Fotosúťaž: Po stopách Karla Plicku v Čechách a na Slovensku

Fotosúťaž: Po stopách Karla Plicku v Čechách a na Slovensku

Súťaž  /  PRO.Laika / 01.04.2023 / 08:00

Spoločnosť PRO.Laika a agentúra CzechTourism Slovensko vyhlasujú fotosúťaž k 30. výročiu samostatnosti Česka a Slovenska s názvom "Po stopách Karla Plicku v Čechách a na Slovensku". 

Karel Plicka svojím životom a dielom výnimočným spôsobom prispel k spájaniu národov Čechov a Slovákov. Patrí k významným osobnostiam, ktoré prispeli k formovaniu českej a slovenskej kultúry. Jeho fotografie sú dnes považované za klasické diela československej fotografie a sú významným dokumentom o histórii a kultúre našich krajín. Táto súťaž nadväzuje na významné kultúrne dedičstvo Karla Plicku a jeho tvorbu. Pozývame všetkých nadšencov fotografie, aby nám poslali svoje najlepšie zábery zachytávajúce miesta a momenty, ktoré sú spojené s jeho životom a dielom v Čechách a na Slovensku.

 

Karel Plicka a jeho dielo

Karel Plicka bol významný český fotograf, filmár, spisovateľ, etnograf a kultúrny pracovník. Významnú časť jeho tvorby zastupuje zachytávanie ľudových tradícií a folklóru v Čechách a na Slovensku. Plicka sa výrazne podieľal na dokumentovaní a zachovávaní tradičnej kultúry a zvykov ľudí. Jeho dielo zachytáva množstvo zaujímavých miest a momentov, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva Čechov a Slovákov, ako napríklad ľudové slávnosti, zvyky a ľudová architektúra.

 

V tvorbe Karla Plicku hrá taktiež dôležitú úlohu Praha, pretože práve tam strávil väčšinu svojho profesionálneho života a vytvoril množstvo fotografií, ktoré sú dnes považované za klasické diela českej fotografie. Plicku fascinovala architektúra a história Prahy a jeho fotografie sú významným dokumentom mesta a jeho kultúrnych pamiatok.

Viac o jeho živote a diele sa dozviete v knihe Mariana Pauera.

 

 

Aké fotografie očakávame

Súťažiaci by mali posielať fotografie, ktoré zachytávajú miesta, udalosti, zvyky a tradície súvisiace s Karlem Plickou a jeho dielom v Čechách a na Slovensku. Očakávame napríklad:

 

 • Fotografie ľudových slávností, ako napríklad hodové slávnosti, tanečné a hudobné podujatia, folklórne festivaly atď.
 • Fotografie tradičných ľudových remesiel, ako napríklad tkanie, kováčstvo, košikárstvo, výroba keramiky a pod.
 • Fotografie historických miest a architektúry, ktoré sú spojené s Plickovým životom a dielom, Prahy, v ktorej strávil väčšinu svojho profesionálneho života alebo miesta, ktoré navštívil na svojich cestách po Slovensku.
 • Fotografie prírody a krajiny, ktorú Plicka tak veľmi miloval a ktorá bola inšpiráciou pre mnoho jeho diel.
 • Fotografie ľudí v tradičnom kroji alebo pri vykonávaní tradičných remesiel.
 • Fotografie rieky Vltava a jej okolia.
 • Fotografie Tatier, Fatier, Liptova, Horehronia, Považia, Oravy, a ostatných krásnych miest Slovenska.


Všetky zaslané fotografie by mali mať nejaký súvis s kultúrnym dedičstvom Čechov a Slovákov. Majú zachytávať ľudí a miesta, ktoré boli súčasťou života a diela Karla Plicku.


Ako sa zúčastniť a čo očakávať od súťaže

 1. Cieľom súťaže je uctiť si tvorivou spomienkou význam výnimočnej osobnosti Karla Plicku. Povzbudiť a oceniť kreatívnu prácu súťažiacich na tému kultúrneho dedičstva a miest spojených s Karlem Plickou v Čechách a na Slovensku.

 2. Súťaž je určená pre každého, kto má záujem a chuť prezentovať svoju fotografickú tvorbu.

 3. Súťažné fotografie musia byť nahrané prostredníctvom portálu fotoma.sk v digitálnej forme. Fotografie zaslané inou formou neprijímame. Fotografie môžu byť upravené alebo retušované, ale nemali by byť upravené tak, že by nezodpovedali realite.

 4. Každý súťažiaci môže zaslať maximálne desať (10) fotografií. 

 5. Zaslaním fotografie do súťaže súťažiaci udelia organizátorovi súťaže právo na použitie a verejné zverejnenie fotografie na webovej stránke súťaže, v súvislosti s propagáciou súťaže a prezentáciou víťazných prác.

 6. Výsledky súťaže budú oznámené na webovej stránke súťaže. 

 7. Termín zasielania fotografie do súťaže je najneskôr do 31.07.2023, predĺžený do 31.08.2023.

 8. Súťaž je bezplatná a každý súťažiaci môže získať ocenenie bez ohľadu na vek alebo skúsenosti s fotografiou.

 9. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu pravidiel súťaže a v prípade potreby bude informovať súťažiacich prostredníctvom webovej stránky súťaže.

Tešíme sa na vaše fotografie a želáme vám veľa šťastia v súťaži!

Všeobecné podmienky a pravidlá súťaže stiahnete klinkutím tu. 

 

 

Vyhrajte hodnotné ceny za svoju fotografiu

Najlepšie fotografie podľa odbornej poroty odmeníme hodnotnými cenami:

 1. Wellness pobyt v Alexandria**** Spa & Wellness Hotel pre 2 osoby na predĺžený víkend v hodnote 1070 €
 2. Poukážka v hodnote 600 € na nákup Canon fototechniky v predajni PRO.Laika
 3. Poukážka v hodnote 400 € na nákup Canon fototechniky v predajni PRO.Laika
 4. Brašna Lowepro DroneGuard PRO 450 
 5. Statív Joby Gorillapod 3K PRO
 6. Sada dvoch porcelánových misiek „Republika“ od návrhára Maxima Velčovského, ateliér QUBUS

 

Dôležité termíny a harmonogram súťaže

Súťaž prebieha od 1.4. do 31.7.2023 - termín predĺžený do 31.08.2023.
Vyhlásenie výsledkov: do 30.9.2023
Vernisáž: termín bude upresnený
Výstava: termín bude upresnený

 

Oznamovanie výsledkov a zloženie poroty

Odbornej porote predsedá fotograf, dokumentarista Alan Hyža. Porota je zložená zo zástupcov CzechTourism, PRO.Laika, redakcie FOTOma a zástupcov spoločnosti Canon. Vyhodnotenie súťaže bude uverejnené tu na portáli fotoma.sk.

 

Výstava a slávnostné odovzdanie cien

Z finálových súťažných fotografií bude výstava spojená s vernisážou a slávnostným odovzdaním cien. Termín bude upresnený.

 

Ako nás kontaktovať pre viac informácií

Ak máte otázky ohľadom súťaže, napíšte nám ich do komentárov dole pod článkom.

 

Organizátor súťaže

 

Spoločnosť, ktorá sa 30 rokov zaoberá aktivitami na poli klasickej a digitálnej fotografie. Predaj a servis fototechniky, online magazín FOTOma.sk, výstavy, diskusie, workshopy, fotovýlety...
Prolaika (www.prolaika.sk)

 

Partner súťaže

 

Agentúra CzechTourism je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR. Jej základným cieľom je propagácia Českej republiky ako destinácie cestovného ruchu v zahraničí i v Českej republike.
CzechTourism Slovensko (www.kudyznudy.cz)

 

Hlavný sponzor súťaže

 

 

Spoločnosť Canon patrí medzi najväčšie spoločnosti zaoberajúce sa obrazovými technológiami. Už od roku 1936 vyrába fotoaparáty a fotopríslušenstvo najvyšších kvalít. V jeho portfóliu však nájdete aj športovú optiku, tlačiarne a ďalšie technológie súvisiace s obrazom a optikou. 

www.canon.sk

Sponzori súťaže

 

 

Spoločnosť Lázně Luhačovice, a. s., je jedným z najväčších kúpeľných zariadení v Českej republike a je hlavným profilovým zdravotníckym zariadením v oblasti liečby dýchacích ciest pre dospelých a deti. Na kúpeľnú liečbu sa využívajú miestne minerálne vody, ktoré vedie Vincentka. Akciová spoločnosť Lázně Luhačovice disponuje celou škálou ubytovacích kapacít od penziónov až po štvorhviezdičkové hotely s celkovým počtom takmer 1300 lôžok. Neoddeliteľnou súčasťou ponuky sú aj relaxačné, wellness a krátkodobé pobyty. Služby spoločnosti ročne využije viac ako tridsaťtisíc hostí. Luhačovice sú vďaka svojej bohatej kultúrnej ponuke právom považované za kultúrne a spoločenské centrum juhovýchodnej Moravy.

www.LazneLuhacovice.cz

 

Spoločnosť Kanovits Print je progresívne digitálne tlačiarenské štúdio a laserové centrum. Je víťazom medzinárodnej typografickej súťaže Best of the Best Awards for Print v New Yorku.

www.kanovits.com

 

Značku Qubus založil v roku 2002 Jakub Berdych spolu s Maximom Velčovským a v tom istom roku otvorili rovnomenný dizajnový obchod, ktorý vznikol s myšlienkou prezentovať český súčasný a konceptuálny dizajn s vtipom a nekonvenčnosťou. Pod značkou Qubus vzniklo množstvo dnes už ikonických dizajnových produktov, kolekcií a diel. Výrobky Qubus sú charakteristické svojím humorom a hľadaním nových významov a súvislostí.

eshop.qubus.cz

 

Pod záštitou

 

Pán veľvyslanec Českej republiky Jeho Excelencia Rudolf Jindrák udelil záštitu nad fotosúťažou "Po stopách Karla Plicku v Čechách a na Slovensku" organizovanou spoločnosťou Prolaika a CzechTourism Slovensko.

Súťažné fotografie

Pridať fotografiu

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...

Komentáre

 • Zuzana Čižmáriková / 28.05.2023 20:55:02
  Vysoké Tatry a okolie
 • Soňa Samuelová / 17.06.2023 12:55:50
  1. Vynášanie Moreny na južnom Slovensku 2. Chopok - Nízke Tatry 3. Kamzík 4. Jánošíkove diery 5. Horná Lehota - Nízke Tatry
 • Jozef Potocký / 18.06.2023 00:09:04
  Potulky po malebnej krajine pod Tatrami.
 • Jozef Chromiak / 10.07.2023 09:28:20
  Zdravím, neviem, kde je problém, ale nedarí sa mi uložiť žiadnu fotografiu. Fotky majú veľkosť 1,5 - 2,5 MB, ale SW žiadnu z nich neuloží a vypíše hlásenie: [i]Maximálna veľkosť súboru 5MB, zostáva 10 fotografií z 10. Súbor sa nepodarilo uložiť.[/i]
 • Jozef Chromiak / 10.07.2023 09:28:20
  Zdravím, neviem, kde je problém, ale nedarí sa mi uložiť žiadnu fotografiu. Fotky majú veľkosť 1,5 - 2,5 MB, ale SW žiadnu z nich neuloží a vypíše hlásenie: [i]Maximálna veľkosť súboru 5MB, zostáva 10 fotografií z 10. Súbor sa nepodarilo uložiť.[/i]
  Srnec Karol / 10.07.2023 10:27:39
  Teraz som vyskusal nahrat fotografiu do sutaznej galerie a bolo to bez problemov. Skuste pripadne iny prehliadac. Kolega sa na to i tak pozrie.
 • Srnec Karol / 10.07.2023 10:27:39
  Teraz som vyskusal nahrat fotografiu do sutaznej galerie a bolo to bez problemov. Skuste pripadne iny prehliadac. Kolega sa na to i tak pozrie.
  Jozef Chromiak / 12.07.2023 18:07:46
  Skúšal som to cez Operu, Firefox aj cez MS Edge. Všetko s rovnakým výsledkom.
 • Jozef Chromiak / 12.07.2023 18:07:46
  Skúšal som to cez Operu, Firefox aj cez MS Edge. Všetko s rovnakým výsledkom.
  Srnec Karol / 12.07.2023 18:50:22
  Skuste este raz skontrolovat velkost suborov. Ak to nepojde, poslite mi printscreen tej hlasky a ja to poslem IT-ckarom. karolsrnec@gmail.com
 • Ján Latinák / 29.08.2023 17:03:26
  Heľpa - fotografie z fašiangov
 • Ján Latinák / 29.08.2023 17:05:49
  Priadka z Heľpy
 • Ján Asverus Asverus / 29.08.2023 21:15:11
  Pod Bradlom Od Inovca ku Tríbeču U Matúša Čáka na Topoľčianskom hrade Sídlo Matúša Čáka - Topoľčiansky hrad - Závada Nemčice pri Topoľčanoch
 • Kristína Liberčanová / 31.08.2023 23:17:34
  Folklórne slávnosti Myjava 2023 sprievod
 • Jana Bírová / 03.09.2023 22:36:33
  Naše Slovensko je krásne. Minulý rok som navštívila Čičmany, bol deň obce ale aj stretnutie fujaristov Slovenska. Toľko duchovnej a ľudskej krásy, čo sa tu nachádza je srdcom našich predkov. Nedá sa inak, len sem často chodiť a čerpať tú čistú a krásnu energiu. Tak som ju aspoň vo farbách zachytila na fotografie . Začiatkom roku 2022 som mala možnosť pár týždňov pobudnúť v Prahe. Vltava ako živá reťaz spája veľa krásnych častí tohto aj nášho Slovanmi osídleného veľkomesta. Naši predkovia sú isto nielen mojim vzorom.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...