Fotografické videnie

Fotografické videnie

Využite znalosti fotografie na hľadanie nových námetov.  /  Srnec Karol / 30.05.2024 / 06:00

Fotografické videnie je niečo, čo sa časom naučíte. Je to schopnosť pozerať sa na svet okolo vás inými očami, očami fotografa. Ak ovládate fotografické videnie, vidíte svet inak, ako nefotografi. Rozvinúť schopnosť fotografického videnia trvá mesiace a roky a neustále sa vyvíja. Čo je to vlastne fotografické videnie a ako sa k nemu dopracujeme?

 

Fotografické videnie je súčtom viacerých znalostí a skúseností, ktoré vedú k tomu, že vieme hľadať fotogenické motívy a že si vieme predstaviť konečný výsledok. Noe všetko, čo je krásne, je zároveň fotogenické a naopak. Fotograf dokáže vidieť krásu aj v obyčajných veciach, či dokonca na prvý pohľad nepekných. Môže to byť posprejovaná stena, či hrdzavý nosník mosta.

 

Je niečo fotogenického na tejto scéne? Nefotograf vidí len obyčajný záber z balkóna. Niekto znalý spoznáva nechválne známy Pentagon. Táto informácia z tohto dobrú fotografiu neurobí. Fotograf musí nájsť, čo je v tejto scéne zaujímavé a ako to sprostredkovať divákovi.

 

Hurá, rovnaká scéna, iný čas, deje sa tu niečo zaujímavé. Stačí využiť schopnosť videnia a využitia vlastností objektívov. Chýba tomu ale „šťava“. Ak máte fotografické videnie, viete si predstaviť, ako fotografiu vylepšiť postprocesingu.

 

Všímavosť - na začiatku je všímavosť. Fotograf sa okolo seba pozerá oveľa intenzívnejšie, ako nefotograf. Viac si všíma detaily, svetlo, tvary a textúry. Pozerá sa aj nad a pod seba, nielen vôkol seba. Objavuje maličkosti, zaujímavé detaily.

 

Predstavivosť - to najťažšie vo fotografickom videní. Každý z nás má inú predstavivosť. Tu sú vo výhode tí, ktorí sa ešte pred tým, ako začali fotografovať, venovali nejakému umeniu, alebo pozorne sledovali rôzne umelecké žánre. Pomáha aj, ak máte napozerané množstvo fotografii.

 

Kompozícia - znalosť kompozície umožňuje fotografovi urobiť poriadok v tom chaose, ktorý vidíme. Stanoví, čo je hlavné a čo vedľajšie. Zasadí to do formátu záberu. Ak fotografa niečo zaujme, hneď vidí rôzne možnosti kompozície. Na základe skúseností tuší odkiaľ bude najlepší záber.

 

Cez objektív - jeden z najdôležitejších prvkov fotgrafického videnia. Skúsený fotograf, bez toho aby vôbec vytiahol fotoaparát, si predstavuje ako bude fotografia vyzerať okom objektívu. Aký vplyv bude mať ohnisková dĺžka na uhol záberu, perspektívu, ako bude pracovať s hĺbkou ostrosti.

 

Fotografické postupy - do fotografického videnia musíte zapojiť aj predstavenie si toho, aký vplyv na fotografiu budú mať expozičné nastavenia a rôzne fotografické techniky. Ako expozičný čas bude vplývať na zachytenie pohybu, čo by urobil blesk so svetelnou atmosférou atď. Čím lepšie ovládate proces fotografovania, tým môžete byť kreatívnejší.

 

Postprocesing - často zanedbávaná znalosť. Postprocesing je dokončovacou fázou. Nielen že vyvoláme RAW a upravíme niektoré drobné nedostatky, ale môžeme fotografiám dodať vlastný štýl. Súčasťou spracovania fotografie býva napríklad aj prevod do ČB. Ako postprocesing zapadá do fotografického videnia? Ak ho dobre ovládate, už pri fotení si dokážete predstaviť ako fotografiu upravíte. Vďaka tomu vidíte fotografický potenciál aj tam, kde ho iní nevidia.

 

Postprocesing naplno odkryje potenciál fotografie.

Záver

Nefotograf vidí len to čo zaznamenáva zrak. Fotograf sa postupom času zlepšuje a zdokonaluje vo všetkých aspektoch tvorby. To sa prejavuje na jeho stále lepšej schopnosti predstaviť si výsledok ešte skôr ako vôbec vytiahne fotoaparát a pozrie sa do hľadáčika. Zároveň ľahšie nájde potencionálne námety hodné zachytenia.

Skúste občas len tak zastať, pozerať sa pozorne okolo seba a hľadať fotogenické motívy. Nemusíte ich nutne nafotiť, stačí ak si ich všimnete a tým trénujete svoje vnímanie sveta okolo vás. Zároveň si skúste predstaviť, ako by sa dali najlepšie zachytiť a čo s nimi sa dá urobiť pri postprocesingu. Sledujte prácu ostatných fotografov. Čo oni vidia na známych miestach, ako zachytia a spracujú známe motívy. Aj to vám pomôže pozerať sa na svet inak.

Fotografické videnie
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...