Nádielka fotoaparátov a objektívov Panasonic na Photokine! GH5, GX80 a LX15

Nádielka fotoaparátov a objektívov Panasonic na Photokine! GH5, GX80 a LX15

Novinky  /  Tlačová Správa / 19.09.2016 / 15:25

Panasonic predstavuje prvý systémový kompakt na svete s podporou 4K / 60p / 50p a funkciou 6K PHOTO[1] - LUMIX DMC-GH5

 

Kolín nad Rýnom, Nemecko, 19. septembra 2016 - Spoločnosť Panasonic dnes predstavila LUMIX GH5, prvý systémový kompakt na svete[2] schopný natáčať videozáznamy v ultravysokom rozlíšení 4K rýchlosťou 60p / 50p v systéme 4: 2: 2 10-bit 4K[3]. Špičkový digitálny fotoaparát ponúka výnimočný výkon profesionálnym fotografom, autorom videosnímok aj tvorcom dnes veľmi populárnych hybridných diel na pomedzí fotografie a videa.

LUMIX GH5 bude k dispozícii v prvej polovici roka 2017. Okrem iného ponúkne novú technológiu značky Panasonic, systém 6K PHOTO - snímku exportovanú z videozáznamu s ultravysokým rozlíšením. Bude mať 18 megapixelov, teda cca 9x viac ako snímka zo záznamu vo Full-HD. Okrem toho dokáže vďaka funkcii 4K PHOTO zo 60 fps videa vytvoriť fotografie s veľkosťou 8 megapixelov. Spoločne s novým fotoaparátom predstavuje Panasonic aj objektívy radu LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4.

 

Stále na čele

 

LUMIX GH5 umožní kreatívnym užívateľom ľahko a štýlovo stvárniť svoje tvorivé vízie. Je ďalším dôkazom, že Panasonic nezatvára oči pred stále vyššími nárokmi fotografov aj autorov videozáznamov a ponúka im ďalšie a ďalšie špičkové produkty.

Hlavné motto spoločnosti Panasonic pri vývoji originálnych moderných fotoaparátov znie "vytvárame novú fotografickú kultúru v digitálnom veku". V roku 2008 firma predstavila vôbec prvý systémový kompakt na svete, model DMC-G1. Jeho nástupca DMC-GH1 sa o rok neskôr stal vôbec prvým fotoaparátom schopným natáčať videozáznam v rozlíšení Full-HD.

 

Profesionálna tvorba videozáznamov v 4K ľahko a pohodlne za každých okolností

 

V roku 2014 sa predstavil mimoriadne úspešný a obľúbený model LUMIX GH4, prvý fotoaparát schopný natáčať v 4K rýchlosťou 30p / 25p. LUMIX GH5 na úspech svojho predchodcu nadväzuje ďalším svetovým prvenstvom: zvláda záznam v 4K rýchlosťou 60p / 50p a tiež nahrávanie v systéme 4: 2: 2 10-bit vo 4K 30p.

Medzi ďalšie veľké prednosti patrí kompaktné a ľahké telo, umožňujúce jednoduché a pohodlné natáčanie v akýchkoľvek podmienkach a lokáciách. Fotoaparát s tak výnimočným výkonom nepochybne spoločnosti Panasonic pomôže zvýšiť prestíž značky vo svete profesionálnej filmovej tvorby.

 

Posunutá latka vo svete fotografie

 

LUMIX DMC-GH5 však rovnako veľmi výrazne vylepšuje dnes už štandardnú funkciu 4K PHOTO. Namiesto nej prichádza 6K PHOTO, teda snímka vyexportovaná z videozáznamu s ultravysokým rozlíšením (s pomerom strán 4: 3 alebo 3: 2). Snímka bude mať cca 9x viac megapixelov než snímka z Full-HD záznamu.

S touto funkciou nikdy nezmeškáte optimálny okamih ku stlačeniu spúšte, pritom však fotoaparát aj v takejto situácii pracuje ticho a pôsobí nenápadne. Rozlíšenie snímok z videozáznamu stúpa z 8 megapixelov (4K PHOTO) na 18 MPix (6K PHOTO).

 

Nové objektívy radu LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4

 

LUMIX GH5 sa predstavil na veľtrhu Photokina 2016 spoločne s novými objektívmi radu LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4. Tie sa vyznačujú vynikajúcou optickou kvalitou a zároveň kompaktným a ľahkým prevedením. Spočiatku Panasonic v tomto rade ponúkne tri objektívy - štandardný zoom 12-60 mm, širokouhlý objektív 8-18 mm a teleobjektív 50-200mm.

 

Ďalšie informácie nájdete na: http://www.panasonic.com/global/consumer/lumix/gh5/

 

[1] 6K PHOTO' je funkcia, ktorá dokáže z videa v pomere 4: 3 alebo 3: 2 exportovať zaobstarať fotografie o veľkosti 18 megapixelov (približne 6000 x 3000 efektívnych pixelov). Názov funkcie '6K PHOTO' nemusí byť finálny.

[2] Platí k 19. septembru 2016, podľa informácií spoločnosti Panasonic

[3] videozáznam ve 4K/30p, 25p, 24p, 23.98p

 

Nový Panasonic LUMIX DMC-G80 - vynikajúca kvalita obrazu a spoľahlivý výkon v teréne

 

Podpora 4K, vylepšený päťosý duálny stabilizátor a prevedenie odolné voči vlhkosti a prachu - skrátka vynikajúci fotoaparát pre náročnejšie terénne využitie

 

Kolín nad Rýnom, Nemecko, 19. septembra 2016 - Spoločnosť Panasonic dnes predstavila model LUMIX DMC-G80, najnovší prírastok do radu výkonných systémových kompaktov. Fotoaparát s vynikajúcou funkčnou výbavou ponúka tak podporu najmodernejších technológií ako aj kompaktné a pritom odolné telo, ktoré sa výborne hodí aj do náročnejšieho terénu.

 

Špičková kvalita v každej situácii

 

Nový LUMIX DMC-G80 je vybavený vylepšenou verziou optického stabilizátora Dual I.S. 2 fungujúceho v 5 osiach[1]. Vďaka novej gyroskopickej technológii sú systémy O.I.S. (Optical Image Stabiliser, 2 osi) a B.I.S. (Body Image Stabiliser, 5 osí) schopné dokonale spolupracovať a dosahujú mimoriadne presné výsledky. Neostrosť spôsobená chvením fotoaparátu je veľmi výrazne potlačená, čo znamená ostré snímky a videozáznamy aj pri slabom svetle, prípadne pri natáčaní v pohybe.

Vďaka sofistikovanej analýze okolitých podmienok a nastavených fotografických parametrov (vrátane ohniskovej vzdialenosti) umožňuje nový systém Dual I.S. 2 predĺžiť expozičný čas až o 5 EV v porovnaní s fotoaparátom bez stabilizátora. Stabilizátor funguje so širokouhlými sklami aj s teleobjektívmi, dokonca aj v šere alebo pri fotografovaní jednou rukou.

O elimináciu nežiaducich vibrácií sa stará aj nový systém uzávierky s elektromagnetickým pohonom. Ten výrazne zmierňuje otras daný pohybom uzávierky, ktorá je navyše aj tichšia. K ďalšiemu zmierneniu vibrácií prispieva aj nový predný panel z pevnej horčíkovej zliatiny. V porovnaní s predchádzajúcim modelom G7 sa tak intenzita otrasov vzniknutých pohybom uzávierky znižuje až o 90%.

 

Vysoký výkon pre jedinečnú kvalitu

Srdcom prístroja je snímač Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov a nový obrazový procesor Venus Engine. Spoločne produkujú mimoriadne kvalitné fotografie s vynikajúcou kresbou detailov, výrazným kontrastom a skvelým farebným podaním, pričom možno citlivosť zvýšiť až na maximálnu hodnotu ISO 25600.

Výrobcovia zo snímača odstránili antialiasingový filter, čím sa kresba detailov zhruba o 10% vylepšila[2]. Obrazový procesor Venus Engine sa vyznačuje výraznými a živými farbami, čo je poznať napríklad na modrom nebi. Zásluhu na tom má samostatné spracovanie a jemné doladenie odtieňa, sýtosti a farebného jasu. Užívatelia môžu voliť vlastné nastavenie kontrastu, ostrosti, sýtosti aj eliminácie šumu.

Fotoaparáty radu LUMIX G sa vyznačujú špičkovou kvalitou obrazu nielen pri fotografiách, ale aj pri videozáznamoch s rozlíšením 4K. Záznam s vynikajúcim obrazom a plynulým zobrazením pohybu sa vyhotovuje v rozlíšení 3840 x 2160 bodov rýchlosťou 25p / 30p (50Hz) alebo 24p, ukladá sa vo formáte MP4. Okrem toho možno zvoliť rozlíšenie Full-HD čiže 1920 x 1080 bodov rýchlosťou 50p / 60p (50 Hz). V tomto prípade sa záznam ukladá vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4 / H.264).

 

Aby ste nezmeškali žiadny okamih

 

Podpora ultravysokého rozlíšenia 4K príde vhod nielen len milovníkom videozáznamov. Ocenia ju aj fotografi, ktorým je určená funkcia 4K Photo. Vďaka nej je možné každé okienko videozáznamu uložiť ako samostatný záber s rozlíšením 8 megapixelov, čo v podstate znamená sekvenčné snímanie bezkonkurenčnou rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Vďaka tomu nemusí mať človek strach, že pri fotografovaní prepasie najvhodnejší okamih na stlačenie spúšte.

 

Systém 4K Photo ponúka tri atraktívne funkcie: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst. Vo všetkých prípadoch zostáva základná funkcia rovnaká - jednotlivé okienka sa ukladajú ako samostatné snímky.

 

Okrem toho Panasonic DMC-G80 ponúka aj vylepšený systém automatického ostrenia – po novom je rýchlejší a presnejší, na čom má zásluhu prenos signálu s maximálnou rýchlosťou 240 obr/s. Systém ostrenia využíva metódu porovnávania kontrastu. Do výbavy patrí aj technológia Depth From Defocus (DFD), ktorá ostrenie ešte zrýchľuje[3].

 

A ak sa ostrenie nepodarí podľa predstáv, je tu ešte unikátna funkcia Post Focus[4], umožňujúca vybrať vhodné miesto ostrenia dokonca aj po stlačení spúšte pri hotových snímkach. Pomáha to predovšetkým v situáciách, kedy na presnom ostrení naozaj veľmi záleží, napríklad v makrofotografii. Okrem toho je fotoaparát novo vybavený aj funkciou Focus Stacking. V niektorých žánroch, opäť predovšetkým v makrofotografii, je občas ťažké dostať do hĺbky ostrosti celú scénu. Funkcia Focus Stacking umožňuje vyfotografovať sériu snímok zaostrených na rôzne miesta a potom ich zložiť dohromady, takže máte hĺbku ostrosti úplne pod kontrolou.

 

Vďaka funkcii Low Light AF možno zasa presnejšie ostriť na objekt aj v extrémne slabom svetle až po hodnotu -4EV, čo príde vhod napríklad na fotografickom "love" zvierat vo voľnej prírode za svitania alebo za súmraku. Milovníkov astrofotografie zase poteší funkcia Starlight AF, umožňujúca ľahko ostriť na hviezdy či súhvezdia.

 

Odolné univerzálne prevedenie

Panasonic DMC-G80 je fotoaparát určený do terénu, takže musí niečo vydržať. Za týmto účelom použili výrobcovia predný diel šasi z pevnej horčíkovej zliatiny. Okrem toho je fotoaparát odolný voči vlhkosti aj prachu - všetky kĺby, voliča, tlačidlá aj otvory sú dôkladne a starostlivo utesnené.

Ergonómii napomáha masívne a šikovne tvarovaný úchop pre pravú ruku, vďaka ktorému možno prístroj držať pri fotografovaní pohodlne aj v jednej ruke. Ovládanie uľahčujú dve príkazové kolieska, jedno vpredu a jedno vzadu, ktorými možno nastavovať najrôznejšie fotografické parametre. Predným kolieskom sa napríklad nastavuje vyváženie bielej, zadným citlivosť, pričom množstvo šumu okamžite vidíme na displeji. To pomáha v náročnejších svetelných situáciách.

Okrem toho je Panasonic DMC-G80 vybavený veľkým elektronickým hľadáčikom typu OLED s rozlíšením 2,360 milióna pixelov a pomerom zobrazenia 0,74x pri 100% pokrytí scény. Oneskorenie zobrazenia je úplne minimálne, nepresahuje 0,01 s, k prednostiam patrí aj pomer kontrastu 10 000: 1. Očnica o veľkosti 20 mm umožňuje pohodlné využitie aj ľuďom s okuliarmi.

Hľadáčik je novo vybavený úspornou funkciou Power Save. Ak senzor zistí, že nedržíme fotoaparát pri oku, automaticky ho po 3, 5 alebo 10 sekundách uvedie do režimu spánku. Stačí však stlačiť spúšť a prístroj sa okamžite prebudí. Tým sa takmer trojnásobne predlžuje výdrž batérie (z 320 na cca 800 snímok)[5].

Displej na zadnej strane umožňuje pohodlné dotykové ovládanie, má veľkú uhlopriečku 7,62 cm a rozlíšenie 1,04 megapixela.

 

Ďalšie funkcie a parametre

 • Nový batériový grip - DMW-BGG1

K voliteľnému príslušenstvu patrí aj nový batériový grip DMW-BGG1. S ním fotoaparát využíva dvojicu akumulátorov (jeden v tele a druhý v gripe) a tým sa výdrž batérie výrazne predlžuje. Okrem toho grip uľahčuje fotografovanie na výšku. Je vyrobený špeciálne pre model LUMIX DMC-G80 a tým pádom ponúka podobne odolné prevedenie.

 • Systém 4K Live Cropping
 • HDMI výstup pre náhľad videa na externom monitore v reálnom čase
 • Audiokonektor 3,5 mm pre mikrofón
 • Nové možnosti bracketingu clony a ostrenia
 • Základné sady s objektívmi

Panasonic LUMIX DMC-G80 sa dodáva v dvoch základných sadách:

 1. DMC-G80M (s objektívom LUMIX G VARIO 12-60 mm F3,5-5,6  ASPH./POWER O.I.S. - aj objektív je odolný proti vlhkosti a prachu)
 2. DMC-G80H (s objektívom LUMIX G VARIO 14-140 mm F3,5-5,6 ASPH./ POWER O.I.S)
 • Prednastavené modely farebného podania pre natáčanie videozáznamov (režim Creative Video)
 • Jednoduchá bezdrôtová komunikácia s chytrými telefónmi cez Wi-Fi
 • Kreatívne funkcie v pokročilých fotografických režimoch (P / A / S / M)
 • Možnosť spracovanie RAW snímok priamo vo fotoaparáte
 • Tichý režim
 • Funkcia viacnásobnej expozície
 • Časozberné snímanie / Stop Motion
 

[1] Päťosý systém Dual I.S. 2 plnohodnotne funguje iba s kompatibilnými objektívmi H-FS14140 a H-FS12060 (stav k 19.9. 2016). Pri objektíve je nutné urobiť  aktualizáciu firmwaru.

[2] Porovnanie s modelom DMC-G7/G70 (zdroj: meranie spoločnosti Panasonic)

[3] Automatické ostrení metódou porovnávania kontrastu s technológiou DFD funguje jen s objektívmi Panasonic pro systém Micro 4/3.

[4] Funkciu Post Focus je potrebné ručne aktivovať v menu fotoaparátu.

[5] Pri nastavení režimu spánku na 3 vteřiny s objektivy 12-60 mm, 14-140 mm nebo 14-42 mm a batérií zo základného balenia.

 

Panasonic predstavuje LUMIX LX 15

 •  luxusný vreckový kompakt s podporou 4K, svetelným objektívom a kvalitnými ostrými snímkami v akejkoľvek situácii 

Kolín nad Rýnom, Nemecko, 19. septembra 2016 - Spoločnosť Panasonic dnes predstavuje špičkový kompaktný fotoaparát pre kreatívnych užívateľov s označením LUMIX DMC-LX15. Nový model posúva hranice medzi kompaktnými prístrojmi, čo sa týka kvality v slabom svetle aj práce s hĺbkou ostrosti. Je totiž vybavený objektívom s výnimočnou svetelnosťou F1,4 a relatívne veľkým 1" snímačom MOS, to všetko v elegantnom štíhlom prevedení.

 

LUMIX LX15 je zástupcom novej generácie v renomovanom rade špičkových kompaktov Panasonic LX. Okrem fotografov poteší aj milovníkov videozáznamov, ktorí nepochybne ocenia podporu ultravysokého rozlíšenia 4K.

 

Výborná kvalita v slabom svetle a možnosť práce s hĺbkou ostrosti

Panasonic LUMIX LX15 je vybavený novým objektívom f1,4-2,8 LEICA DC VARIO-SUMMILUX s trojnásobným optickým zoomom (jeho rozsah zodpovedá 24-72 mm pri klasickom alebo plnoformátovom fotoaparáte). Vďaka mimoriadnej svetelnosti dopadá cez objektív na snímač výrazne viac svetla než u iných kompaktov, čo znamená možnosť použiť výrazne kratšie expozičné časy. Tým sa zvyšujú šance na ostré snímky aj v horšom svetle. Okrem toho vysoká svetelnosť znamená tiež podstatne viac možností, čo sa práce s hĺbkou ostrosti týka - ak si to používateľ želá, môže ostrý ústredný motív krásne vyniknúť na neostrom pozadí. To platí tak pre fotografovanie ako aj pre natáčanie videozáznamov.

 

Jednoduché a spoľahlivé fotografovanie objektov v pohybe

Panasonic LUMIX LX15 prezrádza, ako budú vyzerať vreckové kompaktné fotoaparáty budúcej generácie. Snímač MOS veľkosti 1" s rozlíšením 20,1 MPix dokáže zachytiť výnimočné množstvo detailov, čo znamená kvalitnejšiu kresbu. Nový snímač sa navyše vyznačuje podstatne lepším odstupom signálu od šumu, takže sa používatelia môžu tešiť na čistejšie a kvalitnejšie fotografie aj pri vysokých citlivostiach (až po ISO 12800). Hladina chromatického (farebného) šumu navyše klesá aj vďaka použitiu nového typu filtra.

Pri fotografovaní objektov v pohybe príde vhod rýchlejšie a presnejšie automatické zaostrovanie, ktoré nový LUMIX LX15 dosahuje vďaka technológii DFD (Depth From Defocus). Pri ostrení fotoaparát vypočíta ostriacu vzdialenosť k objektu porovnaním dvoch rôzne zaostrených obrazov na snímači, vykreslených rýchlosťou 240 obr./s. Rýchlejšie a presnejšie ostrenie sa prejavuje predovšetkým pri dlhších ohniskových vzdialenostiach. Medzi prednosti nového fotoaparátu patrí aj rýchle sekvenčné snímanie 10 obr./s pri jednorazovom automatickom ostrení (6 obr./s pri ostrení kontinuálnom).

 

Vitajte vo svete 4K

 

Ultravysoké rozlíšenie 4K sa uplatní pri natáčaní videozáznamov, ale tiež pri fotografovaní. Vďaka režimu 4K PHOTO možno ľubovoľné okienko z videozáznamu, natáčaného rýchlosťou 30 obr./ s, uložiť ako samostatnú snímku v rozlíšení 8 megapixelov. Vďaka tomu nikdy nezmeškáte ideálny okamih na stlačenie spúšte - stačí zapnúť natáčanie, sledovať scénu a následne si vybrať. Režim 4K Photo ponúka tri funkcie: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Štart / Stop) a 4K Pre-burst.

Vo videorežime natáča LUMIX LX15 kvalitné plynulé záznamy v ultravysokom rozlíšení 4K čiže 3840 x 2160 bodov rýchlosťou 30p / 25p (50 Hz) alebo 24p, záznamy sa ukladajú sa vo formáte MP4. Okrem toho možno voliť rozlíšenie Full-HD čiže 1920 x 1080 bodov rýchlosťou 50p. V tomto prípade sa záznam ukladá vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4 / H.264).

Funkcia 4K Live Cropping umožňuje pri natáčaní videozáznamov plynulý panning či zoomovanie. Zoomovanie prebieha digitálne, čo má za následok plynulejšie prekreslenie pohybu, pretože sa objektív fyzicky nehýbe. Ak je pôvodný záznam v rozlíšení 4K, výsledkom je veľmi kvalitné video vo Full-HD s atraktívnymi digitálnymi efektmi.

 

Vyspelý makro režim pre kreatívne fotografovanie bez obmedzenia

Veľkú radosť urobí LUMIX LX15 milovníkom makrofotografie, je totiž vybavený najmodernejšou optickou aj digitálnou technikou, akú má v tomto smere Panasonic k dispozícii. Najkratšia ostriaca vzdialenosť činí len 3 cm (na najširšom ohnisku).

Unikátna funkcia Post Focus umožňuje vybrať vhodné miesto ostrenia dokonca aj po stlačení spúšte pri hotových snímkach. Pomáha to predovšetkým v situáciách, kedy na presnom ostrení naozaj veľmi záleží, napríklad v spomenutej makrofotografii (napríklad pri záberoch hmyzu alebo šperkov), ale aj v prípade, že sa zmenou zaostrenia úplne zmení atmosféra snímky. Stačí na displeji stlačiť miesto, na ktoré chcete mať zaostrené.

Okrem toho je fotoaparát novo vybavený aj funkciou Focus Stacking. Tá umožňuje vyfotografovať sériu snímok zaostrených na rôzne miesta s rôznymi hodnotami clony a potom ich zložiť dohromady, takže máte rozsah ostrej oblasti úplne pod kontrolou.

 

Profesionálne funkcie v kompaktnom tele

Panasonic LUMIX LX15 umožňuje fotografovať vo formáte RAW a rovno tieto zábery priamo vo fotoaparáte prevádzať do bežných formátov. Užívateľ môže nastaviť farebný priestor (sRGB alebo AdobeRGB), vyváženie bielej, korekciu expozície, kontrast, pomer jasov a tieňov, farebnú sýtosť, obmedzenie šumu alebo ostrosť. Okrem toho možno použiť automatické motívové programy Photo Style, digitálne presvetlenie tieňov Intelligent D-range Control či funkciu Intelligent Resolution. Skúsenejší používatelia nepochybne ocenia dva ovládacie prstence pre ostrenie a nastavenie clony.

Samozrejme nemôže chýbať ani obľúbený režim Creative Control, v ktorom je k dispozícii 22 digitálnych filtrov a efektov pre oživenie atmosféry - rozhodne viac, než by človek od bežného kompaktného fotoaparátu čakal. Najnovšie možno tieto filtre aplikovať dokonca aj v režimoch pre pokročilejších fotografov (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál). Fotograf má skrátka výslednú podobu snímky plne pod kontrolou.

 

Ďalšie atraktívne funkcie a parametre

 • Päťosý hybridný stabilizátor O.I.S. +

Päťosý hybridný optický stabilizátor O.I.S. + bráni neostrosti vplyvom chvenia fotoaparátu v akomkoľvek smere. Oceníte to pri fotografovaní aj natáčaní videozáznamov.

 • Vysokorýchlostné natáčanie (120 obr./s)

Videozáznamy je možné natáčať mimoriadne vysokou rýchlosťou 120 obr./s (NTSC, rozlíšenie Full-HD) alebo 100 obr./s (PAL / Full-HD), čo ocenia predovšetkým milovníci spomalených záberov s vynikajúcou kresbou detailov.

• Jednoduchá bezdrôtová komunikácia s chytrými telefónmi cez Wifi

LUMIX LX 15 je vybavený Wifi portom (IEEE 802.11 b/g/n) pre jednoduché zdieľanie snímok aj ovládanie fotoaparátu cez displej mobilného zariadenia.

Nádielka fotoaparátov a objektívov Panasonic na Photokine! GH5, GX80 a LX15
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Nina Horná / 20.09.2016 14:12:21
  Jej, LX15, konečne malý šikovný Panasloník. :) Bude sa hodiť na každý deň.
 • Jozi WhiteBalance / 20.09.2016 15:21:38
  Na môj vkus primalý snezor, ale mnohým na cestovanie asi stačí.
 • Branislav Urban / 20.09.2016 16:26:37
  LX15 bude asi odpoveď na všetky tie foťáčiky s 1" snímačom od Canon a Sony. Nikon s jeho DLkami príde na trh až v budúcom roku kedy ostatné značky už budú mať trh s fotoaparátmi s 1" snímačom medzi sebou podelený. Zase tým raz Nikon ostatným vypáli rybník, ešte že sú v tom Nikone taký skorý :D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...