Januárové novinky od spoločnosti Panasonic

Januárové novinky od spoločnosti Panasonic

Novinky  /  Tlačová Správa / 05.01.2017 / 10:50

Panasonic LUMIX GH5

Prvý systémový kompakt na svete s nahrávaním videozáznamov v rozlíšení 4K s frekvenciou 60p/50p1 a 4K/30p v štandarde 4:2:2 10-bit2.

Spoločnosť Panasonic predstavila model LUMIX GH5, najnovší prírastok do radu systémových kompaktov LUMIX G so systémom Micro 4/3. Nový fotoaparát ponúka špičkové funkcie a vynikajúci výkon tak pokročilým fotografom, ako aj profesionálnym autorom videozáznamov. K jeho najväčším prednostiam patrí možnosť natáčania v rozlíšení 4K frekvenciou 60p / 50p a funkcia 6K PHOTO

S novým modelom sa rad LUMIX GH posúva na úplne odlišnú úroveň a zásadne mení všeobecné predstavy o tom, čo systémové kompakty dokážu a čo od nich môžeme očakvať. V maličkom tele sa skrýva celý rad úplne nových funkcií a nástrojov pre vylepšenie obrazovej kvality, rýchlosti i výkonu. Vďaka nim Panasonic LUMIX GH5 otvára cestu k novej etape v histórii fotografie a videa.

Tak kvalitný obraz rad LUMIX doteraz nepoznal

Panasonic LUMIX GH5 sa vyznačuje mimoriadnou obrazovou kvalitou s množstvom detailov, na čom má zásluhu vysoké rozlíšenie, špičkové spracovanie obrazu a vynikajúce farebné podanie. Rozlíšenie snímača Digital LIVE MOS sa v porovnaní s modelom GH4 zvýšilo o štvrtinu, zo 16,05 na 20,3 megapixelov. Nový fotoaparát už nie je vybavený antialiasingovým filtrom.

Novej verzie sa dočkal aj obrazový procesor Venus Engine, pri ktorom výrobcovia vylepšili predovšetkým spracovanie textúr. Technológia Multi-pixel Luminance Generation sa stará o kvalitnú ostrú kresbu a zobrazenie detailov. Systém inteligentného spracovania detailov skúma, v akej oblasti záberu sa jednotlivé pixely nachádzajú a aký je ich kontext v rámci fotografie. Podľa toho nastaví optimálny režim spracovania. Výsledkom sú nádherne ostré fotografie, ktoré pritom dokonale zodpovedajú realite a v maximálnej miere eliminujú nesprávne zobrazenie farieb.

Systém 3D kontroly farieb (Three Dimensional Colour Control) zase berie do úvahy nielen odtieň a citlivosť, ale aj jas, a nastavuje pre každú z týchto veličín optimálne hodnoty. Znamená to sýte a verné farby v celom tonálnom rozsahu fotografie. Zmenil sa aj konvenčný systém eliminácie šumu Multi Process NR - nová verzia s názvom High Precision Multi Process NR dokáže šum rozpoznať štyrikrát presnejšie a pri odšumení zachovať aj detaily, ktoré sú pri bežnej redukcii šumu v ohrození. Výsledkom sú čisté fotografie s minimom šumu aj pri vysokých citlivostiach až po ISO 25600.

Panasonic LUMIX GH5 je ďalej vybavený päťosým stabilizátorom obrazu Dual I.S. 23, ktorý účinne bráni rozostreniu vplyvom chvenia fotoaparátu počas expozície tak pri fotografovaní, ako aj pri natáčaní videozáznamov (a to aj v rozlíšení 4K). Systém kombinuje funkciu optického stabilizátora v dvoch osiach a stabilizátora na snímači v piatich osiach. Tým dokáže eliminovať aj rozostrenie vznikajúce pri dlhšom pohybe, na ktoré bežné stabilizačné systémy nemajú žiadny vplyv. Precízny systém gyroskopov a ďalších senzorov berie pri stabilizácii do úvahy ohniskovú vzdialenosť aj aktuálne fotografické podmienky. Výsledkom je udržateľný čas až o 5 EV dlhšie ako pri fotografovaní bez stabilizátora4. To príde vhod nielen pri bežnom fotografovaní so širokým aj dlhým ohniskom, ale aj v najrôznejšich neveľmi priaznivých situáciách, napríklad v noci alebo pri fotografovaní jednou rukou.

Prvý systémový kompakt na svete, ktorý spĺňa profesionálne merítka

Panasonic LUMIX GH5 je vskutku prelomovým modelom - jeho funkčná výbava aj kvalita videozáznamov je na takej úrovni, že prístroj spĺňa aj profesionálne nároky a štandardy.

Rýchlosť vyčítania signálu sa vďaka novému snímaču Digital Live MOS zvýšila až 1,7x, obrazový procesor Venus Engine dokáže spracovať signál až 1,3-krát rýchlejšie než predtým. Vďaka tomu fotoaparát umožňuje ako prvý systémový kompakt v histórii natáčať mimoriadne kvalitné videozáznamy v rozlíšení 4K frekvenciou 60p/50p. Zvláda aj záznam v štandarde 4:2:2/10-bit, čo znamená spracovanie farieb na úrovni pre profesionálnu filmovú produkciu5.

Kombinácia špičkového snímača a obrazového procesora účinne bráni riziku rozfázovaného pohybu v obraze (tzv. Rolling shutter), obraz je kvalitný v každom jednotlivom okienku. Nedochádza ani k žiadnemu orezu a ohnisková vzdialenosť sa pri natáčaní oproti fotografovaniu nemení.

Užívatelia môžu podľa ľubovôle voliť medzi formátmi MOV, MP4, AVCHD Progressive a AVCHD s celou radou možných natáčacích frekvencií. Vo Full-HD ani v 4K neobmedzujú dĺžku záznamu žiadne limity. Profesionálni užívatelia pracujúci po celom svete môžu nastaviť univerzálnu systémovú frekvenciu 59,94 Hz (23,98 Hz), 50 Hz alebo 24 Hz.

Medzi obrazové štýly pre natáčanie videozáznamov patrí Cinelike D a Cinelike V, ktoré majú podobnú charakteristiku gama krivky typickú pre filmovú produkciu. Okrem toho LUMIX GH5 ponúka aj štandard Like 709 kompatibilný s HDTV. Pri dokúpení špecializovaného firmware je k dispozícii aj podpora V-Log.

LUMIX GH5 ponúka celý rad funkcií určených pre rýdzo profesionálne použitie pri natáčaní (napr. Monitoring vlnových dĺžok), k dispozícii je aj pokročilá práca s časovým kódom v štandarde SMPTE (prístroj podporuje metódy Rec Run aj Free Run, čo umožňuje jednoduchú synchronizáciu niekoľkých obrazových alebo zvukových záznamov v postprodukcii). Úrovne jasu možno vyberať medzi hodnotami 64-1023 / 64-940 / 0-1023 (10-bit). Režim Synchro Scan potláča blikanie obrazu a výskyt farebných pásov (podporuje štandardy SMPTE / EBU / ARIB).

Nový systém automatického ostrenia s vyspelou technológiou DFD - nikdy nepremeškáte vhodný okamih k stlačeniu spúšte

Panasonic LUMIX GH5 je vybavený vylepšenou verziou technológie Depth from Defocus6, pri ktorej automatické zaostrovanie využíva metódy porovnávania kontrastu. Systém pri ostrení vyhodnocuje nielen vzdialenosť od objektu, ale aj tvar, veľkosť a dokonca aj pohyb objektu. Vďaka novému procesoru Venus Engine sa čas potrebný na meranie vzdialenosti skrátil až šesťnásobne.

Rýchlosť prenosu signálu pri automatickom ostrení počas fotografovania sa zvýšila na 480 obr / s, čo znamená dvojnásobok oproti GH4. Vďaka tomu je automatické zaostrovanie mimoriadne rýchle (trvá len cca 0,05 s7) a systém navyše zvláda veľmi rýchle sekvenčné snímanie (12 obr / s s pevným zaostrením, 9 obr / s s kontinuálnym preostrovaním) v plnom rozlíšení s mechanickou uzávierkou. Systém precízne analyzuje každé okienko a dosahuje tak až o 200% vyššiu presnosť ako u predchádzajúcich modelov s minimálnou odchýlkou ​​pri detekcii pohybu.

Aby bolo ostrenie ešte presnejšie, narástol počet ostriacich zón zo 49 na 225. Používatelia môžu vytvárať aj skupiny ostriacich zón podľa zvolenej kompozície a po novom sa medzi nimi pohybovať pomocou joysticku pod pravým palcom s okom pri hľadáčiku. To isté funguje aj pri živom náhľade scény na displeji.

Ak sa ostrenie ani tak nepodarí presne podľa predstáv, je k dispozícii špeciálna funkcia Post Focus8umožňujúca zaostriť dodatočne až pri prezeraní hotových fotografií. To sa hodí napríklad v makrofotografii, kde na precíznom ostrení naozaj záleží. Okrem toho fotoaparát disponuje aj funkciou Focus Stacking čiže skladanou expozíciou z viacerých záberov zaostrených na rôzne miesta, čo oceníme v prípade, že bežnými postupmi nemožno dosiahnuť potrebnej hĺbky ostrosti.

Za pozornosť stojí aj ďalšia novinka menom 6K PHOTO9. V tomto režime fotoaparát zo sekvencie obstarávanej rýchlosťou 30 obr/s ukladá fotografie s pomerom strán 3: 2 alebo 4: 3, každá fotografia má približne 18 megapixelov. Vylepšenia sa dočkala aj obľúbená funkcia 4K PHOTO, ktorá teraz funguje aj pri videozázname s frekvenciou 60 obr/s. Rozlíšenie jednotlivých ukladaných fotografií zostáva v tomto prípade na tradičnej hodnote 8 megapixelov. V režimoch 6K PHOTO aj 4K PHOTO sú aj naďalej k dispozícii tri varianty, medzi ktorými je možné vyberať podľa aktuálnej situácie: 6K / 4K Burst, 6K / 4K Burst (Štart / Stop) a 6K / 4K Pre-burst.

Obrazový procesor Venus Engine navyše umožňuje upravovať snímky zhotovené v rámci týchto režimov aj dodatočne, čím možno eliminovať skreslenie a šum. Výsledkom je výrazne vyššia kvalita fotografií vznikajúcich v režimoch 6K PHOTO alebo 4K PHOTO, najmä tých, ktoré doteraz trpeli šumom v dôsledku vysokej citlivosti alebo sa na nich prejavovalo rozostrenie pri panning-u.

Malé rozmery a odolné prevedenie pre prácu v náročnom teréne

Panasonic LUMIX GH5 si musí poradiť v každom prostredí, teda aj v náročnom teréne. Kvôli tomu je vyrobený z horčíkovej zliatiny s mimoriadne pevným šasi na prednej i zadnej strane. O odolnosť proti vlhkosti sa stará pevná konštrukcia a ochranné prvky na všetkých kĺboch, voličoch, tlačidlách a otvoroch. Okrem toho je prístroj odolný aj proti mrazu do -10 stupňov Celzia.

LUMIX GH5 je vybavený dvoma slotmi pre pamäťové karty SD. Ako prvý model značky Panasonic podporuje vysokorýchlostné a vysokokapacitné štandardy UHS-II. Pri natáčaní videozáznamov možno podľa ľubovôle voliť metódu nahrávania (Relay Rec, Backup Rec alebo Allocation Rec).

Medzi ďalšie prednosti fotoaparátu patrí veľký elektronický hľadáčik s vynikajúcim pomerom zobrazenia 1,52x / 0,76x (ekvivalent klasického alebo plnoformátového fotoaparátu). Dotykový a výklopný OLED displej na zadnej strane s uhlopriečkou 8,2 cm vyniká precíznym vykresľovaním a rýchlym prekresľovaním, má vysoké rozlíšenie 3 680 000 bodov a 100% pokrytie scény. Uzávierka je projektovaná s životnosťou 200 tisíc cyklov.

Možnosti rozšírenia, voliteľné príslušenstvo, ďalšie funkcie a parametre

 

 • LUMIX GH5 je vybavený technológiou pre bezdrôtové pripojenie Bluetooth 4.2 a Wi-Fi® 5 GHz (IEEE 802.11ac), čo uľahčuje ako ovládanie z externého mobilného zariadenia, tak aj zdieľanie fotografií na sociálnych sieťach aj inde na internete.
 • Medzi voliteľné príslušenstvo patrí nový batériový grip DMW-BGGH5. Jeho použitie výrazne predlžuje životnosť na jedno nabitie.
 • Ďalšou súčasťou voliteľného príslušenstva je mikrofónny adaptér DMW-XLR1. Ide o redukciu pre mikrofón so štandardným konektorom XLR, ktorý sa používa na nahrávanie kvalitného stereo zvuku.
 • Kvôli úspore energie sa automaticky prepína do režimu spánku zakaždým, keď oddialime oko od elektronického hľadáčika. K dispozícii sú hneď tri rôzne typy závierok: mechanická uzávierka s najkratším expozičným časom 1/8000 s, elektronická uzávierka s pohybom prvej lamely (najkratší čas 1/2000 s, možno ju použiť s bleskom a eliminuje chvenie vzniknuté pohybom mechanickej uzávierky) a elektronická uzávierka s pohybom druhej lamely (tiež s elimináciou pohybu mechanickej uzávierky a s najkratším časom 1/6000 s. Po aktualizácii firmware pribudnú ďalšie funkcie: nahrávanie videozáznamov vo vysokom rozlíšení v štandarde HD 4:2:2 10bit (plánované na apríl 2017); nahrávanie videozáznamov vo vysokom rozlíšení 4K 30p / 25p / 24p v štandarde 400Mbps 4:2:2 10bit All-Intra; natáčanie videozáznamov vo Full HD v anamorfickom režime; obrazový štýl Hybrid Log Gamma umožňujúci natáčanie videozáznamov v obľúbenom formáte 4K HDR; USB tethering (všetko v druhej polovici roka 2017).

___________________________________________________________________________________

1 Platí pre systémové kompakty k 4. januáru 2017
2 Platí pre fotoaparáty s výmennými objektívmi k 4. januáru 2017
3 Päťosý stabilizátor Dual I.S. 2 je možné použiť v kombinácii s objektívmi H-FS12060 a H-FS14140 (je nutná aktualizácia firmvéru, stav k 4. januáru 2017). Firmware umožňujúci funkciu päťosého stabilizátora Dual I.S. 2 s objektívom H-RS100400 bude k dispozícii vo februári 2017. Nové objektívy H-ES12060, H-HSA12035, H-HSA35100, H-FSA45200 a H-FSA100300 sú so stabilizátorom Dual I.S. 2 plne kompatibilné.
4 Podľa štandardu CIPA - ohnisková vzdialenosť 50-140 mm (ekvivalent plnoformátového fotoaparátu: 100-280 mm) s objektívom H-FS14140.
5 4:2:0 8-bit v režime 4K60p/50p pri ukladaní na pamäťovú kartu SD
6 Automatické ostrenie založené na porovnávaní kontrastu s technológiou DFD funguje len s objektívmi Panasonic pre štandard Micro 4/3.
7 V režime jednorazového automatického ostrenia na širokom ohnisku s objektívom H-ES12060 (CIPA).
8 Funkciu Post Focus je potrebné aktivovať ručne v menu fotoaparátu.
9 6K PHOTO je špeciálny režim, pri ktorom sa z videozáznamu vyhotovuje výrez s pomerom strán 4: 3 alebo 3: 2 s cca 18 megapixelmi (cca 6000 x 3000 bodov).

 

Panasonic LUMIX GX800

Štíhly elegantný fotoaparát s vylepšenými funkciami pre fotografovanie selfies a panorám.

Spoločnosť Panasonic predstavila nový systémový kompakt LUMIX GX800, ktorý ocenia predovšetkým milovníci populárnych autoportrétnych momentiek čiže selfies, osvedčí a však aj pri fotografovaní krajiny alebo neopakovateľných okamihov z každodenného života. Medzi podstatné vylepšenia patrí okrem iného výklopný displej na zadnej strane a veľa zaujímavých funkcií, medzi ktorými je napríklad možnosť natáčania videozáznamov v rozlíšení 4K s funkciou 4K PHOTO. To všetko je zabalené v elegantnom a štíhlom tele.

Displej na zadnej strane má uhlopriečku 7,6 cm a rozlíšenie 1 040 000 bodov, je dotykový a vyklápa sa smerom hore o cca 180 stupňov. Pri úplnom vyklopení sa fotoaparát automaticky prepne do režimu Self Shot, v ktorom je k dispozícii celý rad najrôznejších funkcií pre fotografovanie populárnych selfies. Medzi ne patrí napríklad nový režim 4K Selfie. Najmä dámy ocenia najrôznejšie možnosti úpravy portrétov - zjemnenie pleti, rozostrenie určitých partií záberu alebo zoštíhlenie. Hotové snímky možno priamo vo fotoaparáte upravovať a rôzne retušovať, slúži na to funkcia Beauty Retouch1. V režime Background Control si zase používatelia môžu zvoliť, či má byť pozadie normálne alebo rozostrené. V režime Self Shot možno vytvárať aj panoramatické zábery.

Snímač Digital Live MOS s rozlíšením 16 megapixelov nemá antialiasingový filter, čo v kombinácii s novým obrazovým procesorom Venus Engine znamená ostrý obraz, mimoriadne kvalitné vykresľovanie detailov, výrazný kontrast aj živé a sýte farby, to všetko pri citlivosti až ISO 25 600.

S fotoaparátom LUMIX GX800 možno tiež natáčať obrazovo čisté a kvalitné videozáznamy s rozlíšením 4K / QFHD (3840 x 2160 bodov) pri frekvencii 30p alebo 24p vo formáte MP42. S rozlíšením 4K je spojený aj obľúbený systém 4K PHOTO a celý rad ďalších funkcií, napr. Focus Stacking (automatické skladanie rôzne zaostrených fotografií do jednej), Post Focus (ostrenie až pri hotových fotografiách) alebo Light Composition (špeciálna úprava nočných fotografií).

Kreatívneho jedinca poteší celý rad obrazových štýlov vrátane panoramatického režimu a špeciálneho čiernobieleho módu L.Monochrome. Režim inteligentnej automatiky (iA) a špeciálny asistenčný režim Scene Guide príde vhod hlavne ľuďom, ktorí s digitálnymi systémovými kompaktmi nemajú doteraz žiadne skúsenosti. Okrem toho je fotoaparát vybavený Wi-Fi®, vďaka ktorému ho možno cez mobilný telefón ľahko ovládať a veľmi jednoducho zdieľať fotografie na internete.

Panasonic LUMIX GX800 je k dispozícii v striebornej, čiernej, oranžovej a svetlo hnedej farbe, na prvý pohľad zaujme tradičným dizajnom ale aj štíhlym a štýlovým prevedením.

Selfies stokrát inak - nové možnosti, napr. 4K a panoráma

Ako už bolo povedané, nový LUMIX GX800 poteší okrem iného milovníkov selfies. Najnovšie možno pri ich fotografovaní využiť funkcie spojené s rozlíšením 4K, vďaka ktorým nikdy nezmeškáte optimálny okamih ku stlačeniu spúšte. Na skupinové selfie tak možno pohodlne vybrať okamih, keď sa zrovna všetci smejú a nikto nežmurká, prípadne kedy sa v pozadí deje niečo zaujímavé.
Okrem toho ponúka LUMIX GX800 veľa "kozmetických" funkcií pre vylepšenie portrétov. Medzi ne patrí napríklad nástroj Soft Skin, ktorý vyhladí pleť, Defocusing (umelé rozostrenie vybraných miest) či Slimming čiže zoštíhľovanie tváre. Hotové snímky možno zasa upravovať pomocou funkcie Beauty Retouch3 (make-up a pod.). Funkcia Background Control zase umožňuje nastaviť rôznu úroveň rozostrenie pozadia. Selfies možno tiež fotografovať ako panorámy, čo sa hodí najmä pre skupinové zábery, prípadne pre fotografie zhotovené v atraktívnej krajine.

Keď úplne vyklopíme displej na zadnej strane, automaticky sa aktivuje režim Self Shot práve pre fotografovanie selfies. Bežne je pri fotografovaní selfies nutné držať prístroj v natiahnutých rukách, takže snímky vyzeraju všetky podobne. Tu však môžete využiť funkcie Face Shutter a Buddy Shutter, pri ktorych k expozíciám dochádza automaticky, takže fotoaparát vôbec držať nemusíme. V prvom prípade LUMIX GX800 exponuje, ked cez tvár mávneme rukou, v druhom, ked sa v zábere objavia dve tváre blízko seba.

Už nikdy nezmeškáte vhodný okamih k stisku spúšte - postarajú sa o to funkcie súvisiace s rozlíšením 4K

Panasonic LUMIX GX800 umožňuje natáčať mimoriadne kvalitné videozáznamy v ultravysokom rozlíšení 4K. Napriek týmto schopnostiam však fotoaparát vyniká špičkovou energetickou úspornosťou a tiež malými rozmermi.

Okrem natáčania možno rozlíšenie 4K využiť aj vo fotografii - funkcia 4K PHOTO umožňuje pracovať s jednotlivými okienkami videozáznamu natáčaného rýchlosťou 30 obr / s ako so samostatnými fotkami, takže nikdy nezmeškáte vhodný okamih ku stisku spúšte. Podľa situácie je možné voliť tri varianty funkcie 4K PHOTO: 4K Burst, 4K Burst (Start / Stop) a 4K Pre-burst. Vo všetkých prípadoch sa fotografie ukladajú v rozlíšení 8 megapixelov, čo bohato stačí aj pre tlač do formátu A3. Jednotlivé snímky možno ukladať aj hromadne ako sekvencie (maximálne možno týmto spôsobom zaobstarať 150 fotografií, čo znamená súvislý päťsekundový záber).

Medzi ďalšie funkcie fotoaparátu LUMIX GX800 patrí Post Focus, umožňujúci ostriť až pri hotových fotografiách. To sa hodí napríklad v makrofotografii, kde záleží na dokonale presnom zaostrení. Dodatočné ostrenie je možné vďaka kombinácii špičkovej technológie DFD (Depth From Defocus) a rozlíšenia 4K s možnosťou ukladať jednotlivé okienka ako samostatné fotografie.

Špičková kvalita obrazu s vynikajúcim zobrazením detailov a skvelým farebným podaním

Panasonic LUMIX GX800 produkuje ostré a mimoriadne kvalitné fotografie s vynikajúcim vykreslovaním detailov, výrazným kontrastom a živým podaním farieb. Vykresľovanie detailov sa znateľne vylepšilo po odstránení antialiasingového filtra. Obrazový procesor Venus Engine dokáže okrem iného oddeliť informácie týkajúce sa odtieňa, sýtosti a jasu a spracovať ich samostatne, čo znamená veľmi kvalitné farebné podanie aj u veľmi náročných motívov (napr. pri fotografovaní jasnej modrej oblohy s jemnými, takmer nepostrehnuteľným tonálnymi prechodmi). Vďaka kombinácii snímača Digital Live MOS a obrazového procesora Venus Engine sa potenciálni záujemci môžu tešiť na čisté fotografie s minimom šumu aj vo veľmi slabom svetle.

Ostriaci systém založený na metóde porovnávania kontrastu a technológii DFD (Depth From Defocus) je ešte rýchlejší a presnejší než predtým, prenos digitálneho signálu prebieha rýchlosťou až 240 obr / s. Výsledkom je mimoriadne rýchle automatické zaostrovanie - trvá približne len 0,07 s4.

Ďalšie užitočné funkcie

 • Režim iA + (inteligentná automatika) pri fotografovaní aj natáčaní

Ocenia ho predovšetkým začiatočníci a menej skúsení užívatelia. Funguje pri ňom napríklad kontinuálne automatické zaostrovanie, inteligentný výber scény, systém rozpoznávania tváre, inteligentné automatické ovládanie citlivosti a pod.

 • Scene Guide (asistenčný režim)
  Asistenčný režim Sprievodca čiže Scene Guide ponúka 21 fotografií urobených profesionálnymi tvorcami. Užívatelia môžu vybrať jednu z nich, ktorá najlepšie zodpovedá aktuálnym podmienkam a zámeru, a fotoaparát podľa vybranej snímky automaticky nastaví všetky potrebné parametre.
 • Kreatívne programy a filtre
  LUMIX GX800 ponúka širokú škálu moderných nástrojov, ktoré digitálne fotografovanie oživujú a spríjemňujú. V ponuke obľúbených kreatívnych programov nájdeme hneď 22 filtrov.
 • Časozberné fotografie
  Akonáhle nastavíme počiatočný čas, interval fotografovania a požadovaný celkový počet fotografii, začne prístroj fotografovať v časozbernej sekvencii.
 • Krátke klipy
  Užívatelia môžu natáčať krátke videozáznamy (v dĺžke 2, 4, 6 alebo 8 sekúnd), pripomínajúce "pohyblivé fotografie". V tomto režime sú k dispozícii aj roztmievacie alebo zatmievacie efekty (nielen do tmy, ale aj do svetla, prípadne do farby).

___________________________________________________________________________________
1 Táto funkcia vyžaduje aktualizáciu firmware. Nová verzia bude k dispozícii v prvej polovici roka 2017. 
2 Natáčanie sa zastaví, keď jeho súvislý čas presiahne 5 minút (formát MP4, rozlíšenie 4K).
3 Táto funkcia vyžaduje aktualizáciu firmware. Nová verzia bude k dispozícii v prvej polovici roka 2017. 
4 V režime jednorazového automatického ostrenia na širokom ohnisku s objektívom H-FS14140 (CIPA)
5 Pri natáčaní videozáznamov nemožno režim sprievodca v niektorých situáciách použiť.

Panasonic LUMIX FZ82

Skvelý ultrazoomový fotoaparát pre milovníkov vidieckeho prostredia.

Spoločnosť Panasonic predstavila model LUMIX FZ82, nový prírastok do obľúbenej rady FZ s ultrazoomovým objektívom a prepracovaným ovládaním, vďaka ktorému je možné pri fotografovaní aj natáčaní videozáznamov nastavovať väčšinu parametrov ručne. Základom výbavy nového fotoaparátu je dokonale univerzálny objektív LUMIX DC VARIO s 60x optickým zoomom - v prepočte na plnoformátový fotoaparát je jeho rozsah 20-1200 mm. Siaha teda od ultraširokého ohniska až po masívny teleobjektív. Vďaka tomu sa skvele hodí tak k rozsiahlym krajinárskym záberom, ako aj k fotografiám vzdialených detailov alebo vtákov a zvierat v prírode.

Srdcom prístroja je nový snímač MOS s rozlíšením 18,1 megapixelov a vyspelý obrazový procesor Venus Engine. Ich kombinácia zaisťuje rýchle reakcie a mimoriadne kvalitné fotografie dokonca aj pri vysokej citlivosti.

Medzi ďalšie podstatné výhody patrí rýchle a presné automatické zaostrovanie s technológiou DFD (Depth From Defocus), ktorá dobu potrebnú na zaostrenie citeľne skracuje. Rýchlosť prenosu signálu pri ostrení dosahuje 240 obr / s, systém funguje na princípe porovnávania kontrastu. Výsledkom je mimoriadne rýchle zaostrenie - cca 0,09 s. S rastúcou ohniskovou vzdialenosťou sa výhoda tohto riešenia len prehlbuje.

LUMIX FZ82 okrem toho ponúka sekvenčné snímanie rýchlosťou 10 obr / s pri jednorazovom ostrení dopredu, prípadne 6 obr / s pri kontinuálnom ostrení, ktoré sa používa pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe. Vďaka dotykovému displeju je možné na zvolený objekt zaostriť naozaj bleskurýchlo, na displeji je možné dokonca aj stlačiť spúšť.

Tiež videozáznamy v rozlíšení 4K / QFHD (3840 x 2160 bodov) rozhodne stoja za pozornosť. Obrí šesťdesiatnásobný optický zoom umožňuje v podstate akýkoľvek typ záberu, výkonný stabilizátor POWER O.I.S. potláča rozostrenie spôsobené chvením fotoaparátu dokonca aj pri natáčaní. S rozlíšením 4K je spojený aj obľúbený systém 4K PHOTO a celý rad ďalších funkcií, napr. Focus Stacking (automatické skladanie rôzne zaostrených fotografií do jednej), Post Focus (ostrenie až pri hotových fotografiách) alebo Light Composition (špeciálna úprava nočných fotografii). Kreatívneho jedinca poteší celý rad obrazových štýlov vrátane panoramatického režimu.

Prístroj je vybavený dotykovým displejom s rozlíšením 1 040 000 bodov a elektronickým hľadáčikom veľkosti 0,2 palca s rozlíšením 1 170 000 bodov. Okrem toho je súčasťou fotoaparátu Wi-Fi®, vďaka čomu možno nový LUMIX ľahko ovládať a veľmi jednoducho zdieľať fotografie na internete. Medzi ďalšie prednosti patrí pätica pre externý blesk alebo ďalšie príslušenstvo. Panasonic LUMIX FZ82 skrátka rozhodne nie je obyčajný ultrazoomový kompakt - ponúka oveľa lepšie fotografie a vynikajúce natáčanie v rozlíšení 4K.

So šesťdesiatnásobným zoomom nehrá fyzická vzdialenosť žiadnu úlohu

Panasonic LUMIX FZ82 je vybavený objektívom LUMIX DC VARIO s 60x optickým zoomom. V prepočte na plnoformátový fotoaparát je jeho rozsah 20-1200 mm. Siaha teda od ultraširokého ohniska až po masívny teleobjektív, čím sa výborne hodí ako k širokouhlým krajinárskym záberom, tak aj k fotografiám vzdialených detailov alebo vtákov a zvierat v prírode. A to platí ako pre fotografovanie, tak aj pre natáčanie videozáznamov. Na najširšom ohnisku zaberie objektív o cca 140% väčší uhol než na ohnisku 24 mm, kde väčšina ultrazoomových modelov začína. O ostrosť sa vďaka výkonnému stabilizátoru POWER O.I.S. nemusíme báť ani pri fotografovaní ani pri natáčaní.

A ak by náhodou šesťdesiatnásobný zoom niekomu nestačil, možno ho digitálnou cestou zdvojnásobiť - v tomto prípade prichádza k slovu tzv. Inteligentný zoom, pri ktorom sa uplatňujú pokročilé algoritmy a výsledok je rozhodne lepší ako pri použití štandardného "digitálneho zoomu" pri bežných fotoaparátoch. Ohniskovú vzdialenosť možno predĺžiť aj optickou cestou pomocou telekonvertora DMW-LT55E, ktorý sa predáva zvlášť. Pri kombinácii oboch možností možno bez problémov fotografovať krátery na povrchu Mesiaca.

Už nikdy nepremeškáte vhodný okamih ku stisku spúšte - postarajú sa o to funkcie súvisiace s rozlíšením 4K

Srdcom nového modelu Panasonic LUMIX FZ82 je snímač High Sensitivity MOS s rozlíšením 18,1 megapixelov. V kombinácii s výkonným obrazovým procesorom LSI Venus Engine to jednoznačne znamená posun obrazovej kvality, rýchlosti aj citlivosti v kategórii kompaktných ultrazoomov na vyššiu úroveň. S mechanickou uzávierkou zvláda fotoaparát sekvenčné snímanie rýchlosťou 10 obr / s pri jednorazovom ostrení dopredu, prípadne 6 obr / s pri kontinuálnom ostrení, ktoré sa používa pri fotografovaní objektov v rýchlom pohybe (všetko v plnom rozlíšení).

O natáčaní v rozlíšení 4K už bola reč, Panasonic LUMIX FZ82 však tento štandard dokáže využiť aj vo fotografii - funkcia 4K PHOTO umožňuje pracovať s jednotlivými okienkami videozáznamu natáčaného rýchlosťou 30 obr / s ako so samostatnými fotografiami, takže nikdy nepremeškáte vhodný okamih ku stisku spúšte. Jednotlivé snímky možno ukladať aj hromadne ako sekvencie (maximálne možné týmto spôsobom zaobstarať 150 fotografií, čo znamená súvislý päťsekundový záber).

Medzi ďalšie funkcie LUMIX FZ82 patrí Post Focus, umožňujúci ostriť až pri hotových fotografiách. To sa hodí napríklad v makrofotografii, kde nesmierne záleží na dokonale presnom zaostrení. Dodatočné ostrenie je možné vďaka kombinácii špičkovej technológie DFD (Depth From Defocus) a rozlíšenia 4K s možnosťou ukladať jednotlivé okienka ako samostatné fotografie. Funkcia Post Focus spolu s funkciou Focus Stacking (viacnásobná expozícia rôzne zaostrených záberov, vďaka ktorej je možné dosiahnuť väčšej hĺbky ostrosti) je dostupná pomocou samostatného tlačidla na hornej strane prístroja.

Okrem už spomínaných videozáznamov v 4K natáča LUMIX FZ82 aj v rozlíšení Full-HD (1920x1080), všetko vo formátoch AVCHD Progressive alebo MP4 (MPEG-4 / H.264) s priebežným automatickým ostrením.

Pokiaľ pri natáčaní používate panning alebo zoomujete, stabilizuje sa obraz pomocou funkcie 4K Live Cropping. Tá funguje digitálne, takže je obraz dokonale plynulý a optické súčiastky v objektíve sa vôbec nepohybujú.

K dispozícii je celý rad videorežimov - High Speed ​​Video (natáčanie rýchleho pohybu), Time Lapse (časozberné video) alebo Stop Motion Animation.

Skvelé fotografie aj videozáznamy dokonca aj v priamom slnku

Dotykový displej má uhlopriečku 7,6 cm a rozlíšenie 1 040 000 bodov, scénu pokrýva v plnom rozsahu 100%. Dotykom je možné nielen ostriť, ale tiež tlačiť spúšť.

Okrem toho je LUMIX FZ82 vybavený elektronickým hľadáčikom o veľkosti 0,2 palca s pomerom zobrazenia cca 2,59x / 0,46x (v prepočte na plnoformátový alebo 35 mm fotoaparát s pomerom strán 4: 3). Rozlíšenie hľadáčika činí 1 170 000 bodov, pokrytie tiež 100%. Vysoká obnovovacia frekvencia 60 obr / s skracuje na minimum aj oneskorenie spúšte pri fotografovaní rýchlych objektov. Obraz v hľadáčiku je jasný a ostrý aj v priamom poludňajšom slnečnom svetle.

Pokročilým používateľom príde vhod možnosť plne manuálneho ovládania. Zmien sa v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi dočkal aj úchop pre pravú ruku - teraz umožňuje stabilnejšie držanie aj pri dlhšej práci.

Ďalšie funkcie

 • Možnosti rozšírenia pomocou voliteľného príslušenstva

Pokročilým fotografom nepochybne príde vhod možnosť rozšíriť základné parametre Panasonic LUMIX FZ82 pomocou bohatej príplatkovej výbavy. K dispozícii je napríklad nasledujúce príslušenstvo:

 • Telekonvertor (1.7x): DMW-LT55E
 • Makropredsádka: DMW-LC55E
 • Redukcia: DMW-LA8
 • Číry filter: DMW-LMCH55
 • ND Filter: DMW-LNDH55
 • Polarizačný filter: DMW-LPL55
 • Externý blesk: DMW-FL200L (GN20) / DMW-FL360L (GN36) / DMW-L580L (GN58)
 • Akumulátor: DMW-BMB9
 • Puzdro / taška: DMW-BAG2, DMW-CG2, DMW-CZ18
 • Jednoduché bezdrôtové pripojenie k šikovným telefónom a tabletom cez Wi-Fi®

Panasonic LUMIX FZ82 je vybavený Wi-Fi® (IEEE 802.11 b / g / n), čo rozširuje možnosti ovládania pri fotografovaní, ale aj okamžité zdieľanie fotografií na internete. Stačí pripojiť fotoaparát k telefónu alebo tabletu s nainštalovanou aplikáciou Panasonic Image App (pre iOS a Android) a používatelia môžu na diaľku fotografovať, prezerať snímky a posielať ich na sociálne siete a ďalšie webové stránky.

 • Dobíjanie zo siete aj z USB

Batériu možno dobíjať bežným sieťovým káblom, ale aj z USB portu.

Poznámky

 • AVCHD je digitálny videoformát vo vysokom rozlíšení, vytvorený v spolupráci firiem Panasonic Corporation a Sony Corporation.
 • Dolby a príslušné logo sú ochrannou známkou spoločnosti Dolby Laboratories.
 • HDMI, príslušné HDMI logo a rozhranie High-Definition Multimedia Interface sú ochrannou známkou alebo registrovanou ochrannou známkou spoločnosti HDMI Licensing LLC.
 • Všetky ďalšie názvy firiem a produktov sú ochrannými známkami príslušných spoločností.
 • Niektoré príslušenstvo nie je dostupné vo všetkých krajinách.
 • Využitie digitálnych alebo tlačených materiálov chránených autorským právom je možné len pre osobné účely, inak sa tieto autorské práva porušujú.
 • Dizajn a špecifikácie produktov sa môžu bez predchádzajúceho ohlásenia meniť.

___________________________________________________________________________________

1 Automatické ostrenie založené na porovnávaní kontrastu s technológiou DFD funguje len s objektívmi Panasonic pre štandard Micro 4/3.
2 V režime jednorazového automatického ostrenia na širokom ohnisku (CIPA).


Objektív LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60mm f2.8-4.0

Spoločnosť Panasonic predstavila celkom nový objektív LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm / f2,8-4,0, nové verzie štyroch ďalších objektívov pre rad LUMIX G a aktualizáciu firmware pre objektív LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm / f4,0-6,3. Užívatelia aj potenciálni záujemcovia sa môžu tešiť na vyšší výkon a lepšie možnosti pri fotografovaní v najrôznejších podmienkach.

LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm / f2,8-4,0

Nový objektív LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm / f2,8-4,0 ASPH. / POWER O.I.S. má päťnásobný optický zoom, v prepočte na klasický alebo plnoformátový fotoaparát činí rozsah ohniskovej vzdialenosti 24-120 mm. Ide o nový štandardný zoomový výmenný objektív a zároveň o prvý model novej rady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0. Univerzálny model je vhodný pre najrôznejšie použitie od krajinárskych záberov až po portréty. Vzhľadom k vysokej svetelnosti ponúka bohaté možnosti práce s rozostreným pozadím, osvedčí sa aj v slabom svetle.

Okrem svetelnosti príde pri nedostatku svetla vhod výkonný optický stabilizátor POWER O.I.S., ktorý účinne bráni rozostreniu vplyvom chvenia fotoaparátu počas expozície. Objektív podporuje moderné stabilizačné systémy systémových kompaktov Panasonic LUMIX-Dual I.S1., päťosý Dual I.S2. aj päťosý  Dual I.S. 23.

Objektív odvádza vynikajúcu prácu predovšetkým pri natáčaní videozáznamov. Vďaka internému ostreniu je úplne tichý, novo riešená clona zase veľmi rýchlo a účinne reaguje na zmeny jasu v scéne pri panning-u alebo zoomovaní. Výrobcovia potrebám pri natáčaní prispôsobili aj konštrukciu optických členov - objektív je mimoriadne stabilný aj z barycentrického hľadiska a pri zoomovaní teda prakticky nedochádza k posunu v obraze.

Ďalšou výhodou je profesionálne prevedenie vhodné aj do náročného terénu - objektív je odolný proti prachu, vlhkosti a dokonca aj mrazu až do mínus 10 stupňov Celzia. Napriek tomu je objektív prekvapivo malý a ľahký, čo z neho robí univerzálny nástroj pre fotografovanie aj natáčanie v každej situácii.

Rad LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0 sa bude postupne rozširovať o ďalšie modely. V súčasnej dobe je vo vývoji širokouhlý zoomový objektív 8-18 mm (v prepočte na klasický alebo plnoformátový fotoaparát 16-36 mm) a teleobjektív 50-200 mm (v prepočte 100-400 mm).

Nové verzie štyroch objektívov LUMIX G - vyšší výkon a kvalitnejší obraz

Panasonic ďalej predstavuje nové a vylepšené verzie štyroch výmenných objektívov LUMIX G:
 

1.   LUMIX G X VARIO 12-35 mm / f2,8 II ASPH. / POWER O.I.S.

2.   LUMIX G X VARIO 35-100 mm / f2,8 II / POWER O.I.S.

3.   LUMIX G VARIO 45-200 mm / f4,0-5,6 II / POWER O.I.S.

4.   LUMIX G VARIO 100-300 mm / f4,0-5,6 II / POWER O.I.S.
 

Všetky nové modely sú plne kompatibilné s vyspelými funkciami nových systémových kompaktov radu LUMIX G. Okrem iného podporujú všetky nové stabilizačné systémy týchto fotoaparátov, teda POWER O.I.S., Dual I.S4. , päťosý Dual I.S.5 aj päťosý Dual I.S. 26. 

Objektívy LUMIX G VARIO 45-200 mm / f4,0-5,6 II a LUMIX G VARIO 100-300 mm/f4,0-5,6 II sú kompatibilné aj s digitálnym prenosom signálu zo snímača rýchlosťou 240 obr/s, takže sa s nimi dajú naplno užiť výhody nového systému bleskurychlého ostrenia založeného na porovnávaní kontrastu. Vylepšil sa aj výkon pri kontinuálnom automatickom ostrení na objekty v rýchlom pohybe. U spomínaných dvoch objektívov sa zmenila aj konštrukcia, po novom sú odolné proti prachu i vlhkosti. Ponuka odolných objektívov LUMIX G, určených pre prácu v náročnom teréne a drsných prírodných podmienkach, sa tak rozšírila na deväť modelov.

Nové objektívy odvádzajú vynikajúcu prácu predovšetkým pri natáčaní videozáznamov. Vďaka internému ostreniu sú úplne tiché, novo riešená clona zase veľmi rýchlo a účinne reaguje na zmeny jasu v scéne pri panning-u alebo zoomovaní. Vylepšil sa aj výkon pri kontinuálnom automatickom ostrení na objekty v rýchlom pohybe.

LUMIX G VARIO 45-200 mm / f4,0-5,6 II / POWER O.I.S. (H-FSA45200) a LUMIX G VARIO 100-300 mm / f4,0-5,6 II / POWER O.I.S. (H-FSA100300) sú kompatibilné aj s digitálnym prenosom signálu zo snímača rýchlosťou 240 obr / s, takže si s nimi možno naplno vychutnať výhody nového systému bleskurychlého ostrenia založeného na porovnávanie kontrastu.

Vylepšenia sa dočkal aj zovňajšok nových objektívov, takže veľmi dobre ladí so štýlovými systémovými kompaktmi radu LUMIX G.

Aktualizácia firmvéru k objektívu LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm/f4,0-6,3

Panasonic ďalej predstavuje firmvér vo verzii 1.1 pre objektív LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm / f4,0-6,3 ASPH. / POWER O.I.S. Po aktualizácii bude tento objektív plne kompatibilný s najnovším stabilizačným systémom (päťosý Dual I.S. 2).

Spomínaný najnovší päťosý stabilizačný systém funguje pri systémových kompaktov LUMIX GH5, G80. Kombinuje v sebe prvky optickej stabilizácie O.I.S. v dvoch osiach a stabilizácia na snímači B.I.S. v piatich osiach. Vďaka tomu účinne bráni rozostreniu nielen pri otrasoch fotoaparátu počas expozície, ale aj pri dlhšom pohybe, čo konvenčné stabilizačné systémy nezvládajú. Nový stabilizačný systém účinne funguje ako pri fotografovaní, tak aj pri natáčaní videozáznamov.

Nová aktualizácia firmware bude k dispozícii na webovej stránke zákazníckej podpory LUMIX od februára 2017: http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/

Naďalej budú nový stabilizačný systém Dual I.S. 2 podporovať nasledujúce objektívy:

 • LUMIX G VARIO 12-60 mm / f3.5-5,6 ASPH. / POWER O.I.S. [po aktualizácii firmware]
 • LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm / f2,8-4,0 ASPH. / POWER O.I.S.
 • LUMIX G X VARIO 12-35 mm / f2,8 ASPH. II / POWER O.I.S.
 • LUMIX G X VARIO 35-100 mm / f2,8 II / POWER O.I.S.
 • LUMIX G VARIO 45-200 mm / f4,0-5,6 II / POWER O.I.S.
 • LUMIX G VARIO 100-300 mm / f4,0-5,6 II / POWER O.I.S.
 • LUMIX G VARIO 14-140 mm / f3.5-5,6 ASPH. / POWER O.I.S. [po aktualizácii firmware]
 • LUMIX G VARIO 12-32 mm / f3.5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S. [po aktualizácii firmware v roku 2017]
 • LUMIX G VARIO 35-100 mm / f4,0-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S. [po aktualizácii firmware v roku 2017]
 • LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm / f4,0-6,3 ASPH. / POWER O.I.S. [po aktualizácii firmware v roku 2017]
 • LUMIX G MACRO 30 mm / f2,8 ASPH. / MEGA O.I.S. [po aktualizácii firmware v roku 2017]
 • LEICA DG NOCTICRON 42.5 mm / F1.2 ASPH. / POWER O.I.S. [po aktualizácii firmware v roku 2017]

 

Poznámky:

 • Špecifikácie a technické údaje sa môžu bez ohlásenia meniť.
 • Leica je registrovaná ochranná známka spoločnosti Leica Microsystems IR GmbH.
 • Pri výrobe objektívov LEICA DC VARIO-ELMAR sa používajú meracie nástroje a systémy kontroly kvality schválené normami spoločnosti Leica Camera AG podľa firemných štandardov.

___________________________________________________________________________________

1 Pri modeli LUMIX GX8
2 Pri modeli LUMIX GX80
3 Pri modeloch LUMIX GH5 a G80
4 Pri modeli LUMIX GX8
5 Pri modeli LUMIX GX80
6 Pri modeloch LUMIX GH5 a G80

Januárové novinky od spoločnosti Panasonic
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...