Môže telefón nahradiť zrkadlovku alebo bezzrkadlovku?

Môže telefón nahradiť zrkadlovku alebo bezzrkadlovku?

Preskúmajme marketingové mýty a odhaľme reálne možnosti mobilov.  /  Srnec Karol / 02.04.2024 / 06:00

Že sa niečo deje, som pochopil, keď som pred rokmi porovnal výstup môjho LG G2 a rodinného Canonu Ixus 120. LG zvíťazil. Vedel som, že prichádza koniec bežných rodinných kompaktov. Odvtedy sa mobily značne zlepšili. Môže ale mobil konkurovať zrkadlovke, alebo bezzrkadlovke?

 

Fotomobil je v prvom rade stále telefón. Dokázal ale plne nahradiť kategóriu obyčajných kompaktov. A nie je to len preto, že mobil máte stále pri sebe, na rozdiel od fotoaparátu, či preto, že môžete fotografie upravovať a okamžite zdielať. Vďaka komputatívnej fotografii smartfóny prekonali kompakty aj kvalitou obrazu. Niekoľko rokov dozadu som porovnával môj LG G2 s Canon Ixusom a zvíťazil telefón. Odvtedy sa mobily výrazne zlepšili a kompakty prakticky vymizli z trhu. Zostali len tie s väčším snímačom a outdoorové modely. Za obyčajnými kompaktmi nikto neplače.

Výrobcovia fotomobilov radi zveličujú a tvrdia, že mobily dokážu konkurovať nielen bežným kompaktom (v tom majú pravdu), ale aj systémovým fotoaparátom (zrkadlovkám a bezzrkadlovkám). Aká je pravda?

Ergonómia

Smartfóny sú vlastne telefóny s funkciou vreckového počítača doplneného o fotoaparáty. Aj keď je kvalita fotoaparátov veľmi dôležitá, výrobcovia telefónov musia myslieť najmä na to, aby telefóny boli tenké a mali veľké displeje. Funkcia fotoaparátu/videokamery je až na treťom mieste, hoci sa niekedy prezentuje na prvom. Priznajme si, telefóny sú ergonomicky mizerné fotoaparáty. Väčšine užívateľov to ale vôbec nevadí. Fotografujú, nakrúcajú videa, ale nie sú to ani fotografi, ani filmári.

Fotomobily ale používajú aj “praví” fotografi a filmári. Ako obrazový zápisnik a niektorí by radi aj ako plnohodnotný fotoaparát/kameru. Tí narážajú na výrazné obmedzenia. Hoci výpočtová fotografia robí takmer zázraky a pri niektorých motívoch si vedie veľmi dobre, potenciálu fotoaparátov s veľkým snímačom sa nevyrovná. Do tenkého tela mobilu sa nedá vložiť poriadny fotoaparát. Preto sa to rieši softvérovo.

 

Ergonómia fotoaparátu je podriadená jedinému účelu. Je to veľký prístroj, ale výborne sa drží a ovláda. Do vrecka nohavíc ho ale nestrčíte.

 

Fotografický kit robí z Xiaomi 14 Ultra takmer kompakt. Na prídavnom gripe nájdete tradičné ovládacie prvky. Toto je ale výnimka. Väčšina radšej nosí neergonomickú placku.

Systémovosť

Zrkadlovka a bezzrkadlovky sú najuniverzálnejši fotoaparáty, pretože umožňujú výmenu objektívov a použitie rôzneho príslušenstva. Systémový fotoaparát môžete prispôsobiť ľubovoľnému žánru. Nič univerzálnejšieho neexistuje.

Existujú možnosti rozšírenia smartfónu. Môžete si zohnať predsádky, filtre a iné príslušenstvo. Tým ale zlikvidujete jednu z najväčších výhod smartfónov, že sa zmesti do vrecka. Že sú praktické. Ak začnete k smartfónu pripájať predsádky, filtre, či iné príslušenstvo, vytratí sa komfort a stojí za zváženie, či si vlastne nekúpiť pokročilý kompakt alebo malú bezzrkadlovku.

Len ťažko môžeme očakávať, že by mobily niekedy zvládli fotografovanie divej zvere, či športového podujatia v tmavej hale.


 

Systémové fotoaparáty, vďaka množstvu výmenných objektívov a iného príslušenstva, prispôsobíte ľubovoľnému žánru a situácii.

 

Predsádky Sandmarc patria k najkvalitnejším. Potrebujete ale puzdro a nie sú najlacnejšie. Pokiaľ nemáte najväčšie ambície získať z mobilu maximum, vystačíte si so zabudovanou výbavou.

Obrazová kvalita

Tu veľa záleží na to, v akej kategórii je mobil. Najlepšie fotoaparáty majú samozrejme vlajkové lode. Niektorí výrobcovia spolupracujú so známymi fotografickými značkami, napr. s Hasselbladom, Leicou, či Zaissom. Kvalitné mobily ponúkajú snímanie do formátu DNG (RAW) a využívajú komputatívnu (výpočtovú) fotografiu a AI. Vďaka ním kompenzujú nedostatky menších snímačov a malých objektívov. Naviac vedia využiť veľký výpočtový výkon nielen pri spracovaní záberov, ale aj pri rôznych špeciálnych funkciách, ako je napr. napodobnenie snímania dlhým časom so silnými ND filtrami.

 

Sú motívy, s ktorými si mobily poradia veľmi dobre. Xiaomi 14 Ultra.

 

Ani šum už nie je problém. Honor Magic6 Pro a ISO 2500.

 

Dlhočasový záber len pomocou aplikácie Slow Shutter. iPhone 12 Pro Max.

 

Prakticky už štandardom sú portrétny režim a nočná fotografia. V prvom prípade sa softvérovo simuluje bokeh, prípadne aj portrétne nasvietenie. V druhom prípade mobil dokáže snímať nočné zábery z ruky, prakticky bez šumu a s veľkým dynamickým rozsahom. Keď sa o ňom bavíme, bežná je aj technika HDR, ktorá pomáha vysporiadať sa s veľkým kontrastom, či protisvetlom.

Práve s ťažkými svetelnými podmienkami majú problém začínajúci fotografi. To, čo za vás urobí mobil automaticky, u DSLR a CSC sa musíte naučiť, čo môže trvať mesiace. Naviac to je menej pohodlné a pomalšie. Kvalite záberov zo systémových fotoaparátov nepomáha ani to, že ich užívatelia používajú nekvalitné fotoaparáty.

Obrazový potenciál systémových fotaparátov je oveľa väčší, ako u mobilov. Vyžaduje to ale, aby užívateľ ovládal techniku, princípy fotografie, postprocesing a špeciálne techniky.

 

Simulácia bokehu v portrétnom režime iPhonu 12 Pro Max.

 

Mobily musia bokeh napodobňovať softvérovo, niekedy sú výsledky veľmi dobre, ale často vidno na záberoch nedokonalosti. Nie každému to ale vadí. Huawei P60 pro.

 

Z ruky urobíte často lepšie zábery, ako s lacnou zrkadlovkou, či bezzrkadlovkou u ktorých musíte vedieť fotografovať.  To je výsledok komputatívnej fotografie. iPhone 12 Pro Max.

 

Priemerné rozlíšenie fotografie z mobilu je okolo 12 Mpx, hoci sú niektoré osadené aj 100 Mpx snímačom. To postačuje na publikovanie na internete, sociálnych sieťach, bežnej tlači fotografii. Ak sú zábery kvalitné, je možné tlačiť aj umeleckejšie fotografie formátu A3 a väčšie fotoknihy.

Obrazový potenciál fotoaparátov (DSLR aj CSC) je ale výrazne lepší. Prejaví sa ale až pri veľkoformátovej tlači. Štandardné rozlíšenie je okolo 24 Mpx, na trhu sú ale fotoaparát s rozlíšením až 100 Mpx. A nie je to len o rozlíšení, ale aj o veľkosti snímačov a kvalite objektívov.

Video

Mobily úplne vytlačili rodinné kamery. Video nikdy nebolo tak populárne, ako fotografia. Aby vyzeralo dobre, musí videotvorca mať čo-to naštudované. Tvorba videa zaberá veľa času a aby bolo pozerateľné, je potrebné ho zostrihať a ozvučiť. Nefilmári tu radi oželú to, že mobil má ergonomicky ďaleko od videokamery.

Mobily zvládajú video čoraz lepšie. Pomáhajú užívateľovi. Tie najlepšie modely, v rukách skúseného videotvorcu, dokazujú, že sa dá nimi nakrútiť aj krátky film, dokument, ktoré obstoja aj pri náročnejšom posudzovaní.

Zrkadlovky a bezzrkadlovky, vybavené potrebným príslušenstvom, poskytujú plne kinematografický obraz. Najlepšie modely sa využívajú pri nakrúcaní filmov, seríálov, dokumentov, svadieb, videoklipov, reklám atď.

 

Nový mobil som mal prakticky len týždeň a po fotografovaní Jaguaru E-Type som urobil krátke backstage video.

 

Video z výletu do ZOO, snímané s iPhonom 12 Pro Max.

Záver

Ktorý fotoaparát je najlepší? Ten, ktorý máte práve pri sebe. A najčastejšie je to mobil. Ale plnohodnotný ekvivalent systémového fotoaparátu to z neho nerobí. Na 100% je to inteligentná náhrada kompaktného fotoaparátu, rodinnej kamery a ďalej tlačítkového telefónu, PDA, hernej konzole do ruky. Vďaka komputatívnému spracovaniu obrazu si mobil v mnohých situáciach poradí lepšie, ako zrkadlovka alebo bezzrkadlovka v rukách neskúseného užívateľa. Sú situácie a nasadenia, kedy prekvapí veľmi dobrou obrazovou kvalitou. Má a bude mať príliš veľa obmedzení. A tak tu zostáva obrovský priestor pre systémové fotoaparáty. Fotografovanie mobilom predsa môže byť dobrým odrazovým mostíkom pre fotografovanie s „veľkým fotoaparátom“.

Väčšina skúsenejších fotografov využíva mobil ako fotozápisník a vie, kde sú jeho limity. Je oslobodzujúce fotografovať mobilom tam, kde postačuje jeho potenciál. Pre fotografa je mobil doplnkovým fotografickým zariadením.

Tak ako sa mobily neustále zlepšujú, strácajú záujem o systémové fotoaparáty tí, ktorí by si kúpili nejaký vstupný model so setovým objektívom a využívali len automatiku. Tí, ktorí chcú pekné fotografie, ale nechcú fotografiu študovať. Možno to v budúcnosti spôsobí, že z ponuky výrobcov vymiznú najlacnejšie začiatočnícke modely bezzrkadloviek.

 

Obyčajné kompakty prakticky zmizli, plne ich zastúpili smartfóny. Ponúkajú sa už len outdoorové a profesionálne kompakty. Rodinné videokamery sú stále na trhu, ale kedy ste naposledy videli niekoho nakrúcať videokamerou?  Ako náhradu obyčajných kompaktov a rodinných kamier sme do ponuky obchodu Pro.Laika preto zaradili vybrané kvalitné fotomobily. Budeme sa im odteraz viac venovať aj na fotoma.sk. Tešiť sa môžete na recenzie, ale aj špecializovanú fotoškolu a blog. Naučíme sa ako ich naplno využiť, spoznať ich prednosti i nedostatky.

Fotomobily v ponuke obchodu Pro.Laika.

Môže telefón nahradiť zrkadlovku alebo bezzrkadlovku?
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

  • Marek Suchý / 06.04.2024 12:16:07
    Za mna takto, pocitovo sa nedá potovnať fotenie s mobilom vs s fotakom, nahradiť foťák mobil môže, ale mobil pocit ako je pri fotáku proste nenahradí...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...