20. ročník HORY A MESTO

20. ročník HORY A MESTO

festival horského filmu a dobrodružstva  /  Tlačová Správa / 08.03.2019 / 16:45

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO pozýva na svoj 20. ročník, ktorý sa uskutoční v závere marca, od 27. do 31. v nákupnom centre Bory Mall a v kine CINEMAX BORY, v Bratislave. Základný tím jedného z najstarších festivalov na Slovensku tvoria jeho zakladatelia spolu s novou generáciou, rovnako je to aj na strane návštevníkov. Jednou z hlavných hostí jubilejného ročníka bude holandská jachtárka Laura Dekker – najmladší človek na zemi, ktorý sólo oboplával zemeguľu.

Táto holandská jachtárka sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán oboplávať zemeguľu sólo, ako najmladší človek v histórii. V auguste 2010 sa vydala na cestu, plán jej expedície bol vyraziť zo západného pobrežia Portugalska, preplávať Karibik, Panamský prieplav a okolo Indonézie. Jedna verzia cesty, vzhľadom na hroziace útoky pirátov, bola plavba okolo Somálska do Stredozemia, druhou verziou bola plavba okolo Afriky. Prostredníctvom družicového systému bola Laurina plavba na diaľku detailne monitorovaná. Celá cesta trvala 518 dní, od 21. augusta 2010, kedy vyrazila z Gibraltáru, do 21. januára 2012, dňa jej pristátia na holandskom ostrove Svätý Martin v Karibiku. Laura Dekker bola najmladšou osobou v histórii, ktorej sa podarilo oboplávať zem sólo, mala v tom čase 16 rokov.

Na festival zavítajú aj ďalší zaujímaví hostia, ako napríklad svetový himalájista Mára Holeček, americký špičkový lezec Tommy Caldwell, slovenskí lezci Jozef Krištoffy a Miška Izakovičová. Hlavný program festival tvorí filmová prehliadka, tento rok festival premietne takmer 50 filmov venovaných lezeniu, lyžovaniu, horským bicyklom, paraglajdingu, divokej vode či horskej kultúre. Tradičnou súčasťou festivalu sú aj premietania a rozprávania cestovateľov v rámci cestoklobov KINO SVET.

V rámci sprievodných podujatí je opäť pripravená fotosúťaž, viaceré tematické fotovýstavy, lezecké preteky, outdoorový veľtrh či rôzne atrakcie pre deti i dospelých počas festivalového víkendu. Organizátori chystajú aj viaceré akcie k oslavám 20. ročníka, ako napríklad fotovýstavu „Prierez hostí počas dvadsaťročnej histórie festivalu“, výstavu plagátov či fotografií z minulých ročníkov, a podobne. Festival sa začal v roku 2000 v DK Zrkadlový háj, v roku 2002 sa presunul do dnes už neexistujúceho PKO a od roku 2004 pôsobil v Auparku celých 14 rokov. Vlani sa festival presťahoval na nové miesto, do Bory Mall, kde sa uskutoční aj tohto roku.

Nový priestor sa ukázal ako výborná voľba pre zmenu, ponúka omnoho viac možností, aj čo sa nákupného centra týka, aj priestorov kín CINEMAX, v ktorých sa dá voľnejšie dýchať. Tohto roku prinesieme zhutnený a niekoľkonásobne rozšírený outdoorový veľtrh s najrôznejšími atrakciami počas víkendu, ktorý sa bude konať v Bory Mall; tiež viaceré fotovýstavy v priestoroch Bory Mall a v kine CINEMAX BORY,“ povedala manažérka a dramaturgička festivalu Natália Bokníková. Nákupno - zábavné centrum je len 15 minút od centra, využiť sa dá aj praktické spojenie MHD a bezproblémová je aj cesta autom po obchvate, navyše parkovanie je zdarma a to neobmedzene. CINEMAX BORY je v Bratislave viacsálové kino, ktoré disponuje najnovšími zvukovými a obrazovými technológiami.

Fotografická súťaž pre všetkých 

Medzinárodný filmový festival Hory a mesto už 20. ročník vyhlasuje fotografickú súťaž pre všetkých nadšencov a milovníkov hôr, prírody a adrenalínového športu, ktorá sa teší každý rok väčšiemu záujmu fotografov a verejnosti.

Uzávierka súťaže je 10. marca 2019, 23:59.

Súťažiť môžete v troch tematických kategóriách.

Horská kultúra a ľudia

Horská krajina

Horské a „outdoorové“ športy

Každá kategória bude mať vyhlásené 3 miesta a jednu najlepšiu fotografiu oceníme cenou Grand Prix.

V rámci súťaže bude udelená aj cena o najlepšiu fotografiu podľa počtu hlasov na web stránke Hory a mesto. Cenu získa fotografia s najväčším počtom hlasov a bude vylosovaná/ý/ jeden z hlasujúcich.

Webové hlasovanie bude ukončené 24. 3. 2019, 23:59.

Zverejnenie výsledkov fotosúťaže sa uskutoční na slávnostnom otvorení festivalu, na vernisáži 27.3. 2019 v Bory Mall Bratislava.

Odbornú porotu budú zastupovať: Paľo Breier, Ivan Čaniga, Dodo Lietavec.

Viac informácií a podmienky súťaže nájdete na http://www.horyamesto.sk/fotosutaze/

20. ročník HORY A MESTO
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...