohou fotografie v konfliktnej zóne. Martinsov prístup spočíva v priamej konfrontácii s týmito otázkami – v prijatí myšlienky fragmentárnosti,  mnohých rozporov a nejednoznačností, ktoré k vojne neodmysliteľne patria.

Martins komentuje svoje víťazstvo slovami: „Toto ocenenie je pre mňa obrovskou poctou, a hoci sa k oceneniam a subjektívnej povahe niečieho výberu staviam filozoficky, s vedomím, že sa do tohtoročného ročníka súťaže profesionálov prihlásilo viac ako 180 000 prác, je pre mňa veľkou cťou. V tomto prípade je to aj celkom emotívny zážitok, pretože tak môžem uctiť svojho priateľa na svetovej scéne a upozorniť na ťažký osud rodiny, ktorá sa snaží nájsť jeho pozostatky. Žiadne iné ocenenie nemá taký dosah ako Sony World Photography Awards.“

Mike Trow, predseda súťaže profesionálov 2023, uviedol k Martinsovmu víťaznému projektu: „Predmetom fotografie je často pamäť a jej povaha. Dlhodobá pamäť spočíva vo vedomom vybavovaní si minulých udalostí a našich znalostí o nich – či už na základe priamej skúsenosti, alebo sprostredkovane prostredníctvom nespočetných médií, ktoré používame.  Edgar Martins v knihe Naša vojna využil pamäť a invenciu, aby nám poskytol silný, osobný súbor portrétov, ktoré sa snažia vysvetliť posledné dni jeho priateľa, fotoreportéra Antona Hammerla. Jeho práca poukazuje na to, kam až sú fotografi schopní zájsť, aby rozprávali príbeh, ktorý má zmysel; každá snímka dáva tušiť, akú cestu Anton podnikol bez toho, aby bolo zrejmé, ako jeho život skončil. Celá porota tento rok plne ocenila jeho prácu a jej výpovednú hodnotu.“

VÍŤAZI SÚŤAŽE PROFESIONÁLOV

Víťazov súťaže profesionálov vybrala odborná porota na základe predloženého súboru výnimočných prác s piatimi až desiatimi snímkami, s príbehmi o vojne a zmierení cez posilnenie postavenia žien prostredníctvom vzdelávania až po originálne prístupy k žánrom zátišia a športu.

Víťazi všetkých kategórií dostanú digitálnu fotovýbavu Sony. Tohtoroční víťazi sú:

ARCHITEKTÚRA & DIZAJN

Víťaz: Fan Li (pevninská Čína) za jeho sériu Cement Factory

Finalisti: 2. miesto Servaas Van Belle (Belgicko); 3. miesto Andres Gallardo Albajar (Španielsko)

 

KREATÍVNA KATEGÓRIA

Víťaz: Lee-Ann Olwage (Juhoafrická republika) za jej sériu The Right to Play

Finalisti: 2. miesto Noemi Comi (Taliansko); 3. miesto Edoardo Delille & Giulia Piermartiri (Taliansko)

 

DOKUMENTÁRNE PROJEKTY

Víťaz: Hugh Kinsella Cunningham (Spojené kráľovstvo) za jeho sériu The Women’s Peace Movement in Congo

Finalisti: 2. miesto Mohammed Salem (Palestínsky štát); 3. miesto Tariq Zaidi (Spojené kráľovstvo)

 

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Víťaz: Marisol Mendez (Bolívia) & Federico Kaplan (Argentína) za ich sériu Miruku

Finalisti: 2. miesto Jonas Kakó (Nemecko); 3. miesto Axel Javier Sulzbacher (Nemecko)

 

KRAJINA

Víťaz: Kacper Kowalski (Poľsko) za jeho sériu Event Horizon

Finalisti: 2. miesto Bruno Zanzottera (Taliansko); 3. miesto Fabio Bucciarelli (Taliansko)

 

PORTFÓLIO

Víťaz: James Deavin (Spojené kráľovstvo) za ním predložené Portfolio 

Finalisti: 2. miesto Marylise Vigneau (Francúzsko); 3. miesto Marjolein Martinot (Holandsko)

 

PORTRÉT

Víťaz: Edgar Martins (Portugalsko) za jeho sériu Our War

Finalisti: 2. miesto Ebrahim Noroozi (Iránska islamská republika); 3. miesto Jean-Claude Moschetti (Francúzsko)

 

ŠPORT

Víťaz: Al Bello (Spojené štáty) za jeho sériu Female Pro Baseball Player Succeeds in All Male Pro League

Finalisti: 2. miesto Andrea Fantini (Taliansko); 3. miesto Nicola Zolin (Taliansko)

 

STILL LIFE

Víťaz: Kechun Zhang (pevninská Čína) za jeho sériu The Sky Garden

Finalisti: 2. miesto Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Peru); 3. miesto Jagoda Malanin (Poľsko)

 

VOĽNE ŽIJÚCE ZVIERATÁ A PRÍRODA

Víťaz: Corey Arnold (Spojené štáty) za jeho sériu Cities Gone Wild

Finalisti: 2. miesto Adalbert Mojrzisch (Nemecko); 3. miesto Sriram Mural (India)

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tohtoročných víťazných a finálových projektoch, navštívte našu online galériu víťazov.

 

FOTOGRAF ROKA OTVORENEJ SÚŤAŽE

Otvorená súťaž oslavuje silu jedinej fotografie. Víťazné fotografie sa vyberajú pre svoju schopnosť sprostredkovať pozoruhodný vizuálny príbeh v kombinácii s technickou dokonalosťou. Z desiatich víťazov otvorenej kategórie vybrala porota fotografku Dinoru Graue Obscura (Mexiko), ktorá sa stala držiteľkou ocenenia Open Photographer of the Year 2023 a získala finančnú odmenu vo výške 5 000 USD, digitálnu fotovýbavu Sony a celosvetovú publicitu.

Graue Obscura zvíťazila svojou pútavou snímkou s názvom Mighty Pair, ktorá bola prihlásená do kategórie Voľne žijúce zvieratá a príroda (Natural World & Wildlife). Čiernobiela fotografia zachytáva dvojicu karakar chocholatých v južnom Texase, ako spolu sedia na konári a uprene hľadia rovnakým smerom. Fotografka mala pocit, akoby majestátni dravci takmer pózovali pred fotoaparátom, pretože sedeli nehybne, v úplnom súlade a hľadeli von zo záberu.

Graue Osbcura k svojmu víťazstvu povedala: „Je pre mňa veľkou cťou získať ocenenie Open Photographer of the Year 2023. Som si úplne istá, že toto uznanie prispeje k šíreniu mojej práce fotografky divokej prírody, ktorej cieľom je predávať a ukazovať ľuďom krásu, ktorú v prírode vidím.  Verím, že fotografia je veľmi mocný nástroj, ktorý je možné využiť na zvýšenie povedomia o krehkosti nášho prírodného sveta.“

 

SÚŤAŽ PRE ŠTUDENTOV FOTOGRAFIE

V tomto ročníku súťaže pre študentov boli títo autori vyzvaní, aby zaslali sériu piatich až desiatich snímok, ktoré by zodpovedali zadaniu In a Changing World (V meniacom sa svete) a vyzdvihovali pozitívne príbehy rozvoja a pokroku z celého sveta.

Long Jing (pevninská Čína) z Yunnan Arts University získal ocenenie Student Photographer of the Year a pre svoju univerzitu získal digitálne zobrazovacie zariadenie Sony v hodnote 30 000 EUR. Jingova víťazná séria Keep the Yunnan Opera zachytáva zákulisie a ukazuje zmenšujúce sa skupiny účinkujúcich a divákov opery v Yunnane. Séria v živých farbách oslavuje multikulturalitu juhozápadnej Číny, ktorá sa odráža v predstaveniach.

K svojmu víťazstvu Jing hovorí: „Obrázok vydá za tisíc slov a mojim cieľom vždy bolo dať obrazom vrelosť a odhaliť príbehy, ktoré sa za nimi skrývajú. To, že som bol vybraný ako Student Photographer of the Year 2023, mi dodalo sebavedomie a vieru, že v budúcnosti môžem vytvoriť ešte vrelejšie a pútavejšie diela.“

 

SÚŤAŽ PRE MLADÝCH FOTOGRAFOV

Tento rok boli účastníci súťaže pre mladých fotografov vyzvaní, aby reagovali na tému Your Everyday (Tvoj každodenný život) a podelili sa o svoj jedinečný pohľad na svet okolo seba. Z užšieho výberu 7 fotografov mladších ako 19 rokov bol vybraný Hai Wang (pevninská Čína, 17 rokov), ktorý sa stal držiteľom titulu Youth Photographer of the Year a získal digitálnu fotovýbavu Sony a celosvetovú publicitu.

Wangova víťazná fotografia zachytáva zdanlivo nekonečné rady opustených pestrofarebných stoličiek na školskej slávnosti, ktorá bola zrušená kvôli pandémii COVID-19. Výrazná kompozícia a pôsobivé zarámovanie podčiarkujú pocit prázdnoty a dodávajú snímke surrealistický ráz.

K svojmu víťazstvu Wang hovorí: „Vážim si všetku pozornosť a podporu, ktorú verejnosť venuje dospievajúcim fotografom po celom svete. Ako príslušník tejto vekovej skupiny môžem vyhlásiť, že sa pokúšame úplne novým spôsobom zmeniť celý svet a snažíme sa nepremárniť ani sekundu svojho života.“

 

CENA ZA UDRŽATEĽNOSŤ

Alessandro Cinque (Taliansko) bol vybraný ako prvý víťaz kategórie Sustainability Prize (Cena za udržateľnosť) a získava finančnú odmenu 5 000 USD a prezentáciu svojho projektu v rámci výstavy Sony World Photography Awards v Londýne. Toto úplne nové ocenenie ktoré vzniklo v spolupráci s Nadáciou OSN a iniciatívou Picture This spoločnosti Sony Pictures, oceňuje príbehy, ľudí a organizácie, ktorých činy zdôrazňujú jeden z environmentálnych cieľov udržateľného rozvoja OSN.

Cinque získal toto ocenenie vďaka sérii snímok Atrapanieblas (Hmlové siete), ktorá ukazuje inovatívne riešenia pomáhajúce riešiť chronický nedostatok vody v Lime v Peru. Cinque ukazuje, ako sa hmlové siete používajú na zachytenie kvapiek vzdušnej vlhkosti a môžu pre miestnych obyvateľov zhromaždiť približne 200 litrov vody denne.

Cinque k svojmu víťazstvu uviedol: „Som veľmi poctený a šťastný, že som získal túto cenu. Chcem veriť, že prostredníctvom svojich fotografií a vďaka širokému dosahu tejto ceny pomáhame dať hlas ľuďom, ktorí denne bojujú s nedostatkom vody, čo je problém, ktorý sa podľa OSN týka viac ako 40 % svetovej populácie. Je dôležité upozorniť na úsilie, ktoré  Lima vyvíja v boji proti tomuto nedostatku, v nádeji, že tieto príbehy vyburcujú naše svedomie a že konečne pochopíme, aké dôležité je spojiť sa v boji proti zmene klímy a vytvoriť spravodlivejší svet pre všetkých.“

 

MIMORIADNY PRÍNOS V OBLASTI FOTOGRAFIE

Tohtoročnú cenu za mimoriadny prínos v oblasti fotografie získala slávna fotografka Rinko Kawauchi. Kawauchi, jedna z najvýznamnejších súčasných japonských fotografiek, ktorá sa vo svete preslávila vďaka svojim intímnym a svetelným snímkam zachytávajúcim pominuteľné okamihy každodenného života.

Na výstave Sony World Photography Awards 2023 bude možné vidieť viac ako 20 snímok tejto fotografky. Výber, ktorý autorka zostavila, zahŕňa viac ako dve desaťročia jej kariéry a zdôrazňuje významné míľniky a témy naprieč niektorými z jej najikonickejších sérií: Illuminance (2011), AILA (2004), Utatane (2001) a Ametsuchi (2013).

ADAM FERGUSON | SAMOSTATNÁ PREZENTÁCIA

Okrem prác tohtoročných celkových víťazov a víťazov jednotlivých kategórií je súčasťou výstavy Sony World Photography Awards aj samostatná prezentácia víťaza súťaže Photographer of the Year (Fotograf roka) 2022 Adama Fergusona (Austrália).

Uznávaný fotograf predstavuje výber snímok zo série Silent Wind, Roaring Sky, ktorá dokumentuje život odľahlých komunít v austrálskom vnútrozemí. Výstava mapuje opakované cesty hlboko na austrálsky vidiek a odhaľuje krajinu a spoločenstvo v období dramatickej premeny.

Sony World Photography Awards 2023
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...