Stabilizovaný ďalekohľad Canon 10x30 IS II

Stabilizovaný ďalekohľad Canon 10x30 IS II

Recenzie  /  Michal Lindner / 15.06.2016 / 07:00

Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, ďalekohľad je praktické príslušenstvo fotografa krajinky, zvierat a športu. Canon má v ponuke viacero modelov a všetky majú optický stabilizátor (ďalej IS). 10x30 v názve znamená, že ďalekohľad má 10x priblíženie (vo foto slovníku je to cca 500mm) a priemer vstupných šošoviek je 30mm. Ďalekohľady so stabilizátorom sú drahšie, ale je možné ich použiť bez statívu pri väčšom priblížení. IS potrebuje pre svoju funkciu 2 AA batérie a aktivuje sa tlačidlom (ďalekohľad funguje aj bez nich). Funkcia IS umožňuje v obraze rozpoznať jemnejšie detaily a rozdiel je naozaj priepastný.

Fyzické špecifikácie:

Rozmery: 127 x 150 x 70 mm
Hmotnosť bez batérií: 600 g

životnosť batérii: 4 hod.

Stabilizátor

Najväčším bonusom tohoto ďalekohľadu je IS. Množstvo detailov a jemnej kresby ktoré je možné po aktivácii IS navyše rozpoznať je úžasné. Na pevnine funguje IS vynikajúco. Na lodi funguje veľmi dobre, ale vibrácie motora pri nižších obrátkach sa niekedy prenesú aj cez IS. Výsledok je ale stále oveľa lepší ako na iných ďalekohľadoch bez IS.

Optika

Obraz je ostrý v celom obrazovom políčku bez rušivých chromatických chýb. Ďalekohľad dobre znáša aj protisvetlo, nebadať žiadnu farebnú vadu, ktorá sa pri množstve iných ďalekohľadov často vyskytuje. Vzhľadom na kompaktné rozmery, nie je v obraze tak cítiť 3D efekt ako pri väčších ďalekohľadoch, ktoré majú vstupné šošovky ďalej od seba.

Používanie

S prípravou pred použitím si dizajnéri asi veľa práce nedali. Nainštalovanie popruhu a vkladanie batérii nie je veľmi domyslené a cítil som sa pri tom tak trocha ako drevorubač ladiaci jemnú mechaniku. Našťastie tieto činnosti je potrebné robiť len raz, alebo veľmi zriedkavo. Dizajnovo je tiež trocha zvláštny, ale držanie aj dosah na všetky ovládacie prvky je výborný.

Nehoda počas testu

Keď mi Ľubka počas testu na kanoe podávala ďalekohľad, tak sa jej zachytil popruh a ďalekohľad padol do vody. Neplánovane sme zistili, že nepláva. Podarilo sa mi ho behom pár sekúnd vytiahnuť, ale stihlo do neho natiecť veľa vody. Keďže sa to stalo v sobotu a do pondelka by voda mohla narobiť veľa škody, podujal som sa na domáci servis a zoznámil sa tak s vnútornou konštrukciou. Zaujala ma najmä konštrukcia stabilizátora. Stabilizačná mechanika je spoločná pre obe oči. Konštrukcia vyzerá oveľa jednoduchšie a odolnejšie ako pri objektívoch, takže je predpoklad, že mechanicky toho ďalekohľad vydrží dosť. Záchrana sa podarila a ďalekohľad funguje, ale po tejto skúsenosti si pre seba vyberiem niektorý z utesnených modelov, ktoré by podľa špecifikácii mali v hĺbke 1m vydržať 5 minút.

Záver

Mám doma iný ďalekohľad 10x50 a mal som možnosť tohto drobca porovnať aj s viacerými námornými ďalekohľadmi. Vďaka stabilizátoru a výbornej optike sa s ním dali identifikovať lode na oveľa väčšiu vzdialenosť. Každý, komu som nechal ďalekohľad vyskúšať, si stabilizátor obľúbil a hneď počas testu si našiel niekoľko potencionálnych kupcov.

Klady

 • dodávaný s praktickým puzdrom

 • výborná optika

 • účinný stabilizátor

 • kompaktné rozmery

Zápory

 • kryty na očnice nemajú pútko pre uchytenie na popruh

 • nie je utesnený (utesnené Canon ďalekohľady majú v názve WP)

Stabilizovaný ďalekohľad Canon 10x30 IS II
4.75 5 with 4
 
počet hodnotení: 4

Komentáre

 • Michal Buzaši / 15.06.2016 09:18:21
  Mám prvú verziu tohoto ďalekohľadu už asi 10 rokov a som s ním veľmi spokojný. Stabilizácia je obrovská pomoc ktorá zvyšuje jeho výkon. Vďaka kľudnému obrazu "z ruky" má ďalekohľad subjektívne väčšie priblíženie aj ostrosť. Vidíte aj detaily ktoré by ste bez nej a bez dostatočnej opory nevideli. Daňou je asi možno trošku väčšia hmotnosť a hlavne cena. Čítam tu, že baterky vydržia 4 hodiny. Možno sa to zdá málo ale moja skúsenosť je, že si ani nepamätám kedy som ich menil. No a na záver, jediná vec ktorá ma na tomto vydarenom ďalekohľade 10 rokov vytáča sú krytky na okulároch. Sú samostatné dve a čudujem sa, že som z nich ani jednu za tú dobu ešte nestratil.
 • A B / 16.06.2016 16:48:46
  Mám niekoľko rokov Canon 12 x 36 IS. Stabilizácia je božia vec, vrelo odporúčam. V silnejších mrazoch je dobré použiť lithiové batérie, alkalické vydržia asi 20 min. Reálne ich mením asi dva krát do roka.
 • Ľubomír Duržo / 07.07.2016 12:22:06
  Zaujímavá recenzia na ďalekohľad Canon 10x30 IS II.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...