Panasonic predstavuje dva nové fotoaparáty Lumix GX9 a Lumix TZ200

Panasonic predstavuje dva nové fotoaparáty Lumix GX9 a Lumix TZ200

Novinky  /  Tlačová Správa / 14.02.2018 / 11:55

Panasonic Lumix GX9

Vysoko výkonný 4K foto&video Lumix G kompaktných rozmerov s výklopným hľadáčikom pre dokumentárnych a kreatívnych užívateľov.

Spoločnosť Panasonic predstavuje nový digitálny systémový kompaktný fotoaparát - malý, štíhly a svižný Lumix GX9. Záujemci sa môžu tešiť na kvalitné realistické snímky s vynikajúcou kresbou detailov a skvelým farebným stvárnením. Lumix GX9 nadväzuje na tradíciu veľmi dobrých systémových kompaktov značky Panasonic a ponúka amatérskym používateľom natoľko bohatú funkčnú výbavu, že sa fotografovanie  mení na prakticky profesionálny zážitok. Vďaka kompaktnému prevedeniu a vyspelej technológii možno Lumix GX9 odporučiť najmä nadšeným adeptom streetovej fotografie.

Snímač Digital Live MOS s rozlíšením s 20,3 MPix nemá antialiasingový filter, čo znamená ostrejšiu kresbu detailov a tiež plynulejšie tonálne prechody medzi jasom a tieňmi. O optimálne tonálne a farebné stvárnenie sa stará systém 3D Colour Control, ktorý vyhodnocuje samostatne jas, odtieň a sýtosť farieb a vďaka tomu dosahuje úplne vernú reprodukciu v jase aj v tieňoch. Vďaka obrazovému procesoru Venus Engine sú fotografie plné detailov a zároveň pôsobia prirodzene. Ani pri slabom osvetlení sa netreba obávať prílišného šumu, stará sa o to technológia Multi Process Noise Reduction. Dokáže šum spoľahlivo odtieniť a odstrániť bez toho, aby utrpeli detaily kresby.

Každodenné momentky rýchlo a presne

Automatické zaostrovanie metódou porovnávania kontrastov využíva originálnu technológiu Depth from Defocus (DFD) a vyniká rýchlosťou aj presnosťou. Digitálny signál medzi fotoaparátom a objektívom sa prenáša rýchlosťou až 240x za sekundu (fps)[1]. Zaostrovanie tak trvá len 0,07 sec[2]. S tým súvisí aj rýchle sekvenčné snímanie - 9 sn/s pri jednorazovom zaostrení vopred (AFS), 6 obr/s pri ostrení kontinuálnom (AFC), keď fotoaparát neustále preostruje na objekt v pohybe.

Pri zaostrovaní je k dispozícii celý rad vyspelých funkcií, napríklad rozpoznávanie tváre alebo očí alebo možnosť zaostrovať na ľubovoľné miesto na displeji. Vďaka sofistikovanému režimu pre fotografovanie pri slabom osvetlení dokáže fotoaparát spoľahlivo automaticky zaostrovať až do hodnoty -4 EV bez asistenčného prisvietenia. V režime Starlight AF možno zase automaticky zaostrovať na hviezdy na nočnej oblohe, pretože Lumix GX9 dokáže presne vyhodnotiť kontrast aj na nepatrnej ploche.

Medzi ďalšie zaujímavé novinky patrí originálna konštrukcia elektronického hľadáčika - je výklopný až o 80 stupňov, čo pomáha pri fotografovaní objektov nízko nad zemou. Vďaka senzoru oka začne fotoaparát zaostrovať okamžite, akonáhle ho užívateľ priloží k oku, aby nepremárnil ani zlomok sekundy. Hľadáčik má rozlíšenie 2,76 megapixelov a pokrýva 100% záberu, pomer jeho strán predstavuje 16: 9, pomer zväčšenia potom 1,39x / 0,7x (ekvivalent 35 mm fotoaparátov).

Z úsporných dôvodov je fotoaparát vybavený novou funkciou - automatickým prechodom do režimu spánku potom, čo ho na dobu určitú oddialime od oka. Stačí však iba spustiť spúšť do polovice a prístroj sa okamžite prebudí. Aj táto funkcia prispieva k tomu, že batéria vydrží až 900 záberov na jedno nabitie[3].

Nový je aj dotykový displej s uhlopriečkou 7,6 cm, 1,24 megapixelmi a náklonom nahor (o 80 stupňov) a dole (o 45 stupňov). S ním sa z nezvyklých uhlov fotí ešte ľahšie ako s hľadáčikom. Funkcia Live View Boost umožňuje kontrolovať na displeji kompozíciu dokonca aj v úplnej tme (zvýši sa citlivosť displeja).

Stabilizátor obrazu - ideálny pomocník pre fotografovanie v teréne

Pri fotografovaní pri slabom osvetlení príde mimoriadne vhod päťosový stabilizátor Dual I.S. Kombinuje v sebe stabilizačné systémy B.I.S. (Body Image Stabilizer, pohyb v piatich osiach) a O.I.S. (Optical Image Stabilizer, pohyb vo dvoch osiach) a zabraňuje tak rozostreniu obrazu vplyvom výrazného chvenia. Dá sa tak fotografovať s časom až o 4 EV dlhším ako bez stabilizátora[4]. Okrem fotografovania pri slabom osvetlení sa stabilizátor hodí v mnohých situáciách s krátkym aj dlhým ohniskom.

Päťosový stabilizátor Dual I.S. 2 funguje ako pri fotografovaní, tak pri nakrúcaní videozáznamov, vrátane nakrúcania v rozlíšení 4K. Panasonic ponúka k systémovým kompaktom Lumix G celý rad výmenných objektívov a väčšina z nich je s päťosovou stabilizáciou bez problémov kompatibilná[5]. Stabilizátor v tele funguje aj v prípade, že používame nestabilizovaný objektív.

Rozostrenie vplyvom chvenia vnútri fotoaparátu eliminuje aj nová elektromagnetická závierka - mechanizmus znižujúci riziko chvenia vplyvom pohybu závierky až o 90%[6]. Pri streetovom fotení reportáží často záleží aj na diskrétnosti, a tak výrobcovia zapracovali aj na odhlučnení mechanickej závierky.

V tzv. tichom režime fotoaparát automatický prepne na elektronickú závierku a vypne všetky prevádzkové zvuky (zaostrovanie apod.), ale aj blesk a asistenčné prisvietenie. Táto praktická funkcia sa pri street a diskrétnom fotení veľmi hodí.

Sofistikované funkcie 4K

Vďaka rýchlemu obrazovému procesoru dokáže Lumix GX9 nakrúcať kvalitné videozáznamy v rozlíšení 4K (3840x2160 bodov frekvenciou 30p / 25p (50Hz Area) prípadne 30p (60Hz Area), prípadne 24p vo formáte MP4. Funkcia 4K PHOTO navyše umožňuje ukladať jednotlivé okienka z videozáznamu nakrúteného rýchlosťou 30 sn/s ako samostatné snímky s rozlíšením 8 MPix.

Zo vzniknutého množstva záberov je potom možné ľahko vybrať pomocou novej funkcie Auto Marking. Vyberá pre užívateľa zábery, ktoré sa od ostatných výraznejšie líšia.

Vďaka funkcii Sequence Composition je možné tvoriť pôsobivé skladané zábery rozfázovaného pohybujúceho sa objektu v jednej fotografii (skladá sa z okienok vzniknutých v režime 4K PHOTO). Doteraz si takéto fotografie vyžadovali dlhú a neľahkú prácu v grafických programoch.

Do funkčnej výbavy patrí aj obľúbený režim Post Focus alebo dodatočné zaostrovanie, ku ktorému dochádza až po fotografovaní. Fotoaparát počas nakrúcania v režime 4K PHOTO postupne zaostruje do rôznych rovín a fotograf si potom vyberie záber, ktorý mu vyhovuje.

Funkcia Focus Stacking umožňuje skladať zábery s rôznou rovinou ostrenia jeden na druhý, a dosiahnuť tak väčšiu hĺbku ostrosti než umožňuje aktuálne nastavenie expozičných hodnôt. To sa hodí predovšetkým pri makrofotografii, či už fotografujeme hmyz, kvety či iné malé objekty. Tie sa totiž pri bežnom fotografovaní do hĺbky ostrosti nezmestia, čo Focus Stacking rieši. Možno ho tiež automaticky prepojiť so spomínanou funkciou Post Focus.

Medzi ďalšie zaujímavé funkcie patrí aj Light Composition, nová súčasť režimu 4K PHOTO. Aj tu ide o skladané fotografie, tentokrát podľa najjasnejších pixelov. Zíde sa to napríklad pri fotografovaní ohňostrojov alebo nočných scén, zábery sú pôsobivejšie a dramatickejšie.

Pre milovníkov videozáznamov je určená funkcia 4K Live Cropping, uľahčujúca panning alebo zoomovanie počas nakrúcania. Pri panningu si užívateľ stanoví počiatočný a konečný uhol záberu a fotoaparát uloží záber automaticky, teda nič nie je potrebné merať. Pri zoomovaní možno takisto nastaviť cieľový uhol záberu (resp. ohniskovú vzdialenosť) vopred. Vďaka digitálnej technológii je zoomovanie dokonale plynulé, pretože sa s objektívom fyzicky nehýbe.

* 1 K nakrúcaniu videozáznamov v rozlíšení 4K PHOTO
- pri nakrúcaní použite pamäťovú kartu SD triedy Class 4 alebo vyššiu
- pri nakrúcaní vo formáte MP4 (použite pamäťovú kartu "UHS-I UHS Speed ​​Class 3 (U3)" alebo vyššiu
- Nakrúcanie sa zastaví, ak súvislý čas presiahne 29 minút a 59 sekúnd (platí pre [AVCHD] v Európe).
- Nakrúcanie sa zastaví, ak súvislý čas presiahne 29 minút a 59 sekúnd (platí pre [MP4] v rozlíšení [FHD] [HD] Možno natáčať bez prerušenia aj pri prekročení dátového objemu 4GB, súbor sa však rozdelí na dve samostatné časti. 
- Nakrúcanie sa zastaví, ak súvislý čas dosiahne 29 minút a 59 sekúnd (platí pre formát [MP4] v 4K.
- Pri použití pamäťovej karty SDHC: Možno nakrúcať bez prerušenia aj pri prekročení dátového objemu 4GB, súbor sa však rozdelí na dve samostatné časti.
- pri použití pamäťovej karty SDXC: Možno nakrúcať bez prerušenia.
- Ak je okolitá teplota príliš vysoká alebo natáčanie príliš dlhé, môže sa fotoaparát zastaviť, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Počkajte, pokiaľ nevychladne.
* 2Pre video výstup v rozlíšení 4K použite kábel HDMI a podporou 4K.

Intuitívna kreativita - vylepšené telo a nový filter

Kvôli lepšiemu ovládaniu pridali výrobcovia volič expozičných hodnôt. Na zadnej strane fotoaparátu pribudol prepínač umožňujúci meniť zaostrovací režim (jednorazové a kontinuálne automatické zaostrovanie, resp. manuál). Kvôli týmto funkciám už teda nie je potrebné otvárať menu.

Kreatívnych fotografov potešia aj ďalšie nové funkcie - bracketing ostrenie a clony. Ostriaci bracketing umožňuje vytvoriť až 999 záberov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. S bracketingom clony môžete zasa v jednej sérii urobiť niekoľko fotografií s rôznou hĺbkou ostrosti. Každý si potom môže vybrať záber, ktorý mu najlepšie vyhovuje.

Ďalšou zaujímavou novinkou je možnosť vytvoriť na jedno stlačenie spúšte súčasne dva zábery, jeden so softwarovým filtrom a druhý bez neho. Priamo vo fotoaparáte možno tiež spracovávať fotografie vo formáte RAW, takže vôbec nepotrebujete počítač. K dispozícii sú aj sofistikované režimy ako viacnásobná expozícia alebo časozberné snímanie.

Konektivita

Lumix GX9 je vybavený Bluetooth a Wi-Fi®, čo uľahčuje fotografovanie aj zdieľanie fotografií. Keď fotoaparát pripojíme k telefónu alebo tabletu s nainštalovanou aplikáciou Panasonic Image App (pre iOS a Android), je možné Lumix GX9 ovládať na diaľku na displeji mobilného zariadenia. Vďaka podpore Bluetooth 4.2 (BLE: Bluetooth Low Energy) môže fotoaparát udržiavať konštantné spojenie s telefónom alebo tabletom a pritom spotrebováva len minimum energie. Do fotografií sú automaticky zapisované geotagy alebo zemepisné súradnice.

Nabíjať ho je možné pomocou bežného USB kábla (identický s nabíjacím káblom pre väčšinu telefónov).

Lumix GX9 jednoducho predstavuje ideálnu kombináciu kvality a kreativity a kompaktnosti medzi systémovými kompaktmi Panasonic. Výborne sa hodí na každodenné dokumentovanie dôležitých chvíľ i náhodných momentiek.

Príslušenstvo

Očnica DMW-EC5 (predáva sa samostatne)

LUMIX GX9 je kompatibilný s celým radom šikovných doplnkov. Očnica DMW-EC5 ešte vylepšuje pohľad do elektronického hľadáčika.

DMW-HGR2 grip (predáva sa samostatne)

Grip DMW-HGR2 umožňuje stabilnejšie fotografovanie pri použití teleobjektívu alebo iného veľkého skla. Dizajn gripu zodpovedá štíhlemu prevedeniu fotoaparátu.

Brašny na batohy DMW (predávajú sa samostatne)

Rôzne brašne, rovnaká funkcia: dokonalá ochrana fotoaparátov. Všetky sú odolné, s nepremokavým dnom, pláštenkou, praktickými prackami a bočnými vreckami.

• Android a Google Play sú ochranné známky spoločnosti Google Inc.
• IOS je ochrannou známkou alebo registrovanou ochrannou známkou spoločnosti Cisco v USA a v ďalších krajinách a jeho použitie podlieha licencii.
• Všetky ďalšie mená firiem a produktov sú ochranné známky daných spoločností.
• Niektoré príslušenstvo nie je dostupné vo všetkých krajinách.
• Využívanie nahrávok alebo tlačených materiálov je chránené autorským právom. Iné než osobné použitie je zakázané, porušovalo by autorské práva držiteľa.
• Prevedenie a špecifikácia sa môžu bez ohlásenia meniť.

[1] Zaostrovanie pomerom kontrastu s technológiou DFD funguje len pri použití objektívov Panasonic Micro 4/3
[2] Pri jednorazovom automatickom zaostrovaní na širokom konci s objektívom H-FS14140 (CIPA)
[3] Za špecifických testovacích podmienok podľa štandardov CIPA, pokiaľ sa fotoaparát prepína do režimu spánku po 1 s.
[4] Podľa štandardu CIPA (pohyb v oboch osiach, ostriaca vzdialenosť f=32mm (ekvivalent 35mm filmu f=64mm), s objektívom H-FS12032)
[5] U niektorých objektívov je potrebná aktualizácia firmware
[6] V porovnaní s modelom LUMIX GX8

 

Panasonic Lumix TZ200

Cestovný 4K foto&video superzoom Lumix s veľkým snímačom, 15x Leica od  24 mm a maximálnou výbavou.

Spoločnosť Panasonic predstavuje LUMIX DMC-TZ200 - novú vlajkovú loď v obľúbenej línii TZ (Travel Zoom). Objektív LEICA DC VARIO-ELMAR má pätnásťnásobný optický zoom začínajúci na širokouhlom ohnisku 24 mm a na kompaktné fotoaparáty relatívne veľký 1" snímač High Sensitivity MOS. S TZ200 sa tak môžete tešiť na vynikajúce fotografie s množstvom detailov, ale tiež na videozáznamy v rozlíšení 4K. To  všetko v praktickom vreckovom prevedení, ako stvorenom na cesty.

Sofistikovaný objektív

Vďaka vynikajúcej optike sa záujemcovia o LUMIX TZ200 môžu tešiť na skvelé fotografie s minimom skreslenia a prepálenia. Objektív LEICA DC VARIO-ELMAR s 15-násobným zoomom, širokouhlým ohniskom 24 mm a päťosovým stabilizátorom HYBRID O.I.S. + (Optical Image Stabilizer Plus) ponúka praktický univerzálne využitie, stabilizátor účinne zabraňuje rozostreniu vplyvom chvenia prístroja pri fotografovaní a nakrúcaní videozáznamov. Okrem toho umožňuje objektív zaostrovať už od vzdialenosti 3 cm, čo nepochybne poteší milovníkov makrofotografie - snímok miniatúrnych objektov s množstvom oku takmer neviditeľných detailov.

Jednopalcový snímač MOS je väčší než býva v tejto kategórii kompaktných fotoaparátov zvykom, čo je samo o sebe zárukou kvalitnejších záberov a lepšej kresby detailov.

Vydarený elektronický hľadáčik - skvelé zábery za každého počasia

Medzi ďalšie prednosti patrí vylepšený elektronický hľadáčik s vynikajúcim rozlíšením 2,33 MPix a veľmi slušným pomerom zobrazenia 1.45x / 0,53x (ekvivalent klasického fotoaparátu). Hľadáčik má v porovnaní s bežným displejom na zadnej strane výhodu najmä za jasného slnečného počasia.

Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a umožňuje dotykové ovládanie. Rozlíšenie predstavuje 1,24 MPix, čo bohato stačí na spoľahlivé zaostrenie. Snímky na displeji je možné veľmi jednoducho zväčšiť a skontrolovať tak každý detail. Pri manuálnom zaostrení je k dispozícii šikovná funkcia Focus Peaking, kde fotoaparát zvýrazňuje hrany predmetov, ktoré sa nachádzajú v hĺbke ostrosti.

Rýchle a presné automatické zaostrovanie a bleskurýchle reakcie

Ďalšou novinkou vo vybavení TZ200 je samostatný lineárny servomotor ostriaceho systému, čo automatické zaostrovanie výrazne zrýchľuje. Zaostrovaniu napomáha aj technológia Depth from Focus (DFD), pri ktorej systém porovnáva dva zábery s odlišnou ohniskovou vzdialenosťou. Signál sa pritom prenáša rýchlosťou až 240 okienok za sekundu. Výsledkom je rýchle automatické ostrenie za cca 0,1 s.

Rozlíšenie 4K znamená veľký krok v nakrúcaní aj fotografovaní

Okrem fotografovania dokáže Lumix TZ200 natočiť aj kvalitný a plynulý videozáznam v rozlíšení 4K (3840x2160) rýchlosťou 30p / 25p (50Hz Area) či 30p (60Hz Area) alebo 24p vo formáte MP4. Funkcia 4K PHOTO navyše umožňuje ukladať jednotlivé okienka z videozáznamu nakrúteného rýchlosťou 30 obr/s ako samostatné zábery v rozlíšení 8 MPix. Zo vzniknutého množstva záberov je potom možné ľahko vyberať pomocou novej funkcie Auto Marking. Vyberá pre užívateľov zábery, ktoré sa od ostatných výraznejšie líšia, napr. keď sa niekde objaví nová tvár alebo sa objekt pohne. Vďaka funkcii Sequence Composition je možné tvoriť pôsobivé skladané zábery rozfázovaného pohybujúceho sa objektu v jednej fotografii (skladá sa z okienok vzniknutých v režime 4K PHOTO). Doposiaľ takéto fotografie vyžadovali dlhú a neľahkú prácou v grafických programoch.

Pre milovníkov videozáznamov je určená funkcia 4K Live Cropping, uľahčujúca panning alebo zoomovanie počas nakrúcania. Pri panningu si užívateľ stanoví počiatočný a konečný uhol záberu a fotoaparát uloží záber automatický, teda nič nie je potrebné merať. Pri zoomovaní možno takisto nastaviť cieľový uhol záberu (resp. ohniskovú vzdialenosť) vopred.

Režim High Speed ​​Video umožňuje nakrúcať v rozlíšení Full HD rýchlosťou 120 obr/s (60Hz Area - NTSC) / 100 obr/s (50Hz Area - PAL), k dispozícii sú tiež funkcie pre časozberné snímanie (Time Lapse) a Stop Motion.

Nové fotografické režimy a čiernobiely filter – ďalšie kreatívne možnosti

Pri cestovaní má človek neustále pred očami niečo nové a fotografické možnosti sú prakticky neobmedzené. Lumix TZ200 je v tomto ohľade priam vynikajúci spoločník - neponúka len praktický ultrazoomový objektív, ale tiež celý rad kreatívnych filtrov a efektov. K dispozícii sú všetky odskúšané a obľúbené možnosti ako zväčšený dynamický rozsah, špeciálne farebné dolaďovanie, efekt miniatúry apod., a teraz k nim pribudol aj atraktívny čiernobiely variant L.Monochrome. Prevodom do čiernobielej podoby a špeciálnou úpravou kriviek sa posilňujú kontrasty a tmavé tiene, a tak výsledok vyzerá ako fotografie z klasického čiernobieleho filmu.

Pribudli tiež dva zaujímavé kreatívne režimy - bracketing ostrenie a clony. Ostriaci bracketing umožňuje vytvoriť sériu záberov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou. S bracketingom clony zasa môžete v jednej sérii urobiť niekoľko fotografií s rôznou hĺbkou ostrosti. Každý si potom môže vybrať záber, ktorý mu najviac vyhovuje. Nemusíte sa preto obávať, že kvôli zlému nastaveniu prídete o jedinečný záber.

Priamo vo fotoaparáte možno tiež spracovávať fotografie vo formáte RAW, teda vôbec nepotrebujete počítač. To sa pri cestovaní, kedy PC často vôbec nie je k dispozícii, vyslovene hodí.

Bohaté možnosti konektivity pre zdieľanie fotografií v teréne

Panasonic Lumix T200 má vo svojej výbave Bluetooth aj Wi-Fi®, čo uľahčuje fotografovanie a zdieľanie fotografií. Fotoaparát možno natrvalo pripojiť k telefónu alebo tabletu, spotreba energie sa pritom udržuje na minimálnej hodnote.

Nabíjať ho možno pomocou bežného microUSB kábla (identický s nabíjacím káblom pre väčšinu telefónov).

Vonkajšia časť konštrukcie TZ200 je z pevného hliníka, takže fotoaparát pôsobí elegantne a zároveň príjemne odolne.

Panasonic predstavuje dva nové fotoaparáty Lumix GX9 a Lumix TZ200
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...