Úvod do infrafotografie

Úvod do infrafotografie

Dajte nový život starému fotoaparátu. Vyskúšajte netradičný žáner.  /  Srnec Karol / 19.06.2023 / 06:00

Infrafotografia je zaujímavý a neobvyklý spôsob fotografovania, ktorý využíva infračervené svetlo, ktoré je neviditeľné pre ľudské oko. V tomto článku sa pokúsime vysvetliť základné princípy a techniky tohto žánru, ktorý ponúka množstvo kreatívnych možností.

Infrafotografia sa dá definovať ako fotografia exponovaná prevažne svetlom s vlnovou dĺžkou nad 700 nm. To znamená, že na snímač fotoaparátu dopadá len malá časť svetelného spektra, ktorá sa nazýva infračervená. Aby sme dosiahli tento efekt, potrebujeme použiť špeciálny filter, ktorý prepúšťa len infračervené svetlo a blokuje viditeľné svetlo. Takýto filter sa dá nasadiť na objektív alebo priamo na snímač fotoaparátu. Fotoaparát potom prevedie neviditeľné svetlo na viditeľný obraz.

 

Infrafotografia využíva infračervenú časť svetelného spektra a čiastočne aj viditeľnú.

 

Infrafotografia má svoje špecifické vlastnosti a charakteristiky. Jednou z nich je vysoký kontrast medzi bielou a čiernou farbou. Biela farba predstavuje objekty, ktoré odrážajú veľa infračerveného svetla, ako napríklad listy stromov, tráva alebo ľudská pokožka. Čierna farba predstavuje objekty, ktoré infračervené svetlo pohlcujú, ako napríklad voda, nebo alebo sklo. Tento kontrast vytvára nezvyčajnú a tajomnú atmosféru na fotografiách.

Okrem využitia v umeleckej fotografii, má infrafotografia využitie aj v technickej, forenznej, či poľnohospodárskej oblasti.

Prečo fotografovať v infraspektre?

V prvom rade je to pre jedinečný vysoký kontrast a špecifickú prevod farieb na jasy. Obzvlášť vyniknú pri ČB prevedení fotografii.  Krajinárski fotografi dobre vedia, že najlepší čas na fotografovanie je zlatá hodinka. Čo ale počas dňa? Riešením je infrafotografia, ktorá obľubuje kontrastné denné svetlo.

Štandardná fotografia nasnímaná s využitím viditeľného spektra, neupravený fotoaparát Olympus OM-D E-M1 Mark II.

IR fotografia nasnímaná modifikovaný, Olympusom OM-D E-M10 Mark II s IR filtrom 720 nm.

Fotoaparát

Neupravený fotoaparát

Každý si môže kúpiť infrafilter a vyskúšať infrafotografiu. Väčšina bude hlboko sklamaná, pretože fotoaparáty majú pred snímačom IR/UV Cut filter, ktorý zabraňuje prepúšťaniu IR a UV svetla na snímač, ktorý je citlivejší, ako ľudské oko. Ak by pred snímačom nebol filter, došlo by k výraznému nechcenému posunu farieb. Citlivejšie boli fotoaparáty s CCD snímačom, ktorý sa vo fotoaparátoch už bežne nepoužíva. A aj u nich bola šanca zachytiť typickú IR fotografiu malá. Sám som to skúšal s Nikonom D70 a filtrom Cokin 007 Infrared. Expozície sa pohybovali v ráde desiatok sekúnd a aj za ideálneho počasia sa mi len výnimočne podarilo urobiť slušný IR záber. Tadiaľto cesta nevedie. Riešením je úprava fotoaparátu.

Upravený fotoaparát

Aby bol snímač citlivý na IR žiarenie, musí sa odstrániť IR/UV Cut filter. Je to náročné a autorizované servisy to nerobia, pretože to nepatrí medzi oficiálne postupy. Musíte si kúpiť už upravený fotoaparát, najčastejšie zo zahraničia, alebo si ho nechať upraviť. Oboje vždy so sebou nesie riziko.

Fotoaparát môže byť upravený dvomi spôsobmi:

Full Spectrum - táto úprava spočíva len v odstránení IR/UV Cut filtra. Týmto z fotoaparátu urobíte prístroj citlivý na viditeľné, UV a IR žiarenie. Takúto úpravu využívajú napríklad astrofotografi. Aby ste s Full Spectrum fotoaparátom mohli fotografovať infra, musíte na objektív nasadiť IR filter. IR filtre sa vyrábajú s rôznou priepustnosťou, čo má vplyv na farby, alebo jas. Výhodou je, že môžete mať rôzne filtre a podľa potreby ich meniť.

Fotografia nasnímaná Full Spectrum fotoaparátom, bez IR filtra. Vido výrazný posun farieb s prevahou žltej, oranžovej, ružovej a fialovej.

 

Okrem IR filtrov môžete použiť aj IR/UV Cut filter, s ktorým fotoaparát bude fotografovať opäť v štandardnom viditeľnom spektre svetla. Pozor, môže dochádzať k určitému posunu farieb, pretože univerzálny IR/UV Cut filter nemusí mať rovnaké vlastnosti, ako IR/UV Cut filter, ktorý bol pôvodne pred snímačom.

Môj prvý modifikovaný fotoaparát bol kompakt Canon Powershot G9, ktorý som nechal modifikovať na Full Spectrum a kúpil som k nemu 690 nm IR filter. Ako kompakt s CD snímačom produkoval viac šumu, ale IR fotografovani zvládal dobre.

 

 

 

Canon Powershot G9, Full Spectrum s filtrom 690 nm IR filter.

 

IR modifikácia - ak pred snímač s odstráneným IR/UV Cut filtrom umiestníte IR filter, vtedy získate pravý IR fotoaparát. Vtedy už na objektív nemusíte dávať žiaden IR filter. Takto upravený fotoaparát je ale špecializovaný len na IR fotografiu. Nevýhodou je, že si musíte zvoliť aký IR filter použijete a už to nie je možné meniť. Preto si rozmyslite, aký efekt IR fotografie chcete mať. AK vám stačí jeden IR filter, je toto lepšia cesta, pretože už nepotrebujete filtre pre objektívy s rôznym priemerom. U zrkadloviek naviac uvidíte obraz cez optický hľadáčik. Ak by bol na objektíve IR filter, nevideli by ste nič.

 

Poznámka: Modifikáciu fotoaparátu neodporúčam u fotoaparátov v záručnej dobe. Nie je autorizovaná výrobcom, akýkoľvek neautorizovaný zásah do fotoaparátu automaticky ruší nárok na záručnú opravu. Pre úpravu si vyberte starší fotoaparát, pre ktorý už nemáte využitie.

Zrkadlovka alebo bezzrkadlovka?

Z viacerých dôvodov odporúčam bezrkadlovku. Vyhnete sa problémom s presnosťou zaostrovania. Naviac v hľadáčiku aj na displeji vidíte živý náhľad, môže byť aj čiernobiely. Ľahšie sa vám bude nastavovať expozícia. V infrafotografii vychádzajú dlhšie časy, ako pri fotení vo viditeľnom spektre. Preto je pri fotografovaní z ruky výhodou stabilizovaný snímač (IBIS) alebo objektívy s optickou stabilizáciou obrazu.

 

Skúšal som pre IR fotografiu používať dve zrkadlovky. Prvou bol staší Nikon D90, ale ten nefungoval dobre. Až modifikovaný Nikon D3100 fotografoval tak, ako som si predstavoval. Dokonca sni nemal problém s presnosťou zaostrovania. Nevýhodou zrkadloviek je, že nie sú tak intuitívne. V optickom hľadáčiku nevidíte simuláciu expozície a spracovania obrazu.

 


Nikon D3100 modifikovaný na 720 nm Infrared.

 

Keď som z Nikon zrkadloviek prešiel na bezzrkadlovky, zmenil som aj IR fotoaparát. Najprv to bol Sony NEX-5 v prevedení Full Spectrum, potom Olympus PEN E-PL6 a teraz fotografujem s Olympus OM-D E-M10, ktorý má výhodu v tom, že má stabilizovaný snímač a elektronický hľadáčik. Mám v ňom 720 nm IR filter, pretože najradšej fotografuje IR čiernobielo.

 

 

 

 

Full Spectrum Sony NEX-5, IR 720 nm.


Modifikovaný Olympus PEN E-PL9, IR 720 nm.Modifikovaný Olympus OM-D E-M10 II, IR 720 nm.

 

Pre modifikáciu odporúčam staršiu bezzrkadlovku. Nemusí mať extra parametre a funkcie. IR fotografia sa špecializuje na fotografovanie prírody, krajiny a architektúry. Tam skutočne nepotrebujete extra výkonný fotoaparát.

IR filtre

Existuje niekoľko druhov infrafiltrov, ktoré sa líšia vlnovou dĺžkou a úrovňou blokovania viditeľného svetla. Každý z filtrov má hranicu, pod ktorú prepúšťa už len minimum časti viditeľného svetla. Hranica sa pohybuje v rozmedzí od 590 nm až po 950 nm. Čím je vyššia hodnota, tým menej viditeľného svetla filter prepúšťa. To má vplyv na farebnosť záberov. 950 nm filter takmer vôbec neprepúšťa viditeľné spektrum a fotografie sú takmer čiernobiele. Najpoužívanejší 720 nm filter prepúšťa malú časť viditeľného spektra, ktorá fotografie sfarbuje do odtieňov ružovo-červenej. Fotografie sa väčšinou prevádzajú do odtieňov šedej. Slabšie IR filtre prepúšťajú viac viditeľného spektra fotografie sú farebne pestrejšie. Infrafotografi to využívajú pre tvorbu fotografii s prehodenými farbami, napr. stromami v žlto-zlatej farbe s modrou oblohou. Tu sa názory fotografov i divákov rozchádzajú. Niekomu sa páčia výhradne ČB zábery, inému tie farebné.

Objektívy

V spojitosti s infrafotografiou sa musíme venovať objektívom. Nie sú pre infrafotografiu navrhnuté. Stretnúť sa môžete s problémom zvaným “hot spot”. Uprostred obrazu sa môže objaviť viac, či menej viditeľný svetlejší kruh. Môže sa to týkať aj inak špičkových objektívov. Pri výbere objektívu je potrebné ho otestovať. S výberom vám pomôže napríklad stránka https://kolarivision.com/lens-hotspot-list/.

Záver

Ak nemáte fotoaparát vhodný na modifikáciu, možno nejaký nájdete v ponuke nášho bazáru. Jediný, koho poznám, že upravuje fotoaparáty pre infrafotografiu je Dušan Veselý a robí to dobre. Ja mám od neho už tretí IR fotoaparát. Dovolím si mu tu preto urobiť malú reklamu. Prípadnú konverziu konzultujte priamo s ním.

V pokračovaní si povieme viac o tom čo a kedy fotografovať a aj niečo o spracovaní infrafotografii.

Úvod do infrafotografie
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...