Predstavenie Fujifilm X-T4

Predstavenie Fujifilm X-T4

Novinky  /  PRO.Laika / 26.02.2020 / 08:00

Fujifilm dnes predstavil svoju novú vlajkovú loď Fujifilm X-T4. Najväčšou zmenou oproti predchodcovi je obrazová stabilizácia v tele, rýchlejší autofokus, kontinuálne snímanie 15 snímkov za sekundu, odolnejšia a tichšia uzávierka, otočný displej, samostatný video režim, vyššia kapacita batérie a veľa ďalších vylepšení.

Predprodukčnú vzorku sme mali k dispozícii na rýchly test. Hlavné zmeny a vylepšenia sme spracovali v tomto videu.

Hlavné vlastnosti a vylepšenia:

 • Obrazová stabilizácia v tele fotoaparátu (IBIS)
 • Nová uzávierka s 300 000 cyklami
 • Najrýchlejší autofokus z X série
 • Kontinuálne snímanie 15 snímkov za sekundu
 • Otočný displej
 • Samostatný video režim
 • Nová filmová simulácia – ETERNA Bleach Bypass
 • Väčšia kapacita akumulátora

Prvý model zo stabilizáciou v tele

X-T4 je prvý model z X-T série, ktorá má stabilizáciu v tele (IBIS). Ponúka 5-osú stabilizáciu s účinnosťou 6,5 EV. Novo vyvinutý gyroskopický senzor je približne 8 krát presnejší, je približne o 30% menší a o 20% ľahší ako jednotka stabilizácie v X-H1.

Vylepšený autofokus

Nový algoritmus ostrenia spolu s fázovou detekciou dokáže zachytiť a sledovať objekty pohybujúce sa vysokou rýchlosťou. Sledovanie pri autofokuse prešlo tiež výrazným zlepšením. Oproti X-T3 sa miera úspešnosti zaostrenia zdvojnásobila. Dramaticky sa tiež zlepšil výkon zaostrenia na tvár/oko.

Kontinuálne snímanie

Prístroj ponúka kontinuálne snímanie rýchlosťou 15 snímkov za sekundu. S týmto parametrom je to aktuálne najrýchlejší mirrorless s APS-C snímačom.

Ultra rýchla uzávierka

Nový model je vybavený novo vyvinutou uzávierkou, schopnou zaznamenať až 15 snímok za sekundu. Výdrž uzávierky vzrástla oproti predchodcovi na dvojnásobnú hodnotu 300 000 cyklov. Uzávierka je približne o 30% tichšia ako pri X-T3.

Úplne nový displej

Displej je otočný v každom smere. Má rozlíšenie 1,62 milión bodov. Nový displej poteší najmä videografov.

Profesionálne video funkcie

X-T4 preberá všetky video funkcie z X-T3 a pridáva ďalšie vylepšenia. Jedným z nich je, že zariadenie je schopné natáčať Full HD high-speed pri 240p, to znamená 10 násobné spomalené video. Veľkou zmenou oproti X-T3 je samozrejme IBIS. V kombinácii s digitálnou obrazovou stabilizáciou (DIS), pri použití vo videu, prináša veľmi stabilné zábery bez nutnosti použiť statív.

Fotenie a video teraz majú samostatný volič na prepínanie medzi režimami. Prepínaním medzi režimami sa mení menu aj Quick menu a tak sa stáva ovládanie a nastavenie prehľadnejším. Video je možné ukladať na obe SD karty zároveň. Funkcia F-Log view assist umožňuje vidieť výsledné znížené podanie saturácie a kontrastu už počas natáčania videa. K fotoaparátu je možné pripojiť externý mikrofón, alebo použiť vstup ako LINE IN.

Výkonnejší akumulátor

Nový akumulátor NP-W235 má približne 1,5 krát väčšiu kapacitu ako jeho predchodca NP-W126S. Na jedno nabitie je schopné spraviť  500 záberov v „Normal“ móde, 600 záberov v „Economy“ móde a približne 1700 záberov pri použití batériového gripu s prídavným akumulátorom.

Jedinečná reprodukcia farieb

 X-T4 dostal do vienka nový farebný profil – filmovú simuláciu „ETERNA Bleach Bypass“. Nový režim napodobňuje tradičnú techniku spracovania filmov. Vytvára sa tým osobitná filmová atmosféra s nižšou saturáciou a vysokým kontrastom.

Ďalšie vylepšenia

Uvádzame ešte niekoľko vylepšení a vlastností:

 • Korekcia jasov a tieňov od -2 do +4 je možné teraz nastavovať po ½ dieloch, namiesto celých, pre jemnejšie nastavenie.
 • Vyváženie bielej má teraz voľbu „Priorita bielej“, ktorá produkuje čo najlepšie podanie bielej a „Priorita prostredia“, ktorá má prednastavené teplejšie podanie farieb.
 • Pri fotení do RAW si môžete zvoliť medzi komprimovaným a nekomprimovaným formátom.
 • K Boost a Normal režimu pribudol režim Economy
 • F-log View assist funkcia umožňuje zobrazovať správnu korekciu saturácie a kontrastu už počas natáčania videa
 • K fotoaparátu bude k dispozícii aj voliteľné príslušenstvo - nový batériový grip VG-XT4, dvojitá nabíjačka BC-W235, Cover kit CVR-XT4, nový blesk EF-X8

Nový Fujifilm X-T4 kúpite v PRO.Laika

 

Predstavenie Fujifilm X-T4
3 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...