Panasonic Full Frame novinky z PHOTOKINA 2018, koalícia s Leica a Sigma

Panasonic Full Frame novinky z PHOTOKINA 2018, koalícia s Leica a Sigma

Novinky  /  PRO.Laika / 04.10.2018 / 05:40

Panasonic pripravuje svoje prvé plnoformátové bezzrkadlovky LUMIX S1R a S1

 

Na veľtrhu fotografie Photokinia 2018 predstavila spoločnosť Panasonic dvojicu systémových "kompaktov", čiže bezzrkadloviek, v plnoformátovom (tzv. fullframe) prevedení. Fotoaparáty majú snímač veľkosti 35 mm filmového políčka. Značka sa tak zaradila medzi aktuálne troch výrobcov s FF mirrorless fotoaparátom. Je vzrušujúce, že do jesene tohto roku (2018) sme mali na trhu iba dvoch výrobcov FF mirrorless fotoaparátov (Sony a Leica) a zrazu ich je 5 (pribudli Nikon, Canon a Panasonic).

No ale poďme späť k Panasonic modelom, ktoré ponúkajú unikátne vlastnosti pre videografov. Ide o modely LUMIX S1R a S1. Ako prvé FF mirrorlessy na svete*1 dokážu nahrávať videozáznamy v rozlíšení 4K vo frekvencii 60p / 50p. Do ich výbavy patrí tiež systém obrazovej stabilizácie Dual I.S. kedy stabilizátor v tele fotoaparátu spolupracuje so stabilizátorom v objektíve a dosahujú spolu ešte väčšiu účinnosť stabilizácie. 

Viete o tom, že značka Panasonic bola prvou, ktorá na trh priniesla prvý mirrorless fotoaparát a že to bolo práve pred 10 rokmi (2008)? Áno, prvou bezzrkadlovkou bol model Panasonic LUMIX G1. Uplynulo desať rokov a Panasonic je v odbore stále priekopníkom. K svojim prvenstvám môže pripočítať napríklad prvý model *3 s možnosťou natáčať videozáznamy v rozlíšení 4K, prípadne duálny stabilizačný systém Dual I.S. umožňujúci účinne kombinovať stabilizáciu vo fotoaparáte aj v objektíve.

 

Trend posledných rokov je jednoznačný - pohodlne zdieľať fotografie a videozáznamy na sociálnych sieťach. Až doteraz ľudia buď fotografovali alebo natáčali, dnes si väčšina zákazníkov chce užívať oboje. Na tento účel je potrebná nová kategória prístrojov - hybridné modely produkujúce snímky aj video v špičkovej kvalite.

 

A práve preto Panasonic vytvára nový rad systémových fotoaparátov s výmennými objektívmi. Tie v oboch oblastiach odvádzajú vynikajúcu prácu. Nové modely sa onedlho dostanú na trh ako rad LUMIX S. Písmeno v názve symbolizuje práve túto "špeciálnu pridanú hodnotu". Prístroje sa majú vyznačovať jednoduchým intuitívnym ovládaním a robustným prevedením, ktoré by malo osloviť aj profesionálov. Zároveň budú prešpikované najmodernejšími technológiami, či už ide o snímač, spracovanie obrazu alebo optiku. Výsledkom je vynikajúci výkon pri fotografovaní aj natáčaní.

 

 

Najdôležitejšie vlastnosti a funkcie LUMIX S1R a S1:

 

  1. Vysoké rozlíšenie a bohaté tvorivé možnosti vďaka novo vyvinutému plnoformátovému snímaču a obrazovému procesoru. (Rozlíšenie: S1R cca 47 megapixelov, S1 24 megapixelov)
  2. Ako prvé systémové kompakty na svete umožňujú nové Lumixy natáčať video v rozlíšení 4K frekvenciou 60p / 50p.
  3. Sú vybavené systémom duálnej stabilizácie obrazu (v tele i v objektíve), čo výrazne uľahčuje fotografovanie z ruky v situáciách, kedy býval potrebný statív.
  4. Prvýkrát sa u značky Panasonic stretávame s dvoma slotmi na pamäťové karty (XQD a SD). Displej na zadnej strane sa vyklápa v troch osiach, čo ocenia začiatočníci aj profesionáli.
  5. Vďaka bajonetu Leica L možno využívať kompatibilné výmenné objektívy značiek* 4 Leica a Sigma.

 

Panasonic okrem toho plánuje rozšíriť rad výmenných objektívov pre modely LUMIX S. V roku 2020 ich chystá na trh viac ako desať, napríklad pevné sklo 50 mm F1,4, štandardný zoom 24-105 mm alebo zoomový teleobjektív 70-200 mm.

 

Ďalší nový objektív chystá Panasonic pre systémové kompakty radu LUMIX G. Ide o model LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm f1,7, teda prvé zoomové sklo na svete*5 s konštantnou svetelnosťou f1,7 v celom rozsahu ohniskových vzdialeností. Zároveň firma spúšťa špeciálne služby pre profesionálnych fotografov. V Japonsku už fungujú od apríla, v Európe a v Spojených štátoch budú k dispozícii ešte v tomto fiškálnom roku (do konca marca 2019).

 

Digitálne systémové kompakty LUMIX GH5, G9 a GH5S, na ktorých firma pracuje nepretržite od roku 2017, si medzi profesionálmi aj pokročilými amatérmi na celom svete vybudovali skvelú povesť vďaka kvalite fotografií i technickým parametrom. Ide o vynikajúci nástroj na zachytenie krásy a rozmanitosti každodenného života. Medzi ich najväčšie prednosti patrí možnosť natáčať prvýkrát na svete* 6 video v rozlíšení 4K rýchlosťou 60p / 50p alebo najrýchlejšie automatické ostrenie na súčasnom trhu*7 pomocou technológie DFD (Depth From Defocus), vyvinuté priamo vo firme Panasonic. Aj naďalej bude Panasonic vďaka jedinečným modelom LUMIX G s malými rozmermi a vysokým rozlíšením plniť priania svojich tradičných užívateľov. S novým plnoformátovým radom LUMIX S však mieri aj medzi profesionálov. Aj naďalej tak bude Panasonic so svojimi fotoaparátmi Lumix zásadne ovplyvňovať svet fotografovania a natáčania videa.

 

Prototypy nových fotoaparátov a objektívov sú k videniu na veľtrhu Photokina 2018.* 8

 

Poznámky:

 

*1. Ide o prvú možnosť natáčania videozáznamov v rozlíšení 4K rýchlosťou 60p / 50p u plnoformátovej bezzrkadlovky. Platí k 25. septembru 2018 podľa údajov spoločnosti Panasonic.

 

*2. Platí pre digitálne systémové kompakty k 12. septembru 2018 podľa údajov spoločnosti Panasonic.

 

*3. Systémové kompakty GH4 s možnosťou natáčania videozáznamov v 4K (k 7. februáru 2014) a GX8 s duálnym stabilizátorom (k 16. júlu 2015), podľa údajov spoločnosti Panasonic.

 

*4. "L-Mount Alliance: strategické partnerstvo spoločností Leica Camera, Panasonic a SIGMA" (vyhlásené 25. septembra 2018 v Nemecku).

 

*5. Platí pre výmenné objektívy v kombinácii s digitálnym systémovým kompaktom k 25. septembru 2018 podľa údajov spoločnosti Panasonic.

 

*6. Ako digitálny systémový kompakt. Platí k 4. januáru 2017 podľa údajov spoločnosti Panasonic.

 

*7. Platí pre digitálne systémové kompakty k 8. novembru 2017 podľa údajov spoločnosti Panasonic.

 

*8. Photokina je popredný svetový veľtrh fotografického a obrazového priemyslu, koná sa 26. - 29. septembra 2018 na Koelnmesse v Kolíne nad Rýnom.

• Leica je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Microsystems IR GmbH.

• SUMMILUX je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Camera AG.

 

 

Panasonic pripravuje nový model LEICA DG 10-25 mm* f1,7, prvý širokouhlý objektív so svetelnosťou f1,7 pre štandard Micro 4/3


Spoločnosť Panasonic Corporation ako prvá na svete** vyvíja širokouhlý výmenný zoomový objektív so svetelnosťou f1,7 a ohniskom 10-25 mm (v prepočte na kinofilm 35 mm predstavuje ohnisková vzdialenosť 20-50 mm). Model LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm f1,7 naplno využíva výhody štandardu Micro 4/3, ktoré spočívajú hlavne v relatívne malých rozmeroch napriek veľkej svetelnosti objektívu.

 

Ako prvý výmenný objektív na svete má svetelnosť f1,7 v celom rozsahu zoomu - od širokého ohniska až po štandardný uhol záberu. Okrem fotografovania sa objektív s clonovým prstencom výborne hodí aj na natáčanie videozáznamov. Potenciálni záujemcovia sa teda môžu tešiť na špičkový hybridný model do  každej situácie.

 

Objektívy LEICA DG spĺňajú prísne požiadavky na kvalitu, akú od tejto legendárnej značky fotografický svet očakáva. Nový model LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm f1,7 podáva skvelý výkon za všetkých okolností, nech už použijete akúkoľvek ohniskovú vzdialenosť.

 

Spoločnosť Panasonic bude aj naďalej rozširovať svoj rad fotoaparátov a objektívov pre systém Micro 4/3.

 

* ekvivalent 35 mm filmu: 20-50 mm, k 25. septembru 2018

 

** k 25. septembru 2018

• Presné technické špecifikácie, dátum uvedenia na trh a cenu doteraz spoločnosť nezverejnila.
• Leica je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Microsystems IR GmbH.
• SUMMILUX je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Camera.

 

 

L-Mount Alliance: strategické partnerstvo spoločností Leica Camera, Panasonic a Sigma

 

Kolín nad Rýnom, Nemecko, 25. septembra 2018 Na tlačovej konferencii pred začatím veľtrhu Photokina 2018 oznámili zástupcovia firiem Leica Camera AG, Panasonic a Sigma, že uzatvárajú strategické partnerstvo. Nové združenie nazvané L-Mount Alliance umožňuje zúčastneným spoločnostiam jedinečný spôsob spolupráce, ktorý iste ocenia zákazníci všetkých troch partnerov. Panasonic aj Sigma budú môcť využívať všetky výhody renomovaného systému Leica L a vyrábať preň fotoaparáty aj objektívy. Prednosti tohto systému sa tak predstavia oveľa širšiemu okruhu užívateľov než doteraz.

 

Systémové kompakty (tzv. bezzrkadlovky) s výmennými objektívmi aj ďalšími komponentmi sú vhodné do každej situácie, každý si môže systém upraviť podľa svojich potrieb a vkusu. Strategické partnerstvo firiem Leica, Panasonic a Sigma ponúkne používateľom podstatne väčší výber fotoaparátov aj objektívov, bez toho aby sa museli obmedzovať na jedinú značku. Všetky tri spoločnosti totiž budú používať rovnaký bajonet.

 

 

Andreas Kaufmann, predseda dozornej rady spoločnosti Leica Camera AG a hlavný akcionár, to komentoval slovami: „Pre fotografov je veľa dôležité, že si môžu vybrať z bohatej ponuky objektívov. Dvojnásobne to platí v segmente systémových kompaktov, ktorý v poslednej dobe rýchlo rastie a užívatelia potrebujú veľa rôznych skiel pre najrôznejšie fotografické situácie. Práve preto sme sa rozhodli pre spoluprácu. Naše dlhoročné partnerstvo so spoločnosťou Panasonic stojí na vzájomnej dôvere, o erudícii tejto firmy v oblasti elektroniky nie je najmenších pochýb. Tiež Sigma patrí k svetovej špičke, najmä v oblasti optiky a výroby objektívov a jej produkty sa výborne dopĺňajú s našou vlastnou radou pre bajonet L. Spoločne s partnermi si dokážeme vzájomne pomôcť k lepšiemu postaveniu všetkých našich produktov. "

 

Výkonný riaditeľ Panasonic Corporation, Tetsuro Homma dodal: "Panasonic je už nejakú dobu priekopníkom nových a prevratných technológií vo fotografickom svete. Prinášame zmeny, ktorých cieľom je zjednodušiť a spríjemniť život používateľom. Vďaka dlhoročnému partnerstvu so spoločnosťou Leica sa zrodil celý rad vynikajúcich fotoaparátov, v ktorých sa snúbi špičková optika značky Leica s našou digitálnou technológiou. Úspešná spolupráca umožňuje vzniknúť výborným produktom a my sa tešíme, že to potvrdí aj nové združenie L-Mount Alliance, na ktorom sa spoločne s nami a LEICA podieľa aj Sigma. Všetci traja partneri zažívajú v poslednej dobe veľké úspechy a v budúcnosti chceme výrazne zmeniť celý fotografický priemysel. Vždy sme doň vnášali inovácie a novinky, ktoré spĺňali aj prísne profesionálne kritériá. Spolupráca s LEICA a Sigmou nám určite pomôže v obchodnej činnosti, ale hlavné výhody z nej budú mať zákazníci. "

 

Svoje vyhlásenie pripojil aj generálny riaditeľ Sigmy Kazuto Yamaki: „Keď vznikli digitálne fotoaparáty a následne bezzrkadlovky, zmenili sa aj požiadavky a potreby užívateľov. Dnes majú fotografi k dispozícii nevídané možnosti, ale dokonalý, univerzálne použiteľný systém stále neexistuje. Cieľom tohto združenia je naplno preskúmať možnosti bezzrkadloviek s ich menšími rozmermi, preto sa k nemu pripájame aj my. Vďaka partnerstvu dokážeme ponúknuť našu techniku väčšiemu množstvu užívateľov. Leica patrí k fotografickej svetovej špičke už dlhšie ako sto rokov, Panasonic je jedným z najväčších a najlepších výrobcov moderných technológií na svete. Keď sa tieto dve firmy spoja s výbornými produktmi Sigma, vznikne mimoriadne kvalitný a atraktívny systém. "

 

 

O systéme L-Mount

 

Systém L-Mount čiže bajonet L vyvinula Leica s cieľom poskytnúť užívateľom robustný, flexibilný a precízny bajonetový systém, ktorý by aj v budúcnosti obstál v ťažkých podmienkach a vyhovel aj najnáročnejším požiadavkám. Prvýkrát ho firma predstavila v roku 2014 v modeli Leica T. Odvtedy ho neustále vylepšuje, teraz aj v spolupráci s ďalšími partnermi.

 

Bajonet s priemerom 51,6 mm je určený pre plnoformátové fotoaparáty aj pre modely so snímačom veľkosti APS-C. Vďaka špeciálnej konštrukcii je možné znížiť vzdialenosť medzi objektívom a snímačom na iba 20 mm, čo umožňuje výrazne zmenšiť rozmery celej sady (hodí sa to predovšetkým u širokouhlých objektívov). Kvôli odolnosti a trvanlivosti je bajonet vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, takže spoľahlivo vydrží dlhé roky intenzívneho používania. Štyri lamely sú zárukou bezpečného a precízneho uchytenia objektívu na fotoaparát. Štandardný segment s elektronickými kontaktmi umožňuje jednoduchý prenos signálu medzi fotoaparátom a objektívom, čo okrem iného znamená aj možné budúce aktualizácie firmvéru v objektíve a tým pádom aj ďalšie vylepšenia jeho výkonu.

 

V súčasnej dobe sa bajonet L používa v plnoformátových fotoaparátoch radu Leica SL a v modeloch Leica CL, TL2 a TL so snímačom APS-C. Všetky objektívy určené pre tieto modely na nich možno použiť bez akýchkoľvek adaptérov alebo redukcií, čo je ďalšia výhoda tohto systému. V blízkej budúcnosti to bude platiť nielen pre značku Leica, ale aj pre Panasonic a Sigmu.

 

 

Panasonic Full Frame novinky z PHOTOKINA 2018, koalícia s Leica a Sigma
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Michal Lindner / 04.10.2018 09:31:50
    Otvorenie bajonetu bol od Leica sikovny tah, skoda, ze sa nedokazali dohodnut aj dalsie male deti na mirrorless piesocku (Canon, Nikon). Vo vacsine odvetvi sa standardizuju rozhrania, len foto-priemysel stale trva na proprietarnych rozhraniach pre objektivy a blesky:-(
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...