Fotografovanie historických podujatí

Fotografovanie historických podujatí

Využite leto naplno. Navštívte historické podujatia aj s fotoaparátom.  /  Srnec Karol / 24.07.2023 / 06:00

Leto je obdobím, kedy sa vo väčších mestách, na hradoch a zámkoch, konajú historické podujatia. Je to príležitosť dobre si zafotiť zaujímavých ľudí v atraktívnom prostredí. Nepotrebujete akreditáciu, fotografovať môžete ako bežný návštevník.

Fotografoval som množstvo historických akcií. Stredovek pri Dunaji, Oslobodili sme sa, Rytieri na Devíne, Korunovačné slávnosti… Chodil som aj na Rotenstein, ktorý sa konal na hrade Červený kameň, neskôr v Holíči. Je to príležitosť nafotiť niečo zaujímavé, ľudí, ktorý sú takmer fanaticky do histórie. Zaujímaví ľudia, historické kostýmy, zbrane, bitky… Nafotil som takých akcii neúrekom. Bavili ma, ale hlavne som potreboval fotky do svojich článkov a recenzií.

Začiatky neboli jednoduché, bol som jedným z množstva amatérskych fotografov, ktorý takéto podujatia fotografujú. V začiatkoch mi veľmi pomohol tablet a Facebook. Ak som chcel niekoho presvedčiť, že nie som len ďalší otravný amatér, musel som predviesť, čo dokážem. Na to bol tablet ideálny. Predviedol som svoje fotky z predchádzajúcich akcii a účastníci historických akcii mi vďačne vychádzali v ústrety. Možno aj preto, že som to nebral ako dokument, ale skôr ako fotografovanie portrétov.
Poznám aj veľa profesionálnych fotografov, ktorí nevedia komunikovať. Ak chcete mať lepšie fotografie, musíte vedieť komunikovať. Vytvoriť si vzťah k historickým skupinám môže trvať kratšie i dlhšie. Spomínam si, ako ma Poliaci nechceli pustiť do svoju tábora, že nie som v historickom oblečení. “Čo vám šibe? Ja som fotograf!” Po akcii sa ale na Facebooku hlásili o priateľstvo ako diví.
Účastníkov akcii presvedčia fotografie, ktoré zverejníte na Facebooku. Ak sú dobré, máte dvere dokorán otvorené. V priebehu rokov som sa s mnohými aj skamarátil. Dnes nemám problém sa dohodnúť s niekym na súkromnom fotení. Je to obojstranná spolupráca, ja poskytnem svoje fotografické znalosti, druhá strana samu seba.

Buďte asertívni

Aby ste mohli historické akcie fotografovať, dobre, musíte mať k histórii kladný vzťah. Bez asertivity ale budete len vzdialený pozorovateľ. Nebojte sa poprosiť účastníkov týchto akcii, či by vám nezápozovali. Niektorí sú už z toho unavení a musíte ich presvedčiť svojou prácou. Mňa chvalabohu poznajú takmer všetci. Prácu mám o to ľahšiu. Ak sa vypracujete a zoznámite sa usporiadateľmi, budete mať možnosť fotografovať aj to, čo iní nemôžu.

 

Po rokoch sa s mnohými aktérmi poznám osobne a tak nie je problém ich požiadať o individuálne fotografovanie na peknom mieste.

Dbajte o bezpečnosť

Na historických podujatiach sa často konajú rekonštrukcie bitiek a súbojov. Používajú sa sečné, bodné i strelné zbrane. Ak sú aktérmi aj zvieratá, môžu vzniknúť aj nebezpečné situácie. Neriskujte kvôli záberom. Riaďte sa pokynmi usporiadateľov.
Vzhľadom na môj vzťah s historickými skupinami mávam privilégium fotografovať aj odtiaľ, kam vás nepustia. Potom je na mne aby som zvážil riziko. Nie som šialenec a nechcem sa nechať udupať koňom, či stáť nebezpečne blízko dela.

 

Dbajte o bezpečnosť a pohybujte sa v priestoroch vyhradených pre návštevníkov, ak nie ste oficiálny fotograf podujatia.

Čím fotografujem

Historické a kultúrne podujatia sú pre mňa príležitosťou otestovať novú techniku, ktorú dostávam na testovanie. Jeden týždeň fotím jednou značkou a druhý už inou. Zameriavam sa na detaily a portréty, preto najčastejšie používam teleobjektív a portrétny objektív. Širokouhlý objektív používam zriedkavejšie, tam kde potrebujem fotografovať reportážnym štýlom, napríklad pri korunovačnom sprievode.
Niekedy, keď mám čas a aj aktéri, experimentujem s bleskami. Väčšinou ale pracujem s prirodzeným svetlom. Snažím sa nájsť miesto so zaujímavým svetlom a ak sa dá, fotografovať tam.

 

Na tento záber som potreboval superširokouhlý objektív, aby sa mi do záberu zmestil aj celý hrad. Niekoľkokrát som takúto veľkú skupinu nafotil ako panorámu, z viacerých záberov, ktoré som poskladal v počítači.

 

Najradšej mám portrétne objektívy.

 

Teleobjektív je môj najvyužívanejší objektív vôbec, pretože často musím fotografovať z odstupu.

 

Väčšinou fotografujem pri prirodzenom svetle. Snažím sa hľadať to najzaujímavejšie.

 

Keď mám čas, niekedy experimentujem. Ako tu s dvomi bleskami s gélovými filtrami. Fotografiu sa nafotil poobede, keď bol dostatok svetla, blesky som využil pre vytvorenie špecifickej svetelnej atmosféry.

Ako fotografujem

Fotografovanie historických akcií je kombináciou reportáže, portrétneho fotografovania, fotografovania pohybu a fotografovania detailov/zátiší. Používam program A/Av pre fotenie portrétov a zátiší a program S pre fotografovanie pohybu.

  • V poslednom čase využívam pokročilé AI zaostrovanie s detekciou zvierat a ľudí. Nie vždy funguje, napr. u rytierov s helmami. To vyžaduje vedieť rýchlo reagovať a prestaviť spôsob zaostrovania.
  • Osvedčilo sa mi vopred pripraviť užívateľské režimy na mieru danému podujatiu.
  • Nepoužívam najrýchlejšie sériové snímanie, to by som rýchlo zaplnil pamäťovú kartu a musel triediť tisíce záberov. Radšej si všímam, čo sa deje, predvídam a stláčam spúšt len keď si myslím, že to má zmysel.

 

Miesto množstva záberov, ktoré budem musieť triediť sa zameriavam na zachytenie toho správneho okamihu 2-3 zábermi.

 

  • Niektoré fotoaparáty majú funkciu Procapture. Pri namačknutej spúšti sa priebežne ukladajú zábery do medzipamäte. Keď sa spúšt stlačí úplne, na kartu sa uloží niekoľko fotografií z medzipamäte a niekoľko po stlačení spúšte. To výrazne uľahčuje fotografovanie ťažko predvídateľných dejov, napr. výstrely z diel, muškiet, či lukov.

 

S funkciou Procapture je zachytenie takéhoto okamihu hračkou. Škoda, že túto užitočnú funkciu nemajú všetky fotoaparáty.

 

  • Vyváženie bielej nastavujem napevno, aby mali všetky fotografie rovnaký WB.
  • Fotografujem do formátu RAW, pretože je schopný zachytiť najväčší dynamický rozsah. Často fotografujem za slnečného počasia, kedy svetlo a tieň vytvára veľký kontrast.
  • Ak som už akciu v minulosti fotografoval, pozriem sa do archívu. Pozriem si čím a ako som fotil, aby som vedel, čo sa osvedčilo a čo nie.
  • Snažím sa maximálne eliminovať divákov a iné rušivé prvky. Preto maximálne využívam malú hĺbku ostrosti a úzky uhol záberu, ktorý poskytujú teleobjektívy.

 

Úzkym uhlom záberu, malou hĺbkou ostrosti a výberom miesta, odkiaľ fotografujem, sa snažím minimalizovať rušivé prvky v pozadí.

 

  • Vždy mám pri sebe program podujatia, aby som nič nezmeškal a aj aby som si vedel urobiť prestávku.

Záver

Ak budete mať dobré výsledky a vytvoríte si kontakty s historickými združeniami, ale usporiadateľmi, možno raz si vás objednajú a budete mať z fotografovania aj finančný prínos.

 

Po rokoch, kedy som Korunovačný sprievod fotografoval pre vlastné potešenie, som bol oslovený organizátormi podujatia, aby som ho fotografoval oficiálne.

Fotografovanie historických podujatí
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...