Sigma FP udivuje kompaktnými rozmermi a konceptom prispôsobenia

Sigma FP udivuje kompaktnými rozmermi a konceptom prispôsobenia

Novinky  /  FOTOma.sk / 15.07.2019 / 15:10

Zachcelo sa vám Full Frame fotoaparátu, ktorý je maličký, ale viete si ho prispôsobiť aj na profesionálne filmárske použitie? Takáto idea pravdepodobne napadla inžinierom spoločnosti Sigma, keď vymysleli koncept nového fotoaparátu Sigma FP.

L-mount bajonet

L-mount bajonet umožňuje využitie špičkových objektívov Sigma, Panasonic či Leica. Je to výsledok nedávneho spojenia sa týchto veľkých hráčov so aliencie.  Tieto tri značky sa rozhodli zdieľať svoj bajonet a využívať jeden protokol, jeden algoritmus pre zaostrovanie.  

24,6 MPix Full Frame backsideilluminated CMOS senzor

Ak ste čakali, že bude vo svojom vnútri ukrývať unikátny patentovaný Foveon senzor, tak nečakajte. Namiesto neho je v Sigme FP 24,6 Mpix senzor so štandardnou Bayerovou farebnou maskou.

Spracovanie a rozmery

Sigma FP však udivuje svojimi rozmermi i váhou. Meria len 113 x 70 x 45 mm a váži 370g. Pritom je telo fotoaparátu utesnené voči nepriaznivým poveternostným vplyvom.

Expozíciu a kompozíciu si môžete kontrolovať na 3,2“ displeji s 2,1 miliónmi obrazových bodov, žiaľ nedá sa vyklopiť ani otočiť. Na tele aparátu nechýbajú všetky potrebné konektory HDMI, blesku, mikrofónu, USB 3.1 a diaľkovej spúšte.

Ovládanie fotoaparátu je prispôsobiteľné a novinkou je použitie neštandardných tlačidiel TONE a COLOR pre prispôsobenie si obrazu podľa svojich predstáv.

Prispôsobiteľnosť

Na prvý pohľad neforemný kváder si viete prispôsobiť podľa svojich potrieb. Zmeniť ergonómiu držania pomocou gripov a úchopov, rozšíriť funkcionalitu pomocou modulu pre externý blesk, LCD hľadáčika, ktorý sa pripevňuje na displej… Z malej krabičky tak môže vyrásť goliáš, ktorý toho zvládne oveľa viac, ako vreckový prístroj na prechádzky.

Zaujímavé funkcie

 

Zaujímavosťou je absencia mechanickej závierky. Tá v kombinácii s procesorom zvláda fotografovať s frekvenciou 12 obrázkov za sekundu alebo natáčať video v rozlíšení 4K vo frekvencii 30 obr./s. Prístroj na externý rekordér dokáže snímať nekomprimované 12-bitové video.

 

Zaostrovací systém obsahuje 49 zaostrovacích bodov a samozrejme dokáže detegovať tváre, kontinuálne preostrovať na pohybujúci sa objekt, vyberať AF bod dotykom na displeji atď.

 

Medzi zaujímavé funkcie patrí auto HDR snímanie, kedy fotoaparát z každého záberu vo fotke urobí tri varianty a spojí do jedného snímku s rozšíreným dynamickým rozsahom. Vo videu z každého záberu urobí dve samostatne exponované fotografie spojené do jedného obrázka.

 

Asi najunikátnejšou funkciou je Cinemagraph. Fotoaparát prelína viac záberov cez seba pričom necháva nehybné objekty a mení len časti, ktoré sa pohybujú. Výsledkom je efektný GIF, ktorý je momentálne hitom sociálnych sietí.

Auto HDR a Cinemagraph budú dostuné pomocou update firmvéru dodatočne.

Sigma FP udivuje kompaktnými rozmermi a konceptom prispôsobenia
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Michal Lindner / 15.07.2019 16:45:45
    Zatial som na mirrorless nepresiel, ale toto je silny argument pre L-mount. Vodotesne puzdro na to bude asi tiez podstatne mensie a na video to udrzi mensi a lahsi gimbal.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...