Prvé dojmy z Canon EOS R

Prvé dojmy z Canon EOS R

Recenzie  /  PRO.Laika / 13.09.2018 / 20:40

Včera sme boli na predvádzacej akcii, kde Canon umožnil svoji obchodným partnerom a novinárom siahnuť na dlho očakávané mirrorlessy Canon EOS R. Stretli sme sa v pomerne tmavých priestoroch Space World. Čudovali sme sa, veď tu predsa nebudeme môcť fotoaparáty otestovať. Ale práve v tom tkvela celá myšlienka.

 

Prednášajúci Canon špecialista Pavel Šerý

 

Fotoaparáty EOS R majú podľa papierov najcitlivejší zaostrovací systém, ktorý s objektívom o svetelnosti f/1,2 dokáže údajne zaostrovať až do úrovne svetla -6EV. O tejto skúsenosti trošku neskôr. Najprv sa povenujeme dizajnu a ergonómii.

 

Dizajn je veľmi vydarený, drží sa línie zrkadlových fotoaparátov a je to logické. Tí, ktorí budú chcieť prestúpiť zo zrkadlovky alebo dokúpiť bezzrkadlo k existujúcemu systému to ocenia. Canon nejde cestou miniaturizácie, ide mu o podobný komfort používania, aký majú jeho priaznivci so zrkadlovkami. Dizajn je naživo ešte krajší ako na obrázkoch, ktoré sme doteraz mali možnosť vidieť. Toto je samozrejme veľmi subjektívne.

Fotoaparát sa pevne a isto drží i používa. Chýbajú niektoré tlačidlá a niektoré ovládače pribudli. Daňou za zmenšenie rozmerov a čistý dizajn je napríklad chýbajúce dedikované tlačidlo pre ISO. Samozrejme, môžete si ho navoliť na jeden z programovateľných ovládačov. Asi najpútavejším prvkom v ovládaní je zadný slider, alebo ako nazvať plochu, ktorá je aktívna a dokáže meniť hodnototy posunom prsta po nej. Reaguje ale aj na stláčenie okrajov plochy. Osobne nás veľmi tento druh ovládania neoslovil, ale vieme si predstaviť, že niektorí budú s týmto ovládaním spokojní. Koniek koncov je to vec zvyku. Komu by tento systém nevyhovoval, môže si tento slider úplne deaktivovať a fotoaparát ovládať konvenčnejším spôsobom pomocou koliesok alebo štvorsmerového tlačidla na zadnej strane.

Zaostrovanie s natívnymi objektívmi (24-105mm f/4 a 50mm f/1,2) bolo bleskové, no ani kombinácia adaptéra a EF objektívov sa nenechala zahanbiť. Zaotrovanie s EF 70-200mm USM bolo veľmi podobné, ako s výkonnou zrkadlovkou. Možno nie na úrovni EOS 5D Mk. IV ale veľmi blízko. Ťažko je porovnávať, keď v daných podmienkach sme nemali zrkadlovku k dispozícii. Subjektívne je ale zaostrovanie pomocou adaptéru s objektívmi pre zrkadlovky s motorom USM veľmi rýchle. A to je super správa pre všetkých, ktorí majú množstvo objektívov a potrebujú len dolniť systém o mirrorless.

EOS R s cine objektívom cez redukciu k EOS

Zaujímavosťou pritom je, že prednášajúci špecialista Canonu sa vyslovil, že systém EOS R zatiaľ nemá stíhať zaostriť to, čo dokážu špičkové zrkadlovky Canon EOS 1Dx II či EOS 5D Mk. IV. Pre Canon je zatiaľ TOP ponukou jeho TOP zrkadlovky. Asi aj preto implementoval do fotoaparátu jeden slot na pamťové médium, v tomto prípade SD kartu.

 

To, že Canon so zrkadlovkami nekončí, je zrejmé aj z predstavenia dvoch špičkových teleobjektívov s extrémnou svetelnosťou Canon. Ide o EF 400mm f/2,8 a EF 600mm f/4. Obidva objektívy sú vyrobené z najkvalitnejších ľahkých materiálov - použité je veľa karbónu a ľahkých zliatin, nové usporiadanie a konštrukcia optickej sústavy. To malo za následok rdikálne zníženie váhy objektívov, v prípade 600mm objektívu o viac ako 1kg.

Na obrázku to tak nevyzerá, ale v skutočnosti svetlo bolo tak slabé, že ľudské oko si chvýľu zvykalo, kým dokázalo zaostriť a rozoznať objekty.

Vráťme sa ale k nášmu mirrorlessu a jeho zaostrovaniu. Fotoaparát sme skúšali vo veľmi tmavej miestnosti, kde sme mali problém vidieť fotografovanej osobe do tváre. Osvetlená bola len LED diódkami na olečení a boli naozaj slabé. Z obrázku sa to sprostredkovať samozrejme nedá, ten je dobre exponovaný ale verte, bol to naozaj problém pre oči. Dodatočne podľa expozičných údajov sme zistili, že šlo o scénu so svetlom na úrovni -2 až -3 EV. Zaostrovanie nezaváhalo a bez ťažkostí našlo oči fotografovanej osoby. Navyše hľadáčik bol stále pekne čitateľný bez extrémneho nárastu šumu. Videli ste cez neho omnoho jasnejšie ako voľným okom. Jeden z prítomných fotografov povedal, že by sa nečudoval, keby tento prístro niekto používal na nočné videnie. :-) Zaostrovanie teda naozaj presvedčilo. Bolo na chlp presné a rýchle a špičkovo spolupracovalo aj v prípade kombinácie s adaptérom a EF objektívom pre zrkadlovky.

Prisvetlenie obrazovkou telefónu.

A to je jednej z hlavných dôvodov, prečo si zákazníci kupujú bezzrkadlovky - koniec problémov s back či front focusom. Zaostrovanie je konzistnejšie a presnejšie pri bežnom zaostrení na nehybné predmety. Podľa slov prednášajúceho však pri extrémnych športoch majú zrkadlovky stále navrch. Nie je to pre nás nič nové, je to všeobecná skúsenosť fotografov, ktorí fotografujú extrémne športy.

Perfektné zaostrovanie, rýchle a presné. Cez redukciu EF 70-200mm f/2,8

Perfektné zaostrovanie, rýchle a presné. RF 50mm F1,2

Extrémne malá hĺbka ostrosti a krásne rozostrené pozadie. RF 50mm F1,2

Tešíme sa, že Canon EOS R systém je tu. Tešíme sa, že je kompatibilný a vynikajúco spolupracuje s existujúcim objektívmi na DSLR. Predvádzačka bola príliš krátky na to, aby sme vedeli zodpovedať všetky otázky, ktoré máme a vyhodnotiť obrazovú kvalitu. Na kompletnú recenziu si tak budeme ,usieť ešte počkať, alebo si môžete sami vyskúšať nové fotoaparáty na našej akcii už 1.10.2018. Srdečne vás na ňu pozývame!

Pozývame vás na predstavenie Canon EOS R dňa 1.10.2018 do predajne PRO. Laika, Palackého 12, Bratislava. Program a prihlášky nájdete na tomto linku.

Prijímame predobjednávky na Canon EOS R. Nezmeškajte prvé kusy!

Prvé dojmy z Canon EOS R
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

  • Michal Lindner / 20.09.2018 08:31:20
    Doteraz som 50mm od Canonu ignoroval, lebo ziadna sa mi nezdala dost dobra. Ale tato nova RF, to je uz o inom. To je ako Zeiss Otus za polovicnu cenu a s autofocusom navyse, len si koli nej zvyknut na ovladanie EOS R.
  • Miroslav Komara / 20.09.2018 12:07:24
    ... No vyzerá to tak ... - ostrosť aj bokeh bude zrejme príma - tiež to ostatné - a 1,2 je 1,2 ...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...