Fotografujeme v ZOO

Fotografujeme v ZOO

Niekoľko tipov a trikov pre fotografovanie zvierat v ZOO.  /  Srnec Karol / 29.04.2024 / 06:00

Fotografovanie v ZOO môže byť skvelým spôsobom, ako zachytiť zaujímavé momenty s divokými zvieratami. Musíte sa ale popasovať s mnohými prekážkami. Môže sa stať, že viacero zvierat bude počas vašej návštevy schovaných v brlohu, alebo lenivo vyspávať v zastrčenom kúte. Do ZOO sa musíte vracať opakovane.

 

 

Technická výbava

Fotografovanie zvierat je celkovo technickejšie náročnejší žáner. Aj keď v zajatí nemajú zvieratá kam ujsť, bývajú pomerne ďaleko. Základnou podmienkou úspešnosti je preto použiť teleobjektív. Dnes je ich široký výber. Začať môžete aj lacnejším, mal by to byť ekvivalent aspoň 300 mm. Lepšie ale okolo 600 mm. Najpraktickejšie sú transfokátory s premenlivou ohniskovou dĺžkou.

 

 

V ZOO nafotíte skôr statické zábery, ako dynamické. To je pre začínajúceho fotografa dobrá správa. Fotografovanie nie je tak náročné, postačí aj lacnejší fotoaparát so slabšími parametrami. Nepotrebujete rýchle sériové snímanie, ani bleskové zaostrovanie. Výhodou je ale režim detekcie zvierat a vtákov, ktorý vám výrazne uľahčí zaostrovanie. Má ho čoraz viac aj amatérskych bezzrkadloviek.

 

Pekný záber z bratislavskej ZOO urobený ultrazoomom Panasonic Lumix FZ1000.

 

Môj obľúbený záber urobený prístrojom strednej triedy, Olympusom OM-D E-M5 Mark II. Dôležitejší ako fotoaparát bol kvalitný objektív M.Zuiko 300/4 PRO, ekvivalent 600 mm. Záber som nafotil pri kŕmení.

 

Pri fotografovaní zvierat využijete faktor orezu u fotoaparátov s APS-C a Micro 4/3 snímačmi. Napríklad 400 mm objektív na MFT fotoaparáte je ekvivalentom 800 mm plnoformátového objektívu.

Telezoomy v ponuke obchodu Pro.Laika.

Zaostrovanie a expozícia

Zaostrovať musíte presne na oko/oči. Ak nemáte fotoaparát s detekciou zvierat, musíte manuálne zvoliť ostriací bod, alebo malú skupinu ostriacich bodov, ktoré umiestnite tam, kde chcete zaostriť. Použite kontinuálne zaostrovanie AF-C/All Servo. Aby ste zvyšili svoje šance na úspech, aj keď fotografujete skôr statické zábery, použite pomalšie sériové snímanie.

Za veľmi dobrých svetelných podmienok môžete použiť aj poloautomatický expozičný režim A/Av a pevne nastavené základné ISO. Pri škaredšom počasí, alebo pri fotení v tieni, či interiéri použite manuálny expozičný režim M. Čas nastavte podľa potreby. Kratší pri fotení pohybu, ale minimálne tak krátky, aby ste udržali ostré zábery aj pri fotogafovaní z ruky. Clonu nastavte podľa toho, akú hĺbku ostrosti chcete dosiahnuť. Väčšinou malú s rozostreným pozadím, vtedy clonu otvorte, nastavte nízke clonové číslo. Citlivosť nastavte na AUTO. V prípade potreby použite korekciu expozície +/-.


Zaostrovať musíte presne na oko.

 

Tipy a odporúčania

 

 • Zaobstarajte si mapu ZOO: často ju dostanete pri vchode, alebo ju nájdete na stránke ZOO.
 • Vyberte si správny čas a svetlo: Ideálne je ísť fotografovať ráno alebo večer, keď je svetlo mäkšie a farebnejšie. Vyhnite sa najhorúcejším časom dňa, kedy budú zvieratá pravdepodobne len ležať v tieni.
 • Začnite skoro: Čím skôr prídete, tým lepšie. Väčšina zvierat je aktívna ráno, keď ešte nie je príliš horúco.
 • Premyslite si, aké zábery chcete urobiť: zvieratá v ZOO môžete nasnímať dvomi spôsobmi. Fotografie môžu budiť dojem, že pochádzajú z prírody, alebo priznáte, že ste fotili zvieratá v zajatí. Môžete dokumentovať život v ZOO, zachytiť návštevníkov, či ošetrovateľov.
 • Použite vhodný objektív: V závislosti od toho, či chcete zachytiť portréty alebo širokouhlé zábery, vyberte objektív s primeranou ohniskovou vzdialenosťou. Širokouhlé objektívy sú skvelé na zachytenie celého prostredia a aktivít zvierat, zatiaľ čo teleobjektívy umožňujú detailné portréty.
 • Sledujte správanie zvierat: Buďte trpezliví a sledujte zvieratá. Skúmajte ich správanie a pohyby, aby ste boli pripravení predvídať a zachytiť najlepšie momenty.
 • Z očí do očí: rovnako ako pri portrétovaní ľudí, aj u zvierat platí, najdôležitejšie sú oči. Na ne zaostrujete, nimi zviera vyjadruje svoje emócie. 
 • Informujte sa o programe ZOO: Na stránkach zoologických záhrad sa dozviete, kedy prebieha verejné kŕmenie, rôzne akcie, či o narodení mľáďať, nových prírastkoch, alebo expozíciách.
 • Zamerajte sa na detaily: Okrem celkových záberov sa sústreďte aj na detaily, ako sú oči, labky alebo srsť zvierat. Tieto detaily môžu pridať vašim fotografiám osobnosť a emocionálny náboj. Zbavíte sa tým aj rušivých prvkov, výtvorov človeka, ktoré „nezapadajú do obrazu divočiny“.
 • Buďte ohľaduplní k zvieratám: Nezabúdajte, že zvieratá v ZOO nie sú len objekty na fotenie. Dodržiavajte pravidlá ZOO a neobťažujte zvieratá pre získanie fotografie. Nepoužívajte blesk.
 • Experimentujte s rôznymi uhlami a perspektívami: Skúšajte rôzne uhol pohľadu a perspektívy, aby ste zachytili zvieratá v nezvyčajných a zaujímavých situáciách. Skúste tým zároveň aj eliminovať rušivé prvky a nájsť vhodné pozadie. Niekedy stačí len malá zmena uhla záberu a z pozadia zmizne rušivý prvok.
 • Dávajte pozor na zlodejov: nenechajte sa strhnúť fotografovaním, dávajte si pozor na svoju výbavu a osobné veci. Verejné miesta s množstvom ľudí sú ideálne pre zlodejov.
 • Vysporiadajte sa s prekážkami: Pomerne často budete fotografovať cez mreže, pletivo alebo sklo. Ak s dá, fotografujete pomedzi mreže a oka pletiva. Niekedy to nejde. Využite malú hĺbku ostrosti a snažte sa, aby mreže/pletivo, boli čo najďalej od fotografovaného zvieraťa.  Fotografovanie cez sklo má dve úskalia. Sklá v ZOO nebývajú čisté a to znižuje kontrast. Mne sa osvedčilo pri postprocesingu použiť funkciu Dehaze, ktorá štandardne slúži na potlačenie vzdušného oparu. Ešte väčším problémom sú odrazy na skle. Oblečte si čierne oblečenie. Využite slnečnú clonu a pritisnite ju ku sklu. Výborné poslúží aj kus čiernej látky omotanej okolo prednej časti objektívu.

 

 

Ukážky

Nízke zimné slnko prechádzajúce pomedzi stromy. Závidel mi ho aj Tomáš Hulík, kedysi pracujúci v bratislavskej ZOO.

 

Môžete fotografovať aj dokumentárne fotografie, napríklad z kŕmenia.

 

Žiadanejšie sú zábery „ako z prírody“.

 

Maco nemá najkrajší výbeh.

 

Nepekný výbeh som vylúčil nafotením detailu.

 

Z odčlenením pozadia vám môže pomôcť aj svetlo.

 

Z očí do očí. Tentokrát smutných.

 

Využite charakteristickú siluetu zvieraťa.

 

Fotografovať môžete aj abstraktné textúry.

 

Zoologické záhrad, chovy dravých vtákov

Slovensko

Česká republika

 

Odporúčané články:

Objektívy X. - superteleobjektívy

Objektívy IX. - teleobjektívy

Fotografujeme v ZOO
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...