Videorecenzia - Fujifilm X100V

Videorecenzia - Fujifilm X100V

Klenot medzi kompaktnými fotoaparátmi  /  Jozef Lukács / 09.06.2020 / 12:15

Fujifilm predstavil model X100 v roku 2010. Práve túto prvú verziu som vtedy mal možnosť testovať. Mal pomalé zaostrovanie, ktoré nestíhalo ani bežné situácie. Neprehľadné menu, v ktorom som sa nevyznal a celkovo „zvláštne“ ovládanie, odlišné od všetkého, čo som dovtedy mal možnosť vyskúšať. Keď som sa však s týmito ťažkosťami popasoval a podarilo sa mi spraviť fotografiu, výsledok ma ohúril. Po pár dňoch som testovací fotoaparát vrátil so zmiešanými pocitmi a nasledujúce roky som si ho prestal všímať.

Fujifilm teraz prichádza s piatou generáciou s označením X100V a ja som mu v krátkom teste opäť dal šancu. Poďme sa teda spoločne pozrieť ako v ňom obstál.

 

 

O čo vlastne ide?

Fujifilm X100V je kompaktný fotoaparát v exkluzívnom vyhotovení s retro dizajnom. Je osadený 26Mpx APS-C snímačom a s 23mm objektívom. Je určený predovšetkým na tzv. street fotografovanie. Taktiež je však vhodný ako cestovateľský fotoaparát. Ja osobne som ho využil na fotografovanie momentiek v každodenných situáciách, na výletoch, alebo pri fotení portrétov.

Prémiové vyhotovenie

Fotoaparát je pomerne kompaktný. S batériou a kartou váži 487g. Kvalita vyhotovenia je úžasná. Všetky materiály sú mimoriadne kvalitné. Vyrába sa v dvoch farebných vyhotoveniach. V čiernej - menej nápadnej a striebornej, ktorá ešte viac umocňuje retro dizajn.

Porovnanie s predchodcom X100F

Oproti modelu X100F z roku 2017 prichádza nový model s týmito vylepšeniami:

 • Má nový snímač X-Trans CMOS IV.
 • Nový objektív s výraznými vylepšeniami optických vlastností.
 • Je utesnený, okrem predného elementu objektívu. Ten sa dá utesniť filtrom.
 • Bol odstránený 4 smerový ovládač zo zadnej strany.
 • Nový vylepšený OLED hľadáčik oproti LCD, okrem iných predností šetrí energiu.
 • Listová uzávierka dokáže pracovať s kratšími expozičnými časmi.
 • Pribudlo 4k video/30p namiesto FullHD/59,94p.
 • 10bit 4:2:2 video výstup cez HDMI port.
 • HDR mód má zväčšený rozsah až na 800% a má režim automatiky.
 • Najdlhšia možná expozícia je teraz 15 minút namiesto 30 sekúnd.
 • USB-C konektor namiesto micro USB.
 • Základné ISO je 160 namiesto 200.

A takýchto väčších či menších zmien je tam ešte niekoľko desiatok.

Snímač

Snímač v tomto aparáte je ten istý 26Mpx X Trans CMOS senzor 4. generácie ako vo Fujifilm X-T3X-T30. Skvelou vlastnosťou tohto snímača je veľký dynamický rozsah. V postprocese sa dá z RAW-u vytiahnuť naozaj veľa. Výkon v slabom svetle je nadpriemerný. ISO 3200 som bežne používal pri slabom osvetlení a nočných scénach. Fotografie sú čisté a z môjho hľadiska úplne použiteľné. Fujifilm exceluje svojim perfektným podaním pleťových tónov pri akomkoľvek osvetlení. Na základe mojich skúseností to môžem potvrdiť. Prístroj je veľmi vhodný na fotografovanie aj v slabšom svetle vďaka svetelnému objektívu. 

Úplne nový objektív

Objektív prešiel zmenou. Má, podobne ako jeho predchodca použitý v 4 generáciách tohto aparátu, 8 členov v 6 skupinách. Avšak bol pridaný ďalší asferický člen, spolu sú tam teda dva. Ohnisková vzdialenosť 23mm ponúka rovnaký pozorovací uhol ako kinofilm pri 35mm ohnisku. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 10cm. Vynovený objektív je naozaj skvelý. Je naozaj ostrý, dokonca už od clony f2. Najviac detailov zaznamená na clone f5,6 až f8. Snímač v kombinácii s novým, prerobeným objektívom zachytáva mimoriadne množstvo detailov. Všetko je pekne prekreslené a kontrastné aj v rohoch.

Ostrenie

Ostrenie pracuje na základe kombinácií kontrastnej a fázovej detekcie. Je rýchle a presné. Vďaka ostreniu na tvár či oko je zachytenie portrétov veľmi jednoduché. Pomalé ostrenie v prvom modeli X100, ktoré bolo najväčšou prekážkou, aby som si ho obľúbil, je teraz na tak výbornej úrovni, že ma ani raz nenapadlo venovať mu väčšiu pozornosť. Jednoducho všetko funguje ako má, fotoaparát vždy zaostril rýchlo a precízne.

Ovládanie

Na vrchnej strane prístroja sa nachádzajú voliče na čas, ISO, korekcia expozície, funkčné tlačidlo a spúšť. Clona sa nastavuje krúžkom na objektíve. Vpredu je ešte prepínač režimov hľadáčika. Základné expozičné hodnoty si nastavujete pomocou spomenutých mechanických voličov, ale dájú sa nastaviť aj na predné a zadné kolieska, ak ste tak zvyknutý. Na zadnej strane zmizol štvorsmerový ovládač. Keďže som nemal vytvorený návyk z predchádzajúcich modelov, osobne mi nechýba.

Filmové simulácie

Fujifilm je známy svojimi filmovými simuláciami. Model X100V prichádza so 17-imi. Osobne mi pri tomto type fotoaparátu vyhovuje, ak z neho „padajú“ hotové snímky a nemusím sa s nimi „babrať“ v postprocese. Preto túto funkciu veľmi oceňujem. Často som fotil iba do JPEG-u s niektorou z voliteľných filmových simulácií. Vďaka Wifi a Bluethoot som si fotografie okamžite preniesol do mobilného zariadenia a zdieľal s vybranými osobami.

Ďalšie vylepšenia

Ešte dlho by sme mohli rozprávať o menších či väčších zmenách v tomto fotoaparáte. Podľa mňa však od prvého modelu prešiel Fujifilm X100V naozaj dlhú cestu a teraz je skoro dokonalý. Ja som spomenul tie vlastnosti, ktoré sú pre mňa najdôležitejšie. Mnohí ešte môžu oceniť úžasný hybridný hľadáčik, alebo výklopný dotykový displej, rýchlejšie kontinuálne snímanie a podobne. Tiež som sa nestihol podrobnejšie venovať video funkciám fotoaparátu.

Záverečný verdikt

Fujifilm X100V vo mne zanechal veľmi dobrý dojem. Je to klenot medzi kompaktnými fotoaparátmi. Je radosť ho používať, je radosť s ním fotiť. Počas niekoľkých dní testu, počas ktorých som ho neustále nosil so sebou, som fotil situácie, ktoré by som inak mal nafotené iba mobilom. Tieto vzácne momenty teraz ožijú na fotografiách v takej výnimočnej kvalite ako si naozaj zaslúžia. Fujifilm X100V je odteraz moja srdcová záležitosť.

Fujifilm X100V zakúpite v obchode PRO.Laika.

Videorecenzia - Fujifilm X100V
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...