Nový FUJIFILM X-T10 a FUJINON XF90mm F2 R LM WR

Nový FUJIFILM X-T10 a FUJINON XF90mm F2 R LM WR

Novinka  /  Tlačová Správa / 18.05.2015 / 00:00

FUJIFILM X-T10 - nový fotoaparát rady X


Spoločnosť FUJIFILM (a viceprezident Shigehiro Nakajima) s radosťou oznamuje uvedenie nového modelu s vymeniteľným objektívom ─ FUJIFILM X-T10. Milovníci fotografie ocenia výnimočnú kvalitu obrazu, ľahké a kompaktné telo a nový systém AF, ktorého výhody sa naplno prejavia pri zachytávaní objektov v pohybe. Fotoaparát je vybavený elektronickým real-time hľadáčikom, ktorý má zväčšenie až 0,62x *1, rozlíšenie 2,36 mil. bodov a oneskorenie iba 0,005 s*2.

X-T10 používa snímač APS-C X-Trans™ *3 CMOS II s fázovou detekciou AF. Nový autocokus modelu X-T10 umožňuje tradičné jednorazové 49-bodové ostrenie, ktoré sa vyznačuje rýchlosťou a presnosťou, a ďalej dva nové režimy: zónový a široký so sledovaním, v ktorých je možné pohyblivé objekty sledovať vo väčšom 77-bodovom poli, čo značne uľahčuje zachytávanie objektov. Za zmienku stojí tiež režim AF-C a režim intervalového snímania s rýchlosťou do 8,0 snímok za sekundu *4.

Hlavné črty fotoaparátu Fujifilm X-T10

(1) Nová konštrukcia spájajúca možnosti série X s ľahkým kompaktným telom

Ľahké a kompaktné telo fotoaparátu bolo koncipované tak, aby sa zachovali všetky charakteristické prvky rady X. Horná a spodná časť sú vyrobené z horčíkovej zliatiny, ktorá je ľahká a zároveň veľmi odolná. Na hornej časti sú umiestnené tri hliníkové otočné voliče pre nastavenia clony, času expozície a funkcií fotoaparátu bez toho, aby odvádzali pozornosť od fotografovaných objektov. Na zadnej strane fotoaparátu sa nachádza 3-palcový vyklápací LCD displej s rozlíšením 920 tisíc bodov X-T10 bude dostupná v dvoch farebných variantoch: čiernej a striebornej.
Prepínač automatického režimu umožňuje prejsť do plne automatického pokročilého režimu SR AUTO. V tomto režime fotoaparát sám nastavuje parametre optimálne pre snímanie danej scény a maximálne uľahčuje fotografovanie.
Fotoaparát je možné prispôsobiť individuálnym potrebám pomocou nastavenia dvoch otočných rollerov a siedmich funkčných tlačidiel.
V strede hornej časti sa nachádza vstavaný vysunovací blesk. Vďaka technológii Super Intelligent Flash nastavuje blesk automaticky intenzitu svetla pre danú scénu.


(2) Real-time hľadáčik

Veľký a rýchly hľadáčik má priblíženie 0,62x a oneskorenie len 0,005 s. Poskytuje zobrazenie v HD kvalite a reálnom čase na OLED paneli s rozlíšením 2,36 miliónov bodov. Viditeľnosť bola zlepšená vďaka automatickej regulácii jasu, ktorá sa prispôsobí intenzite okolitého svetla. Displej je možné nastaviť aj na režim fotografického náhľadu (Preview Pic. Effect), v ktorom sa zohľadňujú rôzne podmienky prostredia a ponúka prirodzený náhľad blízky tomu, čo vidí ľudské oko. Senzor automaticky prepína zobrazovanie informácií a stavového riadku podľa držania aparátu.

(3) Spojenie snímača X-Trans™ CMOS II s procesorom EXR II zaisťuje výnimočnú kvalitu obrazu a rýchlosť snímania

Aparát je vybavený snímačom Fujifilm APS-C X-Trans™ CMOS II 16,3 MPix. Unikátny snímač s náhodným rozložením farebných filtrov redukuje vznik moiré a zamedzuje chybnému zobrazovaniu farieb bez nutnosti použitia optického nízkofrekvenčného filtra. Použitie nízkofrekvenčného filtra totiž zhoršuje kvalitu obrazu. Bez neho sa do snímača dostáva viac svetla. Snímač spolupracuje s procesorom EXR II, ktorý spracováva obraz, a zaisťuje tak vysoké rozlíšenie s nízkou hladinou šumu.

Na fotoaparáte je možné nastaviť citlivosť ISO až 51.200 *5. Aj pri vysokej citlivosti zostáva hladina šumu nízka a čierne odtiene si zachovávajú svoju intenzitu, čo rozširuje možnosti fotenia pri slabom osvetlení.
Fotoaparát je vybavený optimizérom modulácie objektívu (Lens Modulation Optimizer - LMO)*6, ktorý vďaka použitej technológii spracovania obrazu zabezpečuje najvyššiu možnú kvalitu fotografií. Optimalizátor využíva výkon a optickú charakteristiku používaného objektívu a koriguje tak optické chyby jako je difrakcia*7 a zabezpečuje ostrosť po celej ploche záberu a realistický 3D efekt.
Výnimočnú rýchlosť autofocusu (0,06 s *8) dosahuje fotoaparát vďaka systému AF fázovej detekcie, ktorý je súčasťou snímača. Fotoaparát vybavený rýchlym procesorom EXR II sa spustí za necelých 0,5 s *9, oneskorenie uzávierky je len 0,05 s a odstup vo fotení záberov 0,5 s*10.

(4) Nový AF systém umožňujúci zónový režim a široký režim so sledovaním

Nový autofocus systém umožňuje tradičné jednorazové 49-bodové ostrenie, ktoré sa vyznačuje rýchlosťou a presnosťou, a dva nové režimy: zónový a široký so sledovaním, v ktorých je možné pohyblivé objekty sledovať vo väčšom 77-bodovom poli ostriacich bodov.
V zónovom režime AF body možno vybrať oblasti 3x3, 5x3 alebo 5x5 bodov. V režime AF-C fotoaparát neustále sleduje objekt nachádzajúci sa v strede danej oblasti.
Široký režim so sledovaním spája výhody širokého režimu (v nastavení AF-S), v ktorom fotoaparát automaticky nachádza a sleduje AF body, a režim sledovania s predvídaním (v nastavení AF-C), pri ktorom fotoaparát sleduje objekt na celom 77-bodovom poli.
V režime jednorazového zaostrenia je pole ostrosti rozdelené na menšie časti pre presné určenie vzdialenosti od objektu a zvýšenú presnosť zaostrenia. Rozsah funkcie systému autofocus s fázovou detekciou vstavaného do snímača bol zmenený z 2,5 EV na 0,5 EV. Vďaka tomu autofocus s fázovou detekciou pracuje rýchlo aj pri slabom osvetlení a v prípade objektov s nízkym kontrastom.


Fotoaparát ponúka aj autofocus s detekciou oka, ktorý automaticky vyhľadáva ľudské oči a nastavuje na nich ostrosť. Táto funkcia uľahčuje nastavenie ostrosti na očiach aj v sťažených podmienkach, napríklad pri portrétu s veľmi širokou clonou a silným efektom bokeh.
Funkcia auto makro automaticky zapína režim makro bez zmeny rýchlosti AF, čím eliminuje potrebu stlačiť tlačidlo pre makro. Tlačidlo makro teda môže plniť inú funkciu.
Použitie optimalizovaného algoritmu sa prejavilo v plynulejšom a prirodzenejšom AF aj pri natáčaní videa.
Vďaka AF s fázovou detekciou a AF predvídajúceho pohyb objektu je fotoaparát schopný zhotovovať intervalové snímky v režime AF-C rýchlosťou až 8,0 snímok za sek.

(5) 18 kvalitných objektívov FUJINON s bajonetom X

Objektívy s bajonetom X boli vyvinuté pomocou najnovších technológií, aby zabezpečili najvyššiu možnú kvalitu obrazu. Cieľom je vytvoriť objektív s ostrou kresbou, vysokým rozlíšením po v celej ploche záberu a vysokou svetelnosťou. V súčasnej ponuke 18 modelov nájdete ultra-širokouhlé objektívy, teleobjektívy a 5 objektívov s pevným ohniskom a vysokou svetelnoťou. Voliteľné príslušenstvo ako sú adaptéry k bajonetom a medzikrúžky pre makro, ďalej rozširuje spektrum možností fotografovania.

(6) Režimy simulácie filmu a umelecké fotografie

80 rokov skúseností spoločnosti Fujifilm vo výrobe fotografických filmov sa podarilo využiť aj v digitálnej oblasti. Vďaka tomu fotoaparát zachytáva príjemné teplé podanie pleťovky, svetlý blankyt neba i bohatú zeleň stromov tak, ako to fotograf vidí v skutočnosti. Model X-T10 ponúka nový režim simulácie filmu CLASSIC CHROME, ktorý sa vyznačuje potlačenou tonalitou a hlbokým zobrazením farieb. Užívatelia majú na výber z 10 ďalších režimov v štýle efektov známych z tradičných filmov značky Fujifilm. Ponúkané sú farebné pozitívne filmy (Velvia, PROVIA a ASTIA), profesionálne, farebné negatívne filmy (PRO Neg.Std a PRO Neg.Hi), monochromatické filtre (MONO so žltým filtrom Ye, červeným R alebo zeleným G) a SEPIA.

Fotoaparát X-T10 je tiež vybavený funkciou Pokročilý filter, ktorá užívateľovi ponúka výber z 8 umeleckých efektov:
Zvýraznenie farieb – zvýraznenie kontrastu a sýtosti farieb.
Jednorázový fotoaparát – pridá tieňovanie okrajov, aby záber vyzeral ako fotografie urobené jednorazovým fotoaparátom.
Miniatúra – pridá rozmazanie horných a dolných častí obrazu pre efekt Diorama alebo miniatúry.
Dynamické tónovanie – fantaskný efekt s použitím zosilneného tónovania.
Čiastočná farba – zachová jednu vybranú farbu a všetky ostatné zobrazí ako čierno-biele. Na výber je červená, oranžová, žltá, zelená, modrá alebo fialová.
Svetlé tónovanie – zvýšenie jasu a zároveň zníženie kontrastu pre záber v svetlejších odtieňoch.
Tmavé tónovanie – vytvára rovnomerné tmavé tónovanie s niekoľkými zvýraznenými svetlými časťami obrazu.
Zmäkčená ostrosť – vytváranie obrazu, ktorý je rovnomerne zmäkčený po celej ploche.
Funkcia Mnohonásobná expozícia umožňuje spojenie dvoch samostatných záberov do jedného obrazu.
Fotoaparát ponúka pomery strán 3:2, 16:9 a 1:1 (štvorec),
Okrem toho je k dispozícii aj pokročilý režim SR AUTO, ktorý rozpoznáva tváre, rôzne typy scén a automaticky nastavuje optimálnu ostrosť, expozíciu, citlivosť ISO a ďalšie.
Časozberný režim umožňuje vytvárať sekvencie záberov v odstupe od 1 sekundy do 24 hodín (až 999 snímok).
Fotoaparát je vybavený nehlučnou elektronickou závierkou, ktorá môže pracovať rýchlosťou 1/32000 s. S fotoaparátom možno úspešne fotiť na snehu alebo na pláži pod oblohou bez mrakov s použitím malej hĺbky ostrosti a nízkej clony. Nehlučná digitálna závierka umožňuje ľahšie zachytiť prirodzené správanie zvierat a spiace deti.
Z ďalších funkcií stojí za zmienku digitálne rozdelenie obrazu (Digital Split Image), ktoré uľahčuje manuálne ostrenie a Focus Peaking a ktoré rozlišuje oblasť zaostrenia odlišnou farbou okolo kontúr objektu. Tieto oblasti možno zobraziť bielou, červenou alebo modrou farbou, čo uľahčí zaostrenie aj v podmienkach, keď je nastavovanie ostrosti problematické.

(7) Natáčanie videa vo Full HD kvalite vďaka snímaču X-Trans™ CMOS II

Fotoaparát X-T10 je schopný plynule nahrávať video vo Full HD kvalite s rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Dá tiež nastaviť rýchlosť 50, 30, 25 alebo 24 snímok za sekundu.
Pri videu je možné tiež použiť režimy simulácie filmu, napr. nový režim CLASSIC CHROME a tiež presne nakonfigurovať vyváženie bielej.
Pri natáčaní videa je možné využiť aj manuálne nastavenie expozície. Prostredníctvom nastavenia clony, času expozície *11 a citlivosti ISO môžete natáčať film s použitím svojich vlastných nastavení expozície.
Inteligentný hybridný autofocus umožňuje rýchle a presné nastavenie ostrosti pomocou prepínania medzi fázovou detekciou a kontrastnou dokonca aj počas natáčania filmu. Užívateľ si tiež môže ostrosť nastaviť manuálne.
Pre natočenie atraktívneho videa ponúka fotoaparát 6 funkcií rozlišovania scény alebo automatický režim.
Vďaka rýchlemu prenosu 36 Mb/s môžete zachytiť aj rýchle pohyby snímaných objektov v HD rozlíšení.

(8) Pripojenie Wi-Fi s možnosťou používať pri fotení smartphone alebo tablet *12

Po stiahnutí aplikácie FUJIFILM Camera Remote zadarmo na smartphone alebo tablet môžete používať funkciu ovládača, ktorým možno fotoaparát riadiť aj na diaľku. Táto funkcia uľahčí fotografovanie pri mnohých príležitostiach, ako sú skupinové fotografie, autoportréty alebo fotografovanie zvierat v ich prirodzenom prostredí.
Fotografie možno jedným kliknutím poslať na smartphone alebo na iné zariadenia. Aplikácia umožňuje prezerať, vyberať a importovať fotografie a filmy uložené vo fotoaparáte pomocou smartfónu bez nutnosti zadávať identifikačné údaje a heslá. Okrem toho možno k snímkam pridať informáciu o lokalite.
Existuje aj možnosť poslať snímky priamo z fotoaparátu na tlačiareň Instax SHARE Smartphone Printer pre okamžitú tlač fotografií typu Instax.
Pripojenie Wi-Fi®*13 umožňuje bezdrôtové zálohovanie kópií z fotoaparátu do počítača *14.

(9) Príslušenstvo najvyššej triedy

Kožené puzdro BLC-XT10
Štýlové puzdro z pravej kože je príjemné na dotyk a ladí ku klasickému dizajnu fotoaparátu X-T10. Keď je fotoaparát v puzdre, môžete vymeniť akumulátor, bez toho aby ste museli fotoaparát z puzdra vyťahovať. K puzdru je pripojený kožený remienok cez rameno a prídavný plastový kryt.
Grip MHG-XT10
Zlepšuje držanie fotoaparátu. Držiak neprekáža pri výmene akumulátora alebo pamäťovej karty. Otvor na skrutku statívu umožňuje umiestnenie uprostred optickej osi. Okrem toho sa v podstavci nachádza lem o šírke 38 mm, ktorý slúži ako rýchloupínacia doštička pre statív.
Adaptér k bajonetu M zaručuje kompatibilitu s objektívmi Leica
Medzikrúžky pre makro MCEX-16 a MCEX-11
K dispozícii sú dva medzikrúžky (16 a 11mm), ktoré po aplikácii medzi telo fotoaparátu a objektív umožňujú fotografovanie makra s vysokým priblížením.
Externý blesk
V ponuke sú tri externé blesky FUJIFILM ─ všetky s TTL riadením: modely EF-20 a EF-X20 so smerným číslom 20 a model EF-42 so smerným číslom 42.
Externý stereo mikrofón MIC-ST1
Ochranné filtre (PRF-39, PRF-52, PRF-58, PRF-62, PRF-67, PRF-72 a PRF-77)
Napájací adaptér CP-W126
Nabíjačka AC-9V
Diaľková spúšť RR-90

*1: Rekordný faktor zväčšenia na trhu dostupných modelov. Zväčšenie cca 0,62x pri použití objektívu 50 mm (ekvivalent formátu 35 mm) nastaveného na nekonečno s dioptrií -1,0 m-1.
*2: Testy vykonal Fujifilm, stav k aprílu 2015.
*3: X-Trans je chránená obchodná značka firmy FUJIFILM Corporation.
*4: V režime CH je pole ostrosti obmedzené na centrálnu oblasť 3x3 v prípade jednorazového AF alebo 5x3 v prípade AF zónového a širokého so sledovaním.
*5: Zvýšená počiatočná citlivosť.
*6: Výnimočná technológia spracovania signálu, ktorá zvyšuje ostrosť obrazov s difrakčným rozmazaním atď.
*7: Jav, ku ktorému dochádza pri fotografovaní s nízkym nastavením clony, kedy sa na snímke objavujú rozmazané miesta aj cez nastavenia vysokej kvality obrazu.
*8: Merania vykonané v apríli 2015 vo Fujifilm v súlade so štandardmi CIPA s použitím fotoaparátu X-T10 s objektívom XF 16-55 mm F2,8 R LM WR v režime vysokého výkonu.
*9: Aparát s objektívom XF 27 mm F2,8 v režime vysokého výkonu.
*10: Režim MF.
*11: Nastavenie clony a doby expozície možno zmeniť počas natáčania videa. Dobu expozície je možné nastaviť iba na hodnotu vyššiu, než aktuálna rýchlosť snímania videa.
*12: Týka sa smartphonov a tabletov so systémom Android™, iPhone a iPad.
*13: Wi-Fi® je registrovanou obchodnou značkou Wi-Fi Alliance®.
*14: Funkcia vyžaduje inštaláciu špeciálnej aplikácie FUJIFILM PC AutoSave na počítači užívateľa. Aplikácia na stiahnutie zadarmo.

 

Fujifilm predstavuje objektív FUJINON XF90mm F2 R LM WR

Teleobjektív je vybavený novým štvoritým lineárnym motorom a konštrukciou odolnou voči poveternostným podmienkam

Spoločnosť FUJIFILM (a viceprezident Shigehiro Nakajima) s hrdosťou oznamuje, že v júli 2015 dôjde k rozšíreniu ponuky výmenných objektívov z radu X o nový model FUJINON XF90mm F2 R LM WR. Vďaka ohniskovej vzdialenosti o hodnote zodpovedajúcej 137 mm *1 a vysokej svetelnosti sa tento krátky teleobjektív ideálne osvedčuje v portrétnej a športovej fotografii.

FUJINON XF90mm F2 R LM WR je objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý zaručuje výnimočnú ostrosť fotografií a vynikajúci bokeh efekt. Optický systém sa skladá z 11 členov v 8 skupinách (z toho 3 členy zo skla ED), obmedzuje na minimum vinetáciu a dáva krásny bokeh efekt vďaka zaobleným lamelám clony. Tento model sa preto ideálne hodí pre zhotovovanie portrétnej fotografie.

Objektív FUJINON XF90mm F2 R LM WR ponúka dobrú svetelnosť a je pritom kompaktný a ľahký - váži len 540g. Minimálna pracovná vzdialenosť je od 60cm. Novo vyvinutý, štvoritý lineárny motor zaisťuje rýchlosť a presnosť autofocusu. Konštrukcia objektívu je odolná voči poveternostným podmienkam, prachu a umožňuje jeho používanie v teplote do -10 °C.

Tento teleobjektív je okrem populárneho modelu XF56mm F1,2 R povinným vybavením pre milovníkov portrétnej fotografie, ktorí dávajú prednosť objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a dobrou svetelnosťou. Vďaka zodpovedajúce ohniskovej vzdialenosti môže fotograf dodržať bezpečnú vzdialenosť od svojich objektov a zhotovovať oveľa prirodzenejšie fotografie aj z diaľky.
*1 Ekvivalent formátu 35 mm 

1. Hlavné črty

(1) Výnimočná ostrosť snímok tiež pri minimálnej clone

Optika sa skladá z 11 členov v 8 skupinách, z toho tri šošovky zo skla ED (s výnimočne malou disperziou), ktoré obmedzujú chromatickú aberáciu a zaručujú vysokú kvalitu a ostrosť obrazu aj pri clone F2,0.

(2) Krásný bokeh efekt

Zaoblené lamely clony a optická konštrukcia, ktorá minimalizuje vinetáciu, prinášajú krásny bokeh efekt na celej ploche záberu. Navyše maximálne zaostrenie fotografovaných objektov so súčasným využitím bokeh efektu pred a za nimi umožňuje dosiahnutie výnimočnej hĺbky obrazu.

(3) Rýchly autofocus (0,14s *2) vďaka novému, štvoritému lineárnemu motoru

Lineárny motor je rýchly, tichý a presný. Použitie štyroch magnetov umožnilo zvýšiť krútiaci moment. Rýchlejší autofocus dáva fotografovi viac možností. Umožňuje mu napríklad zachytiť najdrobnejšie zmeny v tvári fotografovanej osoby.
*2 Údaje získané v súlade s CIPA (Camera & Imaging Products Association) v režime vysokého výkonu s použitím vnútorných metód merania.

(4) Zaostrovanie zo vzdialenosti od 60 cm a zväčšenie 0,3x (ekvivalent formátu 35 mm)

Minimálna ohnisková vzdialenosť umožňuje rozlíšenie najdôležitejších podrobností objektu a obstaranie dynamických portrétov alebo makro záberov kvetov a hmyzu zblízka.

 

(5) Odolnosť voči poveternostným podmienkam, prachu a mrazu

Telo objektívu je vybavené siedmimi tesneniami a je odolné voči poveternostným podmienkam a prachu. Môžeme ho teda používať dokonca pri teplote až -10°C. Objektív je odolný voči dažďu, prachu a postriekaniu vodou počas fotografovania v exteriéroch.

(6) Ľahký a kompaktný

Objektív váži cca 540g a filtrový závit má len 62mm. V spojení s XF56mm F1,2 R celková hmotnosť nepresahuje 1 kg, čo iste poteší portrétny fotografov, ktorí pre prácu potrebujú ľahké objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou zaručujúce ostrosť obrazu a dokonalý bokeh efekt.

 

2Špecifikácia

Typ

Objektív FUJINON XF90mm F2 R LM WR

Konfigurácia objektívu

11 členov v 8 skupinách (z toho 3 členy s výnimočne nízkou disperziou)

Ohnisková vzdial. (ekvivalent formátu 35 mm)

f=90 mm (137 mm)

Uhol záberu

17,9°

Min. clona

F2

Max. clona

F16

Nastavenie clony

 Počet lamiel:

 Veľkosť kroku

 

7 (kruhový otvor clony)

1/3 EV (19 krokov)

Zaostrovací rozsah

0,6 m-∞

Max. zväčšenie

0,2x (ekvivalent formátu 35 mm: 0,3x)

Rozmery: priemer x dĺžka (cca)

(vzdial. od príruby bajonetu objektívu)

φ75x105 mm

Hmotnosť (cca)

540 g

Priemer filtra

φ62 mm


Ohlásené ceny a dostupnosť produktov


FUJIFILM X-T10 telo
MOC: 699,- Euro
Dostupnosť: Jún 2015

FUJIFILM X-T10 + FUJINON XC16-50mm F3.5-5.6 OIS II
MOC: 799,- Euro 
Dostupnosť: Jún 2015

FUJIFILM X-T10 + FUJINON XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS
MOC: 1.099,- Euro
Dostupnosť: Sept. 2015

FUJINON XF90mm F2 R LM WR
MOC: 899,- Euro
Dostupnosť: Júl 2015

 

Naše skúsenosti (Julo Kotus, šéfredaktor PRO.Laika)

V piatok 15. mája 2015 sme sa so zástupcami Fujifilm stretli na tlačovej konferencii v Prahe, v centrále spoločnosti. Našim cieľom bolo zoznámenie sa s uvedenými novinkami Fujifilm X-T10 a Fujinon 90mm, ale tiež rozhovor s Takeshi Uen, ktorý je zodpovedný za najúspešnejší model X-T1 a X100T.

Nový fotoaparát X-T10 je o poznanie menší ako X-T1, ale ani v najmenšom nestráca pocit z kvalitne spracovaného prístroja. Napriek tomu, že neponúka vytesnenie voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, pôsobí vysoko nadštandardným dojmom. Všetko presne sedí, lícuje, nevŕzga ani nevyklá. Hľadáčik je menší ako u väčšieho brata, ale ponúka rovnaké rozlíšenie a jeho obnovovacia frekvencia je vysoká. 

Na prvý pohľad je vidieť okresanie manuálnych ovládačov. ISO či meranie svetla už na osobitných kotúčoch nenájdete. Našťastie si ich môžete naprogramovať na 7 programovateľných tlačidiel a tak ovládanie fotoaparátu zrýchliť a prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Najviac nás samozrejme zaujímal nový systém automatického zaostrovania, ktorý najbližšou aktualizáciou firmvéru bude dostupný aj pre vlajkovú loď X-T1. A neboli sme sklamaní, ak to možno konštatovať po tak krátkej chvíli skúšania. Spájanie bodov do AF oblasti je inšpirované profi zrkadlovkami a aj keď objektív pri jeho aktivácii jemne pumpuje, pri zatlačení spúšte a vyhotovení fotografie je to tam, predmet je zaostrený. Už sa tešíme na 100% vzorky na testovanie, pretože sa zdá, že vo Fujifilm urobili zase kus práce vpred pre fotografov, ktorí chcú fotografovať akciu.

Rozhovor so zástupcami Fujifilmu z Japonska bol inšpiratívny a bolo cítiť ich snahu počúvať a reagovať na potreby fotografov.
Otvorene prijímali aj naše kritické slová a zapisovali naše návrhy na vylepšenie systému a tak veríme, že sa čochvíľa dočkáme aj perfektného zábleskového systému či ďalších užitočných vylepšení Fujifilm X fotoaparátov a Fujinon objektívov. :)

Galéria k článku


Nový FUJIFILM X-T10 a FUJINON XF90mm F2 R LM WR
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 18.05.2015 17:56:00
  áno, už im chýba len extrémny teleobjektív a majú to kompletné, gratulujem nám Fujiňákom k ďalším skvelým prírastkom do rodiny :-)
 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 18.05.2015 17:58:00
  teda vzorky, ktore ste skusali v Prahe neboli 100%?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 20.05.2015 10:23:00
  Vzorky v Prahe boli údajne v 90% finálnom stave, takže nie, neboli to finálne verzie. Aj tak prístroj v pohode fungoval, nezadrhával a vyzeral ako final vzorka. :)
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 20.05.2015 10:24:00
  Mali sme aj vzorku teleobjektívu až do 400mm (600mm po prepočte). Bola to iba maketa, ktorá vážila asi 4 kg. :D Keď príde na trh tento objektív, v podstate budú pokryté všetky použiteľné ohniská pre Fujifilm X systém.
 • Rocky B Rocky B
  Rocky B / 21.05.2015 17:25:00
  keby ze nemam Panasonic, velmi rozmyslam, ale uz sa mi asi neoplati predavat blesk a prislusenstvo, aj ked vacsi senzor je super...
 • Branislav . / 07.12.2015 16:06:33
  Uvažujem že ho kúpim, mám X-E2 a je to dost zaspatý foták čo sa AF týka a celkovej reakcie. Bufer je hrozný sériové fotografovanie priam nemožné. Inak je OK. Ale z rýchlostou olympusu sa nedá ani porovnat. Takže bludy o AF ?? Zasa ISO a TK je moc fajn. Nemám ho však kde vyskúšať. Má niekto skúsenosti? Najlepšie je počkat do januára vraj má byť X-Pro2 ale to bude pálka preto radšej tú 10siatku.;)
 • Branislav . / 07.12.2015 16:06:33
  Uvažujem že ho kúpim, mám X-E2 a je to dost zaspatý foták čo sa AF týka a celkovej reakcie. Bufer je hrozný sériové fotografovanie priam nemožné. Inak je OK. Ale z rýchlostou olympusu sa nedá ani porovnat. Takže bludy o AF ?? Zasa ISO a TK je moc fajn. Nemám ho však kde vyskúšať. Má niekto skúsenosti? Najlepšie je počkat do januára vraj má byť X-Pro2 ale to bude pálka preto radšej tú 10siatku.;)
  Martin Farkaš / 07.12.2015 16:17:00
  Na tento objektív sme robili redakčný test. AF je rýchly, optická kvalita vynikajúca.
 • Martin Farkaš / 07.12.2015 16:17:00
  Na tento objektív sme robili redakčný test. AF je rýchly, optická kvalita vynikajúca.
  Branislav . / 07.12.2015 17:09:02
  No hej ale to je portrétny a dosť drahý, ja radsej sklo tak 35mm po pepočte na ulicu, reportáž . Sklo 27mm je des AF a FUJINON XF23mm F1.4 R je tiež drahý. Najlepšie je na tom FUJINON XF35mm F2 R WR ale zasa blbá 50siatka. Takže njlepšie je na tom Lens caps objektív ktorý sa dá zohnať z Japonska ua 80 EUR je to 24mm s pevnou F8 bez ostrenia. Proste Fuji nemá 35mm sklo po prepočte za rozumnú cenu.;)
 • Branislav . / 07.12.2015 17:09:02
  No hej ale to je portrétny a dosť drahý, ja radsej sklo tak 35mm po pepočte na ulicu, reportáž . Sklo 27mm je des AF a FUJINON XF23mm F1.4 R je tiež drahý. Najlepšie je na tom FUJINON XF35mm F2 R WR ale zasa blbá 50siatka. Takže njlepšie je na tom Lens caps objektív ktorý sa dá zohnať z Japonska ua 80 EUR je to 24mm s pevnou F8 bez ostrenia. Proste Fuji nemá 35mm sklo po prepočte za rozumnú cenu.;)
  Martin Farkaš / 07.12.2015 22:40:45
  Z tvojho predchádzajúceho príspevku som myslel že uvažuješ nad 90mm, ale asi si myslel X-T10...
 • Martin Farkaš / 07.12.2015 22:40:45
  Z tvojho predchádzajúceho príspevku som myslel že uvažuješ nad 90mm, ale asi si myslel X-T10...
  Branislav . / 08.12.2015 06:07:13
  áno
 • Martin Farkaš / 07.12.2015 22:40:45
  Z tvojho predchádzajúceho príspevku som myslel že uvažuješ nad 90mm, ale asi si myslel X-T10...
  Branislav . / 08.12.2015 06:08:19
  http://photography.mablog.eu/?p=42
 • Martin Farkaš / 07.12.2015 22:40:45
  Z tvojho predchádzajúceho príspevku som myslel že uvažuješ nad 90mm, ale asi si myslel X-T10...
  Branislav . / 08.12.2015 06:27:10
  Prepáč, blbo som to napísal.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...