Rýchlejši. Ostrejší. Lepší. Nový teleobjektív so zoomom AF-P NIKKOR 70 – 300 mm ED VR.

Rýchlejši. Ostrejší. Lepší. Nový teleobjektív so zoomom AF-P NIKKOR 70 – 300 mm ED VR.

Novinky  /  Julo Kotus / 11.07.2017 / 10:20

Teleobjektív v rozsahu 70-300mm bol môj prvý zoom teleobjektív v živote. Konkrétne to bol Nikon AF 70-300mm f/4-5,6 D ED.

Kúpil som si ho k filmovému fotoaparátu Nikon F80 v roku . Páčila sa mi jeho kompaktnosť na to, aké priblíženie poskytoval a samozrejme flexibilita. Dovtedy som mal iba teleobjektívy s pevným ohniskom.

Pracoval som v tom období s filmom o citlivosti ISO100-400 a preto som hneď prišiel na to, že pri slabšom svetle narážam na problém relatívne dlhého času závierky vzhľadom na ohnisko. Výsledkom boli rozmazané fotky pri fotografovaní z ruky. Pri fotení zo statívu boli fotografie na film krásne ostré. Taktiež zaostrovanie, aj keď nie úplne pomalé, nebolo vhodné na fotografovanie akcie. Pre fotenie portrétov a akcie som si časom zadovážil drahší svetelný zoom 70-200mm so svetelnosťou f/2,8 a 70-300mm som predal. Často som ale na cestách na objektív s ľútosťou spomínal, keďže jeho rozsah bol väčší a váha i rozmery citeľne menšie.

Veľmi som sa potešil, keď spoločnosť Nikon v roku 2006 predstavila nový objektív, do ktorého implementovala nielen rýchly ultrazvukový motor, ale aj účinný stabilizátor obrazu. S objektívom Nikon AF-S 70-300mm f/4,5-5,6 G ED VR som prežil niekoľko sezón a používal som ho s radosťou pri svojich výletoch do prírody no raz som ho vzal aj na fotografovanie regaty a dokonca sa nedal zahanbiť ani na pretekárskom okruhu. Jediné, čo mi k dokonalosti chýbalo, bolo utesnenie objektívu voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Veď je to objektív ako stvorený na outdoor fotografovanie.

No a čuduj sa svete, Nikon dnes moju prosbu vyslyšal. Je tu nový Nikon AF-P NIKKOR 70–300mm f/4,5-5,6E ED VR. Pre mňa najdôležitejšiu vlastnosť z nových skratiek nevyčítate, ale áno, objektív je utesnený voči nepriazni počasia! Super!

Z ďalších vlastností môžete počítať s novým AF-P zaostrovacím motorom, ktorý je tichší a presnejší pri natáčaní videa. Elektromagneticky ovládaná clona je tichšia a presnejšia ako mechanická a stabilizátor obrazu je opäť o niečo účinnejší.

Nemôžem sa dočkať, keď sa mi objektív dostane do rúk a vyskúšam ho na túre alebo aj pri fotení akcie. Tuším, že by to mohol byť objektív atraktívny práve na cesty, túry či vychádzky. Pre cestovateľa, dokumentaristu a uvidíme podľa kresby, či aj pre krajinára :-).

Predpokladaná cena na pulte je 799€!

Nech sa páči, oficiálna tlačová správa.

 

Rýchlejši. Ostrejší. Lepší. Nový teleobjektív so zoomom
AF-P NIKKOR 70 – 300 mm ED VR.

Amsterdam, Holandsko, 11. júla 2017: Spoločnosť Nikon umožňuje fotografom športu a divých zvierat i cestovateľským fotografom dosiahnuť lepšie zábery snímané z ruky pomocou nového teleobjektívu AF-P NIKKOR 70 – 300 mm f/4,5 – 5,6E ED VR. Vďaka rýchlejšiemu automatickému zaostrovaniu a režimu stabilizácie obrazu SPORT udržíte krok s akciou bez zníženia ostrosti. Vodotesné vyhotovenie s nižšou hmotnosťou môžete vziať kamkoľvek.

Výraz tváre víťaza alebo vtáky počas letu – najnovšia verzia tohto plnoformátového teleobjektívu so zoomom umožňuje snímať výnimočné fotografie a videosekvencie. Tento objektív AF-P NIKKOR sa pýši krokovým motorom od spoločnosti Nikon, ktorý zaostruje na objekty mimoriadne rýchlo a ticho. Stabilizácia obrazu (VR) je teraz rýchlejšia, tichšia a efektívnejšia. Tento objektív tiež ťaží z režimu stabilizácie obrazu SPORT pochádzajúceho z profesionálnych objektívov Nikon. Režim stabilizácie obrazu SPORT, ktorý je stálicou v obľúbenosti medzi fotografmi snímajúcimi akciu, umožňuje fotografom spoľahlivo sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty – dokonca aj vtedy, keď sa pohybujú nepravidelne. Medzi ďalšie funkcie pochádzajúce z profesionálnych objektívov Nikon patrí elektromagnetická clona, ktorá zaručuje presné expozície pri vysokých frekvenciách snímania. A voliče režimov zaostrovania A/M a M/A umožňujú ovládať manuálne doostrenie jednoduchým otočením zaostrovacieho krúžku. Obľúbená možnosť športových fotografov, režim M/A, umožňuje prepínať prakticky bez akéhokoľvek oneskorenia. Režim zaostrovania A/M je menej citlivý s cieľom zabrániť nechcenému prepnutiu do manuálneho režimu.

Dirk Jasper, Manager of Product Marketing, Nikon Europe povedal: „Nový objektív AF-P 70 – 300 mm sprístupňuje množstvo možností snímania z ruky pomocou teleobjektívu. Spoločnosť Nikon má tradíciu integrácie osvedčených profesionálnych technológií do cenovo dostupnejších objektívov, z ktorej ťaží aj tento nový objektív so zoomom. Profesionálne funkcie, ako je napríklad režim stabilizácie obrazu SPORT a manuálne doostrenie (M/A), znamenajú veľký rozdiel pre fotografov snímajúcich v náročných podmienkach.“

 

Významná inovácia – nové funkcie objektívu AF-P NIKKOR 70 – 300 mm f/4,5 – 5,6E ED VR

Väčšia flexibilita: tento 70 – 300 mm teleobjektív so zoomom (105 – 450 mm, ak sa použije s jednookou zrkadlovkou Nikon formátu DX) sa teraz pýši najkratšou zaostriteľnou vzdialenosťou 1,2 m v celom rozsahu priblíženia a maximálnym reprodukčným pomerom 0,25×.
Krokový motor AF-P: pre ultrarýchle a ultratiché automatické zaostrovanie. Umožňuje zaznamenávať videosekvencie s prakticky nulovým hlukom pohonu.
Pokročilá stabilizácia obrazu (VR): umožňuje snímať s časmi uzávierky až o 4,5 kroku dlhšími, než je obvykle možné.¹
Režim stabilizácie obrazu SPORT: poskytuje stabilnejší obraz v hľadáčiku, čo je praktické pri snímaní mimoriadne rýchlej akcie alebo pri pohybe objektívu zároveň s objektom.
Konštrukcia vzdorujúca vplyvom počasia: každá pohyblivá časť objektívu je utesnená proti čiastočkám prachu a kvapkám vody.
Elektromagnetická clona s deviatimi lamelami: umožňuje trvalé automatické riadenie expozície dokonca aj počas rýchleho sériového snímania. Zaoblené lamely clony umožňujú dosiahnuť prirodzene vyzerajúce rozostrené pozadie (bokeh).
Špičkové ovládanie: voliče režimov zaostrovania A/M a M/A. Zaostrovací krúžok aj krúžok zoomu majú vrúbkovaný povrch, ktorý umožňuje pevné uchopenie.

¹ Na základe noriem asociácie CIPA.

 

Rýchlejši. Ostrejší. Lepší. Nový teleobjektív so zoomom AF-P NIKKOR 70 – 300 mm ED VR.
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...