Fujifilm X-T200: Rodinná mašinka

Fujifilm X-T200: Rodinná mašinka

Rýchle zoznámenie sa: Fujifilm X-T200  /  Vladimir Kampf / 07.03.2020 / 12:00

Zastavil som sa s ním na salaši Krajinka pri Ružomberku. Nikdy neodolám baraniemu gulášu. Robia tam skvelé slovenské špeciality. Aj filmy Fuji bývali pre mňa neodolateľné. Digitálne fotoaparáty tejto značky majú pre mňa rovnaké čaro, ako ten baraní guláš na salaši Krajinka.

Fujifilm X-T200 s objektívom Fujinon XC15-45mm f/3,5-5,6 OIS PZ padnú do ruky.

Hneď vedľa majú majitelia salaša malú expozíciu traktorov a starých poľnohospodárskych strojov. Vystavené traktory sú ako veľká rodiny. Práve na bežné fotografovanie pre celú rodinu je určená malá, ľahká mašinka Fujifilm X-T200.

Expozícia traktorov a poľnohospodárskej techniky na salaši Krajinka. Foto: Vladimír Kampf

Základná charakteristika

Bezzrkadlovka určená všetkým, ktorých nebaví fotografovať mobilom, vyžadujú vyššiu kvalitu obrazu pri zväčšení a milujú fotografie, ktoré pripomínajú časy filmov Fuji. Fujifilm X-T200 nie je určený pre hĺbavých fanatikov do fotografickej techniky, ktorí dokážu rozoberať nepodstatné detaily a zadupávať pod čiernu zem aj tie najmenšie nedokonalosti. Fotografovať s ním dokáže aj väčšie dieťa, pričom dostane za dobrú cenu naozaj pekné fotografie.

Produktovú kartu a ďalšie technické informácie nájdete TU.

Využitie fotoaparátu

Rodinná fotografia: Áno. Príjemná hračička s jednoduchým ovládaním. Budúcich majiteľov poteší málo gombíkov, ktoré v amatérskych či rodinných fotografov vyvolávajú hrôzu. Pri rodinnej fotografii sú aj tak rôzne špeciálne funkcie so zvláštnym gombíkom zbytočné.

Fujifilm X-T200 je určený najmä do rodín. Foto: Vladimír Kampf

Spoločenské udalosti: Áno. Prednosťou T-200 je čistý, presvietený obraz aj pri vyšších citlivostiach. Jasné podanie obrazu je príjemné.

Dovolenka: Áno. Modrá obloha, zapadajúce slnko... Všetko funguje tak ako má podľa predvoleného filmového nastavenia.

Krajinka v podaní Fujifilm X-T200 vyzerá dobre. Foto: Vladimír Kampf

Architektúra: Áno. Záleží na objektíve. So základným setovým objektívom Fujinon XC15-45mm f/3,5-5,6 OIS PZ to žiadna veľká sláva nie je, ale dá sa.

Extrémne využitie: Nie. Fotoaparát treba chrániť aj pred kvapkami dažďa. Plastové telo je však ľahšie a zmestí sa aj dámam do kabeliek.

Šport: Čiastočne. Od fotoaparátu v tejto cenovej kategórii sa ani nedá očakávať, že by zvládol akčné športové detaily.

Fotografovanie v prírode: Áno. Krajinky, flóra, les... Ani plná automatika tu nič nepokazí.

Wildlife: Nie.

V tme: Áno. Strašiak šum nie je žiadna tragédia. Skôr naopak. V horších svetelných podmienkach je obraz prekvapivo príjemný. Farebný šum je obmedzený a potlačený veľmi dobre a nevidno ho. Čierne bodky (čierny šum) pri zväčšení na 100 percent pôsobia filmovo. Nedostatky 24-megového obraz však na súčasných prehliadacích zariadeniach – monitory, obrazovky, displeje – nevidno. Štandardné nastavenie ISO 200–12800 sa dá zvýšiť až na hodnoty 100–51200. fotoaparát má malý vstavaný blesk.

Video: Áno. 4K. Jednoduché rodinné videjká či videjká spoločenských udalostí zvláda automatika v pohode. Zachytáva neorezané video. Nechýba ani možnosť pripojenia externého mikrofónu. Okrem drahšieho modelu Fujifilm X-T30 je X-T200 jedinou kamerou tejto triedy, ktorá ponúka konektor pre slúchadlá prostredníctvom priloženého adaptéra USB-C.

Základné technické „vychytávky“ v skratke

Nový 24-megový senzor APS-C s rýchlejším načítavaním. Výkonnejší procesor prispieva ku komfortnejšiemu fotografovaniu.

425 voliteľných bodov a najnovšie algoritmy detekcie tváre a očí. Detekcia tváre je vo väčšine prípadov spoľahlivá.

X-T200 dokáže s automatickým zaostrením snímať série s rýchlosťou 8 snímok za sekundu. Žiaľ vyrovnávacia pamäť sa zaplní rýchlo. Keď už nestíha, fotoaparát to brzdí a miestami až zastavuje.

Detekcia tvárí dokáže rozoznať aj „neľudské“ tváre. :) Foto: Vladimír Kampf

Rozmery a držanie fotoaparátu

Telo s baterkou a pamäťovou kartou má hmotnosť 370 g. Rozmery 121×83.7×55.1 mm. Fotoaparát väčšine amatérskych fotografov, ktorým je určený, sadne jednoducho do ruky. Vďaka skromným ovládacím prvkom nehrozí ani vo väčších rukách náhodne prepínanie funkcií.

Jeho telo je skromné. Fotoaparát nemá zbytočné tlačidlá navyše.

Hľadáčik a displej

Jednoduché a prehľadné. Fuji s technickými parametrami nemá problém. Fotoaparát má na svoju malosť obrovský 3,5" LCD displej s ľahko použiteľným dotykovým rozhraním.

Výklopný displej poteší aj milovníkov „selfičiek“.

Menu a rýchle nastavenia

Gombíkov málo, menu prehľadné. Fotoaparát nevyžaduje vážne fotografické znalosti. Na predvolených programoch funguje spoľahlivo.

Stará technika mala svoje čaro... Aj fotoaparáty Fujifilm na to svojim dizajnom spoliehajú. Foto: Vladimír Kampf

Obrazové výstupy

Šum: Neprekáža ani pri nastavení na vyššie hodnoty. Totálna katastrofa nehrozí.

Ostrosť: Napriek tomu, že setový objektív nie je žiadna optická výhra, výsledné fotografie prekvapujú a prevyšujú očakávanie.

RAW a ľúbivosť JEPGu: Fotoaparát ukladá a upravuje fotografie v jepeg formáte už patrične upravené podľa nastavených požiadaviek. Tie simulujú vzhľad a podanie filmov Fuji alebo ponúkajú ďalšie predvolené možnosti. Napríklad čiernobiele fotografovanie a ďalšie. RAW je surovina s ktorou môže fotograf robiť v postprodukcii čo len chce. Trebárs aj akoby „meniť“ film na hotovej fotografii.

Z formátu RAW sa dajú v obrazovom editore jednoducho vytiahnuť a vyrovnať detaily aj z tmavých a presvetlených častí obrazu, ktoré sa na prvý pohľad zdajú stratené. Foto: Vladimír Kampf

Plusy

Malé ľahké telo s veľkým výklopným displejom.

Vylepšené obrazové podanie.

4K video.

Mínusy

Elektronické zoomovanie na setovom objektíve Fujinon XC15-45mm f/3,5-5,6 OIS PZ je otravné.

Vyberte si modelový variant Fujifilm X-T200 + Fujinon XC15-45mm f/3,5-5,6 OIS PZ z ponuky obchodu ProLaika.

Fujifilm X-T200: Rodinná mašinka
1.5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...