Fotoaparáty » Nikon D7100 alebo Nikon D610

  • Miška Hajtmánková / 14.12.2015 18:56:42
    ahojte :) potrebovala by som radu, momentálne vlastním nikon D5100 a chcem prejsť na iné telo. Otázka znie či ostať pri DX a ísť na D7100 a posunúť sa len o niečo v kvalite alebo ísť na FF na D610. Máte niekto skúsenosti čo sa viac oplatí, či investovať do tela alebo do objektívov. Fotím hlavne portréty, rodinky, prípadne svadby. Ďakujem za rady
  • Šimon Lieskovec / 14.12.2015 22:41:32
    Tak to už radšej do D7200, nie je tam zasa taký cenový rozdiel. A ak by ste chceli fotiť svadby, tak D7100/7200 sú určite "športovejšie" zrkadlovky, ako D610, plus majú lepšie pokrytie AF bodov a prídu mi jednoducho rýchlejšie v ostrení. Naviac tie full-framové sklá, to sú riadne palety :) Inak sestra vlastní D7100 a fotí práve spomenuté portréty a rodinky, v kombinácii s dobrým sklom (napr. Sigma 50mm f1.4 DG HSM A) dokáže vykúzliť krásne fotky, ak človek vie trošku čo robí...:) Môj názor, hádam ma to za to niktop nezje...:)
  • Šimon Lieskovec / 14.12.2015 22:41:32
    Tak to už radšej do D7200, nie je tam zasa taký cenový rozdiel. A ak by ste chceli fotiť svadby, tak D7100/7200 sú určite "športovejšie" zrkadlovky, ako D610, plus majú lepšie pokrytie AF bodov a prídu mi jednoducho rýchlejšie v ostrení. Naviac tie full-framové sklá, to sú riadne palety :) Inak sestra vlastní D7100 a fotí práve spomenuté portréty a rodinky, v kombinácii s dobrým sklom (napr. Sigma 50mm f1.4 DG HSM A) dokáže vykúzliť krásne fotky, ak človek vie trošku čo robí...:) Môj názor, hádam ma to za to niktop nezje...:)
    Miška Hajtmánková / 15.12.2015 13:56:29
    no ved toto že aj objektívy budú drahšie.. aj keď ma ten FF láka, no tiež som počula že neostrí až tak dobre a má dosť na sebe nahustené ostriace body.. rozmýšlam stále nad 7100/7200 .. myslíte inak, že je nejaký významný rozdiel medzi 7100 a 7200?
  • Miška Hajtmánková / 15.12.2015 13:56:29
    no ved toto že aj objektívy budú drahšie.. aj keď ma ten FF láka, no tiež som počula že neostrí až tak dobre a má dosť na sebe nahustené ostriace body.. rozmýšlam stále nad 7100/7200 .. myslíte inak, že je nejaký významný rozdiel medzi 7100 a 7200?
    Juraj kasko / 15.12.2015 14:08:03
    vyznamny rozdiel 7100 a 7200 by som nehladal. Kedysi som prechadzal z D5000 na D7000 a neskor som rozmyslal aj nad D610 - ale pockal som si na D750. FF na fotenie portretov a svadieb bude urcite lepsi ako APSC. Z D750 a zakladneho obj. 24-120 viem urcite vytiahnut viac ako z APSC tiez so setovym objektivom. Zalezi na cenách a type objektivu ktory potrebujes/chces.
  • Juraj kasko / 15.12.2015 14:08:03
    vyznamny rozdiel 7100 a 7200 by som nehladal. Kedysi som prechadzal z D5000 na D7000 a neskor som rozmyslal aj nad D610 - ale pockal som si na D750. FF na fotenie portretov a svadieb bude urcite lepsi ako APSC. Z D750 a zakladneho obj. 24-120 viem urcite vytiahnut viac ako z APSC tiez so setovym objektivom. Zalezi na cenách a type objektivu ktory potrebujes/chces.
    Miška Hajtmánková / 15.12.2015 16:00:53
    akože mám velkú dilemu teraz.. najskôr som mala D3000, teraz D5100 zato som premýšlala že prejsť rovno na FF už... aj ked verím že aj so 7100 sa dajú nafotiť pekné fotky. Keby si mal možnosť išiel by si zase do tej 7000 alebo by si rovno prešiel na FF? Náhodou s tou D610 nemáš nejaké skúsenosti?
  • Miška Hajtmánková / 15.12.2015 16:00:53
    akože mám velkú dilemu teraz.. najskôr som mala D3000, teraz D5100 zato som premýšlala že prejsť rovno na FF už... aj ked verím že aj so 7100 sa dajú nafotiť pekné fotky. Keby si mal možnosť išiel by si zase do tej 7000 alebo by si rovno prešiel na FF? Náhodou s tou D610 nemáš nejaké skúsenosti?
    Juraj kasko / 15.12.2015 16:28:46
    Osobne skusenosti s D610nemam, ale co som cital, tak som radsej cakal na D750. Do D7000 nemusim ist zase - tu som si nechal na wildlife (crop factor je predsalen lepsi) a dokupil som D750 na portrety a podobne kvôli hlbke ostrosti, mensiemu sumu - s tym mozem ISO hnat kam len chcem a doma sme dvaja na 2 fotaky teraz - takze sa nebijeme aspon. Kedze som zacinal na APSC, tak aj objektivy som take mal a uvazoval som, ze ked kupim FF a D7000 predam, tak skoro vsetky objektivy by sli z domu... To by sa neoplatilo - tak ostali oba systemy doma. Dokonca 4 objektivy pasuju bezproblemov na oba fotaky ;) Budu Vianoce, tak treba trosku Jeziska podpichnut nech sa bacne po vrecku a nerobit uz kompromisy, ale kupit to, co naozaj chces a vyuzijes.
  • Miška Hajtmánková / 15.12.2015 16:00:53
    akože mám velkú dilemu teraz.. najskôr som mala D3000, teraz D5100 zato som premýšlala že prejsť rovno na FF už... aj ked verím že aj so 7100 sa dajú nafotiť pekné fotky. Keby si mal možnosť išiel by si zase do tej 7000 alebo by si rovno prešiel na FF? Náhodou s tou D610 nemáš nejaké skúsenosti?
    Šimon Lieskovec / 15.12.2015 20:11:53
    Nedávno som kúpil D610, no fotím zväčša koncerty/občas krajinu. Chcel by som časom skúsiť aj nejaké tie portréty, pretože si myslím, že to je zrkadlovka skôr na tento účel, podáva fakt krásne živé farby (na svadby, myslím, úplne ideálny nie je, najmä kvôli pomalšiemu AF). Len sa musím naučiť upravovať fotografie, pretože to robím úplne minimálne, prípadne vôbec. Proti D7100 má určite dve veľké výhody, ISO sa dá dvihnúť vyššie bez nejakého výrazného šumu (ako to tuto pán Juraj spomenul pri D750) a aj v dynamický rozsah je slušný. Akurát to nešťastné rozloženie AF bodov, nevadí mi, že ich je len 39, ale nerozumiem, prečo ich tak namačkali na seba. To je škoda a znepríjemňuje to málinko prácu.
  • Juraj kasko / 15.12.2015 20:52:44
    Tak s tymi bodmi.... Potom uz len d810. Pri d750 s rozmiestnenim nemam problem - 95% fotim so stredovym bodom. FF ma svoje jasne vyhody ak clovek nepotrebuje crop, alebo proste na FF nema peniaze a aj tak chce zrkadlovku.
  • Dušan Barlík / 01.01.2016 07:14:58
    D610 má zrejme tie zaostrovacie body ako 7100 (alebo 5300?), keďže je to v podstate entry level full frame. Takže je to asi väčší rámik a rovnako vzdialené body. State of the art je 7200/5500 - väčšie rýchlosti všetkého, ergonómia, odolnosť, 7100 je ale stále aktuálna. Mne osobne je 610 sympatická za tie peniaze. Určite funguje dobre, odolnejšia pri páde/náraze, väčšia výdrž na batérie ale aj ťažšia. Čo sa týka tých bodov, podľa mňa na full frame chceš mať rozostrené pole v okrajoch, takže je asi zbytočné chcieť mať zaostrovacie body tam...väčšinou. A podľa grafu Juraja Kasku vlastne ide o minimálny rozdiel. Počul som, že kopa profíkov fotí na stredový bod s následným prekomponovaním (pokiaľ teda nie manuálne). Profíkov myslím tých celosvetovo uznávaných nie fotografikov, čo nakúpia drahú výbavu, pýtajú veľké peniaze ale fotia nudné zle osvetlené fotky komponované bez rozmyslu a nakoniec dorábajú soft focus a haze vo fotošope, či nebodaj swirly bokeh v popredí (!!!), retušujú výstup odfláknutého osvetlenia - nelichotivé fotky spravia aj u tých najkrajších ľudí - pozri si svadobné fotky kopy Slovákov. Úprimne, ak chceš fotiť svadby, zveríš úlohu rozhodovania, či zaostriť na kyticu alebo nevestu, resp. na družičku či obraz na stene, "blbému" stroju? (možno trepem, ja sa v automatike nevyznám - takmer nevyužívam) A napózované portréty jedine manuálne, ako inak? APSC je super, ale pokiaľ potrebuješ robiť širokouhlé zábery, tak jedine full. Pokiaľ chceš ulietavať na bokeh krúžkoch, zase full (ide aj na APSC, ale najkrúžkovatejšia časť sa premieta mimo snímač). Má to svoje výhody. Ja som s APS v pohode.
  • Miška Hajtmánková / 14.12.2015 18:56:42
    ahojte :) potrebovala by som radu, momentálne vlastním nikon D5100 a chcem prejsť na iné telo. Otázka znie či ostať pri DX a ísť na D7100 a posunúť sa len o niečo v kvalite alebo ísť na FF na D610. Máte niekto skúsenosti čo sa viac oplatí, či investovať do tela alebo do objektívov. Fotím hlavne portréty, rodinky, prípadne svadby. Ďakujem za rady
    Dušan Barlík / 01.01.2016 14:07:03
    Chceš radu ohľadom veľmi rozdielnych vecí. Musíš vedieť, čo potrebuješ, spôsobom "fotím šport, potrebujem menej šumu na ISO 3200 a rýchlejšie ukladanie na kartu", nie typu "niečo mojim fotkám chýba, chcem viac". Navyše "ísť na D7100 a posunúť sa len o niečo v kvalite" je totálne mimo misu. Pre trocha viac kvality chceš D3300 (viac AF bodov nie je kvalita, ale menej šumu pri vysokých ISO áno). Až budeš vedieť, tak sa sama rozhodneš tak, že ťa nikto nepresvedčí - keďže foťák kupuješ pre seba. Fotiť budeš stále ty, foťák to robiť nebude (aspoň myslím). D7100 je o profi ovládaní - všetko má priamy ovládač/kolečko, zabudovaný AF motor, väčší hľadáčik, odolnejšie telo, asi aj duálny SD slot. Keďže si žena, v podobnej cene ako 7100 je aj 5500 - menšie a ľahšie ako 5300 a podľa reklamy aj odolnejšie a ergonómia je fakt úžasná - v ruke sedí tak, že som mal pocit, že nič neváži, len je bez ovládačov. 610 je navyše full frame, ale patria k nemu drahšie objektívy (morálne, inak by to bola len veľká ťažká a drahá frajerina). V podstate stačí jeden malý zoom a jeden portrétový, či? A máš už plnú výbavu bleskov, ovládačov, stojanov, dáždnikov, poriadny statív, poriadny popruh alebo monopod, šminky (nie vždy máš vizážistku) a samozrejme obaly, kufríky, batohy? Bez toho je každý foťák obmedzovaný. V neposlednom rade k vyššie uvedeným foťákom potrebuješ výkonnejší počítač (24mpx vs 16). Takže podľa doterajších info si nechaj 5100.
Pre pridanie príspevku sa musíte prihlásiť...