Vyberáme ministatív

Vyberáme ministatív

Najosvedčenejšie ministatívy pre fotoaparáty všetkých veľkostí.  /  Srnec Karol / 02.06.2023 / 06:00

Aj malý statív musí byť stabilný a spoľahlivo udržať fototechniku. Preto nemá zmysel, za každú cenu, kupovať čo najmenší a najľahší statív. Nebude plniť svoju funkciu.

 

Malé statívy majú výšku maximálne pár desiatok centimetrov, priemerne je to oveľa menej. Pri výbere zohráva dôležitú úlohu nosnosť statívu. Udávaná nosnosť neznamená, že je statív určený pre tak ťažkú techniku. Udávaná nosnosť je bezpečnostná, pri ktorej sa statív nepoškodí. Reálna nosnosť je menej ako polovičná.

Ďalej by ste pri výbere mali zvážiť, či potrebujete ministatív aj s hlavou a akou. U ľahších statívov nemusí mať hlava zámok, v želanej polohe drží len trením. U menších statívov sa často nedá fotoaparát otočiť do vertikálnej polohy.

 

 

Toto určite nie je ministatív, ktorému by ste mali zveriť držanie vášho fotoaparátu.

 

Predstavme si niektoré populárne a osvedčené ministatívy:

Joby Gorillapod Micro Hybrid

Statív je zhotovený z nerezovej ocele a zinku. Môže byť trvale pripojený k fotoaparátu. Guľová hlava umožňuje v menšej miere polohovať fotoaparát. Poloha je istená trením.

Tento malý statív je určený pre kompakty a tie najmenšie bezzrkadlovky.

 

Tento statív vašu foto tašku určite nezaťaží. Keď ho niekam postavíte, môžete polohu fotoaparátu mierne doladiť.

 

Kúpiť Joby Gorillapod Micro Hybrid

Joby Gorillapod 500

Joby Gorillapod 500 je určená pre profi kompaktné a CSC fotoaparáty do hmotnosti 500 g. Dobre poslúži aj ako grip. Okrem fotoaparátu ho môžete použiť ako statív pre LED svetlo, alebo menší blesk. Jednotlivé segmenty nôh a koncovky sú pogumované pre maximálnu stabilitu a priľnavosť k povrchu. Statívy GorillaPod sú vyrobené z kvalitného a vysoko odolného materiálu.

Gorilapody sú medzi statívmi legendou. Vďaka ohybným nohám sa Gorilapod dá obtočiť okolo zábradlia, konáru, riadidlá bicykla a pod. Tento model má len 79 gramov. Na rozdiel od prvých malých Gorillapodov je vybavený malou nerezovou guľovou hlavou sklopnou až o 90°.

 

Výhodou Gorillapodu 500 je jeho prispôsobiteľnosť a to, že je vybavený guľovou hlavou.

 

Kúpiť Joby Gorillapod 500

SmallRig 2429 Mini Aluminium

Kvalitný hliníkový ministatív je vybavený guľovou hlavou s poistkou. Tá umožňuje fotoaparát vyklopiť aj na výšku. Statív je vysoký 151 mm a má hmotnosť 224 gramov. Vďaka kovovej konštrukcii udrží aj ťažšiu techniku. Základňa ale nie je široká a preto by ťažisko techniky malo byť čo najbližšie k pomyselnej osi statívu. SmallRig 2429 je určený pre kompakty a menšie bezzrkadlovky. Dobre poslúži aj ako grip.

 

Prednosťou SmallRigu Mini je celokovová konštrukcia.

 

 

Kúpiť SmallRig 2429 Mini Aluminium

Manfrotto Pixi

Praktický stolný ministatív PIXI značky Manfrotto je často kopírovaný noname výrobcami, čo svedčí o jeho popularite. Je vyrobený z kvalitného plastu a hliníku. Spodná časť nožičiek je pogumovaná. Hlava je guľová s obmedzenou pohyblivosťou. Vybavená je trecou poistkou. Tento statív je určený pre kompakty a menšie bezzrkadlovky. Dobre poslúži aj ako grip. Maximálna výška je 13,5 cm, hmotnosť je 190 gramov.

 

Guľová hlava je čiastočne polohovateľná. Nohy sú nastaviteľné len do jednej polohy.

 

Kúpiť Manfrotto Pixi

Manfrotto Pixi EVO 2

Dostávame sa do kategórie robustnejších stolových statívov. Maximálna výška je 20 cm, hmotnosť je 260 gramov. Aj tento statív je vyrobený z kvalitného plastu a hliníka. Guľová hlava je vybavená skrutkovou poistkou a umožňuje fotoaparát vyklopiť aj na výšku. Nohy môžete roztiahnuť do dvoch polôh a dajú sa aj vysunúť. Statív je tak možné dobre prispôsobiť terénu a má širokú stabilnú základňu. Vďaka tomu udrží aj stredne veľkú zrkadlovku alebo bezzrkadlovku. Dobre poslúži aj ako grip.

 

Vďaka širokej základní unesie aj väčší fotoaparát.

 

Pixi Evo 2 je flexibilnejší ako základný model Pixi.

 

Kúpiť Manfrotto PIXI EVO 2 biely

Kúpiť Manfrotto PIXI EVO 2 čierny

Leofoto Spider MT-03+MTB-19

2 sekčný hliníkový ministatív MT-03 s guľovú hlavu MTB-19 je určený pre tých najnáročnejších. Maximálna výška statívu je 186 mm, hmotnosť je 162 gramov. Nohy sú vyklápateľné a polohovateľné. Dokonca na ne môžete pripojiť príslušenstvo. Guľová hlava je vybavená rýchloupínacou doštičkou. Vďaka širokej základni a kovovej konštrukcii unesie statív aj stredne veľkú zrkadlovku alebo bezzrkadlovku.

 

Nohy sú tenké, ale pevné.

 

Pavúčí mód.

 

Kúpiť Leofoto Spider MT-03+MTB-19

Joby Gorillapod 1K, 3K a 5K

V rade Gorillapod nájdete aj väčšie statívy vhodné pre širokú škálu fotoaparátov. Číslo v označení naznačuje nosnosť statívu. Výnimočne, v tomto prípade, reálnu. V ponuke je trojica statívov s nosnosťou 1, 3 a 5 kg.

Patentovaná flexibilná kĺbová konštrukcia umožňuje nekonečné možnosti uchytenia a zafixovanie fotoaparátu: okrem rovného povrchu napríklad na vetve stromu, dopravnej značke, zábradlia mosta, riadidlách bicykla, horských kameňoch, atď. Pogumované segmenty a koncovky nôh zvyšujúce priľnavosť. Statívy sú vyrobené z kvalitného ABS plastu a nerezovej oceli. Všetky sú osadené guľovou hlavou s rýchloupínacou doštičkou. Hlava Je sklopiteľná na 90° a otočná o 360°. Tenká rýchloupínacia doštička je vybavená vodováhou. Nohy sa dajú kúpiť aj samostatne a osadiť ľubovoľnou hlavou.

Najmenší model 1K, s hmotnosťou 0,19 kg, udrží aj menšiu zrkadlovku alebo bezzrkadlovku so stredne veľkým objektívom.  Stredný model 3K, s hmotnosťou 0,393 kg, udrží aj väčšiu zrkadlovku alebo bezzrkadlovku so stredne veľkým objektívom. Najväčší model 5K s hmotnosťou 0,739 kg unesie profesionálny fotoaparát alebo kameru, aj s veľkým objektívom.

 

 

Najmenší model 1K je určený pre menšie CSC a DSLR.

 

 

Stredný model 3K je určený aj pre väčšie fotoaparáty so stredne veľkým objektívom.

 

 

Najväčší model 5K unesie aj veľký profesionálny fotoaparát.

 

Kúpiť Joby Gorillapod 1K

Kúpiť Joby Gorillapod 3K

Kúpiť Joby Gorillapod 3K Pro

Kúpiť Joby Gorillapod 5K

Leofoto Ranger LS-223C

Najmenší a najľahší karbónový statív Leofoto série Ranger. Môžete ho mať v kite s dvomi guľovými hlavami. Menšou LH-25 a väčšou EB-36. Rýchloupínacia doštička hláv je kompatibilná so štandardom Arca-swiss.  Statív je dodávaný s prenosným puzdrom, multifunkčným náradím a hrotmi z nehrdzavejúcej ocele. Nohy sú nezávisle nastaviteľné a majú 3 sekcie. Toto je dospelý statív, len menší. Udrží aj profesionálny fotoaparát so stredne veľkým objektívom. S menšou hlavou je hmotnosť 795 gramov, s väčšou 810 gramov. Minimálna pracovná výška statívu je iba 45 mm - ideálna pre makrofotografiu tesne nad zemou. Maximálna výška je 360 mm.

 

 

Leofoto Ranger LS-223C s hlavou LH-25.

 

 

Leofoto Ranger LS-223C s hlavou EB-36.

 

Kúpiť Leofoto Ranger LS-223C+LH-25

Kúpiť Leofoto Ranger LS-223C+EB-36

Záver

Prakticky každý ministatív viete modifikovať aj pre mobilné telefóny. Niektoré modely sa priamo ponúkajú aj s držiakom.

Kompletná ponuka ministatívov a príslušenstva v obchode Pro.Laika.

Vyberáme ministatív
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Jozef Svetlošák / 06.06.2023 16:39:52
  U týchto ministatívov mne osobne chýba vlastnosť plynulého nastavenia výšky - hlavne pri makro u zeme. Niektoré lacné hliníkové statívy to riešia kompromisne kľukou a zaistením krídlovou maticou. Škoda, že podobné riešenie z lacnejších statívov nezakomponovali do týchto ministatívov. Nastavovať výšku statívu nohami je u makra pri zemi nepraktické riešenie. Nenatrafil niekto na nejaké schodné riešenie? Tieto hore ministatívy mi nevyhovujú.
 • Srnec Karol / 06.06.2023 18:51:47
  MInistativy nie su ani tak na makro, ako skor na cestovanie. Urobil som aj dlhocasove zabery s bezzrkadlovkou a ministanivom Manfrotto Pixi EVE, ktory som na nieco polozil.
 • Srnec Karol / 06.06.2023 18:51:47
  MInistativy nie su ani tak na makro, ako skor na cestovanie. Urobil som aj dlhocasove zabery s bezzrkadlovkou a ministanivom Manfrotto Pixi EVE, ktory som na nieco polozil.
  Jozef Svetlošák / 06.06.2023 21:32:32
  Ja viem. Ja tiez. A mam radsej ministativy. Tie zoberiem vsade, bez velkych obmedzeni. Je to len niekedy na ukor pohodlia pri foteni. Ale lepsi je aspon nejaky stativ, ako ziadny.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...