Kadir Van Lohuizen vystavuje v Bratislave

Kadir Van Lohuizen vystavuje v Bratislave

Blog  /  Julo Kotus / 17.09.2019 / 10:00

Chodíte radi na fotografické výstavy? Fotografia je umenie a umenie je z veľkej časti subjektívne. Čo sa páči a dáva zmysel jednému, nemusí byť názorom druhého. Pridanou hodnotou umenia však je, ak má aj výpovednú hodnotu. A v niektorých témach ju má jednoznačnú. Takú jednoznačnú výpoveď v sebe obsahujú aj fotografie Kadira Van Lohuizena vystavé momentálne v Bratislave.

Výstava WASTELAND má jasné posolstvo ODPAD JE OBROVSKÝ SVETOVÝ PROBLÉM.

Holandský fotograf agentúry NOOR Kadir Van Lohuizen pricestoval koncom augusta do Bratislavy na pozvanie SLOVAK PRESS PHOTO, bol súčasťou tímu odbornej poroty, ktorá aj tento rok vyberala najlepšie novinárske fotografie. Po vyhlásení výsledkov a udelení ocenení prišlo na rad otvorenie výstav známeho dokumentárneho fotografa, ktoré priniesol do Bratislavy.

Kadir Van Lohuizen na otvorení výstavy WASTELAND.

Kadir Van Lohuizen je nielen skvelý fotograf, ale je aj zanietený pre environmentálne problémy. Zdokumentoval ich už v niekoľkých projektoch, za ktoré získal aj významné ocenenia. Aj za projekt WASTELAND získal cenu WOLD PRESS PHOTO. Na dokumentovaní stavu odpadového hospodárstva začal pracovať v roku 2016. Vybral si šesť rôznorodých svetových metropol - New York, Sao Paulo, Amsterdam, Jakarta, Lagos a Tokio. Vybral sa do ulíc týchto miest a sledoval cestu odpadu na obrovské skládky, do spaľovní, zachytával triedenie, recykláciu aj jeho využitie a premenu na energiu, pozoroval a rozprával sa ľudmi, ktorí v narábaní s odpadmi našli svoje živobytie. Výstavu môžete vidieť do 4. októbra 2019 na Vajanského nábreží pri Propeleri nápadito nainštalovanú v prepravných kontajneroch.

Výstava WASTELAND

Výstava WASTELAND

Vajanského nábrežie, Bratislava

2. september - 4. október 2019

 

Zreteľné posolstvo nechýba ani ďalšej autorovej výstave Kam pôjdeme? Dôsledky stúpanie morí na ľudstvo.

Výstava Kam pôjdeme? Dôsledky stúpanie morí na ľudstvo.

Dokumentovanie následkov klimatických zmien bolo ďalšou výzvou Kadira Van Lohuizena. Problém stúpania morí pod vplyvom oteplovania klímy sa významne dotýka aj jeho rodnej krajiny, možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol pracovať na tejto téme. Projekt je príbehom jednotlivých ľudí a ich rodín, miest, krajín. Je veľkým svetovým problém. A zodpovednosť by sme mali cítiť všetci, aj my ktorí žijeme ďaleko od morského pobrežia. Otázku Kam pôjdeme? si kladú obyvatelia najohrozenejších oblastí. Zaplavovanie pobrežných oblastí, znehodnocovanie pôdy a vody bude nutne v budúcnosti viesť k masívnemu presídľovaniu ľudí. Dôsledky na krajinu aj ľudí, ktoré nie sú vôbec ojedinelé už ani dnes, môžete vidieť do 4.októbra 2019 v Zichyho paláci v Bratislave.

Otvorenie výstavy Kam pôjdeme? Dôsledky stúpanie morí na ľudstvo v Zichyho paláci.

Výstava Kam pôjdeme? Dôsledky stúpanie morí na ľudstvo

Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislava

2. september - 4. október 2019

 

Kadir Van Lohuizen vystavuje v Bratislave
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...