Sigma 16mm f/1.4 DC DN: Cena za svetelnosť

Sigma 16mm f/1.4 DC DN: Cena za svetelnosť

Novinky  /  Vladimir Kampf / 22.02.2018 / 07:00

Zúfalá honba majiteľov fotoaparátov systému Micro 4/3 za rozbitým či rozmazaným pozadím je vopred prehratý boj. Hĺbka ostrosti optiky závisí od veľkosti snímača. To sa oklamať nedá. Tak isto aj svetelnosť objektívov má svoje hranice. Aj tá má vplyv na ostrosť a rozostrenie.

Špičkové objektívy na tento systém od spoločností Olympus, Panasonic a Leica sa dostávajú na clonu 1,2. Ani to síce nestačí na vyrovnanie sa v efekte rozmazaného pozadia fotoaparátom s väčším čipom, ale efekt je viditeľný. Má ale svoju cenu. Objetívy s clonou 1,2 či 1,4 nie sú lacný špás.

Olympus M. Zuiko Digital ED 25mm f/1.2 PRO. Špičková kvalita má svoju cenu.

K dispozícii sú aj lacnejšie modely s označením: Pancake (Palacinka.). Palacinky sú to preto, lebo sú tenké. Začínajú svetelnosťou od svetelnosť od 1,7 do 2,5 podľa ohniska. Sú fajn. Ich čočky majú rozmery väčších gombíkov. Je milé, že sú malé a ľahké, fungujú dobre, ale... Kresbou a dynamickou hĺbkou sa na poctivé kovové objektívy s veľkými sklíčkami ťažšie doťahujú.

Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 II ASPH. Príjemná palacinka.

Lacné palacinky

Potešilo, keď sa pred nedávnom objavili objektívy Sigma, ktorú ponúkajú niečo medzi tým. Vyskúšal som model 16mm f/1.4 DC DN.

Sigma 16mm f/1.4 DC DN.

Je to objektív, ktorý má rozmery a konštrukciu podobnú porovnateľným najdrahším a najsvetelnejším na trhu a je približne za cenu palacinky.

Sigma 16mm f/1.4 DC DN z rady Contemporary sa svojou vysokou svetelnosťou a relatívne širokouhlým ohniskom 16mm (Po prepočte 35mm.) hodí pre krajinársku, architektonickú a reportážnu fotografiu.

Výrobca sa chvály: Vysoká svetelnosť objektívu f/1.4 vám umožní pracovať s veľmi krátkymi expozičnými časmi a to aj v prostredí s horšími svetelnými podmienkami čo sa hodí pri nočných záberoch, alebo reportáži. Clonový mechanizmus je tvorený 9-timi tvarovanými lamelami vytvárajúcimi kruhový otvor, ktorý vytvára dokonale rozostrené pozadie (bookeh). Objektív sa vyznačuje vynikajúcou obrazovou kvalitou, ktorá je konzistentná po celej ploche záberu. Vďačí za to špičkovej optickej sústave, ktorá pozostáva zo 16-tich optických členov zoradených do 13-tich skupín, pričom 2 šošovky sú asférické, 3 sú FLD šošovky a 2 sú SLD šošovky...

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary. F1,4

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary. F 5,6.

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary. F8.

O rýchle, plynulé a tiché automatické zaostrovanie, vhodné aj pre videozábery sa stará krokový zaostrovací AF motorček.

Pre použitie aj v tých najnepriaznivejších poveternostných podmienkach je objektív dokonale utesnený voči prachu, vlhkosti a stekajúcej vode.

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary. F1,4.

V praxi

Počasie na krátky test nebolo síce ideálne. Objektív som nasadil na fotoaparát Panasonic GX8 a urobil niekoľko porovnávacích obrázkov.

Expozíciu som nastavoval na fotoaparáte. Objektív zaostruje rýchlo a presne. Prstenec manuálneho zaostrovania je veľký, pohodlný a ide s primeraným odporom.

Na internetových fórach objektívu vyčítajú najmä chýbajúce stupnice zaostrenia a stupnice hĺbky ostrosti. Ich absenciu v dnešnej dobe prakticky rieši len málokto a takmer nikto sa na takéto stupnice stopercentne nespolieha.

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary. F1,4.

Objektív Sigma 16mm f/1.4 DC DN v predajni ProLaika.

Sigma 16mm f/1.4 DC DN: Cena za svetelnosť
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...