Kalibrácia fotoaparátu pomocou ColorChecker Passport Photo 2

Kalibrácia fotoaparátu pomocou ColorChecker Passport Photo 2

Ako na verné farby s použitím kalibračného terča.  /  Srnec Karol / 21.02.2023 / 06:00

Kedy potrebujeme verné farby?

Verné farby potrebujeme najčastejšie v produktovej fotografii. Zákazník, ktorý si prezerá tovar, napríklad na internete chce, aby mu došiel rovnakej farby, ako je na obrázku. Dôležité sú aj pri fotografovaní portrétov, aby pleťové odtiene mali správne farby.

 

Kedy kalibrovať aj keď nepotrebujeme verné farby?

Niekedy môžete byť nespokojný s niektorými farbami. Napríklad farbou pleti, oblohy, či zelene. Najmä s reprodukciou modrej farby majú problém prakticky všetky fotoaparáty. Môžu to byť ale aj iné farby. Ukážeme si to na príkladoch.

 

Surový RAW naimportovaný do Lightroom Classic CC. Obrazový profil Adobe Standard. (OM SYSTEM OM-1)

 

Surový RAW naimportovaný do Lightroom Classic CC. Priradený obrazový profil vytvorený pomocou ColorChecker Passport Photo 2. Rozdiel v modrej oblohe je výrazný, pomaly akoby bol použitý polarizačný filter.

 

Surový RAW naimportovaný do Lightroom Classic CC. Obrazový profil Adobe Standard. (Sony A7R V)

 

Surový RAW naimportovaný do Lightroom Classic CC. Priradený obrazový profil vytvorený pomocou ColorChecker Passport Photo 2. Tu si všimnite podanie farieb okrovej omietky budovy filharmónie.

 

Vplyv na farby môžu mať aj objektívy a filtre.

ColorChecker Passport Photo 2

Umenie správy farieb spočíva v tom, aby sa farby zhodovali od vstupu po výstup, to znamená, že fotoaparát zachytí skutočné farby, monitor ich presne zobrazí a tlačiareň vytvorí fotografiu, ktorá zodpovedá tomu, čo vidíte na obrazovke. Vďaka kombinácii terčov a kalibračného softvéru fotoaparátu poskytuje prenosný prístroj ColorChecker Passport Photo 2 profesionálnu kvalitu kontroly farieb pre dokonalú cestu za farbami. Každé políčko je natierané individuálne.

 

ColorChecker Passport Photo 2.

 

ColorChecker Passport Photo 2 pomáha:

 1. minimalizovať farebné rozdiely medzi fotoaparátmi a objektívmi
 2. prispôsobiť sa zmiešanému osvetleniu
 3. zosúladiť vyváženie farieb v rôznych scénach
 4. znížiť potrebu manuálnych úprav farieb
 5. presne nastaviť expozíciu a vyváženie bielej

 

ColorChecker Passport Photo 2, v praktickom puzdre, obsahuje 4 terče:

 • Šedý 18% terčík na presné nastavenie expozície.
 • White Balance terčík pre prené vyváženie bielej.
 • Štandardný 24-násobný farebný referenčný cieľ na vytváranie vlastných profilov fotoaparátu a na vizuálne hodnotenie farieb. Obsahuje škálu odtieňov šedej, farby RGB a CMY a ďalej referenčné farby pleti, oblohy a trávy. Slúži na porovnávanie reprodukcie farieb a vytvorenie profilov fotoaparátov DNG a/alebo ICC.
 • Štvrtý terčík slúži pre kreatívnu prácu s farbami a teplotou farieb.

 

ColorChecker Passport Photo 2 obsahuje aj softvér na kalibráciu fotoaparátu, na vytvorenie vlastných profilov fotoaparátu na základe vašich individuálnych kombinácií fotoaparátu/objektívu/osvetlenia, pre pracovné postupy využívajúce DNG aj ICC. Funguje ako doplnok pre Adobe® Lightroom® Classic CC. ColorChecker Classic target je podporovaný softvérovými riešeniami tretích strán, vrátane Hasselblad Phocus, Black Magic DaVinci Resolve a 3D LUT Creator.

Ako kalibrovať?

Fotografujete do RAW

Musíte fotografovať do formátu RAW, aby ste mohli na zábery použiť kalibračný obrazový DNG profil. Výhodou RAW je možnosť dodatočného nastavenia vyváženia bielej.

Presne vyvážte bielu

Aby ste presne vyvážili bielu farbu, potrebujete referenčný neutrálny terč. WB môžete nastaviť pri fotografovaní, alebo dodatočne pri spracovaní RAW súborov. Najčastejšie sa používa spôsob, kedy na prvej fotografii zachytíte referenčný terč, pri vyvolávaní RAW použijete pipetu pre presné vyváženie bielej a potom synchronizujete WB s ostatnými fotografiami v sérii.

Presne exponujte

ColorChecker Passport Photo 2 obsahuje aj terč s 18% šedou, ktorý vám pomôže pri nastavení presnej expozície. Expozícia vplýva na farby. Podexponovaním sa stávajú farby sýtejšími, preexponovaním pastelovejšími.

Vytvorte DNG alebo ICC profil

Dostaváme sa k vytvoreniu kalibračného obrazového profilu, ktorý spolu s presným vyvážením bielej zabezpečí verné farby. Budete potrebovať referenčný terč Calibrite ColorChecker Passport Photo 2 a softvér pre vytvorenie DNG obrazového profilu alebo ICC profilu. Ten je zdarma. Profilov si môžete vytvoriť viacero, pre rôzne svetelné podmienky, rôzne fotoaparáty a objektívy. Postup si ukážeme na programe Lightroom Classic CC.

 

 • V prvom kroku odfotografujete kalibračný terč (formát RAW). Môže byť aj súčasťou fotografovanej scény, alebo ho môže model/ka držať v ruke.
 • Nainštalujte program ColorChecker Camera Calibration, ten sa. nainštaluje aj ako plugin pre Lightroom. Funguje aj samostatne.
 • Naimportujte fotografiu s kalibračným terčom do Lightroomu. V exportnom module potom vyberte preset ColorChecker Camera Calibration. Vytvorí sa DNG profil, ktorý stačí už len pomenovať.
 • Lightroom reštartujte, až potom sa kalibračný DNG profil zobrazí v ponuke obrazových profilov.
 • V module Develop, v paneli Basic, otvorte ponuku profilov. Pod skupinou “Camera Matching” nájdete skupinu “Profiles” a v nej váš kalibračný DNG profil. Aplikujte ho.

 

Váš kalibračný DNG profil nájdte v ponuke obrazových profilov.

 

Vľavo neupravený RAW s Auto WB a obrazovým profilom Adobe Color, vpravo po presnom nastavení WB a s kalibračným DNG profilom vytvoreným pomocou ColorChecker Camera Calibration.

Na You Tube si môžete pozrieť staršie, ale stále dobré video o použití Colorcheckeru.

 

Tip: Aby ste zefektívnili workflow úprav, vytvorte si preset, pomocou ktorého rýchlo aplikujete DG profil na fotografie, ktoré potrebujete skalibrovať.

Záver

Vytvoriť si vlastné DNG a ICC kalibračné profily, pomocou Calibrite ColorChecker Passport Photo 2, odporúčam produktovým a portrétnym fotografom. Ďalej aj krajínárom, ktorý nie sú spokojný s reprodukciou farieb oblohy a zelene.

Nezabudnite, že nestačí mať skalibrovaný obrazový profil fotoaparátu. Správne nastavený musí byť celý reťazec spracovania fotografie, súčasťou ktorého je aj kvalitný grafický monitor, správne nastavený colormanagement a tlačiareň správne reprodukujúca farby.

Calibrite ColorChecker Passport Photo 2 v ponuke Pro.Laika

Kalibrácia fotoaparátu pomocou ColorChecker Passport Photo 2
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...