Olympus OM-D E-M10 Mk. IV. Stvorený do domácnosti

Olympus OM-D E-M10 Mk. IV. Stvorený do domácnosti

Malý, ľahký, využiteľný  /  Vladimir Kampf / 21.11.2020 / 19:15

Prekvapilo ma, že ten maličký toho dokáže viac, ako by som od jeho drobného tela čakal. Z partie bezzrkadloviek Olympus OM-D je séria E-M10 tá najmenej obdarená. Na svete je už historicky štvrtá s kompletným označením: Olympus OM-D E-M10 Mk. IV..

Vlastne ani netuším, prečo dali v Olympuse svojim bezzrkadlovkám do názvu toľko písmen, pomlčiek a čísiel. Medzi kolegami rozumieme aj ich skráteným slangovým názvom. Tento je: „Desinka štvorka“. Má vo výbave kopu vychytáviek z pätiek a niečo málo aj z jednotiek. Samozrejme sa im nemôže rovnať, ale pre praktické využitie menej odhodlaných fotografov, ktorí ešte o práci s fotoaparátmi veľa netušia, je viac než vhodná. Okrem toho má všetko, čo potrebuje aj pokročilý odhodlaný začiatočník.

Desinky sú vhodným doplnkom aj pre pokročilých či profesionálov, ktorí si dokážu nastaviť prístroj tak, aby robil to, čo potrebujú. Kdesi som počul, že desinky sú vhodným záložným fotoaparátom, keby sa nebodaj niekomu niečo stalo s telom vyšších rád. Tým si nie som istý. Načo by som vláčil záložné telo, keď na Olympusy je spoľahnutie?

Mať v brašni či ruksaku desinu je fajn. A ani nemusí byť chladená.

Základná charakteristika

Štvorka je prvá z desiniek, ktorá dostala 20-megový čip. Nie je to len začiatočnícky foťáčik. Začiatočníci, lenivci a fajnšmekri volia scénické programy vrátane novej panorámy, programov pre snímanie špecifických žánrov a obrazových filtrov. Pokročilí majú k dispozícii klasickú štvoricu programov P/A/S/M. čo viac treba na fotenie? Nič.

Plašenie rýb. Desinku štvorku som testoval aj počas výlovu rybníka pri Trnave.

Využitie fotoaparátu

Rodinná fotografia: Áno. Bol pre „domácnosť“ stvorený. Môže sa s nim pohrať dcéra a urobiť si nejaké lepšie selfíčka. Má na to k dispozícii nadol výklopný displej, na ktorom sa môže vidieť. Selfíčka doťahujú špeciálne ovládacie prvky pre selfie a funkcia pre rýchle retušovanie portrétov e-Portrait. Je aj pre hĺbavého otca, ktorý sa rád rýpe v nastaveniach a sršia z neho múdre rady, ako na lepšiu fotografiu. Mama si môže odfotiť koláč, ktorý sa jej konečne podaril, a syn si ho môže vziať na akčné zábery medzi „skejťákov“ kamsi na rampu.

S displejom vyklopeným nadol nie je možné použiť statív alebo grip. V selfie režime funguje detekcia tváre a očí. Aj v selfie režime sa dá fotoaparát môžete ovládať jednoduchšie cez displej.

Spoločenské udalosti: Áno. Prekvapila ma rýchla odozva. Konkurenčné fotoaparáty v tejto kategórii sú lenivejšie a komótnejšie. Zaostrovací systém vie sledovať tváre a oči. Využíva detekciu kontrastu a má 121 bodov.

Olympus OM-D E-M10 Mk. IV môže byť skvelý vianočný darček pre celú rodinu.

Dovolenka: Áno. Mať ho a nevziať si ho so sebou by bola hlúposť. Je malý, ľahký a komu sa nechce zbytočne premýšľať, ako urobiť dobrý obrázok, ten si jednoducho zapne príslušný scénický dovolenkový program. Na horách... Pri mori... A ak sa teraz nikam ďaleko nedostaneme, tak sa s ním dá pohrať aj v lese či v nočnom meste. Fotoaparát po nastavení „hovorí“ po česky, čo znamená porozumieť si s ním rýchlejšie.

Chalúpka pod Kráľovou holou pri ceste E66.

Architektúra: Áno. V tomto prípade nezáleží až tak na rýchlych odozvách a funkciách fotoaparátu ako na použitom objektíve. V základnej setovej ponuke je buď s objektívom M.ZD ED 4-42mm f/3.5-5.6 EZ MSC Pancake alebo M.ZD ED 14-150 mm f/4.0-5.6 R II. Oba sú na fotenie budov v pohode. Záleží od prístupu.

S objektívom M.ZD ED 14-150 mm f/4.0-5.6 R II.

Extrémne využitie: Odtiaľ potiaľ a hlavne opatrne. Fotoaparát nie je určený na robenie psích kusov a treba si ho opatrovať. Vyššími radami od Olympusu sa dajú pribíjať klince. Desinkami nie.

Šport: Áno. Opäť záleží na objektíve a športe. Fotoaparát zvláda rýchle série záberov. Stabilizátor funguje nad očakávanie spoľahlivo. Záleží na jeho nastavení. Automatická stabilizácia dokáže odhadnúť situáciu za fotografa. Oproti predchodcom má štvorka kontinuálne zaostrovanie. Mechanická uzávierka zvláda expozičné časy 1/4000 - 60 s. Jej elektronická sestrička dosahuje najkratší čas až 1/16000 s. Elektronická závierke je súčasťou tichého režimu, keď nepočuť, že fotoaparát cvaká.

Desinka štvorka v konkurencii ťahá za lepší koniec.

Fotografovanie v prírode: Áno.

Wildlife: Áno. Platí to isté čo pri športe. Lacné riešenie je využiť set Olympus OM-D E-M10 Mk. IV + M.ZD ED 14-150 mm f/4.0-5.6 R ll. Na hornom či dlhšom konci zoomu je to slušný teleobjektív. 5-osá stabilizácia má účinnosť až 4,5EV. Zjednodušene povedané: ustojí aj keď sa fotografovi od zimy trasú ruky.

Fotoaparát reaguje na svoju triedu a cenu veľmi pohotovo.

V tme: Áno. Aj pre tento účel je v scénickom menu niekoľko presetov. Netreba sa báť využívať ich. Odborníci z vývojových dielní nad nimi strávili dlhý čas, aby ich prispôsobili čo najlepšie potrebám úplných neznalcov. Fungujú spoľahlivo. Rozsah ISO je 200-25600. To je v pohode aj na deň a aj na izbové osvetlenie.

Na vysoké ISO je to po zväčšení len tak tak...

Video: Áno. Jednoduché nastavenie zodpovedá požiadavkám techniky a aplikácií, na ktorých si ich budú videografi premietať. V podstate netreba nič riešiť, len si vybrať.

Základné technické parametre

Veľkosť snímača: 4/3" – systém micro 4/3

Rozlíšenie snímača: 20 Mpx

Minimálny čas uzávierky: 1/4 000 s

Maximálny čas uzávierky: 60 s

Maximálne ISO: 25 600

Maximálna rýchlosť sekvenčného snímania: 15 sn./s

Maximálne rozlíšenie videa: 4K (4096 × 2160)

Viac technických detailov produktovej karte.

Štvorka je prvá desinka, ktorá sa dočkala 20-megového snímača.

Rozmery a držanie fotoaparátu

Šírka: 12,2 cm

Výška: 8,4 cm

Hrúbka: 4,9 cm

Hmotnosť: 383 g

Fotoaparát je síce malý, ale aj vďaka vylepšenej rukoväti som sa na jeho držanie nesťažoval aj napriek tomu, že mám ruky veľké. K dobrému ovládaniu prispieva dvojica voliacich koliesok a užívateľsky nastaviteľné tlačidlá.

Prameň Hrona. Počas testu sa na mňa slnko neusmievalo.

Hľadáčik a displej

Uhlopriečka displeja 3" (7,62 cm) je tak akurát. Je výklopný o 180°, dotykový so živým náhľadom. Dá sa vyklopiť až nadol, aby sa fotograf mohol pokochať sám sebou.

Menu a rýchle nastavenia

V iných recenziách som čítal výhradu, že menu nie je farebnejšie označené a že je ťažkopádne. Ja som sa v ňom orientoval bez problémov a ani ľudkom, ktorým som dal doňho nahliadnuť, nepripadalo tragické. Skôr naopak. Tešili sa z neho, akoby objavili Ameriku. Čudovali sa, čo všetko a ako ľahko sa dá nastaviť. Na špecifické nastavenia sú na tele dve kolieska a dva gombíčky na rýchle nastavenia. Dá sa im cez menu prideliť akákoľvek z bohatstva ponúkaných funkcií.

Súčasťou balenia už nie je nabíjačka, ale len USB kábel. Batéria sa nabíja len vo fotoaparáte, trebárs aj cez powerbanku.

Obrazové výstupy

Kedy už šum prekáža: O kvalitu obrazu sa stará procesor Truepic VIII. Som realista. Šum mi neprekáža ani tam, kde sa iní idú zblázniť. Rozmýšľam vždy aj nad použitím fotografie. Ak je to len na web a do časopisu, tak v súčasnom stave techniky naozaj nemám čo riešiť. Objektívne je šum výrazný už pri ISO 6400. Dovtedy je pohoda. Systém micro 4/3 je pre štvrtinový rozmer čipu a tým aj menšie svetlocitlivé bunky náchylnejší na šumenie. V lacnejšom modeli je to samozrejme výraznejšie.

Ostrosť: Je to najmä vec objektívu. Setové sú síce fajn, ale na drahšie objektívy prirodzene nemajú. Rozdiel v cene medzi pár stovkami a tisíckou a pár stovkami si všimne aj menej pozorný amatér.

Použitie svetelnejších a drahších objektívov je cesta k vyššej kvalite fotografií.

RAW a ľúbivosť JEPEGu: Záznam do JEPEGu je dostatočne hlboký na to, aby sa s ním buď dalo pracovať ďalej. Vôbec nič sa nestane, ak ho nadšenec fotografie nechá tak a pošle ho ďalej. Trebárs na sociálne siete rovno z fotoaparátu cez bezdrôtové pripojenie. RAW je pre tých, ktorí sa chcú s obrázkami pohrať a robiť si s nimi, čo sa im len zažiada.

Plusy

- Malosť.

- Ľahkosť.

- Využiteľnosť.

Mínusy

- Nič mi neprekážalo.

Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mk. IV si môžete kúpiť v obchode PROlaika.

 

Olympus OM-D E-M10 Mk. IV. Stvorený do domácnosti
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...