Záprahové preteky so Sony ZV-E10 II

Záprahové preteky so Sony ZV-E10 II

Otestovali sme novú vlogovaciu kameru.  /  Srnec Karol / 10.07.2024 / 16:05

V predstihu, pred oficiálnym predstavením, som mohol vyskúšať novú vlogovaciu kameru Sony ZV-E10 II. Skvelou príležitosťou boli medzinárodné záprahové preteky koní v Topolčiankach. Mám nulové skúseností s nakrúcaním takejto akcie a tak som bol zvedavý, ako si novinka poradí v rukách úplného amatéra. Kým sa pozrieme na video, predstavme si nový Sony ZV-E10 II a porovnajme ho s jeho predchodcom.

Predstavenie

Sony ZV-E10 II je vlogovacia kamera postavená na 26 Mpx APS-C snímači z A6700. Samozrejme má aj režim fotoaparátu, ale ergonomicky nie je pre častejšie použitie fotorežimu vhodná. Nie je to chyba. Je to jednoducho špecializované zariadenie. Na rozdiel od A6700 nemá špeciálny procesor pre AI automatické zaostrovanie a snímač nie je stabilizovaný. Využíva sa optická stabilizácia obrazu v objektívoch a aktívna elektronická stabilizácia.

Ergonómia ovládania je takmer rovnaká ako u predchádzajúceho modelu. Je tu ale množstvo vylepšení, ktoré novinku posúvajú minimálne o pol triedy vyššie.

Špecifikácia

  • 26 Mpx APS-C BSI-CMOS
  • procesor BIONZ XR
  • 3-kapsulový mikrofón
  • aktívna el. stabilizácia obrazu
  • hybridný AF, 759 AF bodov
  • batéria NP-FZ100
  • otočný displej
  • USB-C konektor
  • 4K 50p/60p 10bit 4.2.2 video
  • podpora LUT

Sony ZV-E10 II vs ZV-E10

Predchodca má výrazný rolling shutter efekt, len čiastočné dotykové ovládanie, 4K len 30fps, streamovanie v rozlíšení 720p a batéria je malá. Novinka, okrem nového snímača má výrazne rýchlejší procesor, vďaka ktorému je rolling shutter efekt o polovinu menší, snímková frekvencia je dvojnásobná, prístroj má lepší AF a ponúka cinematickú kvalitu obrazu.

Starší model ponúka video 4K 30p 4:2:0, novinka 4K 60p/50p 4:2:2-10 bit All Intra, Super 35 mm 4K 60p/50p video oversamplované z 5,6K rozlíšenia a 4K 30p/25p/24p oversamplované z 6K rozlíšenia. K dispozícii je novší kodel H.265 a najnáročnejší využijú formát HLG a možnosť snímať do LOG-u. Do kamery si môžete nahrať vlastné LUT tabuľky, alebo využívať predpripravené kreatívne vzhľady a S-Cinetone profily.

S kompatibilnými objektívmi ponúka funkciu kompenzácie dýchania zaostrovania.

Vylepšenia sa týkajú aj zvuku. Prístroj má zabudované tri mikrofóny a je k nemu dodávaná aj protiveterná ochrana.

Výrazne vylepšený je AF s detekciou ľudí, zvierat a vtákov. Starší model má 425 bodov pokrývajúcich 84% plochy snímača, novinka má 759 bodov pokrývajúcich až 94% plochy snímača. Pri predstavovaní produktov využijete špeciálny režim AF, ktorý sa zameriava na produkt v popredí a nie na osobu, ktorá ho prezentuje.

Novinka má menší orez pri zapnutej automatickej stabilizácii obrazu, obraz preto môže byť širokouhlejší. S vypnutou automatickou stabilizáciou v rozlíšení 4K 30p/25p je záznam bez orezu.

Výrazného vylepšenia sa dočkalo dotykové ovládanie a to aj v selfie režime. Podporovaný je teraz vertikálny formát videa, tak populárny na sociálnych sieťach. Priamo v kamere môžete teraz nahrávať časozberné videa.

Streamerov poteší rýchlejšia WiFi a streamovanie v rozlíšení 4K 30p, alebo FHD 60p.

Vítanou novinkou je použitie väčšej batérie NP-FZ100 s ktorou kamera vydrží nahrávať až 130 minút, predchodca len 80 minút. Väčšia batéria si vyžiadala väčší a tým pádom ergonomickejší grip. To, že je novinka plne orientovaná na video dokazuje, že výrobca do nej nezabudoval mechanickú uzávierku.

Spolu s novou kamerou bol predstavený aj nový objektív E 16-50mm F/3.5-5.6 OSS II. Ten je o niečo ľahší ako predchodca, má leský povrch, dokáže sledovať pohyb pri zoomovaní a podporuje kompenzáciu dýchania zaostrovania. AF pracuje aj pri 120 obr./s. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 25 cm, čo využijete pri nakrúcaní produktových videí.

Sony ZV-E10 II v praxi

Ovládanie je takmer rovnaké ako u predchodcu. Je navrhnuté pre videotvorcov s veľkým červeným tlačidlom Record. Fotograf by sa trápil. Oceňujem konečne plnohodnotné dotykové ovládanie. Páči sa mi, že po zavretí displeja sa prístroj vypne a po otvorení opäť zapne. Je to pohodlné.

Aj keď má displej režim slnečného počasia, prijal by som ešte silnejšie podsvietenie. Predsa len tu nie je EVF hľadáčik. Zaostrovanie funguje veľmi dobre, hoci na displeji nevidíte toľko informácii ako u profesionálnej bezzrkadlovky Alpha. Trochu tak tŕpnete, či všetko dobre dopadne, ale na tak ťažkom motíve, akým sú preteky konských záprahov, prístroj dokázal, že vie. Najslabším článkom som bol ja.

PZ 16-50/3,5-5,6 OSS II je nový setový objektív s motorickým ovládaním zoomu. Ten sa dá ovládať hneď štyrmi spôsobmi! Zoomovým prstencom, kolískou na boku objektívu, kolískou na spúšti fotoaparátu a aj dotykovo na obrazovke. Zoomovanie spôsobuje menšie otrasy, ktoré slušne kompenzuje stabilizácia obrazu. Nie je to profesionálny objektív, o tom svedčí i plastový bajonet. Rýchlosť zoomovania je nastaviteľná v menu.

Medzinárodné záprahové preteky opäť v Topoľčiankach

Po niekoľko ročnej odmlke opäť konali v Národnom žrebčíne Topoľčianky medzinárodné preteky v záprahovom jazdení, súbežne s ktorými prebehli aj Majstrovstvá SR. So Sony ZV-E10 II som absolvoval disciplínu maratón. Ráno to vyzeralo, že žiadne preteky nebudú, vytrvalo pršalo. Postupne sa ale začalo vyčasovať a po obede už bolo pekne slnečno.

Nakrúcal som som v 4K 30p rozlíšení, v plnej programovej utomatike P. Využil som motorický zoom nového setového objektívu, vďaka ktorému sú zábery dynamickejšie. Prekvapilo ma zaostrovanie, ktoré výborne fungovalo aj bez AI a to pri tak dynamickom športe.

 

Záver

Sony ZV-E10 II je APS-C kamera určená pre začínajúcich a aj pokročilých tvorcov videa. Oproti svojmu predchodcovi ponúka veľké množstvo vylepšení. Okrem lepšej funkcionality je to predovšetkým vyššia obrazová kvalita, ktorá posúva prístroj do vyššej triedy. Skúsenejší užívatelia môžu využiť snímanie do LOG s podporou LUT tabuliek. Vítaná je aj podpora vertikálnych videí.

Záprahové preteky so Sony ZV-E10 II
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...