LUMIX DMC-FZ1000, prvý fotoaparát so 4K videom a jednopalcovým MOS snímačom

Novinka  /  Tlačová Správa / 12.06.2014 / 00:00
Bratislava, 12. júna 2014 - Spoločnosť Panasonic dnes predstavila LUMIX DMC-FZ1000, najvyspelejší pokročilý fotoaparát, ktorý predstavuje premostenie medzi modelmi pre bežného užívateľa a profesionálnym vybavením. Kompaktný, ale vysoko kvalitne spracovaný LUMIX DMC-FZ1000 sa vo svojej triede môže pochváliť celým radom prvenstiev, vrátane veľkého 20,1 Mpix snímača MOS s vysokou citlivosťou a bezkonkurenčným záznamom 4K videa.
 


Panasonic LUMIX DMC-FZ1000 je vybavený pevným objektívom LEICA DC VARIO-ELMARIT so 16x optickým zoomom a rozsahom svetelnosti f/2,8-4,0 (ekvivalent 35mm kinofilmu 25-400 mm). Dlhodobá spolupráca oboch značiek na vývoji prináša ovocie v podobe schopnosti minimalizovať chromatickú aberáciu teleobjektívu aj skreslenie na kratšom konci skla.

Pre dokonalé zachytenie obrazu osadil Panasonic tento model veľkým jednopalcovým snímačom MOS s vysokou citlivosťou a rozlíšením 20,1 Mpix. Tento senzor je približne štvornásobne väčší než 1/2.3" senzory porovnateľných modelov. Zároveň vďaka novej technológii sú pixely snímača výrazne vyššie, čo sa prejavuje na kvalite snímok a citlivosti, kedy snímač je schopný zachytiť a spracovať podstatne vyššie množstvo svetla. Typickými príkladmi, kde je zmena ihneď jasná, je fotenie pri zlom osvetlení alebo pri práci s hĺbkou snímky ako je defocus, teda zmäkčenie pozadia.

Kvalitu snímok stráži aj osvedčený obrazový procesor Venus Engine. LUMIX DMC-FZ1000 má, samozrejme, úplne novú verziu, ktorá výrazne vylepšuje optickú citlivosť, rozlíšenie a gradáciu. Nové filtre zaručujú dokonale verné, prirodzené podanie obrazu, zachytenie najjemnejších detailov a elimináciu náhodného šumu. Venus Engine má tiež veľký vplyv na reprodukciu farieb - odtieň, sýtosť a svetelnosť sú rozdelené do 16 osí pre presné vyhodnotenie a úpravu jednotlivých farieb v každej snímke.
 

V rámci nastoleného trendu stierania hranice medzi tradičnými hi-endovými  fotografiami a natáčaním videosekvencií zahrnul Panasonic do modelu DMC-FZ1000 možnosť natáčania v 4K rozlíšení. Ten je tak prvým fotoaparátom tejto triedy, s ktorým je možné nahrávať video v rozlíšení až 4K QFHD2 (3840x2160 pixelov, 25 snímok za sekundu v MP4). Ďalšou možnosťou je, samozrejme, tradičný Full HD a VGA záznam v MP4 aj AVCHD. Vďaka vybaveniu pre 4K je s FZ1000 možné urobiť aj vysokorýchlostný záznam vo Full HD pri 100 snímkach za sekundu a jednoducho tak vytvárať efektné "spomaľovačky". Tichý zoom a hybridná päťosová stabilizácia obrazu3 sú už pomyslenou čerešničkou na torte.

FZ1000 okrem iného prichádza s rýchlejším a presnejším AF s radom vylepšení, kedy napríklad lineárny motor dovoľuje zaostriť až o 275 % rýchlejšie, než LUMIX DMC-FZ200. S 0,09 sekundami zaostrenia v širokouhlom režime a 0,17 sekundy4 v režime tele pri použití živého náhľadu Live View Finder (LVF) dokonale zachytí aj tie najrýchlejšie predmety. FZ1000 ponúka aj "rýchlu dávku", takže nie je problémom mnohonásobne zachytiť náhle sa objavujúce a rovnako rýchlo miznúce voľne žijúce zvieratá.

Prepracovaný autofokus ponúka niekoľko režimov zaostrenia podľa plochy a bodov - od Full Area AF, cez 49-bodový 49-Area AF, bodový 1-Area AF, Pinpoint AF, Pinpoint AF, Low Light AF (až-4EV; ekvivalent k fotografovaniu pod hviezdnou oblohou bez iného zdroja svetla), detekciu očí Eye Detection AF až po zaostrení obrysov v manuálnom a automatickom režime.
 
Množstvo filtrov už tradične poskytuje úplnú tvorivú kontrolu. LUMIX DMC-FZ1000 obsahuje 22 rôznych filtrov5. Samozrejmosťou v dnešnej dobe je aj možnosť zdieľať zábery s priateľmi a rodinou. Fotoaparát má integrované Wi-Fi pripojenie s technológiou NFC, ktoré umožňuje nielen okamžite nahrať snímky a video na sociálne siete, ale aj zdieľať obraz z Lumixu s využitím tabletu alebo smartfónu, alebo priamo mobilným zariadením ovládať nastavenie zoomu, zaostrenie, clonu alebo expozíciu.
 
 
Uvedené možnosti by nebolo možné realizovať bez precízneho zobrazenia sledovaného obrazu. LUMIX DMC-FZ1000 ponúka prepracovaný 2,356 Mpix OLED hľadáčik LVF (Live View Finder) a 3-palcový 0.921 Mpix LCD displej s rýchlou odozvou, ktorá je pri 100% zobrazení oblasti snímky o 300% rýchlejšia, než u podobných modelov. Fotoaparát tiež ponúka funkciu okamžitého záznamu, ktorá uvedie počas 0,66 sekundy Lumix do aktívneho stavu.

Lumix FZ100 sa začne predávať začiatkom augusta 2014 za cenu približne  849 EUR.


Poznámky:

1 12. júna 2014
2 Maximálna dĺžka 4K videozáznamu je 29 minút 59 sekúnd. Pre zaistenie potrebnej kvality je nutné použiť SDXC / SDHC Memory Card kompatibilnú s UHS Speed ​​Class 3 pre nahrávanie s dátovým tokom 100 Mbit / a vyššou
3 Nekompatibilné pri 4K videozáznamu
4 Interný výskum Panasonic (nekonečno až 2 m) 
5 Filtre: Expressive / Retro / Old Days / High Key / Low Key / Sepia / Monochrome / Dynamic Monochrome / impozantným Art / High Dynamic / Cross Process / Toy Effect / Toy Pop / Bleach Bypass / Miniature Effect / Fantasy / One Point Color Photo only: Rough Monochrome / Silky Monochrome / Soft Focus / Star Filter / Sunshine mode

Galéria k článku


LUMIX DMC-FZ1000, prvý fotoaparát so 4K videom a jednopalcovým MOS snímačom
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 12.06.2014 12:52:00
  Toto sa malo robiť už pred rokmi a nie nezmysly s 1/2,5" senzorom! Palec hore. Tento model to podľa mňa pekne zavarí RX10 od Sony. Čím viac takýchto modelov bude, tým lepšie to pôjde v tomto segmente.
 • Ďuro Mika Ďuro Mika
  Ďuro Mika / 12.06.2014 13:08:00
  S tým sa dá len súhlasiť. Dobrý počin od Panasonic a ešte to bude vraj lacnejšie ako Sony RX10... Som zvedavý ešte na zaostrovanie.
 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 13.06.2014 13:34:00
  Najprv ma zarazilo, ake je to velke na tej fotke s clovekom a potom som sa docital, ze to ma 1" senzor. Chapem ze svetelny objektiv na vacsi senzor musi byt velky, ale zda sa mi, ze uz to tak daleko od malej zrkadlovky nema....
 • Dušan Grúň Dušan Grúň
  Dušan Grúň / 17.06.2014 10:48:00
  ako chápem obľúbenosť širokorozsahových zoomov, no tie rozmery fotoaparátu musia byť pri takom veľkom snímači s objektívom s takým rozsahom fakt veľké. Už tu stráca zmysel pojem kompakt, pretože toto je určite rovnako veľké ako zrkadlovky len ten snímač je oproti zrkadlovkám maličký. Myslím že by sa mali výrobcovia zamerať na vývoj kompaktov podobných Sony RX100. Tam to má zmysel pchať 1" snímač. Každý predsa chceme malý výkonný kompakt.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...