Fotenie vtákov v Národnom parku Skadarské jazero

Fotenie vtákov v Národnom parku Skadarské jazero

Workshopy  /  PRO.Laika

PRO.Laika pri príležitosti svojich 30. narodenín v spolupráci so spoločnosťou Canon pripravili pre záujemcov workshop - Fotenie vtákov a wildlife v Národnom parku Skadarské jazero.

Národný park Skadarské jazero je domovom približne 280 druhov vtákov, historických miest, stredovekej architektúry a stáročných viníc.  V parku sa nachádzajú mokrade, rieky, jazerá a ostrovy, ktoré poskytujú vtákom ideálne prostredie na život a rozmnožovanie. Náš workshop vám ponúkne to najlepšie, čo môžete vidieť a zažiť v tejto oblasti.

Workshop vedie predseda Ochrany dravcov na Slovensku - Jozef Chavko, ktorý sa už viac než 40 rokov venuje ochrane voľne žijúcich dravcov.  Jozef, odborník na tému vtákov a prírody všeobecne vie svoje vedomosti a skúsenosti odovzdávať ďalej.

Nechajte starosti za sebou a poďte si s nami vychutnať úžasnú nádheru krásnej prírody Národného parku Skadarské jazero!

Kedy: 1.10. - 8.10.2023
Kde: Národný park Skadarské jazero (Čierna Hora)
Cena: 599 € (Doprava, ubytovanie, polpenzia)

 

 

Čo môžete očakávať?

Účastníci kurzu nahliadnu vďaka odbornému výkladu Jozefa Chavka do problematiky fotenia vtáctva v ich prirodzenom prostredí. Naučia sa, ako zachytiť jedinečné momenty zo života vtákov. K dispozícii budú na zapožičanie najnovšie bezzrkadlové fotoaparáty a objektívy značky Canon. 

Spoločne sa priblížime k vzácnym vtákom bližšie ako kedykoľvek predtým. Budeme môcť sledovať mnohé z 280 druhov vtákov, ktoré žijú v tejto oblasti, vrátane pelikána dalmatínskeho a kormorána. Nachádza sa tu päť ornitologických staníc: Manastirska tapija, Grmožur, Omerova gorica, Crni žar a Pančevo oko.

 

 

Ak chcete spoznať tajomné vody Skadarského jazera, najlepším spôsobom je plavba na kajaku. Čln alebo kajak si môžeme požičať vo Virpazare, najnavštevovanejšej osade na jazere ako aj v centre vo Vranjine. 

Taktiež máme pre vás pripravené výlety do najkrajších oblastí, ako napríklad Pohorie Prokletije v Albánsku, Šasko jezero, Národny park Lovčen a Boka Kotorská.

 

Program

1.10. - Doprava na miesto ubytovania Bratislava - Čierna Hora (cca. 1000 km)

2. - 7.10. - Fotografovanie a pobyt v prírode v národnom parku Skadarské Jazero

Výlety do hôr alebo k moru:

 • Pohorie Prokletije je najkrajšie pohorie v Albánsku a Čiernej Hore. Je domovom mnohých vzácnych druhov rastlín a živočíchov ako aj krásnych vodopádov a jazier.
 • Šasko jezero je najväčšie jazero na Balkáne. Je obklopené vysokými horami a lesmi a je ideálnym miestom na relax, rybolov, kúpanie alebo turistiku.
 • Národny park Lovčen je národný park v Čiernej Hore. Je domovom mnohých historických pamiatok, ako aj krásnej prírody.
 • Boka Kotorská je najväčší prírodný záliv na juhu Jadranského mora. Je obklopený vysokými horami a je ideálnym miestom na plavbu, potápanie alebo šnorchlovanie.
 • plavba člnom alebo na kajaku
 • ochutnávka národných kulinárskych špecialít
 • program vieme prispôsobiť požiadavkám účastníkov, prípadne sa rozdeliť do viacerých skupín

8.10. Návrat domov Čierna Hora - Bratislava

 

 

Doprava, ubytovanie a strava

Doprava je zahrnutá v cene workshopu a je zabezpečená organizátorom. Podľa počtu účastníkov budeme voliť medzi vanmi, alebo osobnými automobilmi.

Workshop zahŕňa ubytovanie v útulných chatkách situovaných v delte rieky Crnojeviča a Morača v tesnej blízkosti Skadarského jazera priamo uprostred krásnej prírody.  K dispozícii je aj chladnička, kávovar a rýchlovarná kanvica. Súčasťou je aj vonkajší bazén, záhrada, terasa, reštaurácia a bar. Rekreačný park ponúka bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Strava je zabezpečená formou polpenzie. 

 

 

Technika Canon na zapožičanie a vyskúšanie

Tešiť sa môžete na modely EOS R3, R5, R6 a R7 a teleobjektívy RF. Úplný prehľad doplníme neskôr (viď nižšie). Súčasť workshopu je aj predstavenie IS ďalekohľadov a ich výhody v praxi.

 

 

Lektori

 Jozef Chavko - fotograf, fotomák a predseda Ochrany dravcov na Slovensku. Združenie sa venuje ochrane dravcov a sov vo voľnej prírode Slovenska. Zvláštnu pozornosť venuje prevencii, odhaľovaniu a riešeniu nelegálnych aktivít, ktorých obeťou sú vtáky. Viac o činnosti Ochrany dravcov na Slovensku nájdete na ich webe.

Peter Ľahký - kameraman a náš špecialista na video. Okrem outdoor aktivít sa venuje aj natáčaniu dokumentov o divokej prírode.

Viktor Musil - organizátor a sprievodca celým podujatím.  Na Balkáne je ako doma a veľmi dobre pozná špecifiká regiónu, ktorým vás bude sprevádzať.

Pre koho je workshop určený?

Pre wildliferov a záujemcov u túto oblasť fotografie. Pre dobrodruhov a všetkých ktorí túžia spoznávať nové krajiny. Pre vlastníkov fotoaparátu Canon, ktorí uvažujú nad kúpou objektívu alebo pre tých, ktorí zvažujú kúpu fotoaparátu či príslušenstva Canon a chcú si ich vyskúšať v reálnych podmienkach. Pre účastníkov je pripravená zľava 15% pre nákup Canon techniky a možnosť vypracovania individuálnej cenovej ponuky na vysnívanú techniku. Workshop je vhodný aj pre vlastníkov ostatných značiek fotoaparátov.

Registrácia a cena

Kapacita workshopu je limitovaná na 10 účastníkov. Cena workshopu je 599 €. Registráciu na workshop nájdete pod článkom. Následne Vám pošleme email s výzvou na úhradu nevratnej zálohy vo výške 100 €. Pre ďalšie informácie nás môžete kontaktovať na musil@prolaika.sk

Workshop zahŕňa

 • Odborné vedenie Jozefa Chavka, predsedu Ochrany dravcov na Slovensku.
 • Fotografovanie pod vedením skúsených fotografov
 • Predstavenie systému Canon EOS R vrátane kompatibilných objektívov a príslušenstva
 • Predstavenie IS ďalekohľadov a ich výhody v praxi
 • Možnosť zapožičať si fotoaparát či objektív Canon
 • Dopravu do destinácie aj presun v rámci plánovaných výletov
 • Ubytovanie v útulných chatkách
 • Polpenziu
 • Výlety
 • Možnosť vypracovania výhodnej ponuky na kúpu vysnívanej techniky
 • 15% zľava na nákup vybranej techniky pre účastníkov workshopu

 

Photo by Boudewijn Boer on Unsplash

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...